رییس دفتر رییس جمهوری با تشریح دستاوردهای سه ساله دولت در نماز جمعه تهران:

دستاوردهای دولت ، ملت را شادمان و بدخواهان را ناراحت و عصبانی کرده است/ اقدامات تخریبی بدخواهان ناشی از عصبانیت و ناراحتی آنان از دستاوردهای بزرگ ایران اسلامی است / شادمانی مردم هدیه بزرگ هفته دولت است / ایران قلب اقتصاد منطقه است /دولت یازدهم به دنبال برخورد ریشه‌ای با مشکلات و نه حرکتهای نمایشی است/ هفته دولت فرصتی برای ارزیابی و نقد منصفانه کارنامه دولت

رییس دفتر رییس جمهوری همزمان با هفته دولت، در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران ، دستاوردهای سه ساله دولت تدبیر و امید در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی را تشریح کرد.

شناسه خبر: 94887 -

جمعه 5 شهريور 1395 - 13:29

دکتر محمد نهاوندیان با بیان اینکه هنگامی که "مردم دستاوردها و توفیقات کشور را می شنوند شادمان و بدخواهان نیز ناراحت و عصبانی می شوند"، گفت:  بی تردید مردم از اینکه می شنوند صادرات غیرنفتی ما سرانجام بعد از 4 دهه از واردات پیشی گرفته و یکی از آرزوها محقق گردیده ،  خوشحال شده و به تبع آن ، بدخواهان کشور، ناراحت و عصبانی می شوند.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهارداشت:  با برنامه‌ریزی‌ها و تدابیر دولت، برداشت کشور از ذخایر میادین مشترک گاز در جنوب ، تا پایان امسال به حد عادلانه می رسد و این در حالی است که سالیان سال کشور همسایه بیش از ایران از این ذخایر مشترک برداشت می کرد و شنیدن این اخبار برای مردم ما خوشحال کننده است.

دکتر نهاوندیان به آمار تولید و صادرات نفت اشاره کرد و گفت: وقتی مردم می شنوند، پس از برداشته شدن عزتمندانه تحریم های ظالمانه، خدمتگزاران این ملت در وزارت نفت توانستند در کمتر از 6 ماه، میزان تولید و صادرات نفت را به بیش از دو میلیون بشکه در روز افزایش دهند، خرسند می شوند.

وی افزود: در واقع غیر از اینکه در این مذاکرات پیروزمند حقوق هسته‌ای ما تثبیت شد و به رسمیت  شناخته شد، در صنعت نفت هم که مورد هدف بدخواهان بود، بلافاصله آن تحمیل اراده محدودساز آنها با شکست مواجه شد و ایران به جایگاه خود در بازار جهانی نفت بازگشت.

رییس دفتر رییس جمهوری، اقدامات تخریبی بدخواهان کشور را ناشی از عصبانیت و ناراحتی آنان از دستاوردهای بزرگ ایران اسلامی دانست و افزود: بدخواهان و دشمنان همچنان که در طول این سه دهه نتوانستند با جوسازی‌ها در صحنه بین‌المللی، ایران‌هراسی را به نتیجه‌ای برسانند و در داخل هم نتوانستند، در صفوف منسجم ملت تفرقه ایجاد کنند،  اکنون نتیجه ای کسب نخواهند کرد و این اقدامات تخریبی و عصبانیت ها نیز تنها دست آنان را بیش از پیش رو خواهد کرد.

دکتر نهاوندیان ، با بیان اینکه "شادمانی مردم  هدیه بزرگ هفته دولت است"، گفت: این شادمانی بویژه به سبب این است که کارنامه دولت در برنامه جدید اعلام شده برای  اقتصاد کشور یعنی تحقق" اقتصاد مقاومتی؛اقدام و عمل" ،  امیدبخش است.

وی اقتصاد مقاومتی را به معنای پیشرفت کشور همراه با عزت عنوان کرد و افزود: خوشبختانه ما می‌بینیم در کارنامه عمل امسال، ایران به عنوان تنها کشور سرفراز از اقتصادهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در جهان معرفی می‌شود. در حالی که برخی کشورهایی که خود مسبب کاهش بهای نفت بودند با کسری بودجه 98 میلیارد دلاری مواجه شدند و قدرت پول ملی برخی از کشورهای تولید کننده نفت نیز بیش از 50 درصد کاهش یافت اما در ایران اسلامی نه تنها تورم بالا نرفت بلکه کاهش نیز یافت.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهارداشت: برخلاف آن کشورها که با رشد منفی مواجه شدند ، در ایران به رغم این وضعیت دشوار،  نه تنها رشد کشور منفی نشد بلکه امسال به بالاتر از 4 درصد نیز رسید.

وی با اشاره به اینکه " مقایسه ضربه ای را که به اقتصاد ایران در سالهای 90 و 94 وارد شد، بسیار قابل توجه است"،  گفت: در سال 90 به دلیل تحریمها ، حدود 40 درصد درآمد نفتی کاهش پیدا کرد متأسفانه این موجب شد که  ارزش پول ملی، به حدود یک سوم تنزل پیدا کند و شاهد  تورم 40 درصدی باشیم و رشد اقتصادی هم منفی شد اما این کارنامه اقتصاد مقاومتی است که مشابه چنین وضعیتی در سال 94 وارد شد، اما نه تورم بالا رفت و نه رشد اقتصاد منفی ‌شد و نه در بازار ارز التهاب ایجاد گردید. این یعنی اقتصاد مقاومتی در اقدام و عمل و  ‌این معنای  مقاوم شدن اقتصاد ایران در مقابل ضربه‌های بیرونی است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به تاکید بند ششم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر افزایش تولید نهاد‌ه‌ها و کالاهای اساسی، گفت: مردم خوشحال می‌شوند وقتی گزارش وزارت جهاد کشاورزی را می‌شنوند که میزان تولید گندم ما مرتباً افزایش پیدا کرده و میزان ذخایر ما در حال حاضر بیش از 7 ماه شده است در حالی که در دوره‌هایی در گذشته، میزان ذخایر ما کمتر از 20 روز بود.

وی افزود: کسری تراز محصولات کشاورزی ما نیز پی درپی طی سه سال اخیر کاهش یافته که این نیز به معنای مقاوم شدن اقتصاد است. یعنی دشمنان کمتر از گذشته در فکر و خیال خود حتی طراحی خواهند کرد که به اقتصاد ضربه بزنند؛ چون این اقتصاد نه تنها ارتباطات خود را با اقتصاد جهانی افزایش داده بلکه روی پای خود ایستاده  و میزان تولید محصولات غذایی و به تبع آن،  امنیت غذایی خود را بالا برده است.

رییس دفتر رییس جمهوری به دستاوردهای دولت در پیشبرد بند دهم سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: در این بند بر حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات کالا و خدمات تاکید شده و خوشبختانه با تلاش گسترده تولیدگران و صادرکنندگان،  ما در 4 ماهه نخست 95 ، به تراز مثبت 3.4 دهم میلیارد دلار رسیدیم که این نیز به معنای مقاوم تر شدن اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل است.

دکتر نهاوندیان در ادامه به وضعیت صنعت در کشور اشاره کرد و  اظهارداشت: تورم توام با رکود یکی از نگرانی‌های اقتصاد ما بود. عمده کارخانه ها و صنایع از سال 90 تعطیل و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده بودند اما اکنون و در تازه ترین آماری که وزارت صنعت،معدن و تجارت اعلام کرده،  راه‌اندازی واحدهای تولیدی در استان‌ها شروع شده است و نرخ مثبت در واحدهای صنعتی این حقیقت را نشان می دهد.

 وی با تشریح اقدامات انجام شده برای تجهیز منابع بانکی که در نهایت به کاهش سود تسهیلات و افزایش عرضه تسهیلات منجر گردید، گفت:  به گزارش بانک مرکزی، میزان تسهیلاتی که بانک‌ها داده اند،44 درصد افزایش پیدا کرده و این باعث شده آرام آرام کارخانجات ما راه بیفتند و تولیدات داخلی افزایش یابد.  با شرایطی نیزکه پس از برجام پیش آمده ، دیگر لازم نیست آن هزینه‌های اضافی را برای صادراتمان بدهیم و تولیدکنندگان می توانند تولیدات خود را دربازارهای داخلی و خارجی به فروش برسانند که اینها یعنی اشتغال جوانان و تلاش عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور.

رییس دفتر رییس جمهوری، بهبود محیط کسب و کار را یکی دیگر از اقدامات مورد تأکید در اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهارداشت: این افتخاری برای ملت ایران است که در فاصله این سه سال، رتبه ایران در شرایط محیط کسب و کار از 152 به 118 رسیده است که البته تا رسیدن به نقطه مطلوب ، راه زیادی در پیش است اما روند حرکت ما نشان می دهد که در مسیری درست قرار گرفته ایم و آینده بسیار مثبتی پیش روی کشور است.

دکتر نهاوندیان در ادامه با اشاره به اهمیت صبر که در آیه شریفه قرائت شده در ابتدای مراسم نیز مورد تاکید قرار داشت ، گفت: صبر به معنای همین اقتصاد مقاومتی است و همین مقاومت مردم چه در شرایط تحریم و چه در شرایط پس از تحریم یعنی در میدان تولید، ایجاد نشاط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.

وی با تاکید بر اینکه "به دنبال صبر، تقوا در همه ابعاد نیز هست"، افزود: یکی از مصادیق تقوا در سیاست ، کشورداری و تقوای حکومتی، برخورد ریشه‌ای با مشکلات است. متصدیان امور عمومی، مسئولان حکومتی و دولت‌ها، این انتخاب را پیش رو دارند که در برخورد با مشکلات، ظاهرسازی و برخورد نمایشی کرده و ظاهر مطلب را با یک مُسکن‌هایی درست کنند و یا اینکه می‌توانند برخورد ریشه‌ای کنند و ریشه‌ها را بشناسند و اصلاحات اساسی را در دستور کار خود قرار دهند و البته ممکن است این به نتیجه نرسد، اما  این خدمت به نسل‌های آینده است. اگر شما دولتی را دیدید که به زیرساخت‌ها و اصلاح ساختاری پرداخت، معنایش این است که برخورد ریشه‌ای با مشکلات می‌کند که همان تقوای حکومتی است.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: اینکه دولتی به سراغ افزایش خطوط ریلی و صنعت ریلی می رود به معنای تقوای حکومتی است. شما در گزارشی که وزیر راه و شهرسازی در حضور مقام معظم رهبری دادند، ملاحظه کردید صدها کیلومتر خطوط ریلی در همین فاصله 3 سال  دو خطه شده است. بهره‌وری خط تهران – مشهد به سه برابر رسیده باشد، در کل مسیر جنوب، ریل‌هایی که 60 سال بوده تعمیر و ترمیم نشده، نوسازی شده اند. خطوط ریلی ایران از جنوب و  شمال به خطوط راه‌آهن بین‌المللی متصل شده اند تا به این ترتیب جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی راه‌آهن ایران، جایگاه غیرقابل انکار بشود و همه کشورهای دیگر بیایند با ایران برای پیوستن به این خطوط صحبت کنند. در اجلاس سه جانبه سران ایران، هند و افغانستان ، اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان و اجلاس سران ایران، ترکمنستان و قزاقستان، همه دنبال اتصال به شبکه ریلی ایران بودند چرا که ایران قلب اقتصاد منطقه است.

دکتر نهاوندیان به قدرت چانه زنی بالای هیاتهای ایرانی در مذاکرات بین المللی اشاره کرد و گفت: دیگر مثل شرایطی نیست که به دلیل محدودیت‌ها و اعمال تحریم‌ها ما محدود باشیم که با یک و یا دو کشور با هر قیمت و کیفیتی که خواستند مذاکره و معامله کنیم.اکنون ایران انتخابگری دارد و صنعتگر ایرانی بهترین کیفیت و تکنولوژی ها را می‌تواند کسب کند. در قراردادهای سرمایه‌گذاری این ایران است که شرط می‌گذارد که می‌باید در این سرمایه گذاری 40 یا 50 درصدش تولید داخلی باشد و باید انتقال فناوری صورت گیرد. این یعنی پیشرفت همراه با عزت و برخورد ریشه‌ای کردن با مشکلات است.

وی تلاش دولت برای ایجاد ثبات در اقتصاد کلان ، تک رقمی کردن تورم و ایجاد آرامش در بازار ارز را به معنای حرکت در مسیر کار ریشه ای در کشور برشمرد و افزود: معنای اقدامات انجام شده این است که کسی که می‌خواهد در ایران سرمایه‌گذاری کند، از این پس می‌تواند روی آینده ایران حساب کند و برای آن پروژه‌اش، امکان سنجی معقول و مطلوب داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه به تشریح اقدامات ریشه ای دولت در حوزه مبارزه با فساد و رانت پرداخت و با اشاره به موضوع حقوق های ناعادلانه گفت: دولت بلافاصله و به طور جدی به موضوع حقوق های ناعادلانه که افکار عمومی را بحق به خود جلب کرد، پرداخت. دولت غیر از برخورد با کسانی که از این خلاء‌های قانونی و یا مقررات و مجوزهای داخلی استفاده کرده بودند، در آیین نامه اجرایی بودجه 95 ریشه این زیاده‌خواهی‌ها را قطع و تصمیم‌گیری ذینفعان برای خود را ممنوع کرد و ان شاء الله در لایحه جدیدی که به مجلس تقدیم خواهد شد، ریشه این مطلب برداشته خواهد شد و  این به معنای برخورد ریشه‌ای با مشکلات است.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: دولت در ادامه برخورد های ریشه ای خود ، شفافیت در اطلاعات ایجاد کرد و همه وزارتخانه ها را موظف نمود که حداقل و حداکثر حقوق‌ها را در پایگاه های اطلاع رسانی خود منتشر کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری ، این توفیقات را از آن همه خانواده عظیم خدمتگزاران ملت و مردم بزرگ ایران دانست و گفت: سرمایه اصلی همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند، اعتماد و امید مردم است و هر کس به افزایش امید و اعتماد مردم کمک کند به کشور و نظام کمک کرده است و پاشاندن بذر یاس و سیاهنمایی و تخریب به نام نقد ، کمکی به کشور و نظام نمی کند.

وی هفته دولت را فرصت ارزیابی و نقد منصفانه کارنامه دولت  دانست و با تاکید بر استقبال دولت از این ارزیابی و نقد منصفانه گفت: نقد منصفانه کار را تسریع می‌کند.

دکتر نهاوندیان در ادامه با طرح این پرسش که شاخص تمایز بین نقد منصفانه با تخریب چیست؟ ، اظهارداشت: در نقد منصفانه علاوه بر کاستی‌ها، توفیقات هم دیده می شود و از سوی دیگر راه حل داده می شود و مهمتر از همه اینکه اگر نقد شنیده و اصلاح صورت گرفت، مثلا اگر در الگوی قراردادهای نفتی پیشنهادهایی مطرح شد و این پینشهادها مورد توجه وزارت نفت قرار گرفت، آن منتقد و نشریه بیاید و بگوید من از اینکه توجه شد به این نقد ها تشکر می‌کنم. اما اگر شما دیدید مرتباً روزی پس از روز دیگر و هفته پس از هفته، سیاه نمایی شد، این دیگر نقد منصفانه نیست بلکه تخریب است.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره تلاش بیگانگان برای دو قطبی سازی در کشور ، اظهارداشت: این کشور یک رهبر، یک دولت و یک ملت منسجم دارد. در این جامعه، نظام و انقلاب،  ما دو قطبی نداریم،  همه با هم هستیم و با انسجام،  اعتماد و امید به جلو می‌رویم. این مسیر پیشرفت، همراه با عزت است اما شرط فتح و پیروزی، هدایت و تقوا، ایمان، خیرخواهی و مثبت‌اندیشی است.

شناسه خبر: 94887

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده