دکتر نهاوندیان در گردهمایی خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد اشتغالزا:

توانمندسازی افراد کم توان، مشکلات آنها را با حفظ عزت و کرامت شان رفع می کند

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: تلاش برای توانمندسازی افراد کم توان و محروم، ضمن رفع مشکلات آنها، عزت و کرامت افراد را نیز حفظ کرده و حتی ارتقا می دهد.

شناسه خبر: 94767 -

سه شنبه 26 مرداد 1395 - 19:48

دکتر محمد نهاوندیان روز سه شنبه در گردهمایی خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد اشتغالزا، توانمندسازی افراد نیازمند کمک را خلاء اقدامات حمایتی و خیریه در گذشته عنوان کرد و گفت: زمانی نگاه به فعالیت اقتصادی، صرفا اقتصادی است و در این نگاه کسب سود و توسعه فعالیت اقتصادی محور برنامه ریزیها و اقدامات است، اما زمانی فعالیت اقتصادی تحت لوای رویکرد اجتماعی انجام می شود که اینجا ابعاد دیگر فعالیت اقتصادی رخ عیان می کند.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه مشکلات جامعه ای را که معضلات اجتماعی گسترده دارد، با توسعه اقتصادی صرف نمی توان رفع کرد، افزود: برای حل این دسته از مشکلات باید به فعالیتهای اقتصادی با رویکرد اجتماعی نگاه شود. در جامعه ای که اشتغال مشکل اصلی آن است، نمی توان با استفاده از تکنولوژیهای جدید که گاها مانع ایجاد اشتغال نیز می شوند، بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی فائق آمد.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: زمانی در کشور چنان التهابات پرتلاطمی جریان داشت که امکان برنامه ریزی بلند و میان مدت وجود نداشت و مجالی برای طرح این مباحث که توسعه باید صرفا اقتصادی باشد، یا تحت لوای رویکرد اجتماعی، وجود نداشت، اما امروز به لطف آرامش و ثباتی که برقرار شده است، می توان این بحثها را مطرح کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه الگوی توسعه کشور امروز حصول توأمان پیشرفت و عدالت است، تصریح کرد: امروز مسئله جدی ما این است که مسیر پیشرفت جامعه، نیازهای اجتماعی ما را نیز تامین کند. در این نگاه ایجاد شغل می شود اولویت اول فعالیت و توسعه اقتصادی.

دکتر نهاوندیان خاطرنشان ساخت: توجه، حمایت و توسعه مشاغل خرد و خانگی از جمله راهکارهای موثر رفع مشکلات

اجتماعی-اقتصادی در عین پیشبرد توسعه اقتصادی است. دولت امسال در کنار توجه به پروژه های بزرگ بیش از گذشته از مشاغل خرد و کوچک حمایت خواهد کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از مشاغل خانگی مربوط به افراد کم توان و محروم جامعه است، گفت: اینجا حتی نگاه اجتماعی به اقتصاد هم کفایت نمی کند و باید ایثار را چاشنی کار کرد تا افراد کم توان و محروم توانمند شوند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه این نگاه اخیر برآمده از ایثار هم برکت بیشتری خواهد داشت و هم عزت و کرامت افراد را حفظ کرده و ارتقا می دهد، اضافه کرد: از مجموعه های خیریه این انتظار می رود که برای تحقق فعالیت اقتصادی با رویکرد اجتماعی و برآمده از ایثارگری پیشقدم شوند.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: بهتر است شما از بین خودتان چند کارگروه برای پیگیری چند اقدام مهم برگزینید. اول کارگروهی که پیشنهادات حقوقی در راستای ایجاد فضای ویژه ای برای فعالیت خیریه های توانمندساز در فضای حقوقی کشور تهیه و ارائه کند.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: این کارگروه باید برای تصویب یا اصلاح مقررات در راستای تسهیل اقدامات خیریه های توانمندساز اقدام کند. همچنین باید میدان عمل خیریه های توانمندساز تعریف شود تا منافذ سوءاستفاده برای سوءاستفاده کنندگان مسدود شود.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: همه این اقدامات باید توسط خود خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد انجام شده و به شدت از دولتی شدن کار پرهیز شود. البته بنده به نمایندگی از دولت، آمادگی کامل دولت برای حمایت و پشتیبانی از خیریه های توانمندساز را اعلام می کنم اما اصل کار باید توسط خود شما انجام شود.

شناسه خبر: 94767

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده