رییس دفتر رییس جمهور در بازدید از ایسنا: دنبال بزرگ‌نمایی‌های اغراق‌آمیز نیستیم

رئیس دفتر رییس جمهور معتقد است که ایسنا با یک بنگاه خبری که فقط اهداف مالی دارد یا اهداف افراد و گروه‌ها را دنبال می‌کند متفاوت است.

شناسه خبر: 94648 -

چهارشنبه 20 مرداد 1395 - 18:02

دکتر محمد نهاوندیان که به مناسبت روز خبرنگار در جمع دبیران و مدیران خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حاضر شده بود با بیان این مطلب گفت: ایسنا یک سرمایه‌هایی دارد که شاید فقط منحصر به خودش است. مولود یک نهاد امیدبخش از نهادهای انقلاب اسلامی یعنی جهاد دانشگاهی است که امروز هم روز تأسیس جهاد دانشگاهی است و این یک سرمایه است.

وی ادامه داد: ایسنا خبرگزاری است  که با یک عزم و هدفمندی نسبت به افقی که در اهداف جهاد دانشگاهی وجود دارد ، ایجاد شده و خود را به یک مأموریت و هدف والایی رسانده است که با یک بنگاه خبری که فقط با اهداف مالی یا اهداف خاص فردی یا گروهی یا جناحی ایجاد می‌شود متفاوت است.

نهاوندیان با بیان اینکه در میان خبرنگاران ایسنا حق‌جویی و پاسخ‌طلبی همراه با پایبندی به آرمان‌های انقلاب وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع بار مسئولیت شما را سنگین می‌کند و توقع ما را بیشتر.

رئیس دفتر رییس جمهور ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و یاد شهدای خبرنگار ایسنا گفت: مجموع حرکت ما در حوزه خبر در مسیر آرمان‌های مردمی است که انقلاب کرده و شهید دادند و ما در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی وظیفه داریم در این مسیر حرکت کنیم. جنبه دیگر ایسنا، دانشجویی بودن این خبرگزاری است که در کنار همه آرمان‌ها و اهداف مسیر دانشجویی، عقلانیت، حکمت و تدبیر را طی می‌کند و حوزه خبر را میدانی برای ارتقای معرفت جامعه قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه خبر می‌شود خیلی هیجانی رفتار و با احساسات مردم بازی کرد، می‌شود با آبروها بازی کرد به طوری که حتی امکان دارد خدای نکرده خون‌ها ریخته شود، اما در عین حال می‌توان برای ارتقای آگاهی مردم و کمک به انتخاب آن‌ها برای آگاهی بخشی کمک کرد.

نهاوندیان همچنین اظهار کرد: توقع از ایسنا این است که در کنار شور دانشجویی برای سوالات خود پاسخ عالمانه پیدا کند لذا این یک وظیفه‌ی مهم است که در حوزه خبر دانش‌ و آگاهی گستری نیز انجام گیرد. در شرایطی هم که ما در کشور و منطقه داریم نشان دادن واقعیت‌ها همراه با تداوم امید یک مسئولیت مقدس بوده،  کافی است یک نفر غفلت کند که دور و بر ما چه خبر است. این که به خاطر کوته‌بینی‌های گروهی و جناحی بگذاریم شکاف ایجاد شده و از شکاف‌ها تقابل درست شود قطعاً اتفاق خوبی نیست.

رئیس دفتر رییس جمهور در ادامه تأکید کرد: توجه به فرصت پیشرفت کار یک خبرگزاری مسئول است. همه ما می‌دانیم می‌توان در یک تصویر سفید بزرگ، یک لکه سیاه پیدا کرد و سیاه‌نمایی کرد در حالی که تمام صفحه سفید است.

وی با بیان اینکه نگاه معتدل، متوازن و جامع‌نگر توقعی است که  از یک خبرگزاری و قلم‌زن مسئول می‌رو،د افزود: در بعضی رسانه‌ها این موضوع کمرنگ است اما ایسنا در عین اینکه استقلال کاری خود را داشته و با نظام و دولت ارتباط دارد، خدمت بزرگی که می‌تواند انجام دهد این است که به ایجاد تصویر متوازن کمک کند.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: ما به دنبال بزرگ‌نمایی‌های اغراق‌آمیز نیستیم چرا که در دراز مدت فایده‌ای ندارد و هرکس هم با دروغ‌گویی‌های مکرر به شعور مردم توهین کند جوابش را با گذشت زمان می‌گیرد.البته سکوت در مقابل تاریکی کمک به تاریکی است اما برای مبارزه با آن نیاز به شمشیر نیست بلکه باید روشنایی ایجاد کرد و کافی است حقیقت مطلب بیان و روشن شود.

وی ادامه داد: توطئه‌ی القاء تقابل از سوی برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها دیده می‌شود، جدول درست می‌کنند و حرف یک مسئول را در مقابل حرف دیگری قرار می‌دهند و فهمیدن اینکه پشت این حرکات توطئه‌ای نهفته، مشکل نیست.

رییس دفتر رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه باید در مقابل این توطئه‌ها روشنگری کرد، گفت: این روشنگری از طریق بیان واقعیات و افشای توطئه‌ها و تحریف اخبار و افکار صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در فرصتی که برجام برای کشور ایجاد کرد، در همه حوزه‌ها فرصت پرواز پیدا کردیم به خصوص در عرصه اطلاع رسانی. الان زمان آن است که مردم دنیا بیشتر مردم ما را بشناسند که قطعاً خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کشور نقش مهمی در این زمینه دارند. در عین حال مردم نیز باید اخبار و حرف‌های رسانه‌های خارج از کشور را بشنوند و سرعت استفاده از این فرصت‌ها بیشتر شود.

نهاوندیان یادآور شد: ما اگر بتوانیم به تقویت ارتباط دو سویه دولت و مردم کمک کنیم، قطعاً می‌توانیم توسعه ملی و اجتماعی را به نحو واقعی ایجاد کرده و حرف دولت را به مردم و حرف مردم به دولت را به خوبی منتقل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کیفیت این ارتباط دو سویه باید نهادینه شود، افزود: مردم نیز باید واقع‌بینانه‌تر به مسائل نگاه کنند و در عین حال دولت نیز با قدرت بیشتر به خدمت به مردم بپردازد.

رئیس دفتر رییس جمهور همچنین اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در مقابل حملات خارجی و مشکلات داخلی قدرت بیشتری دارد. قدرت یک جامعه نیز زمانی بیشتر می‌شود که قوه هضم حمله بیرونی را بیش از پیش داشته باشد که این قوت در تقویت رابطه‌ها موثر است.

نهاوندیان ادامه داد: اگر ارتباط بین مردم و دولت دو سویه شود، شما در ایسنا نیز می‌توانید این ابتکار را داشته باشید و پیشنهاد دهید که چطور این ارتباط نزدیک‌تر و دینامیک‌تر می‌شود، در اطلاع‌رسانی بین مردم چطور می‌توان مطالبات منطقی‌تر و متعامل‌تر شود. زمانی که من خبر ایسنا را می‌خوانم باید علاوه بر اطلاع‌رسانی دارای تحلیل و معیار تحلیل شده و سهم خود را برای بهتر شدن پیدا کنم.

شناسه خبر: 94648

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده