در بازدید از ایرنا به مناسبت روز خبرنگار اظهار شد؛

پاسخ نهاوندیان به منتقدین رویکرد اعتدالی دولت/ ایرنا در تقویت ارتباط ملت و دولت گام های خوبی برداشته است

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: در زمینه شیوه حضور و ارتباط دوسویه ای که باید یک خبرگزاری بین دولت و مردم داشته باشد، ایرنا طی دو سه سال اخیر گام های خوبی برداشته و در تقویت این ارتباط تلاش کرده است.

شناسه خبر: 94646 -

چهارشنبه 20 مرداد 1395 - 18:27

دکتر محمد نهاوندیان که به مناسبت روز خبرنگار به همراه اعضای شورای اطلاع رسانی دولت در ایرنا حضور یافته بود، افزود: همه کسانی که خبر نوشته اند و کار رسانه ای کرده اند، می دانند که می توان با یک نیش قلم، جامعه را برهم ریخت.

وی ادامه داد: اما اینکه کسی وظیفه خود بداند که آرامش، متانت و آگاهی در جامعه ایجاد کند تا جامعه بتواند در مسیر اهداف خود قدم بردارد عین رسالت خبر رسانی؛ و در مقابل اینکه برخی هر روز با اخبار دروغ و مطالب غیر منصفانه و بدون اخلاق، آرامش جامعه را بهم بزنند، حتما خلاف وظیفه اطلاع رسانی است. البته ممکن است ایجاد هیجان و تحریک احساسات کند اما پس از سال ها مردم متوجه می شوند که بالاخره چه کاری انجام شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: معنای رویکرد اعتدالی این است که نه بی عملی و بی پاسخ گذاشتن حملات و انتقادات را می پسندد و نه از سوی دیگر در پاسخگویی افراط می کند و حمله افراطی را با حمله افراطی، یا دروغ را با ناسزا پاسخ نمی دهد.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: رویکرد اعتدالی این است که از پاسخگویی باز نمی نشیند اما در هر پاسخگویی سعی می کند اخلاقی ترین لحن و معتدل ترین برخورد را داشته باشد؛ این کار همیشه آسان نیست.

 

دیالکتیکی که از آن فقط خراشیدن همدیگر و تراشیدن نظام دربیاید چه فایده ای دارد؟

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت ادامه داد: این کار نیاز به مسلط شدن بر احساسات و توجه به انتقاد ولو از یک زبان غیرمنصف دارد، ممکن است حرف درستی هم باشد که باید به آن توجه کنیم، البته باید لحن بد را تذکر دهیم.

نهاوندیان با تاکید بر این که مجموعه این گفت و شنود باید تقویت به انسجام ملی منجر شود، اضافه کرد: سود رفت و برگشت سخن باید این باشد که حاصل آن تبدیل به وفاق بیشتر شود وگرنه دیالکتیکی که از آن فقط خراشیدن همدیگر و تراشیدن نظام دربیاید چه فایده ای دارد؟ نقدی خوب است و پاسخ نقدی هم افزایی می کند که در مجموع نقاط مشترک مورد تاکید قرار گیرد، پس خود فرآیند نقد هم هدفمند است نه فرایند بی هدف و کور.

وی با اشاره به تفاوت بین تخریب و انتقاد گفت: هدف در انتقاد، سازندگی است؛ اینها نکته‌هایی است که کل جامعه رسانه‌ای باید به آن توجه کنند، اما آن نهادهایی که مسوولیت اصلی دارند باید بیش از دیگران مورد توجه قرار دهند.

 

مردم رییس جمهوری انتخاب کردند که به آرامش جامعه بیفزاید

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم اظهار داشت: در این گفت و گو رییس جمهوری به اصلی ترین مسایلی که در ذهن جامعه بود پرداخته، پاسخ و توضیح دادند. در عین حال برای برخی این تعجب آور بود که چرا ایشان به این تندترین مسایل، تا این حد آرام و متین پرداختند؟

وی تاکید کرد: جامعه همین را می خواهد، رییس جمهوری انتخاب کرده که بر آرامش جامعه بیفزاید، جامعه این برخورد متین را می پسندد.

 

تندترین انتقادان را می توان با زبان نرم و متین پاسخ داد

وی افزود: در شرایطی که می بینیم در کشورهای اطراف ما افکار افراطی چگونه آتش و خون ایجاد می کند، در جامعه باید مرهم بگذاریم. ممکن است گاهی به شما انتقاد شود چرا حمله را با حمله ای پاسخ نمی‌دهید، چرا پاسخ نمی‌دهید و ساکت هستید، البته نباید ساکت بود، باید پاسخ داد، اما باید پاسخی داد که بر آرامش بیفزاید نه بر تنش، نباید توسط کسانی که به عنوان عمل خواهی در واقع افراط خواهی می‌کنند، تحریک شویم؛ ما حتما نباید به بی عملی مبتلا شویم اما گمان نکنیم با بنزین می‌توان آتش‌ها را خاموش کرد. تندترین انتقادات و حملات را می‌توان با زبان نرم متین و منطقی پاسخ گفت.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: فکر می کنم در شرایط جدیدی که قرار گرفته ایم با انتخابی که مردم نسبت به مشی اعتدالی کرده اند هر کسی که همراه با این انتخاب مردم بوده است یا احساس وظیفه می کند همسوی با انتخاب مردم باید انجام وظیفه کند؛ نخستین وظیفه اش این است که اعتدال را درحوزه کار خود تعریف و عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی را غیر از اینکه یک بنگاه خبرگزاری است به عنوان یک نهاد نظام که باید پیشتازی و الگوسازی کند می بینم، روزنامه ایران هم همینطور است، روزنامه ایران روزنامه ای در کنار روزنامه های دیگر نیست. نگاه مردم و مسوولان دولت و نظام و حتی نگاه مخالفان و منتقدان به این روزنامه متفاوت است و انتظارات بیشتر از هر روزنامه دیگری است، خوشبختانه قدم‌های خوبی هم که برداشته شده، بر وزانت و متانت روزنامه افزوده است، که در توجه، تیراژ، اسناد، استناد و قلم زدن صاحبنظران برای این روزنامه می‌توان دید، باید این مسیر را دنبال کنیم.

 

نمی توان با روش افراطی از اعتدال حراست کرد

وی ادامه داد: توفیق رویکرد اعتدالی در حوزه رسانه ای و اطلاع رسانی این است که به روش اعتدالی کار را پیش ببرد، از افراط جز افراط بر نمی‌خیزد، از اعتدال با روش افراطی نمی‌توان حراست کرد، حراست از رویکرد اعتدالی هم باید اعتدالی باشد همه باید کمک کنیم، مشی اعتدالی در اطلاع رسانی شناخته و شناسانده و دنبال شود، مطمئن باشید که همین مردمی که دوست دارند تعامل سازنده با جهان داشته باشند، دوست دارند در داخل جامعه هم مشی تعامل سازنده رشد کند.

 

مردم در گذشته از درگیری های واقعی یا تصنعی بهره نبردند

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: ما در گذشته از درگیری‌های واقعی یا تصنعی بهره نبردیم، سالها گذشت اما دیدیم آن همه هیاهو، شورو‌شر و دعواهای جناحی فایده‌ای برای مردم نداشت، گاهی شکاف‌هایی حاصل شد که برای آن هزینه‌های بسیار بالا پرداخت شد.

وی ادامه داد: در این جمع کسانی هستند که خاطرات قبل و پس از انقلاب را دارند، افراط های در کلام و لحن به قیمت خون جوانان این جامعه تمام شد، کسانی که باد می‌کارند توفان درو می‌کنند، خودشان حواسشان نیست.

 

 رویکرد اعتدالی خبر نویسی با برخوردهای هیجانی فاصله دارد

رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: من اگر در حوزه خبر و اطلاع رسانی کار می کنم، ببینم خبر اعتدالی چگونه باید نوشته شود، یکی از تعاریف اعتدال منصفانه بودن و مقابله با افراط و تفریط است، در رویکرد اعتدالی خبرنویسی و تحلیل؛ طبعا فاصله گرفتن از برخوردهای هیجانی نهفته است.

وی توضیح داد: ما اهدافی که برای خودمان از جمله اهداف چشم انداز تنظیم کرده بودیم که قرار بود در بیست سال به نقطه‌ای برسیم که ده سال آن گذشت، مردم بازمی‌گردند و گذشته را مرور می‌کنند. آیا ما در این هیجان‌های روز و شب از اهدافی که باید انجام می‌دادیم، غافل نشدیم؟، پیگیری هدف یک امر هیجانی نیست بلکه امری مدبرانه است.

رییس دفتر رییس جمهوری ضمن گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار گفت: آنها نه تنها به گردن جامعه ایران حق دارند بلکه با شهادت خود به این صنف نشان دادند که در همه عرصه ها می توان ایثارگری کرد و در واقع با شهادت خودشان خبر را ماندگار کردند.

نهاوندیان افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی با یک پیشینه بسیار طولانی پیشکسوت این حرفه است؛ غیر از اینکه خبرگزاری رسمی کشور است می‌بایست به سبب پیشکوستی پیشتازهم باشد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه اطلاع رسانی و تحلیل رسانه مشخص است، گفت: وظیفه دیگر رسانه مجهز کردن به شیوه تحلیل هم هست که این کمتر مشخص است یعنی رسانه ای در ارتقا اجتماعی اثربخشی ماندگار دارد که به ارتقا قوه تحلیل جامعه کمک کند.

وی یادآور شد: رسانه اگر خود را جانشین تحلیل مردم بداند و ببیند مردم را از دست می‌دهد، رسانه اگر گمان کند، برای مردم انتخاب، تولید می‌کنم از دایره انتخاب مردم حذف می‌شود، رسانه‌ای که به شعور مردم توهین کند، حداقل واکنش جامعه این خواهد بود که دیگر به آن رسانه بی توجه می‌شوند. برعکس رسانه‌ای که به انتخاب و تحلیل مردم احترام بگذارد و خود را خادم تحلیل و انتخاب مردم بداند، این رسانه، رسانه محبوب مردم می شود.

نهاوندیان تصریح کرد: رسانه باید کمک کند تا مردم منابع معتبر را از نامعتبر تمیز دهند، کمک کردن به مردم در اینکه در پذیرش اخبار سخت گیر باشند، یعنی کمک کردن به سطح عمومی آگاهی مردم که ملاک هایی برای تشخیص داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: رسانه ای که کمک کند قوه تحلیل و عیار سنجی جامعه در برخورد با خبر بالا رود آن رسانه در نظر مردم یک آبشخور مفید، ارزشمند و غیرقابل صرفنظر می شود.

وی ادامه داد: خبرگزاری که می خواهد خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران باشد باید از سوی مردم به رسمیت شناخته شود، روزی، روز توفیق ایرناست که مردم احساس کنند یک روز بدون خبر ایرنا نمی توانند زندگی کنند، روزی روز توفیق صد درصد ایرناست که مردم هر خبری را از هر جا شنیدند، بگویند اول با ایرنا چک کنم ببینم ایرنا هم این مطلب را گفته است یا نه؟ این درجه اعتبار، وثاقت، امانت و البته جامعیت است. رسانه ای که حساس، بیدار و هوشیار در همه حوزه ها و مسایل اما کاملا امین، فنی و حرفه‌ای باید باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: یک جنبه دیگر، مسوولیت ایرنا را سنگین‌تر می‌کند. همه رسانه‌هایی که از بیت المال استفاده می‌کنند باید نسبت به جهتگیری مردم و ولی نعمتان بیت المال امانتداری کنند، رسانه ای که از بیت المال استفاده می‌کند باید جهت گیری خود را از مردم بگیرد. این رسانه نمی‌تواند نسبت به انتخاب‌هایی که مردم در برهه‌های انتخابات می‌کنند بی تفاوت و بی مسوولیت عمل کند.

وی توضیح داد: اگر منابع رسانه‌ای، خصوصی بود، می‌تواند از سلیقه‌های خصوصی تبعیت کند اما اگر رسانه‌ای از بیت المال استفاده می کند حتما باید در مسیری که مردم انتخاب کرده‌اند خود را تنظیم کند این به معنای یکسویه بودن نیست، مردم انتخاب‌هایی می کنند آن انتخاب‌ها جانشین خود مردم نمی شوند، این کمک کردن به همسویی بین مردم و دولت است، کار بسیار جدی رسانه‌ای که هم حرف مردم را به دولت و حرف دولت را به مردم منعکس می‌کند.

وی با اشاره به وظیفه دیگر رسانه گفت: رسانه باید مرتبا اهداف اصلی را که باید دنبال شود، یادآوری کند تا روزمرگی‌ها ما را از اهداف اصلی بازندارد. پاسخ خواهی کار مهم دیگر است، به ویژه که این موضوع به خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه ایران ارتباط دارد چون به هر حال انتساب به نظام و دولت دارند. باید مدام وظیفه پاسخگویی که جز وظایف مسوولیت است، یادآوری شود. اینکه سرت را پایین بیندازی، کار انجام دهی، خود مردم می ببینند، این کفایت نمی کند، حتما باید هم پاسخگوی خواسته‌های مردم و هم انتقادهای منصفانه بود.

نهاوندیان گفت: ان شاءالله همه شما که در ایرنا و موسسه ایران زحمت می کشید و بار بزرگی بر دوش دارید، همین مسیری را که پیمودید با قوت و سرعت بیشتر ادامه خواهید داد. در شورای اطلاع رسانی دولت هم، آنچه در حمایت و تقویت این مسیر لازم باشد انجام شده و باید ادامه یابد.

وی تصریح کرد: ارتباط ایرنا و روزنامه ایران با نهادهای مختلف دولت تقویت شده و باید بسیار بیشتر از این تقویت شود که ان شالله آن وظیفه ارتباط دو سویه در هر دو نهاد به بهترین وجه انجام شود.

شناسه خبر: 94646

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده