رییس جمهوری در نشست هیات های عالیرتبه ایران و جمهوری آذربایجان:

هدف ایران گسترش روابط با آذربایجان و منطقه قفقاز به سوی تجارت آزاد است/ اراده تهران - باکو توسعه همه جانبه روابط است/ کرویدور ریلی شمال - جنوب، اروپا را به خلیج فارس متصل می کند

دکتر حسن روحانی، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را دو کشور دوست، برادر و همسایه توصیف و تأکید کرد باید بر مبنای نزدیکی دو ملت، بهترین و تأثیرگذارترین روابط برای تأمین منافع دو کشور و صلح و ثبات کل منطقه بوجود آید.

شناسه خبر: 94572 -

يکشنبه 17 مرداد 1395 - 17:49

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه به وقت محلی در جلسه مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، با بیان اینکه ضروری است موضوع کاهش تعرفه های تجاری میان دو کشور سریعاً بررسی و نهایی شود، اظهار داشت: نزدیکی و گسترش روابط با کشورهای اورآسیا، منطقه قفقاز و بویژه کشور آذربایجان بسیار مهم بوده و باید در آینده به سمت تجارت آزاد، حرکت نماییم.

رییس‌ جمهوری بر ضرورت تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب و همکاری‌های ترانزیتی و اتصال راه‌آهن ایران و جمهوری آذربایجان از طریق آستارا و رشت تأکید کرد و گفت: این کریدور می‌تواند در اتصال منطقه قفقاز و حتی اروپا به کشورهای حوزه خلیج فارس نقش بسزایی ایفا نماید.

 دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مسایل زیست‌محیطی در دریای خزر باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در این زمینه ایران خواستار فعال تر شدن هر چه سریع‌تر دبیرخانه در باکو است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اهمیت همکاری‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه انرژی و همچنین رژیم حقوقی دریای خزر، تصریح کرد: اراده دو دولت، توسعه همه جانبه روابط است.

دکتر روحانی با اشاره به علاقمندی دو کشور برای توسعه همکاری ها در عرصه گردشگری گفت: باید در این عرصه ، تسهیلات و سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها انجام گیرد و خطوط هوایی نیز میان دو کشور گسترش یابد.

رییس‌ جمهوری در ادامه  به موضوع  تروریسم به عنوان تهدیدی برای همه کشورها بویژه منطقه اشاره کرد و  اظهارداشت: تقویت همکاری‌های مشترک در مبارزه با تروریسم بویژه در حوزه‌های فرهنگی، اطلاعاتی و عملیاتی ضروری است.

دکتر روحانی ادامه داد: نباید بگذاریم عده‌ای به دروغ، خشونت و ترور را به اسم اسلام برای نسل جوان تبلیغ کنند و این تفکر باید در منطقه ریشه‌کن شود.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: با همکاری کشورهای منطقه و از جمله آذربایجان می‌توانیم برای مبارزه با تروریسم در منطقه خاورمیانه تا قفقاز همکاری نماییم تا صلح، ثبات و آرامش به طور کامل به منطقه باز گردد.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه حفظ مرزها و تمامیت ارضی کشورها برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است، افزود: حل معضلات و مشکلات منطقه‌ای از طریق مذاکره و گفتگو  امکان پذیر است و جمهوری اسلامی ایران نیز از هیچ اقدامی برای توسعه صلح، ثبات و امنیت منطقه  دریغ نمی‌کند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه گفت: باید به سمت همکاری‌های سه‌جانبه بیشتر حرکت نماییم.

رییس‌ جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دوست خوبی برای جمهوری آذربایجان است، تأکید کرد: باکو خواهان گسترش همکاری های همه جانبه با ایران است و روابط خوب تهران و باکو اثرات بسیار خوب منطقه‌ای خواهد داشت.

الهام علی اف با اشاره به مذاکرات و توافق صورت گرفته در این سفر در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل هوایی و راه‌آهن، صنعتی و داروسازی، اظهار داشت: روابط مناسب دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی، نشانگر دوستی عمیق دو دولت و ملت می‌باشد.

رییس‌ جمهوری آذربایجان با اشاره به نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه گفت: امیدواریم همکاری‌ها در این راستا بین سه کشور گسترش یابد و جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران به طور مشترک اقدامات جدی را در این زمینه آغاز کرده‌اند.

همچنین روسای کمیسیون مشترک همکاریهای جمهوری ایران و آذربایجان در این نشست گزارشی از آخرین تحولات و روابط فی ما بین، همکاری‌های اقتصادی و کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور ارایه کردند.

شناسه خبر: 94572

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده