مولاوردی در سمینار «زنان، صلح و توسعه پایدار»:

تمدنهای کهن ایران و ژاپن وام دار قدرت سازندگی زنان خود هستند/رویکردهای صلح دوستانه زنان باید بیشتر مورد توجه جامعه جهانی قرار گیرد

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، تمدنهای کهن ایران و ژاپن را وام دار قدرت سازندگی زنان دو کشور دانست و گفت: زنان این دو سرزمین از توان و ظرفیت های ارزشمند خود برای پیشبرد فرهنگ و اقتصاد کشورشان مایه گذاشته اند و امیدوارم دیدگاه ها و رویکردهای صلح دوستانه زنان در مسیر توسعه پایدار بیش از پیش مورد توجه جامعه جهانی قرار گیرد.

دوشنبه 20 ارديبهشت 1395 - 12:22

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در اولین سمینار مشترک ایران و ژاپن با موضوع «زنان، صلح و توسعه پایدار» گفت: جامعه جهانی می تواند با توجه بیشتر به نگاه زنانه و روح مادرانه، گام های موثرتری در مسیر مهار خشونت، فقر ، نابرابری و تخریب محیط زیست بردارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی برای ارائه مدلی بومی از توسعه را آغاز کرده است، اظهار داشت: هر چند برای تحقق کامل این مدل در زمینه های مختلف راهی طولانی در پیش است اما دستاوردهای حوزه زنان و خانواده در مقایسه با کشورهای منطقه نشان می دهد در توسعه و ارتقاء استانداردها و سبک زندگی زنان و دختران اراده آنان بیش از هر عاملی موثر خواهد بود.

مولاوردی با ابراز خرسندی از برگزاری این سمینار افزود: امیدوارم همکاری ها و گفتگوهایی از این قبیل بین کشورها و نهادهای مردمی، به استقرار صلح پایدار در جهان پرآشوب فعلی یاری رساند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: در مقطعی که شاهد رشدی چشمگیر در مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و ژاپن هستیم جا دارد در حوزه های علمی و فرهنگی نیز گام های موثری برداریم. نظر به اشتراکات فرهنگی ایران و ژاپن خصوصا در موضوعات مرتبط با زنان و خانواده چه بسا به واسطه هم اندیشی و تبادل تجربیات موفق بتوانیم نسبت به رفع چالش های مشابه اقدام موثر نماییم.

مولاوردی خاطر نشان ساخت: توجه ویژه نسبت به بهبود وضعیت و توانمند سازی زنان در عرصه های مختلف در اسناد بالادستی و قوانین موضوعه ایران دستاوردهای قابل توجهی را موجب شده است که می توان به رشد چشمگیر حضور زنان و دختران در بخش آموزش به ویژه آموزش عالی اشاره کرد.

وی افزود: در انتخابات اخیر مجلس تعداد نمایندگان منتخب با رشد 100 درصدی مواجه بوده است . ایران همچنین یکی از پیشگامان حوزه بهداشت و سلامت زنان است و تدوین و اجرای برنامه های توانمندسازی اقتصادی زنان در کانون توجهات برنامه ریزان و سیاست گذاران قرار دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: علاوه بر این دستاوردها باید به عزم راسخ دولت یازدهم در راستای تحقق عملی عدالت جنسیتی در ابعاد مختلف زندگی و مهمتر از آن ایجاد توازن و هماهنگی میان ایفای نقش های چندگانه زنان اشاره کرد که موجبات ارتقای وضعیت زنان و تقویت نهاد خانواده را فراهم خواهد آورد.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای اتخاذ راهکارهای توسعه ای متوازن، باید کسانی که زندگی و سلامتشان در گرو آن است در تصمیم گیری و هدایت راه حضور داشته باشند و از همین رو بحث نقش زنان به عنوان عاملان و ذینفعان در توسعه بار دیگر در هنگام تدوین برنامه توسعه ای 2030 به طور گسترده مطرح گردید.  اگر چه اهداف توسعه ای پایدار از نظر حقوقی الزام آور نیست اما انتظار می رود کشورها چارچوب ملی برای دستیابی به این اهداف ایجاد کنند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه معتقدم تحقق اهداف توسعه پایدار بیش از هر چیز به تعهد جامعه جهانی به نوعی از اخلاق توسعه وابسته است، اضافه کرد: اخلاق توسعه نوعی منش خاص در تعریف و اعمال سیاست های بین المللی توسعه است که از نگاه ابزاری به آن جلوگیری می کند.

مولاوردی تصریح کرد: امروز جهان شاهد جنبش های مردمی و دولتی بسیار ارزشمندی برای انسانی کردن توسعه است اما این سوال در ذهن ایجاد می شود که چگونه اختلافات سیاسی باعث تقسیم جوامع به  ارزشمند و کم ارزش می شود و در حالی که یک حمله تروریستی در ابعاد محدود در کشورهای اروپایی جامعه جهانی را در شوک فرو می برد اما موشکباران هر روزه بیمارستان ها و مدارس در سوریه و یمن به دست فراموشی سپرده می شود و یا ایران سالها برای خرید دارو تحریم می شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: ضعف در اتخاذ رویکردی واقع بینانه و وجود افکار و تصاویر کلیشه ای که ملت ها را ارزشمند و کم ارزش تقسیم کرده، مهمترین مانع تسری صلح و توسعه در جهان است.

شناسه خبر: 93427