دکتر امین زاده در اختتامیه دومین جشنواره نام و نشان ماندگار:

ماندگاری نام و نشان خلیج فارس در گرو داشتن خلیج فارسی سالم و زنده است/حفاظت از خلیج فارس مسئولیتی منطقه ای و بین المللی است

 معاون امور حقوقی ریاست جمهوری با تشریح مخاطرات زیست محیطی خلیج فارس، حفاظت از این پهنه آبی را مسئولیتی منطقه ای و حتی بین المللی دانست و گفت: اگر بخواهیم نام و نشان خلیج فارس ماندگار بماند، اول باید خلیج فارسی زنده و سالم داشته باشیم.

چهارشنبه 8 ارديبهشت 1395 - 21:03

دکتر الهام امین زاده شامگاه چهارشنبه در اختتامیه دومین جشنواره نام و نشان ماندگار که با رویکرد بزرگداشت روز ملی خلیج فارس برگزار شده است، این پهنه آبی را به اعتبار برخورداری از بزرگترین ذخایر انرژی، حوزه ای استراتژیک و بی نظیر توصیف کرد که مسئولیتها برای حفاظت از آن را مضاعف می کند.

معاون امور حقوقی ریاست جمهوری با توضیح اینکه گردش آب از تنگه هرمز به این خلیج کند انجام می شود، افزود: تردد سالیانه ١٠ هزار شناور در خلیج فارس، فرآیند اکتشاف و استخراج و پالایش نفت، عدم توجه کافی به لایروبی بنادر، احداث اسکله ها، جزایر مصنوعی، استحصال خاک در سواحل و ساخت و سازها در سواحل صرفا بر اساس نگاه تجاری و بدون توجه به اصول زیست محیطی از عمده ترین خطرات تهدید کننده سلامت خلیج فارس هستند.

دکتر امین زاده اظهار داشت: ورود و رسوب ریزگردها از مناطق غربی خلیج فارس و عدم مدیریت هماهنگ در اثر ناهمگونی های سیاسی کشورهای حاشیه خلیج فارس از دیگر مخاطرات تهدید کننده سلامت و امنیت زیستی این منطقه به شمار می آید.

معاون امور حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به کنوانسیونهای متعدد منطقه ای و بین المللی و قوانین داخلی برای صیانت از حیات خلیج فارس تصریح کرد: برای آنکه به مسئولیت مهم سالم نگه داشتن خلیج فارس عمل کنیم، نیاز به یک احساس مسئولیت و حرکت جمعی داریم. همچنین باید متخلفان در صیانت از سلامت خلیج فارس را بدون ملاحظه معرفی کنیم.

شناسه خبر: 93217