مولاوردی در همایش مددکاری اجتماعی و مطالبه‌گری اجتماعی:

مددکار زمینه تحقق عدالت را در جامعه فراهم می‌کند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، با تاکید بر اینکه «مددکار زمینه تحقق عدالت را در جامعه فراهم می‌کند که این امر همان سیره علوی است»، اظهارداشت: مددکاری اجتماعی نه یک شغل بلکه تجلی عشق، عاطفه، تعهد و مسئولیت اجتماعی در قبال انسان‌هایی است که موفق نشده‌اند سهم ذاتی خود را از اجتماع دریافت کنند.

دوشنبه 6 ارديبهشت 1395 - 12:24

«شهیندخت مولاوردی» روز دوشنبه در همایش ملی «مددکاری اجتماعی و مطالبه‌گری اجتماعی»،  اقدامات بلندمدت زیرساختی و اقدامات کوتاه مدت مثل مددکاری را مکمل یکدیگر برای هم‌افزایی و ارتقاء سطح سلامت اجتماعی کشور دانست و گفت: اقدامات مددکارانه و امدادی برای تمام گروه‌های در معرض آسیب، می‌تواند بسیار راهگشا و اثرگذار باشد.

 مولاوردی با تأکید بر اینکه «مددکاری باید حلقه آخر فرآیند پیشگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی در کشور باشد و منصفانه نیست که این حرفه را مسئول و جبران کننده نقصان عملکرد در سایر نهادهای مهم و کلان اجتماعی بدانیم»، گفت: اگر جلوه‌های مشکلات ساختار اقتصادی نظیر بیکاری و فقر در آسیب‌های اجتماعی متجلی می‌شود در درجه اول باید به فکر حل مشکلات از سرچشمه باشیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار امیدواری کرد که با حرکت کشور در مسیر توسعه متوازن و پایدار ، اقدامات مددکارانه در کنار فعالیت‌های بلندمدت تأثیر مضاعفی بر بهبود و رشد شاخص‌های سلامت اجتماعی داشته باشد.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امروز توجه و بروز رسانی مداوم دانش و بویژه فراهم آوردن دانش بومی در رشته مددکاری اجتماعی از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، جامعه زنان را یکی از اصلی‌ترین گروه‌های مخاطب مددکاری اجتماعی دانست و تصریح کرد: زنان با توجه به اینکه تاثیرپذیر از آسیب‌های اجتماعی هستند، یکی از اصلی‌ترین گروه‌های هدف مددکاری اجتماعی هستند و از سویی دیگر ویژگی عطوفت و مهرمادرانه در زنان، می‌تواند از این قشر مددکارانی کارآمد بسازد.

مولاوردی با بیان اینکه مددکاری اجتماعی دو وجه و رویه دارد که یک وجه آن معطوف به روحیه ایثار، فداکاری، مسئولیت‌پذیری، عشق و علاقه فراوان به انجام فعالیت‌های نوع‌دوستانه است، گفت: ورود به این حرفه متضمن تأمل، آگاهی و انگیزه بسیاری است که باید در بکارگیری مددکاران اجتماعی از روش‌های استاندارد جهانی استفاده کرد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده مطالبه‌گری اجتماعی را وجه دیگری از مددکاری اجتماعی دانست و گفت: رشد و گسترش آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر نیاز به مداخله نهادهای اجتماعی را برای کاهش صدمات ناشی از آسیب‌ها ضروری ساخته است.

مولاوردی با اشاره به اینکه قوانین حاضر در کشور قدرت لازم برای حمایت، متوقف کردن یا کاهش انواع آسیب‌های اجتماعی را ندارند، خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه‌های حکومتی و سیاستگذاران، نهادهای قانونگذار و مجری، باید امنیت حداقلی برای زنان را تأمین کنند.

مولاوردی جامعه امروز را میراث‌دار توسعه نامتوازن و رشد بیش از حد آسیب‌های اجتماعی در ده‌های اخیر دانست و تأکید کرد: اگر سیستم حقوقی و قضایی ما نتوانسته همگام با آسیب‌های اجتماعی تمهیدات پیشگیرانه و بازدارنده را فراهم آورد باید با انجام اقدامات کوتاه مدت زمینه را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور فراهم آوریم.

انوشیروان محسن بندپی رییس سازمان بهزیستی کشور نیز طی سخنانی، ارتقاء و افزایش مطالبه‌گری اجتماعی و حقوق شهروندی را نیازمند بکارگیری تمام ظرفیت‌ها از جمله دستگاه‌های نظارتی، تشکل‌های غیردولتی و نخبگان دانست و گفت: با ابزار علم و تخصص و استقرار نظام رصد و پایش و گسترش مشاوره‌های خانوادگی می‌توانیم به راه‌حل‌های مناسب و پیشگیری از آسیب‌ و مشکلات اجتماعی دست یابیم.

در این مراسم از تعدادی از فعالین و فرهیختگان در حوزه مددکاری اجتماعی با اهداء لوح تقدیر به‌عمل آمد.

سی ‌و یکمین همایش انجمن مددکاران اجتماعی با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی ایران، کمیسیون ملی یونسکو - ایران، سازمان بهزیستی کشور و برخی از سایر نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط، در محل سالن همایش‌های مجتمع حضرت ولی‌عصر(ع) دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، برگزار شد. این همایش هر ساله به تحلیل تخصصی از وضعیت اجتماعی کشور، بر یک موضوع مهم در حوزه اجتماعی تاکید می‌کند.

شناسه خبر: 93181