در جلسه هیات دولت انجام شد؛

ارائه گزارش معاونت امور زنان ریاست جمهوری از شناسایی و ریشه‌یابی مسایل زنان کشور/حمایت هیات دولت از زنان سرپرست خانوار و در معرض آسیب‌های اجتماعی/بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف به تشکیل بانک جامع اطلاع‌رسانی اسناد و آثار ایثارگران شد

گزارش معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده درباره مسایل زنان کشور در جلسه عصر یکشنبه هیات دولت به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ارایه شد.

يکشنبه 5 ارديبهشت 1395 - 20:42

در این گزارش شناسایی و ریشه‌یابی مسایل و مشکلات زنان، ارزیابی از عملکرد دولت در این خصوص و خواسته‌ها و انتظارات آنان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

هیأت وزیران با توجه به نقش مهم زنان در تحکیم بنیان خانواده، ضمن حمایت از این نقش تأثیرگذار، بر اولویت حمایت از زنان سرپرست خانوار و زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد. ایجاد فرصت‌های مناسب اشتغال و بازار کار، تحصیل و مدیریت، تأمین امنیت اجتماعی و حمایت حقوقی نیز از دیگر محورهای مورد تأکید هیأت وزیران بود.

دولت همچنین بررسی پیشنهادهای معاونت امور زنان و خانواده و بسته سیاستی توان‌افزایی زنان را در جهت بررسی دقیق‌تر به کمیسیون اجتماعی هیأت وزیران ارجاع داد.

در ادامه، هیأت وزیران با تأکید بر ضرورت حفظ، جمع‌آوری و نگهداری کلیه اسناد فرهنگی، هنری، تاریخی و علمی مکتوب و غیرمکتوب شهدا و ایثارگران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف به تشکیل بانک جامع اطلاع‌رسانی اسناد و آثار ایثارگران کرد.

بر این اساس، آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به تصویب رسید که به موجب این آیین‌نامه، جمع‌آوری اسناد و آثار از ایثارگران، صرفاً توسط و از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام خواهد شد و دستگاه‌های مشمول موظف به همکاری و هماهنگی با بنیاد و تحویل اصل اسناد و آثار گردآوری شده به استثنای اسناد و پرونده‌های دولتی هستند.

صدور مجوز انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت اساسنامه پلیس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکوپل) از دیگر مصوبات این جلسه  هیأت وزیران بود.

دولت همچنین برخی از مواد آیین‌نامه اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات را اصلاح کرد.

شناسه خبر: 93175