مولاوردی در نشست کنفرانس ملی حفاظت محیط زیست:

باید از توان زنان در حفاظت از محیط زیست بیش از پیش بهره گرفت

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه باید از توان زنان به عنوان معلمان جامعه در حفاظت از محیط زیست بیش از پیش بهره گرفت، اظهارداشت:زنان نقش بسیار زیادی در توسعه‌ الگوهای تولید و مصرف پایدار منابع دارند بنابراین توجه به ظرفیت های آنان در چالش‌های اصلی توسعه‌ پایدار که همان مصرف و مدیریت منابع طبیعی است، ضروری به نظر می‌رسد.

شنبه 4 ارديبهشت 1395 - 10:39

شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در اختتامیه کنفرانس ملی حفاظت محیط زیست که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به نقش‌های متفاوت زنان و مردان گفت: همان‌گونه که زنان و مردان نقش‌های متفاوتی در خانواده و جامعه دارند می‌توانند نگرش‌های فردی، اولویت‌ها و توانمندی‌های متفاوتی در حفاظت محیط زیست داشته باشند.

وی افزود: آنان به گونه متفاوتی با طبیعت تعامل دارند چنانچه این تفاوت‌ها در تبدیل استراتژی‌های بهبود محیط زیست در سطوح مختلف ملی تا منطقه‌ای دیده شود، فرصت‌های متعددی برای حفاظت محیط زیست فراهم می شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: هدف جریان‌سازی جنسیتی برای حفاظت محیط زیست این است که فرصت‌های برابر برای زنان و مردان به عنوان شرکا و ذی‌نفعان حفاظت محیط زیست با توجه به جایگاه متفاوت آن ها در جامعه و میزان دانششان درباره محیط زیست ایجاد شود.

مولاوردی گفت: به عبارت دیگر هدف جریان‌سازی جنسیتی برای توسعه‌ پایدار، به حداقل رساندن اثرات منفی فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی بر محیط زیست است که این امر از طریق افزایش دانش و آگاهی زنان و مردان برای ارتقای رهیافت‌های حساس جنسیت و راه‌حل‌هایی برای به حداقل رساندن مصرف منابع طبیعی و شتاب دادن به استفاده از فنآوری‌های دوستدار محیط زیست و با هزینه‌ موثر توسط زنان و مردان امکان‌پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به اهداف توسعه‌ی هزاره اظهارداشت: باوجود تمرکزی که اهداف توسعه‌ هزاره بر توسعه‌ پایدار داشت اما پس از پایان زمان اجرای آن مشخص شد که اهداف این سند تقریباً به طور کامل محقق نشده است و هنوز میلیون‌ها نفر از نابرابری اقتصادی و اجتماعی رنج می‌برند و امر باعث شد که درباره‌ چهارچوب پیشرفت و توسعه‌ جهانی پس از 2015 تحقیقاتی انجام شود و در سال 2013 در این زمینه گزارشی ارائه شد.

مولاوردی اضافه کرد: این گزارش به سند اهداف توسعه‌ پایدار تبدیل شد و چهارچوب جدیدی برای تحقق اهداف تعریف کرد. از میان بردن فقر شدید، ساختن آینده بر اساس توسعه پایدار در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی، ایجاد روحیه‌ی جدید همکاری، همبستگی، مشارکت و پاسخ گویی متقابل از دیگر اهداف سند توسعه‌ی پایدار است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس این دستورالعمل پنج گام اساسی برای رسیدن به اهداف تعیین شده باید برداشته شود. به عنوان نمونه پس از سال 2015 باید به جای کاهش فقر، به ریشه‌کنی فقر فکر کنیم. علاوه بر آن کشورها باید در زمینه گام‌های پایدار در تولید و مصرف فکر کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: مقام معظم رهبری در سال‌های 93 و 94 به موضوع محیط زیست پرداختند و سیاست‌های کلی زیست‌محیطی در سال 94 ابلاغ شد علاوه بر آن در منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید نیز به حفاظت محیط زیست پرداخته شده است. همچنین رئیس جمهوری در موارد متعددی به محیط زیست توجه کرده و حتی دولت خود را دولت محیط زیست اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به تفاوت سند توسعه‌ هزاره و سند توسعه‌ی پایدار اظهار کرد: در سند توسعه ی پایدار 17 هدف تعیین شده که هدف پنجم آن برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان است. در این هدف تأکید می‌شود که برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان ارتباط تنگاتنگی با سایر اهداف سند توسعه‌ی پایدار دارد و این موضوع در 16 هدف دیگر باید جاری باشد. بنابراین شعار روز جهانی زن بهره‌برداری از کره زمین 50-50، اقدام برای تحقق برابری جنسیتی نامگذاری شد. درواقع با چنین اقداماتی خلاء موجود در سند توسعه‌ی هزاره پوشش داده شد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده در زمینه محیط زیست ،افزود: در ارزیابی‌های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت امور زنان و خانواده نیز ارزیابی شد. ما در معاونت کارگاه بهداشت، سلامت و محیط زیست داریم و در سال گذشته دو کارگروه آموزشی در حوزه  محیط زیست برگزار کردیم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته در زمینه مدیریت سبز برنامه‌هایی داشتیم، با وزارت نیرو و سازمان محیط زیست نیز تفاهم‌نامه‌هایی امضا کردیم و تلاش می‌کنیم در جهت بسیج سرمایه‌ی اجتماعی زنان و دختران استفاده‌ بهینه از منابع آب و انرژی‌های تجدیدپذیر، ارتقای دانش و ترویج اخلاق زیست‌محیطی با توجه به مأموریت‌های خود گام‌هایی را برداریم.

مولاوردی در ادامه گفت: بر اساس شاخص و اهداف سند توسعه‌ی پایدار مذاکراتی با مرکز آمار کشور داشته‌ایم تا شاخص‌های جنسیتی را استخراج کنیم. قصد داریم در زمینه ترویج و نهادینه سازی اخلاق محیط‌ زیستی برنامه‌های خود را اغاز کنیم. در برنامه ششم توسعه نیز یکی از موضوعات خاص محیط زیست است.

شناسه خبر: 93136