رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه عراق:

تقویت وحدت، حفظ تمامیت ارضی و آبادانی عراق برای ایران حائز اهمیت است/ مبنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران روابط خوب با همسایگان و تحکیم ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای است

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه تقویت وحدت ملی، حفظ تمامیت ارضی و توسعه و آبادانی عراق به عنوان کشور دوست و همسایه ایران برای ایران حائز اهمیت است، بر توسعه و تحکیم همه جانبه مناسبات میان دو کشور تأکید کرد.

شناسه خبر: 91208 -

چهارشنبه 16 دی 1394 - 19:25

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار "ابراهیم جعفری" وزیر امور خارجه عراق، ضمن ابراز خرسندی از ادامه موفقیت‌های مردم، دولت و ارتش عراق در مقابله با تروریست‌ها در این کشور، گفت: هرچقدر امنیت و دوستی در عراق بیشتر باشد، موجب خوشحالی دولت و ملت ایران خواهد بود.

رییس‌ جمهوری با تقدیر از دولت عراق در برقراری امنیت مراسم اربعین حسینی و پذیرایی شایسته ملت عراق از زائران امام حسین(ع) در این ایام، این مراسم را نشان از قدرت مدیریت دولت عراق و امنیت بالای این کشور دانست.

دکتر روحانی مواضع و اقدامات اخیر عربستان سعودی و اعدام عالم دینی شیخ نمر را در مسیر تشدید اختلاف و شکاف‌ها در منطقه عنوان کرد و افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه ایجاد روابط خوب با همسایگان و تحکیم ثبات و همکاری‌های منطقه‌ای بنا نهاده شده و مسئولان ایران همواره در این راستا گام برداشته‌اند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال تشدید اختلافات و تنش‌ها در منطقه نبوده و همواره در مسیر تحکیم و افزایش دوستی‌ها و روابط میان کشورهای منطقه تلاش کرده است، گفت: امروز در شرایطی که در منطقه برای مبارزه با تروریسم به وحدت و اتحاد میان کشورها بیش از گذشته نیاز داریم، تصمیمات غیرخردمندانه، عجولانه و تحریک‌آمیز مطمئناً موجب افزایش تنش‌ها و به ضرر کشورهای منطقه خواهد بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران کاستن از اختلافات در جهان اسلام و افزایش انسجام و وحدت میان مسلمانان است، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه اقدامی علیه منافع هیچ کشوری در منطقه انجام نداده و همواره با منطق، استدلال و برادری توسعه همکاری‌ها و تأمین منافع عمومی جهان اسلام و ملت‌های منطقه و همچنین ثبات منطقه را پیگیری نموده است.

ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات همه جانبه تهران – بغداد بر تلاش مسئولان دو کشور در جهت تقویت هر چه بیشتر همکاری‌ها و روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و عراق تأکید کرد.

وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان همواره همراه با تدبیر و حکمت بوده، اظهار داشت: سیاست و دیپلماسی نیرومند ایران که با صبر و شجاعت توام بوده تحسین‌برانگیز است.

وی هرگونه افزایش اختلافات و تنش‌ها میان کشورهای منطقه را موجب خدشه دار شدن انسجام و وحدت کشورهای مسلمان برشمرد و با اشاره به اجلاس یکشنبه آینده وزرای خارجه کشورهای عربی اظهار امیدواری کرد تا مسوولان و مقامات کشورهای منطقه با همفکری و تعامل در راستای تقویت مناسبات و کاهش تنش‌ها و اختلافات تلاش کنند.

جعفری با اشاره به اینکه ایجاد بحران، اختلاف و هرگونه تحریک افکار عمومی باعث بروز مشکلات اساسی برای کل منطقه می شود، افزود: ما خواستار برقراری صلح و امنیت در همه کشورهای منطقه هستیم و نباید اجازه دهیم دشمنان اسلام در راستای اهداف خود منطقه را با تنش‌های بیشتر مواجه کنند.

 

شناسه خبر: 91208

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

- اخبار برگزیده