متن سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت

رییس جمهوری در جلسه هیات دولت در سخنان مهمی، هدف عربستان از اعدام شیخ نمر را سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی و شکست در سیاست‌های منطقه‌ای دانست و با اشاره به قطع روابط ریاض با تهران، تصریح کرد: دولت سعودی اشتباهات را جبران و از مسیر غلط بازگردد چرا که اهداف جمهوری اسلامی از اقدام تازه کارها و بازی‌های کودکانه تأثیر نمی‌پذیرد.

شناسه خبر: 91204 -

چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:53

حجت الاسلام والمسملین دکتر حسن روحانی همچنین حمله به اماکن دیپلماتیک را خلاف قانون و حمله به آبروی نظام خواند و گفت که باید در برخورد با عوامل و مقصران، تسریع و گزارش آن نیز به مردم داده شود.

 متن سخنان رییس جمهوری به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

متأسفانه این روزها با چند حادثه مواجه شدیم که لازم است ریشه‌های این حوادث مقداری برای مردم توضیح داده شود.

اولین حادثه تلخ، حادثه اعدام نابجا و ظالمانه «شیخ نمر» رهبر شیعیان عربستان بود که به دلایل واهی و به دلیل اینکه این فرد روحانی منتقد دولت عربستان سعودی بوده، ایشان را به زندان افکندند و بعد هم به ناروا به اعدام محکوم کردند که در عرف و قانون در هیچ کشوری مسبوق به سابقه نیست که کسی را به دلیل حرف زدن و انتقاد کردن به شکل فجیع سر ببرند و اعدام کنند و جنازه‌اش را هم به خانواده او تحویل ندهند.

به طور طبیعی جهان اسلام و همه آزادیخواهان جهان متأثر و ناراحت شدند و اکثر کشورها این عمل عربستان سعودی را محکوم کردند و مردم مسلمان ایران هم از این حادثه بسیار متأسف و متأثر شدند و این عمل از سوی مردم و مسئولین به شدت محکوم شد.

به دنبال آن، حوادث دیگری هم رخ داد که حوادث خوشایندی نبود. عده‌ای به سفارت عربستان سعودی در تهران به کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند. این کار خلاف قانون و غلط بوده و از سوی همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران هم محکوم شناخته شده است.

مسأله سوم عکس‌العمل عربستان که به ظاهر واکنشی به حادثه سفارت و کنسولگری بوده؛ قطع رابطه و فشار به برخی از کشورها برای قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

این ظاهر حوادث است. اما ریشه‌های آن به مسایل دیگری برمی‌گردد.

دولت یازدهم از آغاز فعالیت، دو هدف مهم را در سیاست خارجی دنبال می‌کرد. هدف اول ارائه چهره واقعی اسلام و ایران به جهان و ایستادگی در برابر اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی بود که به ناروا توسط صهیونیست‌ها و استکبار جهانی علیه مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده بود.

دولت در این راه موفقیت‌های فراوانی را به دست آورد. چهره جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی، رسانه‌ها و در نزد مسئولین سیاسی عوض شد و چهره اسلام هم به عنوان چهره‌ای که مخالف ترور و تروریسم است، ارائه گردید  تا جایی که آن قطعنامه معروف WAVE قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در سازمان ملل متحد به اتفاق آراء، با پیشنهاد ایران تصویب شد و ایران پرچمدار مبارزه با خشونت شد.

در مقام عمل هم جمهوری اسلامی ایران به هر دولتی که برای مبارزه با تروریسم درخواست کمک کرد،  جواب مثبت داد.

گام دوم که جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی برداشت، مسأله حل و فصل موضوع هسته‌ای و از بین بردن تحریم ظالمانه نسبت به ایران بود که در این راه هم کار بسیار بزرگی انجام گرفت. البته بیش از دو سال این مذاکرات به طول انجامید. با دقت، منطق و استدلال در برابر 6 قدرت جهانی بحمدالله به توافقی رسیدیم که این توافق، خط قرمزهای ما را تأمین کرد، حداقل‌هایی که مورد نظر ما بود، تأمین شد و در بعضی از موارد، حداکثرهای مورد نظر ما در این توافق مورد تأیید قرار گرفت و همه جهانیان از اینکه یک کار عظیم، پیچیده و بین‌المللی پای میز مذاکره و با دیپلماسی حل شد، به عنوان یک موفقیت بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران قلمداد کردند.

با این دو موفقیت، افراطی‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی در منطقه و متأسفانه کشور عربستان مخالفت کردند و همه توان خودشان را بکار گرفتند که مذاکرات به نتیجه نرسد. اینها  بعد از اینکه توافق حاصل شد، تلاش کردند در مراحل سیر حقوقی آن سد و مانع ایجاد کنند و حالا که مایوس شده اند در پی آن هستند که دولت ایران در اجرای برجام به همه موفقیت‌ها و اهدافی که مد نظرش بوده دست پیدا نکند.

شما می‌بینید که متأسفانه دولت عربستان که یک کشور اسلامی است و مردم این کشور، مسلمان و دوست ما هستند و همیشه در طول تاریخ رابطه خوبی بین دو ملت وجود داشته است، طی گذشته مداوم تلاش کرده است نزاع بین سنی و شیعه را مطرح و آن را تشدید کند، بار دیگر ایران هراسی را در افکار عمومی جهان بوجود بیاورد و از طرف دیگر مانع ایجاد صلح و ثبات در منطقه و از بین بردن تروریسم شود.

شما ببینید از ابتدای این ماجراها در منطقه، کدام کشور بوده که از داعش حمایت مالی و تسلیحاتی کرده و در زمینه سیاسی برای ایجاد صلح مانع ایجاد کرده است؟ چه کشوری بوده که ماه‌هاست حمله هوایی و موشکی بر مردم مظلوم یمن را ادامه می دهد؟ در سوریه وعراق مانع صلح و پیروزی‌های بزرگ دولت‌ها شده است و اخیراً هم برای ایجاد فاصله بیشتر شیعه و سنی و  ایجاد تشنج در منطقه یک عالم و روحانی را اعدام کرده است و بعد هم به بهانه این که به سفارت عربستان حمله شده رابطه خودش را قطع می‌کند و کشورهای دیگر را هم تشویق به قطع رابطه می‌کند.

 هدف عربستان این است که در منطقه صلح و ثبات و امنیت نباشد، جمهوری اسلامی ایران به اهدافی که مدنظرش است، دست نیابد، برجام در مقام عمل به پیروزی صد در صد نرسد و در میان این تشنج و به هم ریختگی منطقه،  بر مشکلات داخلی و بر شکست‌هایی که داشته، سرپوش بگذارد.

آیا عربستان در عراق، سوریه، لبنان، بحرین و یمن پیروز بوده و یا در موضوع برجام موفق شده است؟ فقط بخاطر فشار آوردن به جمهوری اسلامی ایران و روسیه،  قیمت نفت را به بهای ضرر زدن به منافع خود و متحدانش و همه کشورهای تولیدکننده نفت کاهش داده و همچنان هم کاهش می‌دهد.

آیا این پاسخ به ندای قرآن است؟ مگر قرآن به ما نگفت « وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ». تمام همکاری‌هایی که عربستان سعودی به دنبال آن است با کشورهایی که در کنار خودش قرار می‌دهد، برای اثم، عدوان، ظلم، تجاوز و یا برای توسعه تروریسم و از بین بردن ثبات در منطقه است.

ما حمایت از تروریسم، ناامنی و ایجاد تشنج در منطقه و کشتن یک عالم جلیل‌القدر را محکوم می‌کنیم. اینها چیزی نیست که دنیا بتواند از آن دفاع کند، عمل مذموم است .

ما به برنامه‌های خودمان نیز بدون اعتنا به این سنگ‌اندازی‌ها با قدرت و قاطعیت ادامه خواهیم داد و ان شاءالله برجام را به زودی اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و تحریم را از پیش پای مردم برخواهیم داشت، شرایط اقتصادی را تغییر خواهیم داد و در سال آینده شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد ایران خواهیم بود. ما  در شرایطی هستیم که برای پذیرایی از مهمان‌های خارجی و شرکت‌های خارجی بخاطر ترافیک میهمان‌های خارجی در زحمت هستیم و شما شاهد هستید.

دعوت‌هایی که از بنده در این چند روزه شده، بسیار زیاد است که از جمله می‌توان به داووس، ایتالیا، فرانسه و انگلستان اشاره کرد که اگر بخواهم به همه آنها پاسخ مثبت بدهم، باید حدود ده الی دوازده روزی در کشور نباشم.  لذا دو دعوت را قبول کردم. شرایط ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه با سابقه تمدنی به گونه‌ای نیست که کارهای کودکانه یک کشور منطقه بتواند در مسیر، راه و اهدافش تأثیر بگذارد.

ما البته می‌خواهیم با همه کشورها رابطه خوب داشته باشیم، قدرت، قدمت و شرایط آن کشورها برای ما مهم نیست. ما دلمان می خواهد با همه کشورها بویژه کشورهای اسلامی رابطه بسیار خوب داشته باشیم. البته در مسأله حمله به سفارت عربستان این کار از نظر ما محکوم است. حمله به یک سفارتخانه در تهران مثل حمله به خانه مردم  است و هیچ فرقی ندارد که یک عده‌ای به خانه مردم حمله کنند. اینها سفارتخانه هایی هستند که به دعوت و با موافقت ما آمدند و از نظر شرعی، قانونی و بین المللی دارای مصونیت هستند.

اگر کسی به سفارتخانه‌ای حمله کند، به نظام و آبروی  جمهوری اسلامی ایران حمله کرده است.

باید بررسی شود، افرادی که این کار را می کنند  چه کسانی هستند، وابسته هستند و یا از روی نادانی این کار را کرده اند.

کاری به ریشه‌ها ندارم، این افراد مجرم و مقصر هستند و از قوه قضاییه می‌خواهم که در این زمینه همان‌طور که اعلام کرده،  قاطعانه و خارج از سیر معمولی پروند ها رسیدگی و با عاملان  برخورد کند چون این مسأله مرتبط با حیثیت، امنیت و منافع  و مصالح ملی است و برای ما بسیار مهم است.

از وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات می‌خواهم که با مامورینی که در این زمینه اگر قصوری یا تقصیری داشتند قاطعانه برخورد کنند و به اطلاع ملت برسانند. چنین حرکتهایی برای ملت ما قابل قبول نیست.  سفیر و اعضای کشورها میهمانان ما هستند.

ملت ایران همواره با میهمانان خود بهترین رفتار را کرده و خواهد کرد و کسانی که این کار را کردند از  فرهنگ اسلام ، قانون، ایرانیت دور بودند و واقعا با همه این ها مخالفت شده و ان شاءالله با آنان برخورد خواهد شد.

از دولت عربستان می خواهیم که خطاها و اشتباهاتش را جبران کند و این راه اشتباه را ادامه ندهد، این راه نه به نفع عربستان است و نه به نفع کشورهایی است که ریاض آنها را برای کاهش روابط با تهران تشویق می کند.

ثبات ، امنیت منطقه، مبارزه واقعی با تروریزم و دوستی و برادری با همه کشورهای منطقه خواست نهایی جمهوری اسلامی ایران است.

 امیدواریم افرادی که در عربستان تازه کار در امر حکومت داری هستند به نصیحت ما گوش کنند و مسیری انتخاب کنند که به نفع ملت خود و ملتهای منطقه و در شأن حرمین شریفین باشد که آن ها ادعا می کنند خادم آن حرم‌ها هستند. ان‌شاالله خداوند همه ما را برای انجام مسیر درست برای رشد و توسعه کشورهای اسلامی و منطقه مهم ما در خاورمیانه موفق کند.

شناسه خبر: 91204

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات