دکتر نهاوندیان در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان قم:

باید برای فضای جدید اقتصادی برنامه ریزی کنیم/تورم تحمیل ظالمانه ترین نوع مالیات غیرمصوب بر مردم است /باید پیام قوت،عزت و وحدت از انتخابات پیش رو شنیده شود/ وظیفه دولت خارج کردن اقتصاد ایران از زندان تحریم و انزوا است

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه" باید برای فضای جدید اقتصادی در دوره پساتحریم ، برنامه ریزی کنیم"، گفت: درفضای جدید وظیفه اتاق ها و تشکل های اقتصادی پیوند میان سیاست های کلان و اقتضائات مدیریت بنگاه است.

شناسه خبر: 91124 -

جمعه 11 دی 1394 - 15:19

دکتر محمد نهاوندیان روز جمعه در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان قم اظهارداشت: سیاستگذار، مدیرکل و معاون وزیر تصمیم گیری می کنند و اگر خطایی دارند نباید بگذاریم آن خطا سه سال طول کشد و باید شاهد تعامل بین سیاستگذاران و مدیران بنگاه های اقتصادی باشیم.

وی گفت: اکنون دردولت نظر شخص رییس جمهوری، اقتصاد مبتنی بر بخش خصوصی است و وظیفه دولت رفع موانع و ایجاد فضای مساعد است.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه" اقتصاد مقاومتی درون زا و برون گراست"، اظهارداشت: تنها باید به منابع داخلی تکیه کنیم و باید به دریای فکر و ابتکار فارغ التحصیلان دانشگاه ها توجه داشته باشیم و فکر باید به عنوان یک سرمایه مطرح باشد و پس از تحریم ها باید به این سمت برویم.

وی افزود: فعالان اقتصادی باید شرایط جدید را  به طور جامع ارزیابی کنند و اکنون بازارهای جدیدی چون روسیه پیش روی ما است که در حوزه های مختلف برای واردکردن کالا از ایران اشتیاق نشان می دهند و در برخی کالاهای مصرفی زمینه قابل توجهی در کشور روسیه است.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: زمینه صادرات تولیدات ایرانی به عراق نیز میسر است و استفاده از فرصت های بازارهای صادراتی کاری است که خود بخش خصوصی باید انجام دهد و باز کردن میدان فعالیت فعالان اقتصادی و برگرداندن قدرت تصمیم گیری مدیران اقتصادی از اولویت های کاری دولت است.

دکتر نهاوندیان افزود: مهمترین مساله ای که در زمان کنونی باید مد نظر داشته باشیم آمادگی برای فضای جدیدی است که برای اقتصاد کشور فراهم می شود و چگونگی استفاده از این فضا برای حل مشکلات تاریخی ساختار اقتصادی ، باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: تحریم صادرات و بانک های ایران تغییری در معادله قدرت در بازار بین المللی و ادامه توطئه در انزوا قرار دادن اقتصاد ایران بود و دولت وظیفه دارد اقتصاد ایران را از این زندان خارج کند و فعال اقتصادی کشور که میدان بازی کمتری در اختیار قرار دارد را در فضای رقابت قرار دهد.

وی گفت: با همدلی و افزایش اعتماد اجتماعی در آستانه شکسته شدن تحریم ها هستیم و هیچ کاری از این مفیدتر برای فعالان اقتصادی کشور نبود، همه مسائل به تحریم متکی نیست ولی تحریم آثار زیانبار خود را بر همه چیز گذاشته بود.

دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه  باید کار بزرگی که در مقابله با توطئه های بدخواهان ایران انجام گرفت، ارج نهاده شود، گفت: اولویت دوم دولت در اقتصاد برگرداندن قدرت تصمیم گیری به مدیران اقتصادی بود و مدیر موفق اقتصادی توقع دارد که سیاستگذاران دست او را باز بگذارند.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود:مدیر یک بنگاه باید بتواند نسبت به فضای آینده پیش بینی و برنامه ریزی کند و در شرایط التهاب این امکان از دست فعال اقتصادی خارج می شود.

وی اظهار داشت: در دو سال گذشته سعی داشتیم آرامش به فضای اقتصادی کشور بازگردد و در فضای پرالتهاب بازار ارز برای سرمایه گذاری، آموزش نیروی انسانی و خرید تکنولوژی تلاش شد التهاب جای خود را به آرامش و ثبات قابل اتکا بدهد.

دکتر نهاوندیان گفت: تورم از 40 درصد به 13 درصد رسیده؛ نمی توان تولید اقتصادی به بزرگی اقتصاد ایران را متکی به بانک ها داشته باشیم؛ اقتصاد ایران بزرگ تر از توان بانک هاست.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: با هوشیاری باید از دسترسی های جدید به منابع مالی استفاده کنیم و اگر صنعت سنگ توجیه اقتصادی دارد باید منابع مالی دنیا به صنعت سنگ یا معدن ایران توجه کنند و بهترین فناوری ها باید با پایین آوردن هزینه تولید به معدن آورده شود.

وی گفت: در دوره های گذشته دولت استقراض آشکار و پنهان با دسترسی به منابع بانک مرکزی داشت و هزینه این کار را مردم می پرداختند و زمانی که استفاده غیر مولد از بانک مرکزی کنیم تورم ایجاد می کند و تورم تحمیل ظالمانه ترین نوع مالیات غیرمصوب است.

دکتر نهاوندیان فزود: رسیدن تورم به پایین تر از 15 درصد اصلی ترین اقدام برای کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات ایرانی بود و به تبع آن باید شاهد پایین آمدن نرخ سود بانکی باشیم تا تاثیر خود را در تولید و صادرات ایران نشان دهد و اگر دلسوز صادرات هستیم باید تکیه تولید و صادرات را در تامین مالی صرفا از روی بانک ها برداریم.

رییس دفتر رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات اسفندماه اشاره و اظهارداشت:باید پیام قوت، عزت و وحدت از انتخابات پیش رو شنیده شود و مهم آن است که از مجموع انتخابات به همسایگان و دیگر کشورها پیام بدهیم و اگر در این فرایند همدیگر را تخریب کنیم شاهد فضای روانی پرزیان خواهیم بود.

وی ادامه داد: با ادب و متانت باید بر شور انتخاباتی بیفزاییم و نزاکت و اخلاق سیاسی با حضوری پرشور باعث برنده شدن ملت ایران می شود و برگزاری مناسب انتخابات به اقتصاد ما کمک خواهد کرد.

شناسه خبر: 91124

- دفتر رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده