رییس‌ جمهوری در جلسه هیأت دولت اعلام کرد:

تصمیمات فوری و کوتاه مدت دولت برای کاهش آلودگی هوا در کلان شهرها / ارایه لایحه «هوای پاک» به مجلس در سال 1393 / کمک بیشتر دولت به وسایل حمل و نقل عمومی / دعوت به مشارکت اجتماعی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی

رییس‌ جمهوری با تأکید بر لزوم تلاش برای رفع کامل نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوا، اعلام کرد که در هیات دولت برای رفع آلودگی هوا تصمیمات فوری و کوتاه‌مدت اتخاذ شد که همه دستگاه‌های ذیربط باید اجرای جدی آن را مورد توجه قرار دهند.

شناسه خبر: 91092 -

چهارشنبه 9 دی 1394 - 12:41

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت، با بیان اینکه نگرانی عمومی از آلودگی هوا بویژه در کلانشهرها به حق و رفع این نگرانی‌ ضروری است، اظهار داشت: در جلسه امروز هیأت دولت در خصوص همه اقدامات ضروری که باید به طور فوری برای رفع آلودگی هوا انجام شود، تصمیم‌گیری و برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ می‌شود.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: اگر چه آلودگی هوا همه ساله وجود داشته و نمی‌توان در کوتاه مدت به طور کامل آن را برطرف کرد، اما دولت لازم می‌داند در این روزهایی که آلودگی هوا برای مردم ملموس‌تر شده است، تصمیمات کوتاه مدت و میان مدتی اتخاذ کند به نحوی که مردم احساس کنند، روند امور به سمت بهبود و حل و فصل پیش می‌رود.

رییس‌ جمهوری با یادآوری اینکه دولت پیش‌بینی‌های لازم برای اقدامات میان مدت را از سال 93 آغاز کرده است، افزود: لایحه مربوط به هوای پاک در سال 93 از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و ضمن اعلام نظر در مورد طرح نمایندگان درباره معاینه فنی، زمان معاینه فنی را به سه سال تقلیل داد.

رییس‌ جمهوری همچنین با اشاره به درخواست دولت از وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی، لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه، بخصوص آنهایی که در کریدور جابه‌جایی هوا قرار دارند، چاره‌اندیشی شود و حداقل از این به بعد از ساختن‌ آنها در اینگونه مناطق جلوگیری شود.

دکتر روحانی همچنین نظارت بر خودروهایی که آلوده‌کنندگی بیشتری دارند، بخصوص خودروهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس‌ها را ضروری دانست و گفت: پلیس باید در این زمینه و نیز موضوع معاینه فنی خودروها، تمام اهتمام خود را بکار ببرد.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: موتورسیکلت‌ها آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند و باید حداقل برای روزهایی که هوا ناسالم است برای یکی دو روز تردد آنها محدود شده و از سوی دیگر برای اصلاح سیستم تولید آنها اقدام شود.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی در پیشبرد طرح های بهینه سازی مصرف انرژی سامانه های گرمایشی منازل و در نتیجه کاهش آلودگی هوا گفت: در جلسه امروز همچنین تصمیم گرفته شد تا از مردم درخواست شود که در صورت امکان ، میزان دمای وسایل گرمایشی در منازل خود را، چند درجه کاهش دهند و در این راستا ارگان‌های دولتی باید پیشگام باشند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به لزوم تقویت و بهسازی وسایل نقلیه عمومی گفت: دولت تصمیم گرفته است که  به تقویت وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو،  کمک بیشتری انجام دهد.

دکتر روحانی ماه‌های آذر و دی را بیشترین زمان آلودگی هوا در سال  دانست و گفت: باید در طول سال برای رفع آلودگی هوا برنامه‌ریزی و اقدام شود و این مسأله تا زمانی که به طور کلی رفع نشده، نباید فراموش شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: البته اگر روزی هم لازم و ضروری باشد که مدارس و یا ادارات تعطیل شوند، در این زمینه‌ها توسط مراجع مسئول تصمیم‌گیری خواهد شد.

شناسه خبر: 91092

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

گالری مرتبط

فیلم مرتبط