متن سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی

رییس جمهوری همزمان با خجسته زادروز پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند پیروی از نبی مکرم اسلام(ص) هستیم، گفت: با وحدت ملت و هدایت رهبر بزرگمان در برابر قدرتهای جهان به پیروزی رسیدیم و راه این پیروزی ادامه خواهد داشت.

شناسه خبر: 91087 -

چهارشنبه 9 دی 1394 - 09:23

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار مسئولان نظام، میهمانان شرکت کننده در کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

میلاد مسعود پیامبر رحمت، هادی امت، پرچمدار عزت، حضرت محمد مصطفی (ص) و فرزند برومندش امام جعفر صادق (ع) و همچنین میلاد با برکت کلمه الله عیسی مسیح روح الله(ع) را به همه مسلمانان جهان، مسیحیان سراسر عالم، ملت بزرگ ایران، حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی حاضر در این مجلس و همچنین میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و به ویژه به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

جهان سال‌ها و قرن‌ها منتظر آغاز دنیایی جدید بود، از شب ظلمانی، طولانی و تاریک چند قرن به تنگ آمده بود، چشم‌ها در سراسر جهان به سمت شهر مکه دوخته شده بود؛ آن هم خانه‌ای که پدر را از دست داده بود و مادر تنها بود همه در انتظار میلاد نور، میلاد ایمان و میلاد اخلاق بودند.

هم نور و هم ایمان و هم اخلاق هم برکت و هم منجی امت، سحرگاه قدم در این عالم نهاد او که یکپارچه پاکی بود و راه نیکی و اخلاق را برای جهانیان به ارمغان آورده بود حتی قبل از بعثت و شروع رسالتش در دوران کودکی نیز اسوه اخلاق و پاکدامنی بود. مولودی قدم در جهان خواهد گذاشت که همه بت‌های ناروا را در هم شکست، بت جهل و غرور، بت عروبت، بت اشراف قبیله‌ای، بت جنسیت و رجلیت، بت دروغ و خیانت در امانت، خشونت‌ها و افراط‌ها، او همه بت‌ها را سرنگون کرد و خدای واحد و توحید را در دل همه مردم جهان به عنوان ایمان صحیح و واقعی و مسیر راه و مسیر صحیح عدل و اخلاق را برای همه روشن ساخت دین او همانند آن که از اسمش پیداست که سلم و سلام و است و اسلام دین صلح و دوستی و محبت و برادری و آشتی بود. او اول وحدت در میان همه ادیان آسمانی را برقرار کرد؛ "لاَ نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ..." ، "...آمَنُواْ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ ..." ،او کامل کننده ادیان آسمانی گذشته بود، او دین حنیف را احیا و زنده و تبیین کرد؛ « ...وَمَن یَرْغَبُ عَن مِّلَّةِ إِبْرَاهِیمَ إِلاَّ مَن سَفِهَ نَفْسَهُ ...». حتی نام اسلام و مسلمانی هم از آن پدر کبیر ایمان آغاز شد؛ «... مِلَّةَ أَبیکُم إِبراهیمَ ۚ هُوَ سَمّاکُمُ المُسلِمینَ مِن...».

نام اسلام و مسلمانی را هم از او داریم او وحدت میان همه ادیان و پیروان ادیان آسمانی را برقرار کرد و در حکومتش در مدینه همه را در کنار هم قرار داد و در جامعه مدینه نه تنها افکار مختلف مسلمان‌ها، که حتی آنها که ادیان آسمانی دیگر را قبول داشتند تحت لوای او با همدیگر زندگی کردند.

او نه تنها توحید را آورد که توحید کلمه را آورد او همه جامعه را متحد کرد قبایلی که سالها و دهه‌ها در جنگ و خونریزی بودند، برده پیشین و مولای پیشین بودند، حتی برده و مولای فعلی، فقیر و ناتوان و پولدار و رییس قبیله، همه را زیر یک سقف ، یک مسجد و در صف واحد قرار داد.

او زنان را در کنار مردان به همان عظمت انسانیت و کرامت انسانی قرار داد که مخصوص نه طایفه ، قبیله عرب و غیر عرب و  مرد و زن است بلکه در سایه ایمان و تقواست (من عمل صالحا ...)

او درس وحدت ،اتحاد و برادری را برای ما به ارمغان آورد و امروز بیش از هر زمان دیگر باید به آن پیامبر بزرگ اقتدا کنیم. او که در حسن خلق و وفا کس به یار من نرسد او که به عنوان اسوه و الگوی همیشگی برای ما هست نه دیروز و امروز که با تعبیر «لقد کان» یعنی همیشه «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه» امروز ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به اقتدا به او داریم ،ما آزمون بزرگی را پشت سر گذراندیم، ما عظمت ملت ایران را در برابر جهانیان به رخ تاریخ کشیدیم ، ما با وحدت ملت مان و با هدایت رهبر بزرگمان در برابر قدرت‌های جهان به پیروزی رسیدیم و این راه پیروزی ادامه خواهد یافت. اما آزمون بزرگ دیگری پیش رو داریم که موفقیت در این آزمون نیز عظمت جهانی و بین‌المللی ما را بیش از گذشته ظاهر خواهد ساخت و آن آزمون دو انتخابات پیش رو در یک روز است.

رهبر بزرگوار ما با آن فتوای فقهی و سیاسی‌که فرمود؛ «رأی و انتخابات حق الناس است» راه را برای یک انتخابات کامل؛ دیروز و امروز و فردا هموار ساخت ما باید همه تابع آن راه و آن کلام باشیم.

آبروی همه هم حق الناس است در تبلیغات انتخاباتی هم باید بدانیم حق الناس است پیش از روز رأی و صندوق هم حق الناس است، همه مراحل از روز اول تا پایان همان که او فرمود حق الناس است و این راه، راه هدایت همه ما باشد. ما باید اقتدا به پیامبر کنیم ، به خاطر انتخابات و به خاطر پیروزی این یا آن، اخلاق زیر پا نرود. ما به فکر پیروزی نظام ، اسلام و اخلاق و پیروزی کشور باشیم.

که این چنین خواهد بود. همه روزهای ما روزهای دعوت ملت به وحدت است حتی 9 دی به معنای روز دفاع ملت ما از خاندان رسالت و اهل بیت (ع) و دفاع از نظام ، قانون و نظم و دفاع از ولایت فقیه و ولی فقیه بود.

باید وحدت ، اتحاد ، نظام و انسجام را به عنوان اصل قرار دهیم. نکته دیگری که به عنوان شرایط منطقه و جهان باید به پیامبر (ص) اقتدا کنیم و امروز که روز ذکر و پیمان است ذکر و یاد پیامبر (ص) و پیمان به عهد ما برای پیروی از او و پیمان به عهد ما برای اخوت و احترام به دیگران و پیمان برای ادامه مسیر راهی که او پیش پای ما گذاشت.

و تبعیت از آن سراج منیر که همواره چراغ راه ما کلام او و سنت او خواهد بود. امروز متأسفانه در سراسر منطقه ما آنچه دیده می‌شود جای تأسف است؛ خونهای ناحقی که به روی زمین ریخته می‌شود، زندگی مردم که ویرانه می‌شود و مسلمان‌ها که آواره می‌شوند.

آیا پیامبر (ص) و دین پیامبر (ص)، دین کشتار یکدیگر است و در شرایطی که همه بخش‌های جهان در حال پیشرفت ، تکامل ، ترقی ، رشد و توسعه هستند، متأسفانه دشمنان، جهان اسلام را به جان یکدیگر انداخته‌اند. اگر کشورهای اسلامی در کنار هم و به فکر مصالح عامه مسلمین بودند این مصیبت ها و مشکلات منطقه در زمانی کوتاه حل و فصل می‌شد.

امروز راهی نداریم تا همه مسلمانها را دعوت به اخلاق پیامبر کنیم و به فکر ساخت دنیای اسلام باشیم دنیای اسلام به این که کشورها دینشان اسلام است و یا نامشان مسلمان، کافی نیست، باید ارتباطات جهان اسلام در بخش اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی ، امنیتی و نظامی به صورت یک شبکه واحد درآید.

متأسفانه کشورهای اسلامی تعامل اقتصادی و فرهنگی‌شان به جای این که با یکدیگر باشد با قدرتهای بیرون منطقه و جهان اسلام است و جای تأسف این که ببینیم کشوری از پیروزی یک ملت در عرصه سیاسی نگران و ناراحت باشد و سرمایه مادی جهان اسلام را به قیمت بخس در اختیار دیگران قرار دهد همان که این روزها دیدید و همان کشوری که بیشترین نقش را در کاهش قیمت نفت داشت بودجه سال آینده خودش را با کسری 100 میلیارد دلاری بست و این نشان آن است که کسی که چاه برای دیگران می‌کند اول خودش در آن چاه می افتد.

امروز راهی جز تعامل، همبستگی ، وحدت و اتحاد وجود ندارد. شکر امنیتی که امروز در جمهوری اسلامی ایران در سایه برنامه و تدبیر مقام معظم رهبری شاهدیم، وحدت و اتحاد و اخوت بیشتر و کمک به دنیای اسلام برای نجات کشورها از ترور،خشونت، تروریسم و دخالت کشورهای بیگانه است.

خداوندا در پیروی از راه و سیره و اخلاق پیامبر عظیم الشأن (ص) و امام صادق (ع) همه ما را موفق و پیروز بگردان.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 91087

- دولت یادهم و دوازدهم

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده