متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری اعلام کرد: برای رونق و آبادانی منطقه شهر ری، در جریان این سفر 432 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای 12 طرح مهم در نظر گرفته شد.

شناسه خبر: 91030 -

چهارشنبه 2 دی 1394 - 14:32

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ رَسوُلِ الله اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ اَمیرِالمُؤمِنینَ یَابنَ الحسن المجتبی(ع)، اَلسَّلامُ عَلیْکَ یا مَنْ بِِزِیارَتِهِ ثَوابُ زِیارَة سَیِّدِ الشُّهَداءِ یُرْتَجی

سلام و درود بر همه مردم عزیز و وفادار شهر ری، شهر باستانی، شهر تمدن این دیار، شهری که برای قرن‌ها ملجاء مردم این دیار بوده و مردم در روزهای سخت در زندگی فردی یا در زندگی سیاسی و اجتماعی در شهر ری و این ملجاء و مأمن،کنار قبر مطهر فرزند امام مجتبی(ع) اجتماع می‌کردند.

این صحن، این حرم و این سرزمین همواره تاریخ‌ساز بوده است. در دوران مشروطیت، اینجا محل اجتماع بزرگان، علما، سیاسیون در روزهای و شرایط سخت سیاسی بوده و همواره اینجا محل تحصن و اجتماع بزرگان و انقلابیون بوده است.

از همین مکان‌ها و از برکت همین حرم‌های مقدس بود که ملت ایران راه انقلاب مشروطه، راه رأی و صندوق رأی را از بیش از یک قرن پیش انتخاب کرد و برگزید.

بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما به نقطه‌ای رسیدیم که در آن نقطه، رأی و صندوق به معنای واقعی کلمه با سلامت، رقابت و حضور پرشکوه مردم همراه و همواره برای ما افتخارآفرین بوده است.

این روزها، روزهایی است که علاقمندان و صاحبان صلاحیت برای مجلس خبرگان رهبری و برای مجلس شورای اسلامی اعم از مردان و بانوان به مراکز ثبت‌نام مراجعه و ثبت نام می‌کنند.

این شور و احساساتی که از آغاز دی ماه آغاز شده است، امیدواریم در اوایل ماه اسفند پای صندوق آراء، آثار این شور و شعور مردم بزرگ و انقلابی سرزمین ایران را شاهد باشیم.

یکبار دیگر بی‌تردید در اسفند ماه ملت ما حماسه سیاسی را خواهد آفرید و به تعبیر مقام معظم رهبری همه مسئولین به مسأله حق‌الناس بودن آراء و رأی مردم و صندوق آراء توجه خواهند داشت. افتخار ایران در این منطقه است که هر انتخاباتی در آن با شکوه برگزار شده است.

ما در سخت‌ترین شرایط، انتخابات را متوقف نکردیم. آن روزی که جنگ بر ما تحمیل شده بود، سر موقع در روز مشخص انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات ریاست جمهوری برگزار و آن زمانی که انتخابات خبرگان آغاز شد و از زمانی که انتخابات شوراها برقرار شد، در هر شرایطی انتخابات را برگزار کردیم.

افتخار این ملت است که حتی آن روزی که عفلقیان به شهرهای ما موشک پرتاب می‌کردند باز هم ما انتخابات را یک روز و یک ساعت به تأخیر نینداختیم.

یعنی این نظام به عهدش با مردم وفا کرد و بر مبنای عهدی که با مردم بسته بود، مسیر اداره کشور را از طریق آرای مردم به پیش برد.

بسیار خوشحالیم که دی ماه امسال، شاهد شکست قدرت‌های بزرگ و توطئه‌گران علیه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد تحریم‌های اقتصادی باشیم و زنجیر تحریم را بگسلیم و مردم بزرگ ما شاهد آرامش و شاهد باز شدن دروازه‌های اقتصادی کشور به روی جهانیان باشند.

12 سال بر مردم ما ظلم شد؛ قطعنامه‌های ظالمانه علیه مردم ما تصویب شد. در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی،12 قطعنامه علیه ملت ایران تصویب شد،  در شورای امنیت سازمان ملل، 6 قطعنامه تحریم علیه مردم ما وضع کردند. در دی ماه با اجرایی شدن برجام، همه 18 قطعنامه ظالمانه علیه ملت ایران برای همیشه لغو خواهد شد.

این پیروزی از آن شما ملت بزرگ ایران است. اگر نمایندگان شما در وین، ژنو، نیویورک و لوزان توانستند حق این ملت را بر کرسی بنشانند، به خاطر حضور، مشارکت و حمایت شما مردم بزرگ بود.

دولت یازدهم، افتخار می‌کند که مورد اعتماد مقام معظم رهبری و این ملت عزیز، بزرگ و فداکار است. امروز، همه باید با وحدت، اتحاد، همدلی و انسجام، راه پیروزی و توسعه این کشور را برای این ملت بزرگ هموار نماییم.

ما در مراحل پایانی اجرای برجام هستیم و با کمک شما مردم، آرزوی ننگین افراطیون آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه که می‌خواستند برجام به مقصد نرسد، ناکام کرده و ملت ما برجام را به فرجام خواهد رساند.

دروازه کشور را به روی جهانیان برای توسعه اقتصاد این سرزمین باز کرده و به وعده‌هایی که به مردم عزیز و بزرگ‌مان داده‌ایم، عمل خواهیم کرد.

دیشب شنیدید که مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه کشور را یک رقمی 9.9 اعلام کرد. یعنی تورمی که در آغاز این دولت 45 درصد بود، به کمتر از 10 درصد رسیده است. اگر این قدم‌ها برداشته شده، با اعتماد، حمایت  و تلاش شما مردم بوده و ما باید رکود را از پیش پای اقتصاد برداریم. باید رونق اقتصادی را برای این جامعه و مردم به ارمغان بیاوریم.

امسال در شرایط بسیار سخت اقتصادی بودیم. می‌دانید نفت روزی140 دلار بود و در آغاز این دولت نفت بشکه‌ای 112 دلار بود و امروز نفت حدود 31 دلار به فروش می‌رسد. ما با توطئه قدرت‌های جهانی و متأسفانه برخی قدرت‌های مرتجع منطقه‌ که قیمت نفت را ناعادلانه در سطح پایین قرار داده‌اند، مواجه ایم اما مسیر توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.

سال آینده ما دارای رشد اقتصادی قابل ملاحظه خواهیم بود. سال 95 امید رشد 5 درصدی در اقتصاد ایران را خواهیم داشت. شما می‌دانید بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی امروز آماده هستند از فرصت بعد از تحریم در این کشور استفاده و بهره‌برداری کنند.

با تلاش و وحدت مردم، ما کشوری در امنیت کامل داریم و برخلاف کشورهای دیگر منطقه که هر روز در آنها جنگ داخلی، ترور و انفجار وجود دارد، در تمام اجتماعات بزرگ کشورمان با حضور و حمایت مردم، شاهد امنیت قابل ملاحظه‌ای هستیم.

برای توسعه کشور، شهر ری به عنوان شهر مذهبی، فخر و ملجأ مردم تهران، دارای مشکلاتی است که باید این مشکلات از پیش پای مردم برداشته شود.

در بودجه سال آینده و برنامه پنج ساله که آن هم در دی‌ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد، بودجه‌ای با رقم 267 هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس خواهد شد.

در بودجه سال آینده اتکاء‌ ما به نفت فقط 25 درصد است و 75 درصد اتکاء بودجه به منابع غیرنفتی است. این یکی از آرزوهایی بود که سالیان دراز، نظام و ملت ما دنبال تحقق آن بود. گرچه ما در شرایطی هستیم که راهی هم جز این نداشتیم. در عین حال آنچه که دشمن علیه مردم ما به عنوان فشار و توطئه طراحی کرده بود در کنارش خیری که نصیبمان می‌شود،  اتکاء ما در بودجه به نفت، سال به سال کمتر خواهد شد.

در بودجه سال آینده، بودجه عمرانی کشور، 90 درصد نسبت به بودجه عمرانی امسال افزایش پیدا خواهد کرد و این بدان معنا است که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام تکمیل خواهند شد.

شما می‌دانید ما با شرایطی مواجه ایم که در زمینه آب، محیط زیست، حمل و نقل و کشاورزی، مشکلات و معضلاتی داریم که باید با کمک هم آنها را حل و فصل کنیم.

برای منطقه شهر ری و شهرستان شهر ری و مشکلاتی که در اینجا مردم با آن مواجه اند، در جلسه هیأت وزیران تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم. اولین مشکل مردم مسأله آب برای آشامیدن، صنعت و کشاورزی است.

امروز تصفیه خانه بزرگ سد ماملو افتتاح خواهد شد. برای این تصفیه خانه 1100 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و 70 درصد این آب به شهر ری و قیام‌دشت منتقل خواهد شد. این مهمترین قدمی است که در دولت یازدهم برای مساله آب منطقه شهر ری برداشته می‌شود. احداث و تکمیل تصفیه خانه‌های متعدد در همین سفر مدنظر قرار گرفته است.

در این سفر 76 میلیارد تومان برای دو تصفیه خانه صالح‌آباد و سرخه حصار که آبهای سطحی تهران را جمع‌آوری و تصفیه می‌کند، اختصاص داده شده و این طرح تا پایان سال 95 به اتمام خواهد رسید. واحد تصفیه خانه فاضلاب شهر ری با 25 میلیارد تومان تا پایان سال آینده به اتمام خواهد رسید.

در زمینه مسایل درمانی، بهداشتی، این منطقه با معضلات و مشکلاتی مواجه است. تصمیم گرفته شد، برای تکمیل و تجهیز بیمارستان شهدای 7 تیر، 90 میلیارد تومان اختصاص داده شود که این بیمارستان در سال 95 به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. تا اوایل سال 96 بخشهای جدید بیمارستان قدیمی فیروزآبادی که یک مرکز بسیار مهم و قدیمی در شهرری است، با اختصاص 73 میلیارد تومان اعتبار، تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

طرح‌های دیگری هم در زمینه هلال‌احمر و پایگاه‌های بهداشتی در این سفر مورد توجه قرار خواهد گرفت و در بخش آموزش و پرورش نیز در این منطقه با کمبود کلاس‌های درسی مواجه ایم.

 234 کلاس درس با کمک خیرین مدرسه‌ساز و 30 میلیاردتومان از طرف دولت در سال 95 و 96 اجرایی و عملیاتی خواهد شد و مشکل این منطقه در بخش کمبودهای کلاس‌های درس، رفع خواهد شد.

محور جاده قدیم تهران- قم که امروز مشکلاتی دارد با اعتبار 44 میلیارد تومان بهسازی و تکمیل خواهد  شد. ایستگاه راه آهن شهرری نیز با 12 میلیارد تومان در سال 95 نوسازی خواهد شد.

در مورد مسأله سیستم نوین آبیاری؛ برای حل مشکل آب می‌دانید، ما راهی جز این که از منابع آب  به خوبی استفاده کنیم، نداریم. با بهینه سازی مصرف آب می‌توانیم، حداکثر بهره‌برداری از آب را داشته باشیم. سیستم نوین آبیاری در سه هزار هکتار از اراضی شهرری، با اختصاص 19.5 میلیارد تومان مورد بهره‌برداری و اتمام قرار خواهد گرفت.

برای تکمیل سه سالن ورزشی و احداث دو سالن ورزشی دیگر، تکمیل سالن‌های ورزشی باقرشهر، قیام‌دشت، طالقانی و احداث دو سالن ورزشی در قلعه نو و حسن آباد مبلغ 10 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

در این سفر 432 میلیارد تومان اعتبار برای 12 طرح مهم در نظر گرفته شده  است. به غیر از طرح‌های دیگری که مخابرات و  وزارت بهداشت و درمان دارد و همچنین طرحی که برای محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی هوا در منطقه جنوبی مدنظر قرار گرفته و به همه دستگاه‌هایی که در این زمینه موظف هستند، اعلام شده که باید اقدامات لازم را انجام  دهند.

در این سفر تصمیماتی برای منطقه شهر ری به عنوان مرکزی که فرودگاه بین المللی امام(ره) ، واحدهای بزرگ صنعتی و بخش بزرگی از کشاورزی استان تهران در آن قرار دارد، اتخاذ شده که به مورد اجرا گذاشته خواهند شد.

نیروگاه برق شهر ری که سیستم قدیمی استفاده می‌کند، بازسازی خواهد شد. همچنین یک محوطه وسیع در این منطقه از طرف وزارت صنعت برای تست ماشین‌ها در نظر گرفته شده که موجب اشتغال در منطقه خواهد شد و از لحاظ صنعتی نیز حائز اهمیت است.

دولت به تمامی تعهدات خود در این سفر متعهد است و دولت یازدهم در تمام سفرهای استانی و شهرستانی، به  قول‌هایی که داده، عمل خواهد کرد.

با برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه و با حضور فعال شما مردم بزرگوار در بخش اقتصاد کشور، شاهد رونق اقتصادی و با مشارکت فعال شما مردم در انتخابات اسفند ماه، شاهد حماسه بزرگ سیاسی خواهیم بود.

در این ماه رحمت و وحدت دنیای اسلام، در این ماهی که به هفته وحدت نزدیک می‌شویم، ماه مولود پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و امامت حضرت ولی عصر امام زمان(عج) ، با برداشته شدن تحریم، شرایط جدید ایجاد شده و با وحدت و انسجام بیشتر، شاهد توسعه و رونق کشور عزیز اسلامی مان خواهیم بود.

با تشکر از مقامات استان و شهرستان، نماینده محترم مقام معظم رهبری و آستان قدس حضرت عبدالعظیم حسنی حضرت آیت‌الله ری شهری و امام جمعه محترم آقای شاهچراغی، در کنار هم و با وحدت شاهد موفقیت‌ها و پیروزی‌های بزرگ خواهیم بود.

شناسه خبر: 91030

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی