رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری:

بودجه عمرانی کشور در سال آتی 90 درصد افزایش می یابد/بی تردید مردم یکبار دیگر در اسفندماه حماسه می آفرینند/سال آینده رشد اقتصادی 5 درصدی خواهیم داشت/ نویدهای دولت یازدهم برای رفع مشکلات و توسعه شهرری با اعتبار 432 میلیارد تومانی

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری با تاکید بر اینکه فقط 25 درصد بودجه سال 1395 به نفت متکی خواهد بود ، تصریح کرد : همزمان با کاهش اتکا بودجه به درآمدهای نفتی ، بخش بودجه های عمرانی نیز در سال آتی 90 درصد افزایش یافته است.

شناسه خبر: 91009 -

چهارشنبه 2 دی 1394 - 10:55

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روزچهارشنبه گفت: رشد اقتصادی کشور نیز در سال آتی به رقم 5 درصد خواهد رسید.

رییس جمهوری شهر ری را منشا تمدن ایران و ملجاء دیرین مردم در روزهای سخت خواند و گفت: این صحن و حرم و این سرزمین همواره تاریخ‌ساز بوده و مردم در روزهای سخت خود در شهر ری و در کنار ملجاء و مأمن و کنار قبر مطهر فرزند امام مجتبی (ع) اجتماع می‌کرده‌اند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه از همین مکان‌ها و از برکت همین حرم‌های مقدس بود که ملت ایران راه انقلاب مشروطه، راه رأی و صندوق رأی را از بیش از یک قرن پیش انتخاب کرد، افزود: بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما به نقطه‌ای رسیدیم که رأی و صندوق رأی به معنای واقعی کلمه با سلامت، با رقابت و با حضور پرشکوه مردم همراه بوده و همواره برای ما افتخار آفریده است.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: امیدوارم آثار این شور، شعور و احساسات مردم بزرگ و انقلابی سرزمین ایران را که از ابتدای دی ماه آغاز شده است، در اوایل ماه اسفند پای صندوق آراء شاهد باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه بی‌تردید ملت ما در اسفند ماه یک بار دیگر حماسه سیاسی می آفریند، تصریح کرد: همه مسئولین به تبعیت از مقام معظم رهبری به مسأله حق‌الناس بودن رأی مردم و صندوق آرا توجه خواهند داشت و این افتخار ایران در این منطقه است که هر انتخاباتی در آن با شکوه برگزار شده است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سخت‌ترین شرایط انتخابات را کنار نگذاشتیم، خاطرنشان ساخت: آن روزی که جنگ بر ما تحمیل شده بود، باز هم در موعد مقرر انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و آن زمانی که انتخابات خبرگان آغاز شد و از زمانی که انتخابات شوراها برقرار شد، در هر شرایطی ما انتخابات را برگزار کردیم و این افتخار این ملت است که حتی آن روزی که عفلقیان به شهرهای ما موشک پرتاب می‌کردند، باز هم ما انتخابات را یک روز و یک ساعت به تأخیر نینداختیم.

رییس جمهوری گفت: این بدان معناست که نظام به عهدش با مردم وفا کرد و بر مبنای عهدی که با مردم بسته بود، مسیر اداره کشور را از طریق رأی مردم به پیش برد.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه در دی ماه امسال ان شاءالله شاهد شکست توطئه‌گران علیه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد تحریم‌های اقتصادی خواهیم بود و زنجیر تحریم گسسته می شود، اضافه کرد: امید داریم که مردم بزرگ ما شاهد آرامش و شاهد باز شدن دروازه‌های اقتصادی کشور روی جهانیان باشند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه 12 سال با تصویب قطعنامه های ظالمانه ضد ایرانی به مردم ایران ظلم شد ، اظهارداشت: با اجرایی شدن برجام در دیماه، همه 18 قطعنامه ظالمانه علیه ملت ایران برای همیشه لغو خواهد شد. این پیروزی از آن شما ملت بزرگ ایران است. اگر نمایندگان شما در وین ، ژنو،  نیویورک و لوزان توانستند حق این ملت را بر کرسی بنشانند به خاطر حضور و مشارکت و حمایت شما مردم بزرگ بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت یازدهم افتخار می‌کند که مورد اعتماد رهبر معظم انقلاب اسلامی و این ملت عزیز ، بزرگ و فداکار است. امروز ما همه باید با وحدت ، اتحاد ، همدلی و انسجام، راه پیروزی و توسعه این کشور را برای این ملت بزرگ هموار نماییم.

رییس جمهوری با بیان اینکه در مراحل پایانی اجرای برجام هستیم و با کمک شما مردم، آرزوی ننگین افراطیون آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه که می‌خواستند برجام به مقصد نرسد، ناکام مانده و ملت ما برجام را به فرجام خواهد رساند، گفت: برای توسعه اقتصاد این سرزمین، دروازه ها را روی سرمایه ها و فناوری های جهانیان گشوده و به وعده‌هایی که به مردم عزیز و بزرگ‌مان داده‌ایم عمل خواهیم کرد.

دکتر روحانی با اظهار خرسندی از اینکه در تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه کشور ، تک رقمی و برابر با 9/9 اعلام شده، ادامه داد: این یعنی تورمی که در آغاز این دولت 45 درصد بود، به کمتر از 10 درصد رسیده است.

رییس جمهوری اظهار داشت: برداشتن این گام ها با اعتماد و حمایت و تلاش مردم امکان پذیر شده است و ما باید رکود را نیز از پیش پای اقتصاد برداریم و بیش از پیش به سمت رونق اقتصادی برویم.علیرغم شرایط بسیار سخت اقتصادی و کاهش بهای نفت به رقم 31بشکه ای دلار، در برابر توطئه قدرت‌های جهانی و متأسفانه قدرت‌های مرتجع منطقه‌ای که قیمت نفت را ناعادلانه در سطح پایین قرار داده‌اند، ایستادگی کرده و مسیر توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سال آینده دارای رشد اقتصادی قابل ملاحظه خواهیم بود و سال 95 امید رشد 5 درصدی در اقتصاد ایران را داریم، تصریح کرد: می‌دانید بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی امروز آماده هستند تا از فرصت بعد از تحریم در این کشور استفاده و بهره‌برداری کنند.

رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: با تلاش و وحدت مردم، کشوری امن داریم و برخلاف کشورهای دیگر منطقه که هر روز در آن کشورها جنگ داخلی، ترور و انفجار وجود دارد، ما در تمام اجتماعات بزرگ کشورمان با حضور مردم و حمایت آنان شاهد امنیت قابل ملاحظه‌ای هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به ارائه لایحه بودجه و برنامه پنج ساله ششم که در دی ماه تقدیم مجلس خواهد شد و رقم 267 هزار میلیارد تومانی بودجه سال 95 گفت: در بودجه سال آینده اتکاء ما به نفت فقط 25 درصد است و 75 درصد اتکاء بودجه به منابع غیرنفتی است. این یکی از آرزوهایی بود که سالیان دراز نظام ما و ملت ما دنبال تحقق آن بود.

رییس جمهوری با بیان اینکه البته ما در شرایطی هستیم که راهی هم جز کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی نداشتیم، ادامه داد: اما در عین حال در کنار آنچه که دشمن علیه مردم ما به عنوان اعمال فشار و توطئه طراحی کرده بود، خیری که نصیب ما می‌شود این است که اتکاء ما در بودجه به نفت سال به سال کمتر خواهد شد.

دکتر روحانی اظهار داشت: بودجه عمرانی کشور در سال آینده 90 درصد نسبت به بودجه عمرانی امسال افزایش پیدا خواهد کرد و این بدان معنا است که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام به اتمام خواهد رسید. ما با شرایطی مواجه ایم که در زمینه آب و محیط زیست، حمل و نقل و کشاورزی مشکلات و معضلاتی داریم که باید با کمک هم آنها را حل و فصل کنیم.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات شهرری در جلسه هیأت وزیران تصمیمات خوبی اتخاذ شده است، اولین مشکل مردم شهرری را مسأله آب عنوان و تصریح کرد: امروز و تا ساعتی دیگر تصفیه خانه بزرگ سد ماملو افتتاح خواهد شد. برای احداث این تصفیه خانه 1100 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و 70 درصد این آب به شهر ری و قیامدشت منتقل خواهد شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه این مهمترین قدمی است که در دولت یازدهم برای رفع مشکل کم‌آبی در منطقه شهر ری برداشته می‌شود، خاطرنشان ساخت: البته احداث و تکمیل تصفیه خانه‌های متعددی درهمین سفر مدنظر قرار گرفته است. برای دو تصفیه خانه صالح‌آباد و سرخه حصار که آبهای سطحی تهران را جمع آوری و تصفیه می‌کند در این سفر 76 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده و این طرح تا پایان سال 95 به اتمام خواهد رسید.

رییس جمهوری گفت: همچنین واحد تصفیه خانه فاضلاب شهرری با 25 میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال آینده به اتمام خواهد رسید و در زمینه مسایل درمانی، بهداشتی این منطقه نیز برای تکمیل و تجهیز بیمارستان شهدای 7 تیر تا پایان سال 95 نیز 90 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

دکتر روحانی افزود: همچنین بخش های جدید بیمارستان فیروزآبادی که یک مرکز بسیار مهم و قدیمی در شهر ری است با اختصاص 73 میلیارد تومان اعتبار، تا اوایل سال 96 تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

رییس جمهوری در ادامه تشریح برنامه های دولت برای رفع مشکلات و توسعه شهر ری گفت: در بخش آموزش و پرورش نیز این منطقه با کمبود کلاس درسی مواجه است که احداث 234 کلاس درس با کمک خیرین مدرسه ساز و همچنین تخصیص 30 میلیارد تومان از طرف دولت در سال 95 و 96 اجرایی و عملیاتی خواهد شد تا مشکل بخش فضاهای آموزشی این منطقه رفع شود.

دکتر روحانی بهسازی و تکمیل محور جاده قدیم تهران -  قم با تخصیص 44 میلیارد تومان و نوسازی ایستگاه راه آهن شهرری با 12 میلیارد تومان در سال 95 را از دیگر طرح‌های دولت برای توسعه شهرری برشمرد و تصریح کرد: با توجه به مشکلات کم‌آبی سیستم نوین آبیاری در سه هزار هکتار از اراضی شهر ری با اختصاص 19.5 میلیارد تومان به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

رییس جمهوری همچنین تکمیل سه سالن ورزشی و احداث دو سالن ورزشی دیگر، تکمیل سالن‌های ورزشی باقرشهر ، قیام‌دشت و طالقانی و احداث دو سالن ورزشی در قلعه نو و حسن آباد با مبلغ 10 میلیارد تومان را از دیگر طرح‌های مصوب دولت برای اجرا در شهرری ذکر کرد و گفت: در این سفر 432 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای 12 طرح مهم مورد نظر قرار گرفته است و این ارقام به جز طرح‌هایی است که وزارت ارتباطات، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست برای پیشگیری از آلودگی هوا در مناطق جنوبی تهران در دست اجرا دارند.

دکتر روحانی بازسازی نیروگاه برق قدیمی شهرری و اختصاص محوطه‌ای در این منطقه برای تست خودروها از سوی وزارت صنعت را از دیگر برنامه‌های دولت برای شهرری عنوان کرد و اظهار داشت: دولت به تمامی تعهدات خود در سفرهای استانی متعهد است.

شناسه خبر: 91009

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

فیلم مرتبط