رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه بلغارستان:

تهران مصمم به توسعه روابط با اتحادیه اروپا و به ویژه بلغارستان است/ قطعنامه شورای حکام پایبندی ایران به تعهدات بین المللی را ثابت کرد/ کشورهای اروپایی در برابر آوارگان مسوولیت خطیر انسانی دارند

رییس‌ جمهوری با اشاره به روابط تاریخی و سنتی دو دولت و ملت ایران و بلغارستان، تصریح کرد: ایران و بلغارستان از جایگاه جغرافیایی استراتژیکی برخور دارند که با استفاده از این ظرفیت می‌توانند تحرک خوبی در توسعه روابط دوجانبه به نفع دو ملت و دو منطقه ایجاد کنند.

شناسه خبر: 90936 -

يکشنبه 29 آذر 1394 - 18:31

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه در دیدار "دانیل میتف" وزیر امور خارجه بلغارستان، برخورداری از منابع غنی انرژی، جمعیت 80 میلیونی، جایگاه مهم منطقه‌ای ایران و شرایط اقتصادی مناسب بعد از رفع تحریم‌ها را زمینه مناسبی برای توسعه روابط تهران – صوفیه در راستای تأمین منافع دو کشور دانست و اظهارداشت: شرایط برای توسعه بیشتر روابط ایران با اتحادیه اروپا و به ویژه بلغارستان کاملا فراهم شده است.

دکتر روحانی گفت: بلغارستان از یک سو به عنوان یک کشور دوست و از سوی دیگر به عنوان دروازه ای برای ورود به اتحادیه اروپا می‌تواند از مسیرهای مهم اتصال جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه به اتحادیه اروپا باشد. از سوی دیگر بلغارستان و اتحادیه اروپا نیز از طریق ایران می توانند به حاشیه دریای عمان و اقیانوس هند متصل شوند.

رییس‌ جمهوری در ادامه به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ایران اشاره کرد و گفت:‌ این قطعنامه به خوبی نشان داد که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران همواره صلح‌آمیز بوده و تهران به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: تهران در شرایط فعلی مصمم است روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با  کشورهای عضو اتحادیه اروپا گسترش دهد.

 رییس‌ جمهوری همچنین با اشاره به حساسیت تحولات منطقه بویژه سوریه، اظهار داشت: وضعیت کنونی منطقه نگران کننده است و همه کشورها باید به عنوان یک وظیفه، برای مبارزه با تروریسم و  ایجاد صلح و ثبات در منطقه تلاش کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید در زمینه مسایل مهم منطقه‌ای که به منافع همه کشورها مربوط می‌شود، همفکری و رایزنی ها هر چه بیشتر تقویت شود.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: حفظ تمامیت ارضی و احترام به مرزهای جغرافیایی کشورها برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا تنش و بهم ریختگی مرزهای کشورها می‌تواند سراسر منطقه را به بی‌ثباتی بکشاند.

دکتر روحانی همچنین توجه به مسایل انسانی را حائز اهمیت دانست و گفت: کمک به مردمی که از خانه و زندگی خود آواره شده و پناهگاهی ندارند، وظیفه بزرگ انسانی است و در این زمینه از نظر ایران تفاوتی بین مسلمان، مسیحی و پیروان سایر ادیان و ملیت‌های مختلف وجود ندارد و هر انسانی که دچار مشکل می‌شود، وظیفه داریم به او کمک کنیم.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: در شرایط فعلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه آنها که مرزهایشان به سوریه نزدیک‌تر است، وظیفه انسانی سختی بر دوش دارند.

"میتف" وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رییس‌ جمهور و نخست‌وزیر کشورش به دکتر روحانی، اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی ایران نه تنها نقش مهمی در منطقه، ‌بلکه در جهان دارد و صوفیه مصمم است در تمامی زمینه‌ها روابط خود را با تهران توسعه دهد.

وی با اشاره به اینکه بلغارستان اهمیت زیادی برای توسعه روابط خود با ایران قایل است، گفت: صوفیه همواره به دنبال گسترش و توسعه روابط دوستانه و سنتی خود با تهران بوده و هست.

وزیر امور خارجه بلغارستان همچنین با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه، بر همکاری‌ در زمینه انرژی تأکید کرد.

میتف خاطر نشان کرد: رفع تحریم‌های ایران روند خوبی را آغاز کرده و بلغارستان به سهم خود کمک می‌کند که این تحریم‌ها هر چه زودتر به طور کامل برداشته شده و تعامل اتحادیه اروپا و جهان با اقتصاد ایران بیشتر شود.

وزیر امور خارجه بلغارستان همچنین با اشاره به نقش سازنده ایران در تحولات منطقه‌ای به موضوع سوریه و لزوم مبارزه با تروریزم، اظهار داشت: بلغارستان از حضور ایران در مذاکرات وین حمایت کرده و آنرا مثبت و بسیار سازنده ارزیابی می‌کند و معتقدیم همگان باید برای رفع مشکل سوریه کمک کنند.

وی مبارزه با تروریسم، حفظ تمامیت ارضی سوریه و برگزاری انتخاباتی فراگیر را از اولویت های کشورش در ارتباط با سوریه دانست.

میتف با اشاره به اینکه پیروان ادیان و همچنین اقوام مختلف در ایران در کنار یکدیگر به طور مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند، گفت: ایران می‌تواند سرمشق و الگوی مناسبی برای سایر کشورها در زمینه همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و اقوام مختلف باشد.

شناسه خبر: 90936

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی