رییس جمهوری در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم:

با لغو تحریمها در دیماه یکی از وعده های دولت یازدهم به مردم عملیاتی می شود

رییس جمهوری با اشاره به بسته شدن مسایل معروف به پی .ام.دی در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که به این ترتیب زمینه برای اجرایی شدن برجام آماده شد و با لغو تحریمها در دیماه ، یکی از وعده های دولت یازدهم به مردم عملیاتی خواهد شد.

شناسه خبر: 90900 -

چهارشنبه 25 آذر 1394 - 17:35

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم در خصوص بسته شدن پی . ام . دی و روند اجرای برجام، ضمن تبریک ایام ماه ربیع الاول و میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و دستیابی به موفقیت‌های پیاپی در صحنه‌های مهم داخلی و بین‌المللی به ملت بزرگ ایران، گفت: روز گذشته یکی از مراحل موفقیت ملت ایران در صحنه مسایل سیاسی و بین‌المللی متبلور و ظاهر شد.

رییس جمهوری اظهارداشت:نزدیک به 14 سال اتهامات فراوانی از طرف گروهک‌های تروریستی، سازمان‌های اطلاعاتی و قدرت‌های بزرگ غربی علیه جمهوری اسلامی ایران طرح می شد مبنی بر اینکه ایران در یک نقطه‌ای غنی‌سازی کرده و به صورت مخفیانه ‌نسبت به ساخت بمب اتمی اقدام کرده و اطلاعات شفاف و لازم را به سازمان بین‌المللی مسئول یعنی آژانس ارایه نمی‌کند و بر مبنای همین اتهامات واهی نیز  قطعنامه‌های فراوانی علیه  ایران اسلامی در شورای حکام آژانس و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه موفقیت اخیر ملت ایران تنها یک موفقیت حقوقی یا فنی نبوده است، خاطرنشان کرد: این موفقیت نشان داد که این نظام هم با مردم خود و هم با جهانیان با صداقت سخن می گوید و به عهد خود وفادار است و اگر عهدنامه‌ و معاهده‌ای را امضاء و قبول کرده، به آن پایبند خواهد بود.

رییس جمهوری تاکید کرد: همه بحث‌ها از لحاظ حقوقی بر این مبنا بوده که آنها می خواستند بگویند ایران به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی ) پایبند نبوده است.

رییس جمهوری با اشاره به بسته شدن پرونده پی ام دی در جلسه دیروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد : پیروزی ملت ایران در بسته شدن پرونده پی ام دی یک موفقیت و پیروزی بزرگ اخلاقی ، سیاسی و حقوقی بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: هم آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع فنی و ارزیابی کننده فنی، حقوقی مسایل هسته‌ای  و هم شورای حکام آژانس به عنوان مرجع تصمیم‌گیری در آژانس به این مساله اعتراف کردند که جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های گذشته هیچ گاه از مسیر صلح آمیز، انحرافی پیدا نکرده و مشغول ساخت بمب هسته‌ای نبوده و همانطور که ایران بارها اعلام کرده، به تعهد مذهبی و اخلاقی مبنی بر اینکه در پی ساخت سلاح کشتار جمعی نیست ، همان که مقام معظم رهبری به عنوان یک فتوای مهم اعلام کردند، وفادار بوده است.

رییس جمهوری گفت: اینکه در نشست روز گذشته شورای حکام، نه تنها موضوع ابعاد مختلف نظامی برنامه هسته‌ای معروف به پی ام دی و یا مطالعات ادعایی خاتمه پیدا کرد که بعد از 2011 همواره مورد رسیدگی آژانس بود و می‌گفت این مسأله قابل حل و فصل نیست،  بلکه 12 قطعنامه‌ای نیز که از سال 2003 تا 2012 در شورای حکام علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب شده بود،‌لغو شد.

دکتر روحانی اضافه کرد: البته عملیاتی شدن لغو این قطعنامه‌ها در شورای حکام و 6 قطعنامه‌شورای امنیت که در جلسه 29 تیرماه آن شورا لغو شدند، منوط  به اجرای تعهداتی است که ایران باید انجام دهد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: به ملت بزرگ ایران، این توفیق را که آغازی خواهد بود، برای حرکت‌های بعدی، به عنوان یک موفقیت بزرگ بخاطر ایستادگی‌، صبر، تحمل وحمایت‌شان و همچنین هدایت‌های مقام معظم رهبری و همه مسئولینی که در این راستا تلاش کردند،تبریک می گوییم.

رییس جمهوری با بیان اینکه مسئولین وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و وزارت دفاع پشتیبانی نیروهای مسلح بار سنگین حل و فصل پی ام دی را بر دوش داشتند،  اظهار داشت: به ملت ایران عرض می‌کنم که حل و فصل این مسأله که از لحاظ حقوقی و فنی بسیار پیچیده بود، در سایه فضای تعامل، با دنیا به وجود آمد اگر مذاکرات هسته‌ای نبود اگر تفاهمات با 1+5 نبود و صرفا از طریق آژانس می‌خواست حل و فصل شود، بدون کمک 1+5 شاید مدت‌های طولانی این مسأله ادامه پیدا می‌کرد و حل و فصل نمی شد.

دکتر روحانی با اشاره به حل و فصل مسایل معروف به پی ام دی گفت: امروز یکی از موانع مهم برای اجرایی شدن برجام برداشته شد و زمینه برای اجرایی شدن آن آماده گردید. البته بعد از توافق 23 تیرماه امسال بین ایران و 1+5 اقدامات متعددی صورت گرفت که مهم ترین آنها مصوبه شورای امنیت ملل در قالب قطعنامه 2231 ، بیانیه اتحادیه اروپا و بیانیه اجرایی دولت آمریکا  بود. اقدامات بعدی از جمله حل و فصل مسأله پی ام دی نیز از جمله این اقدامات بود و در مجموع اینها راه را برای اینکه برجام اجرایی شود، مهیا و آماده کرده است.

رییس جمهوری خطاب به ملت ایران  گفت: امروز تقریبا راه برای اجرای برجام هموار شده ، گام‌های بزرگی طرف مقابل برداشته است، در برابر آن گام‌ها، گام‌هایی هم جمهوری اسلامی ایران برداشته است و گام‌های نهایی ظرف یکی دو هفته آینده برداشته خواهد شد و امیدواریم یکی دو گام دیگری که باید ظرف هفته جاری بردارد، به خوبی انجام بگیرد و  ما هم قدم‌هایی که باید برداریم ظرف دو هفته آینده برخواهیم داشت.

دکتر روحانی گفت: به ملت بزرگ ایران عرض می‌کنم که در دی ماه تحریم‌ها برداشته خواهد شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه ان‌شاء‌الله یکی از وعده‌های دولت یازدهم در انتخابات به مردم عملیاتی خواهد شد و زنجیره تحریم از پای اقتصاد ایران برداشته و راه برای تعامل بیشتر با جهان بازتر خواهد شد، گفت: دولت یازدهم به حمایت های مداوم مردم بزرگ ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی افتخار می کند و خدمت کردن به این مردم بزرگ، افتخاری برای خادمین خواهد بود.
رییس جمهوری ادامه داد: ما باید خودمان را برای تحرک اقتصادی آماده‌کنیم ، دولت در انجام وعده‌هایی که برای برداشتن موانع به مردم داده بود، به توفیقاتی دست پیدا کرده است و حال این بخش خصوصی، فعالان اقتصادی و کارآفرینان هستند که باید در فضای بوجود آمده وارد فعالیت شوند.
دکتر روحانی تاکید کرد: از همه فعالان اقتصادی داخلی، ایرانیان خارج کشور، شرکت‌ها و دولت‌های خارجی که تمایل به همکاری با ایران دارند، دعوت می‌کنیم تا از فرصت سرمایه گذاری در ایران به عنوان امن‌ترین کشور منطقه، دارنده بزرگترین منابع انرژی و دارای سرمایه و نیروی انسانی فوق‌العاده و همچنین مردم تحول‌خواهی که دنبال یک تعامل سازنده با جهان هستند، استفاده کنند.
رییس جمهوری تصریح کرد: امروز روزی است که ما باید بیش از هر زمان دیگر به وحدت، انسجام و یکپارچگی فکر کنیم. دوران نقد و انتقاد که در جای خودش ارزشمند بود دیگر جایی در زمینه برجام ندارد و همه ما باید برای اجرایی شدن برجام تلاش کنیم و از فضای به وجود آمده به خوبی برای رشد و توسعه بیشتر کشور بهره بگیریم.
دکتر روحانی خاطرنشان ساخت: امیدوارم ماه مبارک ربیع‌المولود، ماه فعالیت بیشتر برای همه مسئولین باشد و در این ماه شاهد فعال شدن همه بخش‌های مردمی برای رفاه عمومی در جمهوری اسلامی ایران باشیم و همه ما بتوانیم از این فرصت به وجود آمده به خوبی بهره‌برداری کنیم.

 

شناسه خبر: 90900

- دولت یادهم و دوازدهم

- سخنراني ها

- مصاحبه ها