مولاوردی در سمپوزیوم منطقه‌ای انجمن بین‌المللی ورزش زنان و دختران:

‌دولت در برنامه ششم به توانمندسازی زنان و خانواده توجه ویژه‌ای کرده است/ توسعه ورزش و تربیت بدنی یکی از پایدارترین راه‌های سالم‌سازی محیط و زندگی اجتماعی است/ زنان محور توسعه ورزش کشور هستند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، توسعه ورزش و تربیت بدنی را یکی از پایدارترین راه‌های جلوگیری از انحرافات و ناهنجاری‌های رفتاری و سالم‌سازی محیط و زندگی اجتماعی خواند و گفت: زن و ورزش از جمله مقوله‌های توسعه انسانی به شمار می‌روند و زنان نقش انکارناپذیر و بی‌بدیلی در فرایند توسعه دارند لذا استفاده از توان بالقوه زنان در جهت تحقق توسعه پایدار ضروری است.

شناسه خبر: 90872 -

دوشنبه 23 آذر 1394 - 11:37

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در دومین سمپوزیوم منطقه‌ای انجمن بین‌المللی ورزش زنان و دختران با محوریت «توانمندسازی زنان در ورزش» اظهارداشت: ورزش در عصر جدید یکی از اجزای اساسی فرهنگ و زندگی مردم است و جامعه ورزشی بدون توجه به اختلافات، باورها و تبعیضات کشورهای مختلف، به عنوان وسیله ارتباط و صلح بین‌الملل مطرح می‌شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان این که استواری و دوام یک جامعه سالم و با نشاط در گرو سلامت تک تک اعضای آن جامعه است، گفت: ورزش می‌تواند علاوه بر تأمین و تضمین سلامت جسمانی بر سلامت روانی اثرگذار باشد و بر شکوفایی و پرورش خصیصه‌های کارآمدی نظیر اعتماد به نفس، صبر، صداقت، مسئولیت پذیری، احترام متقابل به حقوق سایر افراد و کار گروهی مؤثر باشد.

وی رابطه زنان با ورزش را دو مقوله قابل اهمیت دانست و اظهار داشت: تأثیر ورزش بر سلامت زنان و در پی آن سلامت جامعه و دیگر نقش زنان در ایجاد فرهنگ ورزش در سطح خانواده و جامعه امری انکار ناپذیر است.

مولاوردی ادامه داد: ‌زنان در خانواده و جامعه نقش‌های مهم و تأثیرگذاری را ایفا می‌کنند و تأمین سلامت جسمانی و به دنبال آن سلامت روحی و روانی آنان، تضمین سلامت خانواده و جامعه را در پی خواهد داشت.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: اگر فرهنگ ورزش در یک خانواده نهادینه و تقویت شود می‌تواند سلامت جمعی را به همراه داشته باشد که نقش زنان در این مورد بسیار پررنگ و اثرگذار است.

وی کسب افتخارات ورزشی توسط بانوان کشورمان را مایه مباهات دانست و اظهار داشت: بانوان ورزشکار ایرانی با افتخاراتی که کسب کردند در جهان الگو آفرین شدند و الگوی مناسبی از زن ایرانی و اسلامی نشان دادند.

مولاوردی با بیان این که در گذشته حضور زنان در رشته‌های ورزشی و مسابقات رایج نبوده است اما امروز در بسیاری از نقاط جهان شاهد حضور گسترده ورزش بانوان هستیم، اظهار داشت: زنان محور توسعه ورزش کشور محسوب می‌شوند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به این که چشم انداز ما در بخش ورزش زنان، سلامت محوری است، گفت: فعالیت‌های ورزشی منظم به همراه تغذیه مناسب در بالا بردن ضریب سلامت زنان و خانواده و پیشگیری از برخی بیماری ها  بسیار مؤثر است.

مولاوردی همچنین با اشاره به تاریخچه ورزش قهرمانی زنان در دنیا ، گفت: درست است که ورزش قهرمانی زنان دیرتر از مردان شروع شده اما زنان با بالابردن توانایی‌های ذهنی و اعتماد به نفس توانستند به رویاهای خویش جامه عمل بپوشانند. زنان پیوسته با بکارگیری تمرکز، ظرافت و قدرت توانسته اند پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشند.

مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی زنان بخوبی توانستند به ایفای مسئولیت خطیر خود در ابعاد تشکیلاتی، مدیریتی، فرهنگی و ورزشی با رعایت شئون و موازین اسلامی بپردازند، تصریح کرد: با ساماندهی مسابقات زنان کشورهای اسلامی برای اولین بار توانستیم با ایجاد یک فضای امن و منطبق با شئونات اسلامی در مسابقات ،  الگوی نوینی را به زنان مسلمان جهان ارائه دهیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین تاکید کرد: تصمیم‌گیرندگان ورزش جهانی باید قوانین و مقرراتی تصویب نمایند که زنان مسلمان در بستر رعایت مسایل شرعی و اعتقادی‌شان و ارزش‌ها و اندیشه‌های دینی خود بتوانند حضوری پررنگ در فضای رقابتی سالم داشته باشند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: ‌دولت تدبیر و امید در تدوین برنامه ششم به توانمندسازی زنان و خانواده که در نهایت منجر به دستیابی توسعه پایدار خواهد شد،  توجه ویژه‌ای کرده است.

دکتر محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت گسترش ورزش بانوان در جهان، گفت: سازمان های ورزشی جهانی باید بپذیرند که تبعیض بین زنان نارواست و باید محدودیت های فراروی زنان مسلمان را از میان بردارند.

دومین سمپوزیوم منطقه‌ای انجمن بین‌المللی ورزش زنان و دختران با همکاری وزارت ورزش و جوانان از 23 الی 25 آذر با حضور فرهیختگان، اساتید و پژوهش‌گران برجسته بین‌الملی در دانشگاه الزهرا (س) با موضوعاتی همچون «تاریخ و فلسفه ورزش زنان»، «آموزش و پژوهش در ورزش زنان»، «رهبری و مدیریت در ورزش زنان»، «توسعه پایدار در ورزش زنان»، «حامیان مالی و شرایط اقتصادی ورزش زنان»، «ورزش زنان در کشورهای اسلامی»، «ورزش زنان و رسانه‌ها»، «ورزش زنان و سلامتی» و «ورزش زنان و تعاملات بین‌المللی» در حال برگزاری است.

شناسه خبر: 90872

- نهاد ریاست‌جمهوری