مولاوردی در مراسم امضاء تفاهم‌نامه با سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور:

این تفاهم‌نامه کمک شایانی به بهبود وضعیت خانواده‌های زندانیان کشور می‌کند/برای زنان زندانی در پی ایجاد برنامه‌های کارآمد هستیم

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور روز سه‌شنبه تفاهم نامه همکاری را امضا کردند که همکاری این دو نهاد را به منظور بهبود وضعیت خانواده‌های زندانیان کشور گسترش می‌دهد.

شناسه خبر: 90828 -

سه شنبه 17 آذر 1394 - 14:37

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در این مراسم، این تفاهم‌نامه را در چارچوب مأموریت‌های این معاونت طبق اسناد متعدد و بالادستی کشور از جمله ماده 230 برنامه پنجم توسعه دانست و گفت: برنامه‌ها و اهداف این تفاهم‌نامه کمک شایان توجهی به بهبود وضعیت خانواده‌های زندانیان کشور می‌کند. کاهش آسیب‌های اجتماعی بویژه در قشر زنان و دختران به‌عنوان یکی از اولویت‌های جدی این معاونت است.

مولاوردی اهداف این تفاهم‌نامه را «پایدارسازی موضوع توان‌افزایی خانواده‌های زندانیان»، «توانمندسازی و ارتقاء سطح سلامت زنان زندانی و خانواده‌های زندانیان»، «ارتقای دانش، مهارت و توانایی‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و حرفه‌ای گروه هدف»، «بهبود وضعیت اقتصادی زنان و دختران زندانی و خانواده‌های زندانیان از طریق ایجاد اشتغال پایدار» برشمرد.

وی با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده در پی شناسایی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی است، گفت: این معاونت سعی دارد از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های همه سازمان‌ها برای حل و رفع آسیب‌های اجتماعی بهره گیرد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: زنان زندانی و خانواده آنان دارای اهمیت زیادی هستند و در پی اجرای برنامه‌های متعدد و کارآمد برای ارتقای توانمندی‌های آنان و وضعیت خانواده آنها هستیم.

مولاوردی با اشاره به اینکه رویکرد اجتماع محور در مقابله با آسیب‌های اجتماعی یکی از رویکردهای معاونت زنان در دولت تدبیر و امید است، اظهار داشت: در این زمینه تفاهم‌نامه‌‌ای نیز با انجمن خانواده‌های زندانیان امضا کرده‌ایم و امیدواریم قدم‌های موثرتری در رابطه با رسیدگی به وضعیت زنان زندانی و خانواده آنها برداریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تأکید بر اینکه باید به راهکاری برسیم که زندانیان پس از اتمام دوران محکومیت خود به اشتغال پایدار در کنار خانواده دست یابند، گفت: با اجرایی شدن این گونه تفاهم‌نامه‌ها می‌توانیم شاهد حبس‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری در جامعه باشیم.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز در این مراسم در سخنانی کمک به خانواده‌های زندانیان را به عنوان یک ارزش و فرصت تلقی کرد و گفت: در مبانی دینی و اسلامی باید به آسیب‌دیدگان از جمله خانواده‌های زندانیان کمک کنیم و آنها را مورد حمایت خود قرار دهیم تا دچار آسیب‌های شدیدتر نشوند.

دکتر جهانگیر اظهار داشت: گر چه سن جامعه به سمت پیر شدن حرکت می‌کند اما در زمینه‌ زندانیان این آمار به سمت جوان شدن حرکت می‌کند که این امر برای جامعه ما بسیار خطرناک است. همه مسئولین و مردم باید دست به دست هم دهیم تا در کاهش و پیشگیری این امر تمامی مساعی و تلاش خود را بکار گیریم.

تفاهم نامه همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان زندان‌ها و و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در 8 ماده به امضای «شهیندخت مولاوردی» و «اصغر جهانگیر» رسید.

لازم به ذکر است پیش از امضای این تفاهم‌نامه، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و انجمن حمایت از خانواده زندانیان، طرحی را به صورت آزمایشی در شش استان البرز، تهران، ‌خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان اجرا کرده و آموزش‌های حرفه‌ای را به ۶۳۳ خانواده زندانی ارایه داده است که این آموزش‌ها در جهت توانمندسازی اقتصادی از جمله حرفه‌آموزی و اشتغال‌زایی و ایجاد فرصت شغلی پایدار برای خانواده‌های زندانیان و مددجویان کشور بوده است.

 

شناسه خبر: 90828

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری