مولاوردی در سمینار ملی زنان در تاریخ مجالس ایران:

باید واقع‌بینانه و متناسب با نیازهای هر جامعه‌ای در جهت ارتقاء جایگاه زنان قدم برداریم / انقلاب اسلامی دخالت در مقدرات اساسی مملکت را پیش روی زنان قرار داد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان این که برای دستیابی به جایگاه واقعی زنان در عرصه قدرت و تصمیم‌گیری باید مجموعه‌ای از راهکارهایی همچون «اتخاذ تدابیر چندبعدی و به موازات هم»، «تلفیق راهکارهای مختلف» و «رفع موانع موجود در ارتقاء جایگاه زنان» را به کار بست، گفت: استراتژی‌های مختلفی که برای تأمین برابری و مشارکت زنان در هر جامعه‌ای بکار گرفته می‌شود باید واقع‌بینانه و متناسب با نیازهای هر جامعه‌ای در جهت پیشبرد اهداف و ارتقاء جایگاه زنان باشد.

شناسه خبر: 90827 -

سه شنبه 17 آذر 1394 - 13:53

شهیندخت مولاوردی روز سه‌شنبه در  سمینار ملی «زنان در تاریخ مجالس ایران» که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه میان «توسعه یافتگی یک کشور» و «جایگاه فرهنگی زنان و حضور سیاسی زنان در آن جامعه» یک ارتباط لاینفک و غیرقابل انکاری وجود دارد، اظهار داشت: فقر، ترس از برعهده گرفتن مسئولیت‌هایی که مردانه تلقی می‌شوند، تصورات فرهنگی در مورد نقش و مسئولیت زنان، فرهنگ‌های سیاسی که در تلاشند زنان را از حضور سیاسی واقعی منع کنند و عدم تمایل زنان برای حضور در فضای خشک و رقابتی مردانه از مهم‌ترین عوامل محدودیت‌ها و عدم حضور زنان در فعالیت‌های سیاسی است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه برای دستیابی به توسعه متوازن و پایدار باید تمامی مردم ایران مشارکت کنند، گفت: انقلاب اسلامی فرصتی پیش روی نیمی از قشر جامعه ایران قرار داد تا زنان ایران برای هم‌افزایی و مشارکت در مقدرات اساسی مملکت فعالیت کنند.

مولاوردی تصریح کرد: در تلاش هستیم در سایه شناخت واقع‌بینانه و تغییر متغیرهای اثرگذار، روند نزول مشارکت زنان در مناصب سیاسی را آسیب‌شناسی کرده و گام‌های مؤثری در راستای ارتقاء جایگاه منزلت زنان ایران در نهاد قانونگذاری کشور برداریم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه باید با آسیب‌شناسی و بازنگری تاریخ در جهت ارتقاء حضور زنان در مناصب مختلف سیاسی تلاش کنیم، خاطر نشان کرد: امروز زنان از دوران آزمایش توانمندی و اثبات توانایی‌های خود عبور کرده‌اند و مقتدرانه بر بلندای افتخارات و توانمندی‌های خود در عرصه‌های علمی، تحقیقاتی، ورزشی و مدیریتی ایستاده‌اند.

مولاوردی با اشاره به اینکه ایران امروز پتانسیل تبدیل شدن به قدرت برتر جهان را دارد، اظهار داشت: این فرصت از طریق استفاده از ظرفیت گسترده منابع انسانی به دست می‌آید. با بهره‌گیری از پتانسیل درونی، نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده می‌توانیم به عنوان قدرت تأثیرگذار در جهان تبدیل شویم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حق رأی و انتخاب شدن زنان تقویت شد، گفت: امام خمینی (ره) نیز حضور زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی را ضروری و شرکت این قشر در مناصب سیاسی از جمله مجلس را همچون مردان شرعی، عقلی و انسانی می دانستند.

مولاوردی تأکید کرد: امام خمینی (ره) نقش زنان را در اصل انقلاب اسلامی بی‌بدیل دانسته تا جایی که دخالت بانوان در مقدرات اساسی مملکت را لازم و ضروری عنوان می کردند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زنان از زمان شکل‌گیری نهاد قانون‌گذاری در کشور، همواره برای دفاع از حقوق شرعی خود تلاش کرده‌اند، خاطر نشان کرد: در همه دوره‌های قانون‌گذاری پیش و پس از انقلاب، میزان مشارکت و تأثیرگذاری زنان متناسب با سهم آنان در مناصب سیاسی نیست و باید جایگاه زنان در مناصب مختلف سیاسی بخصوص حضور در مجلس شورای اسلامی را بهبود و ارتقا بخشیم.

مولاوردی مهم‌ترین جلوه مشارکت سیاسی زنان را حضور در نهادهای قدرت و مناصب سیاسی دانست و اظهار داشت: در برخی کشورها برای حضور زنان در مجالس و پارلمان‌های خود به راهکارهای متفاوت از جمله استراتژی سهمیه‌بندی جنسیتی متوسل شده‌اند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تحقق تغییر در ساختار حضور زنان در مناصب سیاسی و مجالس را نیازمند تصمیم‌گیری‌های مهم و اساسی مسئولین و مردم دانست و تصریح کرد: داوطلبانه کردن یا اجباری کردن احزاب برای حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی، سهمیه قانون در مجلس و کرسی‌های رزرو شده برای زنان از جمله راهکارهایی است که می‌توان در تغییر ساختارها در مجلس، استفاده کرد.

مولاوردی با اشاره به این که نابرابری شرایط رقابت سیاسی زنان و مردان پدیده‌ای نیست که به تازگی به وجود آمده باشد، گفت: این نابرابری محصول تاریخ بلندمدت است که با برابری ظاهری در شرایط رقابت حل نخواهد شد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تابوهای ممنوعیت حضور زنان در عرصه‌های سیاسی را یک موضوع جهانی عنوان کرد و تأکید کرد: میزان توسعه یافتگی کشور و دموکراتیک بودن نظام‌های سیاسی تأثیر چشمگیری در پیشبرد اهداف زنان برای حضور سیاسی دخیل هستند و باید صدای زنان در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها شنیده شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که زنان آمادگی بیشتری برای روش‌های مشارکتی و همکاری بین حزبی دارند و بیشتر قادرند تا روی بعضی موضوعات توافق احزاب مخالف را جلب کنند گفت: در سراسر جهان زنان نمایندگان مسئول و صادق شناخته می‌شوند و حضور بیشتر زنان در مجلس، مشروعیت حکومت را برای زنان و مردان افزایش می‌دهد.

مولاوردی تصریح کرد: زنان بیشتر از مردان متعهد به صلح و امنیت هستند چون بیشتر از مردان در معرض آسیب‌های جنبی و منازعات و خشونت قرار دارند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: سقف‌های شیشه‌ای و نامرئی بر سر پیشرفت زنان در عرصه سیاست و در سطح مدیریت و تصمیم گیری دیده می‌شود و باید در جهت رفع موانع و چالش‌های پیش رو گام‌های اساسی برداریم.

مولاوردی با اشاره به ضرورت داشتن مجلسی که جریان‌سازی جنسیتی در آن وجود داشته باشد، گفت: هدف این است که ما مجلسی داشته باشیم که در آن جریان‌سازی جنسیتی رخ دهد تا تغییر ماهیت نهادهای اصلی جامعه را در آن شاهد باشیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین در ابتدای سخنان خود به تاریخچه نقش و جایگاه زنان را در تاریخ مجالس ایران را به سه دوره جنبش مشروطه‌خواهی، دوره پیش از انقلاب و دوره پس از انقلاب تقسیم‌بندی کرد و گفت: خیزش‌های انجام شده در بوجود آمدن مجالس در ایران توسط زنان و مردان در امتداد یکدیگر بوجود آمده است و زنان می‌توانند سهم حضور و مشارکت خود را در این عرصه به دست آورند.

 

شناسه خبر: 90827

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی