رییس جمهوری درجمع دانشگاهیان در دانشگاه شریف :

افراط در انتقاد یا حمایت ، گمراه کننده است /در برابر هر توطئه ای می ایستیم اما جنگ و درگیری باید آخرین راه حل باشد/دانشگاه به فضای امن و نه فضای امنیتی احتیاج دارد/ توفیق دولت در گرو حمایت و هدایت مردم و بویژه دانشجویان بوده و هست/ در انتخابات، دولت به جناح ها توجه نمی کند بلکه به مجلسی توانمند می اندیشد

رییس جمهوری، نظام جمهوری اسلامی را حاصل استقلال طلبی و آزادیخواهی دانشگاه ها و دانشگاهیان دانست و تاکید کرد که توفیق دولت در گرو حمایت و هدایت مردم و بویژه دانشجویان بوده و خواهد بود.

شناسه خبر: 90818 -

دوشنبه 16 آذر 1394 - 13:47

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که با حضور تشکل‌های مختلف دانشجویی و دانشجویان، اساتید، روسای دانشگاه‌ها و جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: زمینه های تبادل علمی و فناوری دانشگاهها با مراکز علمی جهان باید توسعه یابد.

دکتر روحانی با تقدیر از همه دانشجویانی که از سوی تشکل های دانشجویی آزادانه و شجاعانه در انتقاد و یا دفاع از دولت سخن گفتند، اظهارداشت: از مهمترین جاهایی که قدرت باید در آن نقد شود، دانشگاه است و اساسا اگر قدرت در هر کشوری مورد انتقاد و سوال قرار نگیرد، به انحراف و استبداد کشیده خواهد شد.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه تمام مسئولین کشور، مستقیم و یا غیرمستقیم افتخار دارند که منتخب ملت باشند، گفت: هیچ مقامی در جمهوری اسلامی وجود ندارد که توسط مردم انتخاب نشود و اینکه گفته می‌شود در جمهوری اسلامی دو نوع مقام انتصابی و انتخابی داریم، توهین است.

دکتر روحانی با بیان اینکه همه باید مورد سوال قرار بگیرند و هیچ فردی خود را مستثنی از سوال ملت ندانسته و همه مسوولان باید به پاسخگویی در برابر مردم افتخار کنند، گفت : " نگاه دانشجو و دانشگاه باید همیشه منتقدانه و منصفانه باشد" . ما باید در نقد هم، اعتدال را رعایت کنیم و این نکته را مورد توجه قرار دهیم که افراط در انتقاد و یا حمایت، گمراه کننده است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید فرصت‌های بیشتری برای نقد و انتقاد وجود داشته باشد، تا بتوانیم اشتباهات و کاستی‌های خود را برطرف و جبران کنیم، افزود: مصون از خطا نیستیم اما تلاش ما در مسیر خدمت به مردم و برداشتن گام هایی برای موفقیت کشور است.

رییس جمهوری با بیان اینکه هرگاه مردم در صحنه حضور داشتند، موفق و پیروز بوده‌ایم، گفت: مردم در انتخابات سال 92 موضوع هسته‌ای را به بحث گذاشته است و اگر آثار تحریم و راه‌حل مسأله مورد بررسی و بحث مردم قرار نمی‌گرفت به این پیشرفت‌ها در موضوع هسته‌ای دست پیدا نمی‌کردیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه ما باید در مفاهیم اصولی مانند عدالت ، حاکمیت ملی ، مبارزه با استعمار، منافع ملی و جایگاه و رسالت دانشگاه ها به اجماع و وحدت نظر برسیم، گفت: این اجماع به ما کمک خواهد کرد و باید اساتید و دانشجویان بتوانند این اجماع را بوجود آورند.

دکتر روحانی ادامه داد: این درست است که ما باید در برابر دیگران بایستیم و مشکلات کشور را با امکانات داخلی بسازیم، اما آیا معنای آن این است که نباید با دنیا سخن بگوییم و مشکلات خود را تا سرحد جنگ با دیگران به پیش ببریم؟ ما در برابر هر توطئه احتمالی می ایستیم و پیروزیم اما جنگ و درگیری باید آخرین راه حل باشد.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه برخی مدعی هستند دولت یازدهم فقط دولت منطق، لبخند و مذاکره در دنیا بوده، اما در زمینه تقویت بنیه دفاعی کشور تلاش کمتری کرده است ، اظهار داشت: اقداماتی که این دولت طی دو سال گذشته برای تقویت و گسترش بنیه دفاعی کشور انجام داده معادل 10 سال قبل از آن بوده است و این چنین نیست که در جریان مذاکرات از تقویت بنیه دفاعی غافل بوده ایم ، چرا که حفظ آمادگی کامل، ضروری است.

دکتر روحانی اضافه کرد: اگر آمادگی دفاعی‌مان صد در صد نباشد جنگ بر ما تحمیل خواهد شد؛ لذا همزمان با پیروزی در برجام، مهمترین موشک راهبردی خود را نیز آزمایش کردیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اظهارات یکی از دانشجویان درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: یکی از دلایلی که توانستیم در مذاکرات  هسته‌ای توفیق یابیم، ایجاد ثبات و آرامش در بازار و داخل کشور بود.

دکتر روحانی با اشاره به نرخ تورم نقطه به نقطه 45 درصد  در آغاز فعالیت دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: امروز در شرایطی هستیم که این تورم در حال تک رقمی شدن است. یعنی 36 واحد درصد در طول 2 سال گذشته تورم نقطه به نقطه را کاهش داده‌ایم.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی در تمامی عرصه‌ها به ویژه در عرصه اقتصادی، شاخص‌های آماری می‌باشد، گفت: انتخابات و رقابت جناح‌های مختلف برای این است که شاخص‌ها تغییر کرده و بهبود یابد و چنانچه امروز اعتماد مردم به دولت نسبت به سال 92 در حال افزایش نباشد، بی‌تردید پیشرفت و توفیقی به دست نیاورده ایم و در چنین صورتی فایده و تفاوتی نمی‌کند که کدام جناح و فرد حاکم باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه فضای دانشگاه سال 94 نسبت به سال 92 بسیار متفاوت شده است ، اظهار داشت: البته ممکن است، هنوز مشکلاتی وجود داشته باشد که آن را نمی‌پسندم و باید به سمت رسیدن به فضای مطلوب تلاش خود را ادامه دهیم، اما از شما دانشجویان می‌پرسم، آیا در سال 91 و 92 هم به این راحتی می‌توانستید برای بزرگداشت 16 آذر اجتماع داشته باشید؟

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: زمانی بود که کسی جرأت نمی‌کرد از جنبش دانشجویی سخن بگوید و از بیان این کلمه می‌ترسید.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه "دانشگاه نیازمند فضای امن و نه فضای امنیتی است" ، گفت: معیار اقتدار نظام سرمایه اجتماعی است و به شما اطمینان می‌دهم که راه دولت یازدهم نسبت به دانشگاه و دانشجو و وزارت علوم تغییر نکرده است.

رییس‌ جمهوری در ادامه با بیان اینکه رشد اقتصادی سال 91 منفی 6.8 بود و در عمق رکود قرار داشتیم، اظهار داشت: در سال 92 این رقم اقتصادی را به منفی 1.9 رسانده و در سال 93 رشد اقتصادی‌مان به مثبت 3 ارتقاء یافت.

دکتر روحانی تلاش دولت را استقلال دانشگاهها دانست و گفت:استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی از برکت تلاش دانشجویان بود و امروز باید دانشگاه‌ها مستقل باشند.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: همه تلاش ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که در این شورا صرفاً به مسایل مربوط به سیاستگذاری کلان پرداخته شود و امور اجرایی به خود دانشگاه‌ها برگردانده شود.

دکتر روحانی بر مؤلفه آزادی دانشگاه‌ها هم تأکید کرد و گفت: اگر دانشگاه در علم، پژوهش و بیان آزاد نباشد نمی‌توانیم به اهداف خود در مباحث سرمایه انسانی و توسعه علمی و فرهنگی دست یابیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، امروز در شرایط بعد از برجام و تحول اقتصادی و تعامل با دنیا قرار داریم، اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید از این فرصت برای تعامل علمی با جهان استفاده کنند تا از یکسو بتوانند از دانش دیگران استفاده کرده و از سوی دیگر ، دیگر کشورها و دانشگاه ها نیز بتوانند از دستاوردهای علمی آنها بهره‌مند شوند.

 رییس‌ جمهوری در ادامه حضور فعال در فضای انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: این که مجلس آینده چگونه باید باشد، بسیار موضوع مهمی است اما در انتخابات دولت به جناح ها توجه نمی کند بلکه به مجلسی توانمند برای دفاع از منافع ملت می اندیشد . باید کسانی در مجلس حضور یابند که منافع شخصی و جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح نداده و دلسوز مردم باشند.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم حماسه سال 92 را در سال 94 نیز تکرار کنیم و بتوانیم مجلسی توانمندتر و قدرتمندتر داشته باشیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص شورای نگهبان اظهار داشت: نظر من نسبت به شورای نگهبان همان نظر قانون اساسی است؛ قانون اساسی شورای نگهبان را ناظر می‌داند ما هم آن را ناظر می‌دانیم.

رییس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با بیان اینکه 16 آذر روز دانشجو، دانشگاه، استقلال‌طلبی، آزادیخواهی و ایستادگی نخبگان ملت و دانشجویان در برابر استعمار و استبداد است و به هیچ مقطع زمانی محصور نمی‌شود، گفت: 16 آذر یک روز تاریخی برای دانشگاه، دانشجو و ملت بزرگ ایران است.

دکتر روحانی با اشاره به ایستادگی و مبارزات دانشجویان و شهادت سه دانشجوی قهرمان پس از کودتای 28 مرداد در برابر استبداد و استعمار بیگانگان، خاطرنشان کرد: آرمان و راهی که سه دانشجوی شهید در 16 آذر آغاز کردند در 22 بهمن 57 به نتیجه رسید.

رییس‌ جمهوری که اظهاراتش با شعارهای "روحانی ، روحانی حمایتت می کنیم همراه بود" ، گفت:  با درود بر شهیدان دانشگاه و بزرگانی چون بهشتی ها ، مطهری ها ، مفتح ها ، شریعتی ها و بازرگان ها که معلم ایستادگی در برابر استعمار بودند . دانشگاه، دانشجو، علم، فناوری و تحقیق، افتخاری برای فرهنگ این سرزمین و ملت بزرگ ایران است.

دکتر روحانی در این نشست همچنین همه دانشگاهها و دانشگاه پرآوازه ای چون شریف را فخر و افتخاری برای ملت ایران دانست.

در ابتدای این مراسم مهدی ایرانمنش به نمایندگی از بسیج دانشجویی، علیرضا ذاکری به نمایندگی از انجمن‌های علمی، کامفیروزی به نمایندگی از نشریات دانشجویی، سعادتی از اتحادیه دانشگاه آزاد اسلامی، علی عرب به نمایندگی از جامعه اسلامی دانشجویان، محمدجواد جلال فرد به نمایندگی از جنبش عدالتخواه دانشجویی، رضا نجابت به نمایندگی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، طاهری از انجمن اسلامی ، محمدحسین قائدشرف به نمایندگی از دفتر تحکیم وحدت و خانم هدیه زاهد به نمایندگی از کانون‌های فرهنگی هنری دانشجویی در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و مطالبات خود را با رییس جمهور در میان گذاشتند.

کمک به حرکت دانشگاه ها در مسیر رشد علمی کشور، جلوگیری از دخالت‌های فراقانونی در انتخابات، تلاش برای اصلاح ساختارهای اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم، تعویض مدیران غیرهمسو با سیاست‌های دولت، افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، توجه به اشتغال و ازدواج جوانان،‌ حمایت بیش از پیش از تولید، تلاش برای نهادینه کردن آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، میدان دادن به جوانان، جلوگیری از نقض و تحدید آزادی‌های مشروع و قانونی در دانشگاه‌ها، تلاش برای مشارکت حداکثری مردم در عرصه‌های اجتماعی، توجه به انجمن‌های علمی و مبارزه پیگیر با فسادهای اقتصادی از جمله نکاتی بود که دانشجویان در سخنان خود بر آن تأکید کردند.

 

شناسه خبر: 90818

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

فیلم مرتبط