رییس دفتر رییس جمهوری در همایش بین‌المللی بیمه و توسعه:

فضای کار شرکت های بیمه ای باید رقابتی شود/ سیاست دولت رقابتی کردن فضای کسب و کار و کاهش مقررات دست و پا گیر برای بخش خصوصی است / باید فضای پسابرجام را به پیروزی بزرگ دیگری برای کشور در عرصه جهانی تبدیل کرد

رییس دفتر رییس‌جمهوری بر لزوم آمادگی بنگاه‌های اقتصادی بویژه صنعت بیمه کشورمان در فضای پس از برجام و رفع تحریم‌ها تأکید کرد و گفت: نوآوری در ابزارهای بیمه‌ای، بروز بودن و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، رعایت قواعد حضور در بازارهای جهانی، کارآمد و روزآمد کردن نیروی انسانی و تبدیل مدیریت‌های شبه انحصاری به رقابتی از جمله قواعد و عوامل حضور مؤثر در رقابت‌های اقتصادی جهانی و منطقه‌ای است.

شناسه خبر: 90792 -

شنبه 14 آذر 1394 - 15:38

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه در بیست و دومین همایش ملی و هشتمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه با بیان اینکه اقتصاد ایران ، برای ورود به فصل جدیدی از حضور در بازار جهانی آماده می‌ شود، اظهار داشت: در روزهای گذشته گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران گام دیگری در نزدیک شدن به توفیق عزتمند ملت ایران در برداشتن تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، همزمان با حفظ و تثبیت حقوق هسته‌ای کشورمان بود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با طرح این سوال که تحریم‌های ظالمانه اقتصادی چه اهدافی را دنبال می‌کرد، گفت: هدف عمده تحریم‌های ظالمانه این بود که اقتصاد ایران از نقش‌آفرینی و رقابت در بازارهای جهانی محروم بماند و در حقیقت به دنبال توطئه تحمیل انزوا بر ملت ایران بود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: ملت ایران عزتمندانه شرایط تحریم را پشت سرگذاشت و با گواهی نهادهای بین‌المللی معلوم شد که تحریم‌های ناروا بر پایه‌های محکمی استوار نبود و جامعه جهانی نیز اذعان می‌کند که باید تحریم‌های اقتصادی از سر راه حضور ایران در اقتصاد جهانی برداشته شود.

دکتر نهاوندیان گفت: امروز به واسطه اقدامات انجام شده، مجموعه فناوری هسته‌ای و چرخه غنی‌سازی با تأیید بین‌المللی و با لغو قطعنامه‌های شورای امنیت برای جمهوری اسلامی ایران تثبیت شده و این اتفاق بزرگی برای ملت ایران است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اضافه کرد: تحریم‌ها ریسک فعالیت‌های اقتصادی و هزینه مبادله کالا را افزایش داده و بنگاه‌های اقتصادی به دلیل تحریم‌ها ،اجبارا  به بازارهای غیرشفاف و غیرتضمین شده روی می‌آوردند.

وی بیمه را مدیریت کاهش و توزیع ریسک دانست و اظهار داشت: فعالان صنعت بیمه اولین کسانی هستند که باید خودشان را برای شرایط پس از تحریم آماده کنند و فعالان این عرصه باید پیش از همه از فضای جدید استقبال کرده و آمادگی خود را افزایش دهند.

دکتر نهاوندیان در ادامه با طرح این سوال که اجرای برجام چه تأثیری بر صنعت بیمه خواهد داشت، گفت: از منظر کلان عمده‌ترین آثار برجام و رفع تحریم‌ها این است که ایران در بخش تجارت خدمات که متأسفانه در دهه‌های گذشته تراز آن همیشه منفی بوده است، فعالانه حضور یابد و در این راستا ضرورت دارد از تجربه‌های گذشته و سایر کشورها برای گسترش فعالیت‌های خود استفاده شود.

دکتر نهاوندیان بر علاج بیماری مزمن و کهنه شده دولت‌زدگی در اقتصاد ایران تاکید کرد و اتکاء به منابع دولتی را در بلند مدت ضد توانمندی دانست و گفت: لازمه توانمندی در بخش اقتصادی، توانمند شدن بخش خصوصی است. زمانی می‌توان در رقابت‌های بین‌المللی اقتصادی موفق بود که سرمایه‌گذار تشویق و قانع شود که به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقدام کند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: نمی‌توان در بازار داخلی هزینه‌های غیرمتعارف به صنعت بیمه تحمیل کرده و در مقابل، خواهان رقابت آنها با شرکت‌های خارجی بود.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه نباید استفاده یک شرکت دولتی از منابع غیراقتصادی و انحصاری شرایط را برای فعالیت رقبای بخش خصوصی تنگ کند، اظهار داشت: اصل اساسی در توانمندی این است که توانایی بنگاه‌های اقتصادی از جمله در صنعت بیمه در فضای صحیح رقابتی پیگیری شود و در چنین صورتی است که می‌توان شاهد رشد موزون و مطلوب بخش خصوصی بود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: سیاست دولت تدبیر و امید در خصوص توانمندی بخش خصوصی، رقابتی کردن فضای کسب و کار، کاهش مقررات دست و پا گیر و تسهیل رویه‌هایی است که بخش خصوصی بتواند نرخ رشدی بیشتر از رقیب بخش دولتی خود داشته باشد.

دکتر نهاوندیان گفت : باید با ایجاد تنوع در خدمات از جمله خدمات بیمه‌ای مشتریان جدیدی کسب کرد و حوزه‌های وسیعی از خدمات بیمه‌ای از جمله در بخش بیمه عمر و زندگی، بیمه سپرده و تسهیلات وجود دارد که می‌توان با نوآوری از آنها استفاده کرد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: راه پیش روی ما در ایجاد اشتغال و هدایت رشد همراه با اشتغال‌زایی، گسترش بخش خدمات است.

دکتر نهاوندیان اضافه کرد: جامعه پرجمعیت ایران فقط با افزایش بهره‌وری در بخش صنعت و کشاورزی نمی‌تواند  پاسخگوی نیاز بالا به اشتغال باشد و بخش زیادی از سهم اشتغال باید از طریق بخش خدمات مولد و با ارزش افزوده تأمین شود و در این راستا صنعت بیمه می‌تواند نقش قابل توجهی داشته باشد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با تأکید بر لزوم وجود دستگاه‌ها و نهادهای نظارتی قوی در کشور، تصریح کرد: هیچ رقابت اقتصادی پایدار نمی‌ماند مگر اینکه نظارت بسیار قوی از سوی نهادهای ناظر و سیاستگذار وجود داشته باشد.

دکتر نهاوندیان با اشاره به نقش بیمه مرکزی در هدایت شرکت‌های مختلف بیمه در کشور، اظهار داشت: بیمه مرکزی می‌تواند قواعد رقابت بین شرکت‌های مختلف بیمه ای را اعمال کرده و از آن حراست کند و با رعایت درجه تمرکز و انحصار، به رقابت منصفانه و تنوع در خدمات کمک کند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ارتباط بین صنعت بیمه با دیگر بخش‌های سیاستگذار از جمله سیاست خارجی را نیازمند تقویت و گسترش دانست و اظهار داشت: امیدوارم با رفع تحریم‌ها شاهد حضور بسیار پررنگ‌تر شرکت‌های بیمه ای کشورمان در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی باشیم.

دکتر نهاوندیان در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شده و در آن بر استفاده از فرصت‌های پیش رو در فضای پس از تحریم، تأکید شده است، گفت: باید از فرصت پس از برجام برای اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌های خارجی استفاده کرده و نگاه صادراتی و رشد درون‌گرا و برون‌نگر تقویت شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: امروز فرصت جدیدی ایجاد شده که با همت و ابتکار مردان و زنان ایران اسلامی ،این فرصت را باید به پیروزی بزرگ دیگری در عرصه جهانی تبدیل کرد.

 

شناسه خبر: 90792

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی