رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه لوکزامبورگ:

ایران با شرایط ممتاز منطقه‌ای و لوکزامبورگ به عنوان مرکز مهم مالی و سرمایه‌گذاری باید مناسبات خود را توسعه دهند/ تاکید بر ضرورت اراده جدی برای مبارزه با تروریسم

رییس‌ جمهوری با اشاره به زمینه‌های گسترده برای توسعه روابط و همکاری ها میان ایران و لوکزامبورگ، گفت: دو کشور می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در راستای ارتقای سطح همکاری ها و مناسبات همه‌جانبه گام بردارند.

شناسه خبر: 90673 -

چهارشنبه 4 آذر 1394 - 10:42

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار «جین آسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ با بیان روابط مثبت دو کشور و این که ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن شرایط ممتاز در بخش‌های مختلف از جمله انرژی و حمل و نقل و بهره‌مندی از موقعیت جغرافیایی مناسب در منطقه و لوکزامبورگ به عنوان عضو فعال در اتحادیه اروپا و مرکز مهم مالی و سرمایه‌گذاری، می‌توانند همکاری‌ها و روابط خوبی با یکدیگر داشته و در راستای توسعه مناسبات گام بردارند.

رییس‌ جمهوری به نقش اتحادیه اروپا در موضوع هسته‌ای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: پس از توافق هسته‌ای، فرصت‌های جدیدی در روابط ایران با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها ایجاد شده است.

دکتر روحانی با بیان این که «در شرایط کنونی علاوه بر مسایل اقتصادی باید به شرایط فرهنگی و اجتماعی منطقه نیز بیندیشیم»، به ضرورت مقابله با تروریسم اشاره کرد و افزود: امروز تروریسم در منطقه به ظاهر موضوعی امنیتی است، اما در حقیقت ریشه‌هایی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارد.

رییس‌ جمهوری تصور برخی کشورها مبنی بر اینکه می‌توانند از گروه‌های تروریستی به عنوان پلی برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده کرده و یا آنها را در یک محدوده جغرافیایی و چند کشور محدود کنند را به عنوان دو اشکال مهم در مواجهه با گروه‌های تروریستی برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز ثابت شده که تروریسم به نفع هیچ کشوری نیست و نمی‌توان آن را در منطقه‌ای محدود کرد. چرا که مانند یک بیماری خطرناک در حال جابجایی است.

دکتر روحانی افزود: وقتی تروریسم گسترش یافته و کشوری ناامن می‌شود آثار آن از جمله بازگشت نیروهای تروریستی به کشورهای خود و موضوع آوارگان، همسایگان و سایر کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رییس‌ جمهوری، با اشاره به این که هنوز اراده جدی برای مبارزه با تروریسم از سوی برخی کشورهای غربی مشاهده نمی‌شود، گفت: گسترش فعالیت‌های تروریستی در نقاط مختلف جهان نشان دهنده آن است که نیازمند عزم و اراده جدی برای مبارزه با تروریسم هستیم.

دکتر روحانی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در دهه‌های گذشته قربانی تروریسم بوده تلاش‌های فراوانی در مسیر مبارزه با این معضل جهانی داشته است، گفت: مطمئناً اگر اقدامات مجدانه ایران علیه تروریسم نبود، امروز در منطقه به جای گروه‌های تروریستی شاهد دولت‌های قدرتمند تروریستی بودیم.

رییس‌ جمهوری افزود: این که همه به طور جدی خطر بزرگ تروریسم را باور و احساس کرده و مبارزه جدی با خشونت، تروریسم و افراطی‌گری را مسئولیت اصلی خود بدانند بسیار حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در زمینه مبارزه جدی با تروریسم با همه کشورها و اتحادیه اروپا همکاری کند.

«جین آسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان و با اشاره به زمینه‌ها و موقعیت‌های فراوان همکاری میان ایران و لوکزامبورگ بر توسعه همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ همچنین با مثبت ارزیابی کردن نتایج مذاکرات ایران با 1+5 و تأکید بر ضرورت اجرای صحیح برجام و رفع تحریم‌ها به به منظور توسعه سریع همکاری‌ها گفت: اتحادیه اروپا از نتیجه مذاکرات رضایت دارد و تلاش می‌کنیم این توافق به درستی اجرا شود.

وی همچنین مبارزه با تروریسم را وظیفه همه دولت‌ها و ملت‌ها دانست و گفت: داعش دشمن واقعی جامعه بین‌المللی است و باید همه در مسیر مبارزه با تروریسم متحد و همراه شوند.

شناسه خبر: 90673

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده