امین زاده در نشست اساتید حقوق و وکلای دادگستری استان بوشهر:

پیش نویس سوم منشور حقوق شهروندی در دست مطالعه و تدوین است

معاون حقوقی رییس جمهوری در نشست هم اندیشی اساتید حقوق دانشگاه ها و وکلای دادگستری استان بوشهر، مستندسازی اموال دولتی، ساده سازی قوانین و اطلاع رسانی حقوقی به مردم را از مهم ترین راهکارهای مبارزه با فساد اداری در کشور برشمرد.

شناسه خبر: 90591 -

دوشنبه 2 آذر 1394 - 17:50

دکتر الهام امین زاده روز دوشنبه در این نشست افزود: کارشناسان مستند سازی از معاونت حقوقی ریاست جمهوری که متشکل از چندین معاون وزیر است به استان بوشهر سفر کرده اند تا با بررسی مشکلات از بار مسائل استان بکاهند.

معاون حقوقی رییس جمهوری در ادامه در خصوص تلاش های معاونت حقوقی برای اطلاع رسانی امور حقوقی به مردم اظهار داشت: با امضای تفاهم نامه با صدا و سیما قرار است تا با درنظرگرفتن سوژه های حقوقی جذاب در شبکه های تلویزیونی، سریال ها و آثار سینمایی، برای آموزش حقوقی به مردم تلاش شود.

دکتر امین زاده افزود: این معاونت با جامعه شناسان و روانشناسان جلساتی تشکیل داده تا چگونگی تبدیل بیان خشک حقوقی به بیانی جذاب بررسی شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری همچنین خواستار آسیب شناسی مسایل حقوقی در کشور از سوی اساتید دانشگاه و کانون وکلا برای کمک به دولت، مجلس و قوه قضاییه شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات موجود در عرصه حقوق نفت و گاز تصریح کرد: همیشه این خلاء در بخش حقوقی کشور احساس می شد که البته خوشبختانه حقوق نفت و گاز در دانشگاه تهران تاسیس شده است و دانشجویان فارغ التحصیل در این زمینه بسیار علاقمند هستند که از نزدیک با فرآیند کاری پالایشگاه ها آشنا شوند و این استان می تواند در این عرصه تاثیرگذار باشد.

دکتر امین زاده بر ضرورت آموزش و پژوهش در خصوص آلودگی های نفتی و مسئولیت های اجتماعی شرکت های پیمانکار در استان بوشهر تاکید کرد و افزود: منابع دانشگاهی و علمی در حوزه نفت و گاز محدود است و امیدوارم با تعامل مراکز مطالعاتی مرتبط و معاونت حقوقی ریاست جمهوری به نتایج مطلوب برسیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به راه اندازی سامانه Dotic.ir در معاونت حقوقی ریاست جمهوری اظهار داشت: همه 11 هزار قانونی که در کارخانه تولید قانون کشور از سال 1285 تاکنون بوجود آمده در این سامانه وجود دارد و با مشخص کردن قوانین ناسخ و منسوخ تلاش شده تا همه آحاد جامعه از قوانین کشور آگاهی داشته باشند.

دکتر امین زاده که در جمع جامعه حقوقی استان بوشهر سخن می گفت با تاکید بر اینکه فساد های میلیاردی منافذ قانونی داشته اند که فرد مفسد با شناسایی این منافذ به حقوق ملت و بیت المال دست اندازی کرده است، ادامه داد: افتخار دولت تدبیر و امید این است که با تصویب سه آیین نامه از قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در زمینه مبارزه با فساد قدم های مهمی برداشته است.

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: وزارت راه و شهرسازی در اقدامی شایسته همه اطلاعات مورد نیاز مردم را در اختیار آحاد کشور قرار داده است.

وی در ادامه سخنان خود ضرورت واگذاری پروژه ها و پژوهش های حقوقی به دانشکده های حقوق سراسر کشور را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: اگر پتانسیل های استان بوشهر به خوبی شناسایی شود، می توانیم اینگونه پروژه ها را به این استان واگذار نماییم.

دکتر امین زاده درخصوص تدوین منشور حقوق شهروندی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: پس از انتشار اولیه این منشور شاهد قریب به 2 هزار نظر مردمی، 200 مقاله علمی و بسیاری میزگرد در رابطه با این منشور بودیم و در حال حاضر پیش نویس سوم این منشور در این معاونت در دست مطالعه و تدوین است.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: رییس جمهوری همواره تاکید داشته که این منشور باید منشوری ایرانی، اسلامی، مبتنی بر اسناد بین المللی و نظرات دانشگاهیان و حوزیان باشد.

دکتر امین زاده با اشاره به اینکه با تدوین این منشور توانستیم در کشور فرهنگ سازی کنیم، افزود: امروز همه در کشور از حقوق شهروندی سخن می گویند و به صورت مطالبه عمومی درآمده است و تلاش کردیم در فضایی غیر سیاسی برای آگاهی مردم از حقوق و تکالیف خود قدم برداریم.

معاون حقوقی زییس جمهوری کرامت و ارزش انسانی، حقوق مردم در سایه قانون اساسی، فرمان 8 ماده ای امام خمینی (ره)، اصول قانون اساسی، منویات مقام معظم رهبری و قوانین داخلی در رابطه با حقوق شهروندی را از مهم ترین منابع و انگیزه های تدوین منشور حقوق شهروندی برشمرد.

دکتر امین زاده در خصوص ضمانت اجرایی این منشور گفت: درصدد هستیم به مردم نشان دهیم که چه حقوقی دارند و درصورت نقض حقوقشان به چه مراجع و مکان هایی می توانند مراجعه کنند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با طرح این دغدغه که باید بررسی شود این منشور در کدام قسمت هرم قانونی کشور جای دارد، ادامه داد: شاخص های منشور حقوق شهروندی در سطح بین الملل و دیگر کشورها در دست مطالعه است.

دکتر امین زاده درخصوص مهجور بودن مسائل حقوقی در کشور گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید به نظرات حقوقی در لوایح هیات دولت تمکین می شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری کار وکلا و حقوقدانان را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: باید کلام بین وکلا و عامه مردم مانوس شود و نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه داریم.

شناسه خبر: 90591

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده