معاون حقوقی رییس جمهوری در نشست حقوقدانان استان بوشهر:

جشنواره نشان علمی شهید دکتر بهشتی به مناسبت روز قانون اساسی برگزار می شود/ تاکید بر ضرورت سندسازی املاک دولتی برای جلوگیری از سودجویی

معاون حقوقی رییس جمهوری از برگزاری جشنواره نشان علمی شهید دکتر بهشتی به مناسبت روز قانون اساسی خبر داد و گفت: در این جشنواره از آثار برتر حقوقی در زمینه کرسی های نظریه پردازی، رسالات علمی و کتب تجلیل و قدردانی خواهد شد.

شناسه خبر: 90569 -

دوشنبه 2 آذر 1394 - 14:31

دکتر الهام امین زاده روز دوشنبه در نشست هم اندیشی شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی استان بوشهر با بیان اینکه مسئولیت های اجتماعی از سوی شرکت های دولتی ایرانی و خارجی در استان هایی همانند بوشهر که برداشت های انرژی در آن صورت می گیرد، به خوبی در نظر گرفته نشده است، گفت: تمامی این شرکت ها موظفند مسئولیت اجتماعی خود را در قبال استان ها بپذیرند و به آن عمل کنند.

وی سپس به تشریح فعالیت های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دو سال گذشته پرداخت و اظهارداشت: در حال حاضر در این معاونت از بهترین حقوقدانان کشور برای ارائه مباحث آموزشی و حقوقی در کشور بهره می بریم.

دکتر امین زاده در ادامه با تاکید بر اینکه مستند سازی نقشی بی بدیل در مبارزه با فساد و زمین خواری دارد، تصریح کرد: در استان بوشهر مسائل مرتبط با مستندسازی  به صورت ویژه در حال پیگیری است.

دکتر امین زاده بر ضرورت  سندسازی املاک دولتی تاکید کرد و افزود: وزارتخانه ها می توانند پرونده  اسناد املاک مشکل دار دولتی خود را برای رفع نقص های پرونده ، به معاونت حقوقی ریاست جمهوری بفرستند تا در نهایت اسناد این املاک به نام ان وزارتخانه ها ثبت شود و به این ترتیب از دست اندازی به اموال بیت المال توسط سودجویان  نیز جلوگیری به عمل آید.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: در حال حاضر در وزارت نیرو سامانه ای که همه املاک با حدود و ثغور در آن مشخص شده برای جلوگیری از تعرض به حریم رودخانه ها و اراضی دولتی طراحی شده است و پیشنهاد می کنیم که این سامانه در کل کشور عملیاتی شود.

دکتر امین زاده با اشاره به وظایف قوه مجریه برای بررسی تعارضات و همچنین تنقیح قوانین کشور، گفت: همه این امور در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و در سامانه ملی قوانین و مقرارت جمهوری اسلامی ایران انجام می پذیرد.

معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: در سال همدلی و همزبانی با همکاری مجلس و رویکرد نوینی که در پیش گرفته ایم، همه قوانین کشور در 50 قانون جامع و با 50 کد مختلف ایجاد خواهد شد و با هماهنگی و همکاری های بین دولت و مجلس این قانون جامع برای همیشه در کشور نهادینه شده و قوانینی هم که در آینده در کشور تدوین می شود به یکی از کدهای مربوطه اضافه خواهد شد.

دکتر امین زاده با اشاره به تلاش های معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای  تعیین مشوق های لازم برای کارشناسان حقوقی سراسر کشور که در دستگاه های اجرایی و دولتی مشغول به خدمت رسانی هستند، اظهارداشت: درصدد هستیم این مشوق ها به قانون دائمی تبدیل شود بنابراین به سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد کردیم تا در تدوین برنامه ششم توسعه کشور این مشوق ها برای کارشناسان حقوقی در نظر گرفته شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه نیاز به ماندگاری کارشناسان حقوقی در دستگاه های دولتی و اجرایی داریم، ادامه داد: اگر این پیشنهادات معاونت حقوقی برای درج در برنامه ششم توسعه عملیاتی شود، گام مهمی در جهت ایجاد امیدواری در بدنه حقوقی کشور خواهد بود.

دکتر امین زاده با تاکید بر اینکه کارشناسان حقوقی باید در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها حضور داشته باشند، اظهار داشت: با توجه به اینکه استاندار بوشهر از کارشناسان حقوقی است، شاهد هماهنگی ها و پیشرفت های بسیار خوبی در بخش حقوقی استانداری بوشهر هستیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی و هفته بسیج گفت: در حال حاضر شاهد همدلی بین هر سه قوه برای حل مشکلات مردم کشور هستیم.

دکتر امین زاده با اشاره به دوازدهم آذر ماه که به عنوان روز تصویب قانون اساسی در تقویم کشور ثبت شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه رییس جمهوری خود حقوقدان می باشد، نگاه ویژه ای به معاونت حقوقی ریاست جمهوری دارند که این معاونت نیز تلاش کرده تا به سازمان حقوقی دولت تبدیل شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه حقوق عمومی ابزار اداره کشور است، اظهار داشت: اگر حقوقدانان متعهد، مسئول و با دانش کافی در کشور فعالیت کنند، شاهد کارآمدی نظام خواهیم بود.

شناسه خبر: 90569

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده