دکتر روحانی در نشست مطبوعاتی مشترک با رییس جمهوری ترکمنستان:

برنامه جامع همکاری‌های ایران و ترکمنستان تدوین می شود/تاکید بر تحکیم و گسترش روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در همه عرصه ها

رییس‌ جمهوری با اشاره به مذاکرات سازنده و مثبت هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان، بر تحکیم و گسترش روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در همه عرصه های مورد علاقه تأکید کرد.

شناسه خبر: 90552 -

يکشنبه 1 آذر 1394 - 13:57

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ظهر یکشنبه پس از مراسم امضای 9 سند همکاری میان مسئولان ایران و ترکمنستان در نشست مطبوعاتی مشترک با "قربانقلی بردی محمد اف" رییس جمهور ترکمنستان گفت: مقامهای ارشد دو کشور  تاکید کردند که تمام  تلاش خود را برای تحقق رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور طی 10 سال آینده به 60 میلیارد دلار ، بکار می گیرند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت همکاری دو کشور در زمینه‌های گاز، برق، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، صنعتی، کشاورزی و توسعه گردشگری خاطرنشان کرد: با توافق دو طرف مقرر شد مراودات دو کشور در خصوص خرید و فروش گاز و ارائه خدمات فنی و مهندسی در حسابی تهاتری مورد تهاتر قرار گیرد.

دکتر روحانی با بیان این که هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان در زمینه همکاری‌های چندجانبه دو کشور و کشوری ثالث نیز بحث و گفتگو کردند ، خاطرنشان کرد: در زمینه همکاری دو کشور برای رفع مشکل آب،  موضوع خرید آب از ترکمنستان یا کشوری ثالث از طریق ترکمنستان مورد بررسی قرار گرفت.

رییس‌ جمهوری با اشاره به مذاکرات دو طرف در خصوص بهره‌برداری بهتر از دریای خزر و امکان همکاری‌های مشترک در زمینه استخراج و استفاده از این دریا و نیز همکاری میان بنادر دو کشور گفت: رایزنی و مشارکت برای تعیین رژیم حقوقی مناسب و بهتر در دریای خزر از جمله مباحثی بود که مسئولان عالی‌رتبه دو کشور درباره آن بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر روحانی افزود: در جلسات امروز تأکید شد که دو کشور برای تدوین برنامه جامع همکاری‌های دو کشور در بلندمدت رایزنی‌های لازم را انجام داده و این برنامه در راستای توسعه همکاری‌های دو جانبه منطقه‌ای ایران و ترکمنستان بررسی شده و سند جامع آن تدوین شود.

رییس‌ جمهوری با بیان این که در خصوص توسعه همکاری‌های فرهنگی، هنری، علمی، توسعه گردشگری و تسهیلات مربوط به توریسم نیز در دیدار هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور گفت وگوهایی  انجام شد، گفت: ایران و ترکمنستان بر ضرورت مبارزه با مواد مخدر و تروریسم به عنوان معضلات منطقه‌ای تأکید کردند.

"قربانقلی بردی محمد اف" رییس جمهور ترکمنستان نیز در این نشست مشترک مطبوعاتی، ضمن تشکر از دعوت جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز، دیدار  و مذاکرات خود با رییس جمهور و هیأت عالی‌رتبه ایران را سازنده و در فضایی توأم با دوستی، برادری ، صمیمیت و احترام متقابل توصیف کرد و افزود: روابط ایران و ترکمنستان در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حسنه بوده و ما شاهد توسعه مناسبات همه جانبه میان دو کشور هستیم.

رییس جمهور ترکمنستان با بیان این که تهران و عشق آباد در مسایل گوناگون سیاسی اشتراک نظر دارند، گفت: معتقدیم باید در تمامی نقاط منطقه  و جهان ثبات و رفاه برقرار باشد و دو کشور فعالیت‌های سیاسی خود را برای تحقق این امر و در راستای سازمان‌های جهانی از جمله سازمان ملل متحد انجام می‌دهند.

بردی محمد اف با اشاره به مذاکرات هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان در زمینه مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جنایات سازمان یافته و بررسی اوضاع منطقه‌ای،  بر ضرورت حفظ امنیت مسیرهای انتقال  انرژی و حمل و نقل و ترانزیت برای توسعه همکاری‌ها تأکید کرد و افزود: ایران و ترکمنستان موقعیت خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی دارند و می‌توانند از لحاظ ترانزیتی به عنوان پلی برای دیگر کشورها در راستای رسیدن به خلیج فارس و آسیای مرکزی باشند.

وی با اشاره به این که مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در سال جاری در مقایسه با سال گذشته  بیش از دو برابر شده است،  اظهار داشت: دریای خزر شرایط بسیار خوبی را برای گسترش همکاری‌های دو کشور فراهم کرده است و بنادر ایران و ترکمنستان می‌توانند همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

رییس‌ جمهوری ترکمنستان با بیان این که درباره راه‌آهن بین‌المللی ترکمنستان – قزاقستان و ایران  و  همچنین ساخت آزادراه در ترکمنستان بحث و گفتگو شد و اسناد همکاری مهمی در این خصوص به امضای مسئولان دو کشور رسید، گفت: ما باید همکاری‌های خود را در حوزه‌های گوناگون انرژی و کشاورزی توسعه دهیم چرا که دو کشور دارای پتانسیل‌ها و امکانات خوبی برای گسترش همکاری‌های تجاری هستند.

وی همچنین خواستار برگزاری نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های فرهنگی مشترک میان ایران و ترکمنستان با هدف حفظ آثار تاریخی و رساندن آن به نسل‌های آینده شد.

رییس‌ جمهوری ترکمنستان با بیان این که ما ارزش بالایی برای مذاکرات سازنده خود با ایران قایل هستیم، بر توسعه مناسبات همه جانبه دو کشور تأکید کرد.

شناسه خبر: 90552

- دولت یادهم و دوازدهم

- مصاحبه ها

فیلم مرتبطاخبار برگزیده