رییس جمهوری در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان:

مصمم هستیم که حجم مبادلات تجاری دو کشور طی 10 سال آینده به 60 میلیارد دلار برسد/ تاکید بر تنظیم سند همکاریهای بلند مدت

رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان روابط تهران – عشق‌آباد را تاریخی، دوستانه و ممتاز توصیف کرده و بر لزوم برنامه‌ریزی برای همکاری‌های بلندمدت و گسترش هر چه بیشتر سطح روابط در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تأکید کردند.

شناسه خبر: 90547 -

يکشنبه 1 آذر 1394 - 13:11

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکمنستان با بیان این که دو کشور از رابطه دیرینه و تاریخی برخوردار هستند، اظهار داشت: روابط تهران و عشق‌آباد همواره دوستانه بوده و روز به روز به نفع منافع دو ملت عمیق‌تر شده و باید سطح این روابط را بیش از پیش توسعه دهیم.

رییس‌ جمهوری گفت: امروز دو کشور مصمم هستیم که حجم مبادلات تجاری خود را طی 10 سال آینده جمعا به حدود 60 میلیارد دلار برسانیم و همزمان با توسعه روابط دو جانبه، مناسبات و همکاری‌های چندجانبه نیز داشته باشیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: بی‌تردید برنامه‌ریزی برای همکاری بلندمدت به منظور توسعه سطح روابط تهران و عشق‌آباد از اهمیت زیادی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در این خصوص اقدامات لازم را بعمل آورد.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به ظرفیت‌های فراوانی که بین ایران و ترکمنستان برای افزایش سطح همکاری‌های دوجانبه وجود دارد، اظهار داشت: عرصه‌های مختلفی مانند انرژی، گاز، حمل و نقل، استفاده بهتر از دریای خزر، صنعت، خودروسازی، صنایع کوچک و کشاورزی از جمله ظرفیت‌هایی است که با فعال کردن آنها می‌توان همکاری‌ها و روابط دو کشور را توسعه داد.

دکتر روحانی اضافه کرد: تهران و عشق‌آباد همچنین در زمینه‌های فرهنگی، علمی و گردشگری می‌توانند همکاری‌های خود را به نفع منافع دو ملت گسترش دهند.

دکتر روحانی در ادامه به همکاری‌های دو کشور در خصوص معضلات منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ایران و ترکمنستان می‌توانند در خصوص مسایل مربوط به معضلات منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و جنایات سازمان یافته با یکدیگر رایزنی و همکاری بیشتری داشته باشند.

رییس‌ جمهوری همچنین به روابط دو کشور در زمینه دریای خزر اشاره کرد و با تأکید بر اینکه دریای خزر دریای صلح و دوستی ملتها است و نباید اجازه دهیم در امنیت و ثبات آن خللی ایجاد شود، تصریح کرد: دو کشور همواره درباره مسایل حقوقی و نیز استفاده بهتر از منابع دریای خزر با یکدیگر همفکری و مشارکت داشته اند و ضرورت دارد آن را هر چه بیشتر افزایش دهند.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت فعال تر شدن کمیسیون همکاریهای مشترک، تنظیم سند جامع همکاریهای بلندمدت توسط وزارت خارجه های دو کشور را ضروری دانست.

"قربانقلی بردی محمد اف" رییس جمهوری ترکمنستان نیز  با بیان این که دو ملت در قرون متمادی روابط حسنه خود را در سطح ممتازی حفظ کرده‌اند، اظهار داشت: روابط تهران و عشق آباد در سال‌های اخیر رنگ و بو و معنای خاصی یافته و در تمامی عرصه‌ها ارتقا یافته است.

رییس‌ جمهوری ترکمنستان با تأکید بر لزوم هماهنگی به منظور ارتقاء سطح روابط و همکاری‌های دو کشور به نفع رفاه و آبادانی طرفین و ملت‌های منطقه، اظهار داشت: امروز سطح مبادلات دو کشور روز به روز در حال پیشرفت است و مصمم هستیم سطح روابط تجاری خود را به سقف توافق شده برسانیم که در این راستا نیازمند تدوین برنامه درازمدت هستیم.

وی به همکاری دو کشور در زمینه گاز و انرژی اشاره کرد و گفت: ترکمنستان مصمم است منابع گاز و انرژی خود را به بازارهای جهانی برساند که در این راستا تهران و عشق آباد با همکاری یکدیگر می‌توانند گام‌های مثبتی بردارند.

رییس جمهوری ترکمنستان افزود: در خصوص توسعه همکاری‌ها در بخش حمل و نقل و ارتباطات نیز هدف ما توسعه مسیر شرق - غرب است تا از طریق ایران به خلیج فارس متصل شویم.

بردی محمد اف تصریح کرد: ترکمنستان مصمم است در مسیر گسترش و تحکیم روابط دو کشور گام‌های عملی بردارد.

رییس جمهوری ترکمنستان همچنین همکاری‌های دو کشور در خصوص دریای خزر را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما هم دریای خزر را دریای دوستی، برادری، رفاه و آبادانی کشورهای حاشیه این دریا می‌دانیم و قصد داریم همکاری‌ و رایزنی‌های خود را در این عرصه هر چه بیشتر هماهنگ و گسترش دهیم.

شناسه خبر: 90547

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

- اخبار برگزیده