رییس دفتر رییس‌جمهوری در مراسم معارفه رییس مرکز فضای مجازی کشور:

در فضای مجازی هم باید آزادی همراه با مسئولیت تأمین شود / در مواجهه با پدیده‌های نو به جای رویکرد منفعلانه، باید رویکرد مبتکرانه و فعال داشت / نگاه مجذوب و خودباخته و نگاه مرعوب و انزواگرا هر دو در خصوصیت منفعل بودن در برابر پدیده های نو مشترکند

مراسم معارفه دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز فضای مجازی کشور با حضور دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 89491 -

سه شنبه 31 شهريور 1394 - 18:24

دکتر نهاوندیان در این مراسم که عصر سه شنبه برگزار شد،  با گرامیداشت یاد شهیدان و امام شهیدان در آغاز هفته دفاع مقدس که درس عزتمندی، سربلندی و نهراسیدن از چالش‌ها و مبارزه با مشکلات را به ما آموختند، گفت: در آغاز فصل جدیدی قرار داریم که با پایان یافتن عزتمندانه مذاکرات هسته‌ای و توفیق ملت ایران در شکستن دیوارهای تحریم‌های اقتصادی، فرصت‌های جدیدی را برای حضور مبتکرانه ایرانیان در صحنه مناسبات بین‌المللی فراهم کرده است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: بدخواهان ملت ایران همانگونه که با حمله تجاوزگرانه صدامیان به دنبال این بودند تا انقلاب اسلامی را در مرزهای خود محصور کنند، با تحریم‌های ظالمانه نیز به دنبال تحمیل انزوا به اقتصاد و فرهنگ و تمدن اسلامی ایران بودند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه شکستن تحریم‌ها در کنار حفظ حقوق هسته‌ای، توفیق بزرگی است که البته برای ما چالش توانمندسازی هم خواهد بود، اظهار داشت: یکی از حوزه‌هایی که با شکستن تحریم‌ها فرصت حضور پررنگ‌تر برای کشورمان در عرصه رقابت‌های اقتصادی جهانی فراهم می‌کند، حوزه رقابت‌های اقتصادی و به طور خاص اقتصاد دانش‌بنیان و به طور اخص حوزه آی‌سی‌تی است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه ایران از 20 سال پیش خود را برای حضور در این عرصه آماده کرده و قانون تجارت الکترونیک حدود 15 سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های بزرگی که از بیش از 20 سال پیش برای تربیت نیروی متخصص در حوزه آی‌سی‌تی در کشورمان انجام شده، امروز سرمایه جدی برای حضور رقابتی ایران در این عرصه در صحنه بین‌المللی است.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: اگر چه این حوزه در آغاز بیشتر از منظر اقتصادی مورد توجه قرار می‌گرفت و تلاش‌ها برای قاعده‌مندی فعالیت‌ها در حوزه دیجیتال بیشتر در تجارت الکترونیک متمرکز بود، اما امروز تحول عظیمی رخ داده و عرصه فضای مجازی از حوزه اقتصاد عبور کرده و پای در دیگر ساحت‌های حیات اجتماعی گذاشته است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز فضای مجازی برگردانی از حیات اجتماعی واقعی انسان‌ها با همه ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی‌اش است، گفت: از همین‌رو لازم است با همان جدیت که در حیات اجتماعی حقیقی بر ارزش‌ها، ملاک‌ها و اهداف تأکید می‌کنیم، در فضای مجازی نیز بر ارزش‌ها، ملاک‌ها و اهداف پافشاری و توجه داشته باشیم.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: اگر در فضای حیات اجتماعی آزادی، لازمه رشد و عدالت است، در فضای مجازی نیز شرط تحقق اهداف و ملاک‌ها، تأمین آزادی است. البته همچنان که در فضای واقعی، آزادی همراه با مسئولیت تعریف می‌شود در فضای مجازی نیز باید آزادی همراه با مسئولیت تعریف و حتی اگر لازم است، تقنین شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اضافه کرد: اگر در عرصه حیات اجتماعی تأمین امنیت و رعایت حریم خصوصی لازم است، در عرصه فضای مجازی نیز، رعایت حریم خصوصی یکایک شهروندان و تأمین امنیت اطلاعات، لازم بوده و حاکمیت باید آن را تأمین و تضمین کند و اگر در عرصه فضای حقیقی حیات اجتماعی لازم است مناسبات با تکیه بر اخلاق یا قانون سامان داده شده و قاعده‌مند شوند، در عرصه فضای مجازی نیز لازم است که مناسبات با تکیه بر اخلاق و قانون قاعده‌مند شوند و عدم توجه به این الزامات فضای مجازی را از یک فرصت به یک تهدید تبدیل می‌کند.

دکتر نهاوندیان در ادامه با طرح این سوال که لازم است به این نکته توجه کنیم که در قبال مسأله‌ای به این بزرگی و مهمی چه رویکردی باید اتخاذ کنیم؟ گفت: در برابر پدیده‌های نو همواره دو رویکرد مشاهده می‌شود که یکی رویکرد منفعلانه و دیگری رویکرد فعال و مبتکرانه است. در رویکرد منفعلانه افراد یا در برابر پدیده‌های نو مجذوب شده و همه معیارهای خود را در برابر معیارهای جدید به کنار می‌نهند و یا مرعوب شده و هراسان به گوشه انزوا پناه می‌برند؛ اما هر دو نگاه در خصوصیت منفعل بودن در برابر پدیده‌های نو مشترکند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اتخاذ رویکرد فعال و مبتکرانه را رویکرد دیگر در برابر پدیده‌های نو برشمرد و تصریح کرد: این رویکرد از پدیده‌های نو نترسیده و با احساس قوت در ملاک‌ها و ارزش‌های خود و توانایی‌های رقابتی خودش به دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و تعریف فرصت‌ها در مواجهه با پدیده‌های نو است.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: رویکرد مبتکرانه و فعال در مواجهه با پدیده‌های نو، ملاک‌ها و ارزش‌های خود را در مسیر بهره‌مندی از فرصت‌های پدیده‌های نو تطبیق داده و اگر پدیده نو صورت تهدیدنیز داشته باشد، این تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: اگر نگاهی به بندهای ده گانه حکم مقام معظم رهبری برای فعالیت دوره جدید شورای عالی فضای مجازی بیندازیم خواهیم دید که این حکم نیز به نگاه مبتکرانه توصیه می‌کند و تأکید دارد که قرار نیست از فضای مجازی بترسیم چرا که ملتی که متکی به فرهنگ غنی و تمدن پرتجربه خود است، می‌تواند قواعد و ارزش‌های خود را در مواجهه با پدیده‌های نو در شکل‌بندی جدید تجلی نوین ببخشد.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه در حکم ریاست محترم جمهوری برای دکتر فیروزآبادی نیز بر توجه و اهتمام جدی به بندهای ده گانه حکم مقام معظم رهبری تأکید و توصیه شده است، خاطر نشان کرد: قرار است در دور جدید شورا فرصت‌سازی و فرصت‌زایی کنیم. بخشی از رشدی که قرار است در نیمه دوم فرصت اجرای افق چشم‌انداز حاصل شود، باید حتماً از حوزه اقتصاد دانش‌بنیان به دست آید و بخش قابل توجهی از این توقع باید در حوزه آی‌سی‌تی که پیشران توسعه است، محقق شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه متأسفانه در نیمه اول دوره اجرای سند چشم‌انداز کارنامه قابل قبولی به دست نیامده و در حالی که باید متوسط نرخ کشور 8 درصد می‌بود، نرخ رشد کمتر از 3 درصدی به دست آمده است، گفت:‌ این کاستی حاصل بعضی بی‌توجهی‌ها به برخی حوزه‌ها و عدم توانمندسازی‌هاست و حتماً باید در نیمه دوم زمان اجرای سند چشم‌انداز همراه با اجرای برنامه ششم توسعه کشور، بند از دست و پای فعالان اقتصادی که قرار است نقش اصلی در ارتقاء نرخ رشد را داشته باشند، بگشاییم.

دکتر نهاوندیان در ادامه با اشاره به اینکه حوزه آی‌سی‌تی ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال برای تحصیلکرده‌ها دارد، افزود: گاهی بحث‌ها برای اشتغال فارغ از توجه به ترکیب متقاضیان به بازار کار است و سرمایه‌گذاری‌هایی برای اشتغال می‌شود که ثمراتش نصیب مهاجران کشورهای همسایه می‌شود. امروز خیلی از بیکاران با برخی از اشتغال‌ها که کارمحور است، جذب بازار کار نمی‌شوند و برای تحصیلکرده‌های کشورمان باید در حوزه آی‌سی‌تی اشتغال ایجاد کنیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اظهار داشت: اساساً رشد 8 درصدی مدنظر سند چشم‌انداز با فعالیت‌های مبتنی بر افزایش سرمایه که از مدل‌های سنّتی و قدیمی است حاصل نمی‌شود، بلکه باید با ارتقاء بهره‌وری و ایجاد نوآوری به سمت این هدف حرکت کنیم و در این بین، نقش حوزه آی‌سی‌تی مهم و اساسی است.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه باید بین حوزه آی‌سی‌تی و دیگر حوزه‌های اقتصادی یک پیوند ایجاد شود، تصریح کرد: تأکیدی که در نگاه و رویکرد مقام معظم رهبری و ترکیب منصوب از طرف ایشان برای شورا که در آن نمایندگان همه قوا و حتی ارکان خارج از قوا حضور دارند، گواه آن است که شورا باید یک هماهنگی کامل و هدفمند در این حوزه فراهم نماید.

رییس دفتر رییس‌جمهوری خاطر نشان کرد: وظیفه شورا سیاستگذاری، نظارت و رصد است و اجرا در حوزه حاکمیت به عهده وزارتخانه‌ها و تصدی‌گری نیز به عهده بخش خصوصی است. ترسیم این مرزهاست که می‌تواند یک سرعت مضاعفی در دوره جدید به کار ببخشد. وقتی همه بدانند وظایفشان چیست بخش خصوصی هم پیامی دریافت می‌کند مبنی بر اینکه مجموعه حاکمیت عزم دارد فضا را برای بخش خصوصی نه تنها در گستره ایران بلکه در سطح جهانی فراهم کند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دولت عزم جدی دارد تا فعالان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان را به چنان سطحی از توانمندی برساند که بتوانند در عرصه جهانی رقابت کرده و برنده هم باشند، گفت: باید همه کمک کنیم تا موانع و بروکراسی را کنار زده و بخش خصوصی و تشکل‌های خصوصی نیز باید در کنار دولت و سیاستگذاران کار را با احساس تعهد به پیش ببرند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در پایان ضمن آرزوی توفیق برای دکتر فیروزآبادی و تشکر از زحمات دبیران سابق شورای‌عالی فضای مجازی اظهار امیدواری کرد تا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری، دوره جدید فعالیت شورا، دوره‌ای پربار و پرنشاط را برای تحقق عدالت و مبارزه با فساد با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی فراهم کند.

شناسه خبر: 89491

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده