دکتر روحانی در مراسم بهره برداری از خط 3 مترو تهران:

باید دست به دست هم مترو را توسعه بدهیم/ یکی از بزرگترین منکرات ، آلودگی محیط زیست است/ ایستگاه های مترو ما باید معرف معماری ایرانی- اسلامی باشند/ ما حقمان را در جلسات با گروه 1+5 گرفتیم

رییس جمهوری در مراسم بهره برداری از خط 3 مترو تهران، تلاش برای جلب رضایت و خوشحالی مردم را ادای دین به انقلاب و موجب رضایت خداوند دانست و تصریح کرد: باید دست به دست هم، مترو را در کلان شهرهای کشور توسعه بدهیم و دولت در این زمینه، از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

شناسه خبر: 89472 -

سه شنبه 31 شهريور 1394 - 11:56

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در این مراسم که شهردار تهران و شماری از مقامهای کشوری و لشگری حضورداشتند، گفت: از جمله سریعترین، باصرفه ترین و عادلانه ترین راه برای حمل و نقل شهری در کلان شهرها، مترو است و توسعه آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رییس جمهوری با تقدیر از کارگران، مهندسین و دست‌اندرکاران این پروژه،گفت: مترو تنها حمل و نقل نیست، بلکه صنعت، تکنولوژی و اشتغال به دنبال دارد و مصمم هستیم آن را توسعه دهیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: موضوع احداث مترو در تهران از دوران مجلس دوم در سال 63 آغاز شد که در آن زمان به عنوان نماینده تهران در جلسات تصمیم‌گیری در خصوص احداث مترو در تهران حضور داشته و آن را پیگیری می‌کردیم و امروز بحمدالله گام‌های بسیار خوبی در این بخش برداشته شده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: مترو مسیری درست و پایدار برای حمل و نقل محسوب می‌شود، البته این بدان معنا نیست که روی سطح زمین در خصوص حمل و نقل اقداماتی اساسی صورت نگیرد.

دکتر روحانی در ادامه به نقش مترو در کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و اظهارداشت: امروز یکی از معضلات بسیار بزرگ کشورمان مسأله آلودگی محیط زیست است و می‌توان گفت که آلودگی هوا، آب و خاک یکی از منکرات بسیار خطرناک می‌باشد و یکی از معروف ها، سالم سازی هوا و محیط زیست است  و مترو نقش عمده ای در حفاظت از محیط زیست دارد.

رییس جمهوری گفت: می‌توان از ظرفیت مترو برای ترویج سبک زندگی سالم استفاده کرد و همه دستگاه‌ها باید در این زمینه همکاری و تلاش کنند ضمن اینکه ایستگاه‌های مترو نیز باید معرف معماری ایرانی – اسلامی باشند و ایستگاه‌های مختلف را می‌توان با این نوع معماری تزیین کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه مترو، صنعت، تکنولوژی و اشتغال به دنبال خود دارد و صرفاً حمل و نقل نیست، تأکید کرد: باید دست به دست هم مترو را در کلانشهرها توسعه دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع توافق هسته‌ای و کار بزرگی که به این واسطه انجام شده اشاره کرد و اظهار داشت: ما در جریان جلسات و مذاکرات با 1+5 حق خود را گرفتیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: بی‌تردید مذاکرات هسته‌ای کشورمان از مذاکرات افتخارآمیز تاریخ ایران است و امروز در دنیا حتی یک کشور هم وجود ندارد که بتواند ادعا کند در این مذاکرات ایران با قوت حضور پیدا نکرده است.

رییس جمهوری گفت: اولین قطعنامه‌های سازمان ملل در 70 سال پیش درباره ایران بود و در آن بر خروج نیروهای خارجی در ایران تأکید شده بود و در هفتادمین سال سازمان ملل نیز قطعنامه نسبتاً خوب 2231 برای ایران صادر شد که به واسطه آن 6 قطعنامه ظالمانه قبلی لغو گردید و نکته اساسی این است که در این قطعنامه تمام حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران به رسمیت شناخته شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت خود را نماینده و خادم مردم‌ می‌داند، ‌تصریح کرد: دولت هر چه دارد بخاطر آراء و پشتیبانی‌های مردم است و ملت بزرگ ایران بودند که با ایستادگی و مقاومت خود توانستند در این مذاکرات نظرات خود را با منطق و استدلال به کرسی بنشانند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما یکبار در جنگ و یکبار بر جنگ پیروز شدیم، اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس در جنگ پیروز شدیم و در مذاکرات بر جنگ پیروز شده و جلوی روندی را که ادامه آن به جنگ می‌انجامید، گرفتیم.

دکتر روحانی در پایان با اشاره به تجربیات متخصصین کشورمان در بخش مترو اظهار داشت: امروز می‌توانیم صادرات خدمات فنی و مهندسی در زمینه اجرای پروژه مترو داشته باشیم و این کار شدنی است چرا که ملت بزرگ ایران در همه صحنه ها با ایستادگی و مقاومت خود حماسه های بزرگ و عظیم آفریده است.

 رییس جمهوری همچنین در حاشیه این مراسم و در گفت و گویی با خبرنگاران ، با اشاره به اهمیت مترو در بهبود حمل و نقل در کلانشهرها، گفت: دولت مترو را سریع‌ترین و بهترین مسیر حمل و نقل در تهران می‌داند و مصمم است آن را توسعه دهد.
دکتر روحانی اظهار داشت: مترو یکی از بهترین راه‌های توسعه و بهبود حمل و نقل در تهران است، چرا که خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران گنجایش محدودی دارند و مترو سریع‌ترین و بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد است.
رییس جمهوری افزود: با توجه به مشکلاتی که در زمینه محیط زیست و آلودگی هوا نیز وجود دارد توسعه مترو بسیار مفید است.
دکتر روحانی گفت: امیدوارم دولت و شهرداری تهران با کمک یکدیگر در توسعه خطوط مترو و تأمین آسایش و رفاه مردم گام‌های مؤثری بردارند.
رییس جمهوری مسیر ایستگاه قائم تا نوبنیاد را با مترو طی کرد و هنگام خروج از ایستگاه نوبنیاد ، با استقبال گرم و پرشور مردم مواجه شد.

شناسه خبر: 89472

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

فیلم مرتبطاخبار برگزیده