متن سخنان رییس جمهوری در مراسم رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در آغاز هفته دفاع مقدس

رییس جمهوری در مراسم رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در آغاز هفته دفاع مقدس، با تاکید بر اینکه "به ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و ملت بزرگ و رهبر شجاع خود افتخار می کنیم"، گفت: نیروهای مسلح ایران بزرگترین و قدرتمندترین نیروهای منطقه در برابر تروریسم هستند.

شناسه خبر: 89469 -

سه شنبه 31 شهريور 1394 - 11:22

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

وَقَاتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَکُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبِّ الْمُعْتَدِینَ

بعد از سال 59  ، 31 شهریورماه هر سال، همواره برای ما روز پرافتخار آغاز دفاع مقدس نیروهای مسلح و ملت ایران در برابر تجاوز بیگانگان است؛ بیگانگانی که فکر می‌کردند در شرایط آغاز انقلاب با تضعیف حاکمیت ، حکومت و نیروهای مسلح می‌توانند رویاهایی را که سال‌ها پیش در ذهن خود می‌پروراندند  به حقیقت تفسیر و تعبیر کنند.

گر چه ملت ایران از یک انقلاب بزرگ 16 ماهه تازه گذشته بود و گر چه مردم ما برای استقرار حکومت و تثبیت انقلاب با مشکلات فراوانی مواجه بودند، اما در سایه انقلاب ملت از هر زمان دیگری زنده‌تر و آماده‌تر بود و با تحمیل جنگ و تجاوز این ملت سرزنده‌تر شد.

اگر تعبیر کنیم که دفاع 8 ساله تاریخ‌ساز و برای همه درس‌آموز شد ، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. جنگ تحمیلی گر چه مشکلات و خسارت‌هایی برای کشور داشت، اما دفاع ملت ایران آثار گرانبهایی را داشت، اولین اثرش آن بود که این دفاع، ملت‌ساز شد، ملت ایران به یک ملت منسجم، مقاوم، قوی در برابر متجاوزین و بیگانگان تبدیل شد .

برخی فکر می‌کردند با زور سرنیزه می‌توان ملتی را ساخت و به تاریخ‌ گذشته اشاره می کردند، اما در دوران بعد از انقلاب دیدیم که قدرت بزرگی که توانست ملت منسجم را بسازد، ایستادگی، مقاومت و دفاع در برابر متجاوزین بود.

این دفاع مقدس تمام شکاف‌های اجتماعی را که برخی از آنها در شرایط بعد از انقلاب،‌ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده بود، از بین برد.در دفاع مقدس فارس، ترک، کرد، لر، ترکمن، بلوچ، عرب و همه طوایف و اقوام و همه مذاهب و ادیان، یکپارچه در کنار هم به صورت صف واحد ایستادگی کردند، دفاع مقدس، ملت قوی ، بزرگ و منسجم ایران را برای ما ساخت.

به ما اتهام می‌زدند که ایران بعد از انقلاب یک نظام بنیادگرا و در پی تحمیل خواست خود به همسایگان و دیگر ملت‌هاست. در جنگ تحمیلی ثابت شد چه کسانی متجاوز هستند، چه ایدئولوژی در فکر تجاوز و در فکر مداخله در امور داخلی دیگران است. چه کسانی هستند که نه تنها به ملت‌های همسایه که به ملت خود هم رحم نمی‌کنند نه به ملت ایران، نه به قوم کرد، نه به ملت عراق، حتی به کویت که - متأسفانه در آن مقطع از تجاوز پشتیبانی می کردند - به آنها هم رحم نکردند و اگر فرصت می‌یافتند به همه همسایگان و ملت‌های منطقه تجاوز می‌کردند.

دفاع مقدس، به ما نشان داد که دین، اعتقاد به خداوند، اسلام با حب وطن، با عشق به میهن نه تنها منافاتی ندارد و نه تنها رو در روی یکدیگر نیست، بلکه عشق به خداوند و ایمان و حب وطن در کنار یکدیگر است و به خوبی دیدیم که «حب الوطن من الایمان»، هم‌افزایی‌هایی که عشق به سرزمین و ایمان به خدا و دفاع مقدس برای ما بوجود آورد. پرافتخارترین دفاع ایرانیان، از سرزمین‌شان در دفاع مقدس هشت ساله تحقق پیدا کرد شما به همه قرون متمادی گذشته سر بزنید، دفاع‌های متعدد، جنگ‌های مختلفی که بود هیچ‌جا حماسه، غیرت، ایستادگی در طول هشت سال به اندازه‌ای که در این دفاع مقدس بود، نمی‌یابید و پیدا نمی‌کنید.

یک ارتش میهنی، ملی ، اسلامی و مکتبی که در منطقه بی‌نظیر است و یک سپاه پرافتخاری که از دل انقلاب و از دل مردم مؤمن این سرزمین جوشید و سربرآورد. جوانان برومند دانشجو، انقلابی، مجاهد، ایثارگر و فداکاری که  دانشکده‌های نظامی را ندیده بودند، کلاس‌های نظامی پرطمطراق را نگذرانده بودند اما ایمانشان، ابتکارشان، خلاقیتشان به مراتب بالاتر از آنهایی بود که سالیان دراز دانشگاه‌های بزرگ نظامی را پشت سر گذاشته بودند.

شب‌ تا نیمه شب، عقل، تدبیر و برنامه بود از نیمه شب هم تا صبحگاهان عشق، مناجات با خدا، دعا و نماز شب و توسل بود، آنجایی که ایمان ، جهاد ، اجتهاد و فداکاری در کنار هم قرار می‌گیرد، آنجایی که عشق و عقل و تدبیر در کنار هم قرار می‌گیرد و آنجا که مظلومیت با شجاعت کنارهم قرار می‌گیرد، نیروهای مسلح ما مظلومانه جنگیدند در بعضی مقاطع با دست خالی جنگیدند. سپاهی که تا دیروز در برابر تروریست‌ها و گروهک‌های مسلح مزدور از کشور و انقلاب دفاع کرده بود امروز در میدان جنگ در برابر مجهز‌ترین ارتش‌های منطقه ایستادگی و مقاومت می‌کرد.  وقتی این سپاه دلاور با ارتش قهرمان در کنار نیروهای مردمی یعنی بسیج و در کنار همه نیروهای انتظامی آن زمان کمیته‌ها، شهربانی، ژاندارمری و همه طوایف و اقوام مسلحی که به میدان جنگ و جهاد آمده بودند این منظومه زیبا آنچنان حرکت و توفانی را ایجاد کرد که دیدیم حماسه‌های عظیم و بزرگ آفریده شد.

بعد از ماه اول که دشمن توانست در بعضی از بخش‌ها نفوذ کند و به برخی از شهرهای مرزی و روستاها تجاوز کند سدی محکم در برابر متجاوزین ساختند و اولین عملیات تهاجمی خود را در ماه‌های بعدی جنگ طراحی کردند و به قلب دشمن یورش بردند و یک عملیات بزرگ را ظرف یک سال در مهر سال بعد بوجود آورده و فرمان امام راحل را اجرا کردند و ‌آبادان را از حصر در آوردند. این ایمان قوی بود که خرازی‌ها و باکری‌ها و همت‌ها و زین‌الدین‌ها را ساخت این ایمان قوی بود که صیادها، ستاری‌ها ، بابایی‌ها، کشوری‌ها و شیرودی‌ها را ساخت .

یکبار نشد که در دوران دفاع مقدس به خلبان هوانیروز یا خلبان جنگنده نیروی هوایی فرمانی صادر شود و از فرمان تمرد کند همواره داوطلبان بر هم سبقت می‌جستند برای این که یک عملیات مهم را انجام بدهند .آنجا که ما می‌خواستیم به تلافی حملات به تهران بغداد را زیر غرش هواپیماها و جنگنده‌هایمان قرار دهیم خلبان‌های ما از همدان تا مهرآباد و بندرعباس و اصفهان همه داوطلب بودند و سبقت می‌جستند برای عملیاتی که ریسک آن بالای 90 درصد بود . در میدان های جنگ روز های اول تانک با تانک نمی‌جنگیدند ما به اندازه کافی نیرو در میدان عمل نداشتیم خلبان‌های هوانیروز ما با تانکهای دشمن جنگیدند و پیروز شدند.

این ایمان ، وحدت و اتحاد در میان نیروهای مسلح و آن نفس گرم امام راحل به‌عنوان فرمانده کل قوا که ملت ما و نیروهای مسلح ما بوجود آن فرمانده افتخار می‌کردند و فرمان او را فرمانی مقدس می‌دیدند و اجرا می‌کردند که امروز هم بحمدالله چنین است. فرمانده کل قوایی بالای سر نیروهای مسلح است که به درایتش ، شجاعتش و ایمانش همه ما افتخار می‌کنیم .این فرماندهی و این ایمان، میهن دوستی و ملت بزرگ و پرافتخار توانست دفاعی را بیافریند که به حق دفاع مقدس شد و مقدس بود و مقدس هست؛ زیرا آن دفاعی که برای شرف، ایمان، ناموس و برای آب و خاک و برای دفاع از سرزمین جان و مال خود را فدا می‌کند مقدس است.

ما قصد تجاوز نداشتیم ما که بعد از انقلاب در پی آن بودیم باهمه همسایگان با محبت، دوستی، برادری و صفا زندگی کنیم ما که پیام انقلابمان پیام رحمت ، عدالت و استقلال برای همه ملت‌های همسایه بود اما قدرت‌های بزرگ همسایه‌ای را وادار کردند و عفلقیان مزدور را برای تجاوز آماده و فکر کردند با این تجاوز می‌توانند قدرت ملت بزرگی را بشکنند.

ملت ما در شانزده سال انقلاب اسلامی نشان داد که می‌توان با ایمان و وحدت ‌دست خالی در انقلابش پیروز شد و همین ملت در 8 سال دفاع مقدس باز هم در برابر تجهیزات گسترده شرقی و غربی که در اختیار دشمن بود و در واقع دست ما خالی بود ایستادگی کرد و امروز هم ملت بزرگ ما همان راه را ادامه داده است. وقتی یک ملت بزرگ نیروی مسلح مؤمن با کفایت ، دلیر و یکپارچه در کنار خود دارد؛ وقتی ملتی منسجم، مقتدر و ایستاده و مقاوم در برابر فشارها و تحریم‌ها هست ؛وقتی ملتی رهبری با درایت و شجاع دارد ؛وقتی ملتی دولتی برآمده از آرای خود و صندوق‌های رأی دارد ؛وقتی ملتی دیپلمات‌های کارکشته خلاق و شجاع و باشهامت دارد می‌تواند و توانست در برابر شش قدرت بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشیند و از همه حقوق ملت بزرگ ایران  به خوبی دفاع کند و به حول و قوه الهی پیش نویسی را برای شورای امنیت سازمان ملل آماده کند.

70 سال از عمر سازمان ملل گذشته است. اولین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در 70 سال پیش راجع به ایران بود آن زمانی که در جنگ جهانی دوم بخشی از کشورمان در اشغال دیگران بود و تقریباً آخرین قطعنامه‌های همین شورای امنیت در 70 سالگی هم راجع به ایران بود گرچه در این بین قطعنامه‌های ناصوابی از این شورای امنیت صادر شد اما آن قطعنامه‌های اولیه در دفاع ازملت ایران و لزوم خروج نیروهای بیگانه از ایران بود و این آخرین قطعنامه هم به معنای غلط بودن تحریم‌های ظالمانه و رفع آن بود.

اگر ما از سازمان شورای امنیت ملل گله داریم و اگر در دوران جنگ تحمیلی به خوبی در دفاع از مظلوم ظاهر نشد اما در یکی دو مقطع به خوبی از حقوق ملت ایران دفاع کرد و اگر امروز ما می‌بینیم ملت ما پیروزی و موفقیت در برابر دیگران بدست آورده است در سایه انسجام و وحدت دولت و ملت امت بزرگ اسلامی راهبر بزرگ و شجاع ایستادگی و مقاومت این ملت است . یکسال پیش شش قدرت جهانی به ما می‌گفتند فقط 100دستگاه سانتریفیوژ و نه بیشتر و ما امروز موفق شدیم 60 برابر آن یعنی شش هزار سانتریفیوژ را فعال نگاه داریم .یکسال پیش شش قدرت بزرگ به ما ‌گفتند حتی یک سانتریفیوژ در فردو نباید بماند و امروز 1000 برابر آن یعنی 1000 سانتریفیوژ در فرودو فعال است.

یکسال پیش می‌گفتند راکتور آب سنگین در اراک نباید باشد و امروز 1+5 می‌گویند راکتور آب سنگین باشد اما مدرن‌تر از گذشته و این در سایه داشتن ملت بزرگ نیروهای مسلح قوی و دیپلمات‌های خلاق و لایق ، و راهبر درایتمند است که  ما توانستیم این موفقیت‌ها را بدست آوریم.

امروز به دنیا می‌گوییم بزرگترین نیروی مسلح ضد ترور و ضد تروریسم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند . سپاه پاسداران قبل از آنکه در برابر تجاوز دشمن در میدان های غربی و جنوبی کشور در برابر عفلقیان بایستد اولین قدمش مبازره با تروریسم در داخل وگروهک های مزدور ترور بود امروز بزرگترین قدرت منطقه علیه ارعاب و ترور نیروهای مسلح ما هستند. همانطور که ما در عراق و سوریه با درخواست دولت‌های آنها به ارتش‌های آنها به دولت‌های آنها کمک کردیم تا علیه ترور بایستند. اگر خدای ناکرده تروریست‌ها در کشورهای دیگر همسایه هم به جولان بپردازند باز هم تنها امیدشان می‌تواند به ارتش و سپاه و بسیج ایران زمین باشد.

فکر نکنند که قدرت‌های بزرگ و قدرت‌های غربی مدافع آنها هستند . کشورهایی که امروز به همسایگانشان به ناروا ظلم می‌کنند بدانند اگر فردایی در کشورشان تروریست‌ها بخواهد آنها را از پا درآورد و ملت آنها را به ذلت بکشاند به خواست ملت آنها اگر نیروی مسلحی در این منطقه بتواند آن تروریست‌ها را قلع و قمع کند ، نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران است .

ما به این ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و ملت بزرگ و رهبر شجاع افتخار می‌کنیم منسجم هستیم و دست به دست هم می‌دهیم و از همه مشکلات به حول و قوه الهی عبور می کنیم. ایرانی آبادتر و سرزنده تر می‌سازیم و به دنیا می‌گوییم ایران ملت بزرگ، کشور بزرگ، قدرتمند، سرزنده، مقاوم در برابر همه تجاوزهاست قصد تجاوز به هیچ کس را ندارد اما به خوبی از سرزمین و ملت خودش دفاع خواهد کرد .

با سلام و درورد فراوان به روح امام شهیدان و همه شهیدان ،شهیدان نیروهای مسلح ملت بزرگ ما در دفاع مقدس و در انقلاب و در همه صحنه‌های بزرگ و با درود و تحیت به محضر ولی عصر ارواحنا له الفداه .

السلام علیکم و رحمه الله برکاته

شناسه خبر: 89469

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده