دکتر جهانگیری در جلسه‌ی شورای اداری استان خراسان جنوبی؛

دولت با تمام توان و قدرت برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کند

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت تدبیر و امید می خواهد مسائل و مشکلات مردم را حل کند گفت: دولت با تمام توان و قدرت برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کند و در این مسیر با برنامه حرکت می نماید و سعی دارد به دور از مسائل حاشیه‌ای و با اتکا به الطاف الهی،‌ هدایت‌های مقام معظم رهبری و تکیه بر نیروهای توانمند کشور با هر گرایش سیاسی، مسیر توسعه کشور را هموار سازد.

شناسه خبر: 89429 -

يکشنبه 29 شهريور 1394 - 14:15

دکتر اسحاق جهانگیری عصر شنبه در جلسه‌ی شورای اداری استان خراسان جنوبی با یادآوری دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حل بسیاری از مشکلات کشور و از جمله پرونده‌ی هسته‌ای، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به مدت 12 سال بر سر پرونده‌ی هسته‌ای با کشورهای قدرتمند دنیا با تنش و اختلاف مواجه بود تا جایی که آنها تحریم ‌های شدید و ظالمانه ای علیه ملت ایران وضع کردند.

وی افزود:‌ در مذاکرات هسته ای دولت توانست با رعایت خطوط قرمز و در چارچوب سیاست های مقام معظم رهبری و براساس مصالح و منافع ملی، با اتکا به تیم قدرتمند مذاکره کننده، با شش کشور قدرتمند دنیا وارد مذاکره شود و البته طرف مقابل ایران تنها شش کشور قدرتمند جهان نبودند بلکه سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در مقابل ایران بودند و نمایندگان آنها در مذاکرات حضور داشتند.

دکتر جهانگیری افزود: برای ملت ایران باعث افتخار و سرافرازی است که در خصوص یک چالش بین المللی بتواند در مقابل شش کشور قدرتمند دنیا مذاکره کند و به خواسته های خود از جمله صیانت از دستاوردهای هسته‌ای و لغو تحریم‌ها دست یابد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه این مذاکرات نشان داد برای حل چالش های بین المللی و مسائل پیچیده می توان بجای توسل به زور و اسلحه، از طریق گفتگو مشکلات را حل کرد و این روشی ماندگار است که توسط ملت ایران به ثبت رسید و بعنوان یک الگو برای سایر ملت‌ها قابل استفاده است. البته دولت سعی دارد از الگوی گفتگو در مسائل داخلی نیز بهره‌گیری کند تا معضلات مزمن داخلی نیز از طریق گفتگو حل و فصل شود.

وی با اشاره به اینکه در همین مدت کوتاه پس از انجام توافق هسته‌ای میان ایران و گروه کشورهای 1+5 ، اوضاع در داخل آمریکا به هم ریخته و جمهوری خواهان و دموکراتها بی‌سابقه‌ترین تنش را تجربه می کنند، خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی نیز در این شرایط خود را به آب و آتش می زند که توافق هسته ای را بر هم بزند و در این شرایط آمریکا به این باور رسیده که اگر بخواهد از توافق عقب نشینی کند، در حقیقت اعتبار خود را برای همیشه در دنیا از دست خواهد داد و هیچ کشور دیگری حاضر نخواهد بود با آمریکا وارد مذاکره شود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در داخل کشور نیز با ایجاد امیدواری نسبت به آینده یک مشارکت عمومی برای کار و تلاش بعد از توافق هسته ای بوجود آمده است، گفت: ما به عنوان دولت و مسئولین کشور وظیفه‌ی جدی داریم تا از امیدی که به واسطه‌ی این توافق در میان مردم ایجاد شده است، صیانت کنیم چرا که مهمترین عامل موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای، ایستادگی ملت ایران بود که با صبوری مقاومت کردند و به مسئولین خود روحیه دادند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه در این شرایط باید کارایی دولت را بالا ببریم، تصریح کرد: ارزیابی اینکه یک دولت و یک نظام چقدر کارآمد است، به این بر می گردد که چقدر قادر خواهد بود، مشکلات مردم را حل کرده و مسیر توسعه را هموار کند.

وی با تاکید براینکه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی چه قبل از تحریم و چه پس از تحریم یکی از راهبردهای اصلی کشور است، افزود: دولت به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باور عمیق دارد و پس از لغو تحریم ها نیز تغییری در رویکرد دولت نسبت به این سیاست ها صورت نخواهد گرفت.

دکتر جهانگیری افزود: پس از دیدار اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری در هفته‌ی دولت و تاکید ایشان برای ایجاد ستاد اقتصاد مقاومتی، رییس جمهور در این خصوص دستورات لازم را به دولت صادر کرد و دولت هم اکنون در حال مشورت و مذاکره است و انشاءا... به زودی این ستاد در دولت تشکیل خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه همه‌ی استانها و دستگاهها باید در مسیر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نقش ایفا کنند، گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً وظیفه ی دولت نیست بلکه آحاد مردم ، قوای سه گانه، نهادهای عمومی و در یک کلام همه‌ی ارکان نظام نیز در این زمینه مسئولیت دارند.

وی با تاکید بر لزوم گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی باید به گفتمان جاری مردم تبدیل شود و انتظار داریم کسانی که در جامعه تریبون دارند و دارای نفوذ هستند، فرهنگ ضرورت استفاده از کالاهای داخلی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار لازم است، به یک باور عمومی در جامعه تبدیل کنند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه قانون‌گرایی برای دولت تدبیر و امید هم استراتژی است و هم رویکرد، گفت: دولت خود را متعهد می داند که در تمامی مسائل، طبق قانون عمل کند چرا که در سالهای گذشته ضربات سنگینی به دلیل قانون گریزی بر کشور وارد شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مبارزه با فساد چه در دوران تحریم و چه پس از آن، یکی از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید است، خاطر نشان کرد: باید با فساد سیستمی که متاسفانه مانند موریانه به جان کشور افتاده است، مبارزه کنیم چرا که این فساد اجازه نخواهد داد کشور در مسیر درست توسعه حرکت کند.  

وی بر لزوم تقویت حس دولت داری در مردم تاکید و خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که ملت احساس کند که دولت دارد. باید شرایط لازم برای مشارکت فعال سیاسی مردم را فراهم کنیم و مردم احساس کنند که حضورشان در جامعه و در اداره‌ی کشور موثر است.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تمایل وافر هیئت های اروپایی برای همکاری با ایران گفت: این روزها هیئت‌های اروپایی برای مذاکره و همکاری با ایران صف کشیده اند که این موضوع بیانگر دو موضوع اساسی است؛ یکی آنکه ایران کشوری مهم و قدرتمند است و دیگر آنکه کشورهای خارجی به این باور رسیده اند که در حال حاضر دولتی کارآمد و کاردان در ایران بر سر کار است که اهل گفتگو و مذاکره است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه ایران دیگر کشوری نیست که شرکت های خارجی بتوانند کالاهای مصرفی خود را در آن بفروش برسانند، گفت: کشورهای خارجی اگر قصد حضور و فعالیت در ایران را دارند باید به دنبال کار و تولید مشترک با ایران باشند.

وی با اشاره به اینکه دولت هم اکنون در حال تدوین برنامه‌ی ششم توسعه است، برلزوم نقش‌آفرینی استانها در این برنامه تاکید کرد و افزود: برنامه‌ی ششم برنامه‌ای کلی‌نگر نیست بلکه برنامه‌ای مسئله محور است و آب، محیط زیست و حل مسائل صندوق های بازنشستگی از کلیدی ترین موضوعات در برنامه‌ی ششم توسعه خواهند بود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در حال حاضر مسئله‌ی آب به یک بحران و موضوعی حیاتی برای کل کشور تبدیل شده است، بر ضرورت مدیریت منابع آب و مدیریت مصرف آن تاکید و خاطرنشان کرد: امروز حتی استانهای شمالی کشور مثل مازندران با مشکل کمبود منابع آب روبرو هستند و بعضاً در برخی از روستاهای استان مازندران، آبرسانی از طریق تانکر انجام می شود و این نشان می دهد که وضعیت استانهای شرقی کشور نظیر خراسان جنوبی به مراتب بدتر است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات و مسائل زیست محیطی در برخی از مناطق شرق کشور گفت: توجه به مناطق نیز یکی از اولویت های مهم در برنامه‌ی ششم توسعه است و باید برای رفع مسائل زیست محیطی از جمله توفان شن و ریزگردها برنامه ریزی کنیم و راهکارهای مناسبی با هدف ایجاد شرایط مناسب زندگی برای مردمی که در مناطق پر مسئله زندگی می کنند، تدوین کنیم و از مسئولین استانها نیز انتظار می‌رود برای حل این مسائل، راهکار و پیشنهاد عملیاتی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه بودجه‌ی سال 94 با محدودیت های متعددی روبرو است، تصریح کرد: بودجه‌ی سال 95 اولین بودجه پس از لغو تحریم ها خواهد بود و امیدوارم سال 95 با سیاست گذاری های دولت و با اتکا به سیاست های اقتصاد مقاومتی، سالی خوب همراه با رونق اقتصادی در پیش داشته باشیم تا بتوانیم بسیاری از مشکلات فراروی کشور را برداریم.

دکتر جهانگیری با اشاره به اندک افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته و خوشحالی عده ای از اینکه گویا دولت در کنترل نرخ ارز ناموفق عمل کرده است، گفت: برخی این موضوع را آنچنان پررنگ کردند که گویا فراموش کرده اند در سال 91 نرخ دلار معادل 3900 تومان بود و امروز پس از گذشت بیش از دو سال، قیمت دلار به حدود 3400 تومان رسیده است و این در حالی است که در دوره‌ی قبل، مبلغ 24 میلیارد دلار را بردند و در دبی و استانبول به فروش رساندند به این بهانه که قیمت ارز را پایین بیاورند اما قیمت دلار روز به روز بالا رفت.

معاون اول رییس جمهور در ادامه‌ی سخنان خود از استان خراسان جنوبی بعنوان استانی با محرومیت و مشکلات زیاد یاد کرد و گفت: این استان با محدودیت های جدی از جمله کمبود آب مواجه است که باید به طور جدی به این مسائل پرداخته شود و زیرساخت های توسعه و امور زیربنایی استان که از ضرورت های اولیه برای رسیدن این استان به توسعه و پیشرفت است، تکمیل گردد.

وی با اشاره به سیاست قطعی دولت برای توسعه‌ی سواحل دریای عمان گفت: عدم توجه به این سواحل یکی از غفلت های تاریخی کشور بوده است چرا که در طول سالهای متمادی بهترین سواحل کشور را به دست فراموشی سپرده بودیم.

دکتر جهانگیری افزود: برخی کشورها از جمله چین و هند که برای همکاری با ایران در توسعه‌ی بندر چابهار اعلام آمادگی کرده اند، باید بدانند که اگر می خواهند با ایران در طرح توسعه‌ی بندر چابهار و اتصال راه آهن این بندر به کشورهای شمالی همکاری داشته باشند، باید به طور جدی و فعال مشارکت کنند نه اینکه در گفتگوها و مذاکرات اعلام آمادگی نمایند اما در عمل اقدامی جدی انجام ندهند.  

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، نیرو، جهاد کشاورزی، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، استاندار خراسان جنوبی گزارشی از وضعیت استان ارائه کرد و به تشریح مشکلات و مسائل این منطقه پرداخت.

امام جمعه‌ی بیرجند نیز در این نشست با اشاره به مشکلات متعدد استان خراسان جنوبی از جمله مشکل اشتغال و محدودیت در منابع آب بخصوص در روستاها، خواستار توجه ویژه‌ی دولت به این استان برای رفع مشکلات و موانع از پیش روی مردم شد.

در ادامه‌ی این نشست دو نفر از فعالان اقتصادی و تولید کنندگان استان نیز مسائل و مشکلات تولید کنندگان را مطرح کردند که توجه خاص به صنایع کوچک و متوسط، تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و رفع سختگیری‌ها نسبت به واحدهای تولیدی از جمله خواسته‌ها و مطالبات آنها بود.

نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست مسئله‌ی ریزگردها، کم بودن تعداد پروازهای استان، مشکل اشتغال، کمبود آب و ضرورت راه اندازی خطوط راه آهن را بعنوان مهمترین مسائل استان عنوان و پیشنهادات خود را برای توسعه‌ی استان مطرح کردند.

دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرای این وزارتخانه برای استان خراسان جنوبی ارائه کرد و با اشاره به وعده‌ی رییس جمهور در سفر به خراسان جنوبی مبنی بر احداث راه آهن در این استان گفت: این پروژه، پروژه ای بزرگ است و نیازمند مطالعه‌ی جامع و سرمایه گذاری عظیم است که بخشی از این مطالعه انجام شده و وزارت راه و شهرسازی با جدیت این موضوع را دنبال می کند.

در این نشست وزیر نیرو نیز با اشاره به مشکلات مربوط به کمبود آب در استان خراسان جنوبی، از مطالعات این وزارتخانه در خصوص بهره برداری از آبهای ژرف در این استان خبر داد و با بیان اینکه این مطالعات، طولانی مدت و پر هزینه خواهد بود گفت: به دلیل نیاز مبرم این استان به آب، وزارت نیرو با سرعت و جدیت این موضوع را در دست پیگیری دارد.

مهندس چیت چیان همچنین شیرین‌سازی آب دریا و انتقال از سواحل جنوبی کشور به استانهای شرقی را از جمله برنامه های در دست اجرای وزارت نیرو برشمرد و با اشاره به برنامه ریزی های این وزارتخانه برای اجرای سامانه‌ی آبرسانی بیرجند گفت: در تلاش هستیم با کمترین هزینه، آب را با بالاترین کیفیت به مردم استان و بخصوص روستاییان برسانیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تاکید براینکه باید کانون های گرد و غبار استان خراسان جنوبی شناسایی و مدیریت شود، گفت: الگوی کشاورزی و دامداری در این استان باید از الگوی کشاورزی پایدار تبعیت کند و ضرورت حفاظت از آب و خاک مدنظر قرار گیرد. 

شناسه خبر: 89429

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده