امین زاده در نشست تخصصی بین المللی «زن، امنیت، توسعه پایدار»:

بدون امنیت هیچگاه شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود

معاون حقوقی رییس جمهوری در نشست تخصصی بین المللی «زن، امنیت، توسعه پایدار» پیشنهاد داد که شورای امنیت سازمان ملل متحد مجازات مرتکبین جنایات علیه زنان را در راستای حمایت از آسیب دیدگان جنگی و گروه های تروریستی اجرایی کند.

شناسه خبر: 89390 -

پنجشنبه 26 شهريور 1394 - 16:38

دکتر الهام امین زاده روز پنج شنبه در این نشست تخصصی که با حضور «دلبر نظریه» وزیر امور زنان افعانستان در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، محدودیت، تناسب و تمایز را از اصول حاکم بر حقوق بین المللی بشردوستانه عنوان کرد.

وی در توضیح این اصول افزود: اصل محدودیت در استفاده از سلاح کشتار جمعی، اصل تناسب که اگر به یک مکان نظامی حمله شد باید پاسخ آن حمله به محدوده های غیر نظامی نباشد و همچنین اصل تمایز که در حملات نظامی نباید تفکیک بین نظامیان و غیر نظامیان از بین رود، از اصولی هستند که درحال حاضر این اصول به صورت فراگیر درجهان و بویژه در منطقه نقض می شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با ابراز تاسف از اینکه زنان اکثر آسیب ها، خشونت ها و تبعیض ها را در طول جنگ و بعد از اتمام آن تحمل می کنند، به کنوانسیون ها و قوانین بین المللی در خصوص حمایت از کودکان، سالخوردگان، غیرنظامیان و بویژه زنانی که در معرض تجاوز، ازدواج های اجباری و اسارت قرار دارند، اشاره کرد و افزود: متاسفانه با وجود این قوانین شاهد اتفاقات غیرقابل باوری در اروپای شرقی و آفریقا در سال های گذشته حتی با روش های جنگی هستیم.

دکتر امین زاده سپس به حقوق زنان در دین مبین اسلام اشاره و تاکید کرد: عدم آسیب به زنان اولین سفارش حضرت محمد(ص) به فرماندهان و سربازان جنگی بود و این حقوق بین الملل اسلام است که در سیره نبوی شکل گرفت.

معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: اما امروزه گروه های افراطی در کشورهای اسلامی به نام اسلام به اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی تجاوز وحشیانه می کنند و خرید و فروش، آسیب به زنان و ازدواج اجباری برخلاف دستورات اسلامی و همچنین کنوانسیون های بین المللی در حال رواج است.

دکتر امین زاده ادامه داد: در واقع این گروه های تروریستی نه تنها خود را ملزم به هیچ قانونی نمی دانند بلکه باور و اعتقادی به کنوانسیون ها و قوانین در عرصه بین الملل و اسلام ندارند و به همین جهت با این اقدامات گسترده به اختلاف افکنی بین مسلمانان می پردازند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری از سوی رییس جمهوری در سازمان ملل متحد تصویب شد،گفت: دکتر روحانی در آن زمان هشدار دادند که این گروه ها با فعالیت های خود، منطقه و جهان را به خشونت و جنگ می کشانند اما در واقع این هشدار جدی گرفته نشد و امروز شاهد اقدامات غیرانسانی هستیم.

دکتر امین زاده سپس در توضیحاتی ضمن تشریح اقدامات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت یازدهم برای حمایت از زنان آسیب دیده در منطقه گفت: در این معاونت جلساتی با وکلای زن برگزار شده و با ایجاد یک شبکه حقوقی از زنان حقوقدان و وکلا در منطقه درصدد هستیم تا از زنان آسیب دیده ناشی از جنگ  و فعالیت گروه های تروریستی در کشورهایی همانند سوریه، عراق و یمن حمایت کنیم.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه « جمهوری اسلامی ایران حمایت می کند اما مداخله نمی کند»، اظهار داشت: این فرمایشات دقیق ناظر بر دو اصل حقوق بین الملل یعنی اصل تضمین احترام به حقوق بشر دوستانه بین المللی و ممنوعیت دخالت در امور داخلی کشورها بوده و این سیاست جمهوری اسلامی ایران می باشد.

دکتر امین زاده همچنین درخصوص اهمیت امنیت و توسعه پایدار خاطر نشان کرد: اگر حقوق و قوانین بستر اقتصاد کشور باشد در نتیجه امنیت بوجود می آید و بدون امنیت هیچگاه شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود.

معاون حقوقی رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه به نظر می رسد زنان در منطقه در حوزه هایی آسیب می بینند که هیچگونه حقوق و قوانینی برای آن پیش بینی نشده است، گفت: بیش از یک قرن است که در عرصه بین الملل برای حمایت از غیرنظامیان قوانینی تدوین شده که هیچ کدام اجرایی نمی شود.

دکتر امین زاده با تاکید بر اینکه امنیت زیر بنای توسعه پایدار است، ادامه داد:  جایی که امنیت نباشد، فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری وجود ندارد چراکه پیش بینی ها از بین می رود.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به اینکه امنیت و توسعه لازم و ملزوم یکدیگر هستند، گفت: استعمار، استثمار، دیکتاتوری و تبعیض، اجازه رشد شرایط عادلانه اقتصادی را نمی دهد و همین امر منجر به فقر فرهنگی و مادی می شود و طبعا جوانان نیز به سمت گروه های تروریستی که منابع مالی دارند، کشیده شده و در نهایت امنیت از بین می رود.

شناسه خبر: 89390

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- دیدارهای خارجی

- جلسات

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده