رییس جمهوری در پیامی به کنگره ملی فرهنگ روستا و عشایر:

عشایر و روستاییان، نقشی بی بدیل در حراست از تمامیت سرزمینی و هویت ملی این مرز و بوم داشته اند

رییس جمهوری در پیامی به چهارمین "کنگره ملی فرهنگ روستا و عشایر"، عشایر، ایلات و طوائف ایرانی را گونه ای عطرآگین از بوستان طربناک سنت ها، استعدادها و خلاقیت های ایرانیان خواند و گفت: عشایر و روستاییان سراسر کشور، نقشی بی بدیل در حراست از تمامیت سرزمینی و هویت ملی این مرز و بوم داشته اند.

شناسه خبر: 89385 -

پنجشنبه 26 شهريور 1394 - 11:47

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز پنجشنبه در این کنگره در مشهد مقدس ، قرائت شد، به این شرح است:

   بسم الله الرحمن الرحیم

 ایران ما با تمدنی شکوهمند، تاریخی کهن و جغرافیایی پهناور، رنگین کمانی شگفت انگیز از             تنوع زیستی و فرهنگی را در درون خود جای داده است. هر یک از عشایر، ایلات و طوائف ایرانی گونه ای عطرآگین از بوستان طربناک سنت ها، استعدادها و خلاقیت های ایرانیان است.

عشایر و روستاییان سراسر کشور، نقشی بی بدیل در حراست از تمامیت سرزمینی و هویت ملی این مرز و بوم داشته اند؛ از نهضت مشروطه تا انقلاب اسلامی و از حماسه دفاع مقدس تا حماسه سیاسی انتخابات این شما  بوده اید که اراده خود را بر مستبدان و تجاوزگران و بدخواهان تحمیل کرده اید.

شما زنان و مردان روستایی و عشایر حاملان اصلی فرهنگ ایمان، همیاری و همزیستی با طبیعت هستید. مساجد روستایی محور اصلی زندگی مؤمنانه و محل هم اندیشی در حل مشکلات روستاست، مشارکت فعال و سازنده زنان در زندگی اجتماعی عشایر و روستاها الگویی جذّاب و تعمیم پذیر در زندگی شهری است. سبک زندگی روستایی با تلاش برای معاش، یاریگری در زندگی جمعی و بهره مندی اعتدالی از محیط زیست عجین شده است.

برگزاری کنگره ملی فرهنگ روستا و عشایر فرصت مناسبی است برای قدرشناسی از مادران، معلمین، روحانیون و سایر فعالان فرهنگی که مردمان پاک نهاد را در مساجد و محافل روستایی به دیانت و معنویت فرا می خوانند و در بیش  از ده هزار کانون فرهنگی – هنری بار سنگین استعدادیابی و حمایت و هدایت خلاقیت های هنری را بر عهده گرفته اند.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

شناسه خبر: 89385

- دولت یادهم و دوازدهم

- پيامها و نامه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده