رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه برزیل:

ایران از توسعه و تعمیق روابط با کشورهای آمریکای لاتین استقبال می کند/ هیچ مانعی پیش روی گسترش روابط تهران – برازیلیا نیست

رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه برزیل با تاکید بر اینکه ایران همواره از توسعه و تعمیق همکاری و روابط خوب با کشورهای حوزه آمریکای لاتین استقبال کرده است، گفت: ایران برای تقویت روابط خوب خود با برزیل به عنوان یک کشور مؤثر با اقتصاد رو به پیش در منطقه آمریکای لاتین، اهمیت ویژه ای قائل است.

شناسه خبر: 89325 -

يکشنبه 22 شهريور 1394 - 13:51

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی  روز یکشنبه در دیدار "مائورو وییرا"، گفت:ایران و برزیل همواره روابط دوستانه ای برپایه منافع متقابل با یکدیگر داشته اند و این سفر می تواند  نقطه آغازی برای تحرک جدی تر در روابط تهران – برازیلیا باشد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید همه ظرفیت‌ها را برای توسعه تعامل و همکاری‌ دو کشور در  عرصه‌های متنوع، شناسایی کرده و گسترش  دهیم ، افزود: ایران و برزیل در عرصه‌های صنعتی، فناوری و علمی پیشرفت‌های قابل توجهی دارند که می‌توانند در این زمینه نیز با یکدیگر تبادل‌ تجربه کنند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز هیأت‌های اقتصادی متعددی از کشورهای مختلف جهان در حال تردد و شناسایی زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایران هستند، اظهار داشت: هیچ مانعی پیش روی گسترش روابط دو کشور نیست و سرمایه‌گذاران برزیلی هم می توانند از این فرصت برای حضور پررنگ تر در ایران و مشارکت در طرح های بزرگ ، بهره بگیرند.

رییس جمهوری  ابراز امیدواری کرد که با فعال تر شدن کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور ، زمینه برای تبادل هیات های متعدد، فعالیت بخش‌های خصوصی دو کشور و  گسترش سریع روابط در حوزه های مختلف، فراهم تر شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه برزیل در دورانی که مذاکرات هسته‌ای ایران، از جمله با گروه کشورهای 1+5 در جریان بود، تلاش‌های قابل توجهی برای حل و فصل مسأله کرد، خاطر نشان کرد: نظرات ایران و برزیل در مسایل سیاسی و بین‌المللی به یکدیگر نزدیک است.

رییس جمهوری اظهارداشت:  هر دو کشور به استقلال کشورها و عدم تبعیض میان کشورها در عرصه بین‌المللی و روابط دو جانبه اعتقاد داشته و با یکجانبه‌گرایی مخالف هستند و ایران از نقش مؤثر و مهم برزیل به عنوان کشوری بزرگ در حفظ ثبات و امنیت منطقه آمریکای لاتین استقبال می‌کند.

دکتر روحانی اضافه کرد: پس از حصول توافق هسته‌ای، فضای جدیدی  برای ایران و کشورهای دوست، در گسترش هر چه بیشتر همکاری‌ها بوجود آمده است. ایران حصول توافق هسته‌ای را پایان راه ندانسته بلکه آن را آغازی برای ایجاد فضایی دوستانه‌تر و همکاری‌های بیشتر با کشورهای مختلف می‌داند.

رییس جمهوری اظهارداشت:با حصول توافق هسته‌ای ، علاوه بر گسترش فضای صلح و همکاری دوستانه بین ملت‌ها و دولت‌ها،  این امیدواری ایجاد شده که هر مشکلی را در فضای بین‌المللی می‌توان از طریق گفتگو و مذاکره حل و فصل کرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: امروز جهان با مشکلاتی مثل خشونت، افراطی‌گری و تروریست مواجه است که باید در یک همکاری جمعی، برای ایجاد تفکر اعتدالی، میانه‌روی و آفرینش فرهنگ تحمل‌پذیری در همه جهان به حل این مشکلات کمر همت ببندیم. چرا که همه جهان با مشکلاتی که از بی‌ثباتی ناشی می‌شوند به نحوی درگیر هستند، لذا باید همه برای ایجاد جهانی امن‌تر توأم با صلح و دوستی با یکدیگر همکاری و همفکری کنیم.

رییس جمهوری در پایان سخنان خود از دعوت رسمی رییس‌ جمهوری برزیل برای سفر به این کشور، استقبال و اظهار امیدواری کرد در فرصتی مناسب این سفر صورت گیرد.

"مائورو وییرا" وزیر امور خارجه برزیل نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان به دیدار صبح امروز خود با دکتر ظریف وزیر امور خارجه اشاره کرد و گفت: در این دیدار زمینه‌های مختلف و متعددی را که می‌توانیم روابط دوجانبه را  گسترش دهیم مورد بررسی قرار دادیم.

وزیر امور خارجه برزیل با بیان اینکه در این سفر برنامه ای برای اقداماتی که لازم است جهت  گسترش روابط دو کشور در ماه‌های آینده انجام شود، تنظیم شد، افزود: برزیل خواستار روابطی نزدیک‌تر و قوی‌تر در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی با ایران  است و معتقدیم باید یک مسیر دو طرفه در همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف ایجاد شود، چرا که ایران و برزیل پتانسیل ایفای نقش مکمل در عرصه اقتصادی با یکدیگر را دارند.

وییرا ضمن تمجید از ملت و دولت ایران بخاطر کسب نتایج قابل توجه در مذاکرات هسته‌ای، این موفقیت را از طرف رییس‌ جمهوری برزیل و ملت این کشور به دکتر روحانی تبریک گفت و اظهار داشت: ایران و برزیل منافع مشترک فراوانی دارند و برزیل همواره از مشارکت مثبت و تاریخی ایران در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی حمایت کرده و آن را به رسمیت می‌شناسد، چرا که ایران همواره نقش مؤثری در ایجاد موازنه و ثبات در منطقه داشته است.

وی ضمن محکوم کردن تروریسم، تصریح کرد: برزیل از هر اقدامی برای مبارزه با تروریسم و راه‌حل‌های داخلی برای حل مشکلات کشورها استقبال کرده و معتقد است استفاده از زور برای حل بحران‌های بین‌المللی کارآمد نبوده و نیست و در این راستا  از هر راه‌حلی که امنیت، منافع و خواست ملت سوریه را در نظر بگیرد، حمایت می‌کند.

 

شناسه خبر: 89325

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده