دکتر نهاوندیان درمراسم نکوداشت سالروز رحلت آیت الله طالقانی:

زنده نگهداشتن مشی و سیره آیت الله طالقانی نیاز ضروری جامعه است/ آیت الله طالقانی زبان رسای اسلام و مدافع حق و حقوق مردم بود/ نیازمند رویکرد جوان گرایانه در حوزه های فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی هستیم

رییس دفتر رییس جمهوری، صلابت و استواری در دفاع از مبانی دین و حقوق مردم در کنار آزاداندیشی، تعامل و پیوند عمیق با مردم به منظور جلب حداکثری آنان را از ویژگی های شاخص مرحوم آیت الله طالقانی دانست و گفت: امروز علاوه بر تجلیل از مرحوم آیت الله طالقانی، زنده نگهداشتن مشی و سیره ایشان، نیاز ضروری جامعه است.

شناسه خبر: 89308 -

پنجشنبه 19 شهريور 1394 - 20:42

دکتر محمد نهاوندیان عصر پنجشنبه درمراسم نکوداشت سی و ششمین سالروز رحلت آیت الله سید محمود طالقانی که در روستای گلیرد؛ زادگاه این مرحوم برگزار شد، با بیان اینکه آیت الله طالقانی به زیبایی ابوذر زمان لقب گرفته است، اظهارداشت: آیت الله طالقانی زبان رسای اسلام و مدافع حق و حقوق مردم بود چرا که زبان، بیان و قلم ایشان پیوسته در خدمت دین خدا و حقوق مردم بکار گرفته می شد.

رییس دفتر رییس جمهوری، صلابت، استواری و ایستادگی آیت الله طالقانی برای دفاع از حق، آزاداندیشی و پاک نگهداشتن نام دین و روحیه پیوند و تعامل با مردم را  دو ویژگی بارز ایشان برشمرد و گفت: آیت الله طالقانی شخصیتی بود که از یکسو صلابت در موضع و اصالت در مبانی دین داشت و از طرف دیگر به دنبال تعامل و پیوند با گروه ها و اقشار مختلف مردم بود تا بتواند شمار بیشتری از مردم را به سمت اصول و ارزشهای الهی جذب کند.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: زمانی که مرحوم طالقانی ماموریت یافت اولین نماز جمعه را برگزار کند، اقشار مختلفی از مردم در آن نماز جمعه شرکت کرده ودل و جان و خود را به کلام نافذ و قاطع او سپردند که از اسلام و ضرورت آزادی و مشورت با مردم سخن می گفت.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید امروز درس تعامل عزتمندانه را بار دیگر از طالقانی بزرگ بیاموزیم، اظهارداشت: اینکه نشان دهیم می توانیم با جهان تعامل داشته و در داخل کشور نیز بر مبنای جلب حداکثری و دافعه حداقلی عمل کنیم، از نشانه های اتخاذ رویکرد تعامل عزتمندانه است.

وی افزود: تعامل عزتمندانه تعاملی است که ضمن حفظ پیوند و ارتباط دوسویه، از اصول و ارزشها دست برنمی دارد و حقوق مردم را دنبال می کند.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد:اگر امروز با کشورها و جوامع دیگر ارتباط و تعامل برقرار می شود نشان دهنده اعتماد به نفس و اطمینان خاطر نسبت به فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی است و رویکرد عزتمندانه رویکردی است که به انزوا و انفعال و شیفته و خودباخته بودن نسبت به فرهنگ بیگانه "نه" می گوید و به آنها دست رد می زند.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: رویکرد عزتمندانه از یکسو به توطئه تحمیل انزوا که  به دنبال محصور کردن ملت ایران درمرزهای خود بود پایان داد و از سوی دیگر به دنبال پایان دادن به تحریمهای ظالمانه بود.

وی اظهارداشت: اینکه بتوان با قدرت منطق و مذاکرات عزتمندانه غل و زنجیر تحریم را شکسته و حقوق هسته ای را تضمین و کاری کرد که هیات های اقتصادی و سیاسی از کشورهای مختلف برای ارتباط با ایران از یکدیگر سبقت بگیرند ، بخشی از دستاوردهای حرکت بر مبنای رویکرد تعامل عزتمندانه است.

دکتر نهاوندیان، آزاداندیشی را یکی دیگر از ویژگی های مرحوم آیت الله طالقانی دانست و گفت: ایشان همه جا و همیشه طرفدار آزادی فکر بوده و هرگز دینداری را با آزاد اندیشی در تعارض نمی دانست.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه آیت الله طالقانی از نشست و برخاست با روشنفکران استقبال می کرد،‌ افزود: باید روشنفکری دینی را از زندگی و سیره آیت الله طالقانی آموخت اینکه با روشنفکرانی که مثل ما نمی اندیشند گفت و گو شود ، حرکتی در راستای انجام وظیفه بزرگ جذب حداکثری است.

وی با تاکید بر اینکه " باید زمینه ساز گفت و گوهای برهانی باشیم" ،  افزود: نباید این تصور نادرست تقویت شود که کسانی که به دین و ارزشهای دینی ملتزم و معتقد هستند، از گفت و گو و مباحث نقادانه با دیگران پرهیز می کنند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه مرحوم آیت الله طالقانی در تعامل اجتماعی نیز پیشقدم بود ، اظهارداشت: قبل از انقلاب طرفداران گروه ها و نحله های فکری مختلف همواره علاقه مند بودند که ایشان در جمع آنان حضور داشته باشد و برخورد مرحوم طالقانی نیز هیچگاه حذفی نبود و همواره به دنبال جذب حداکثری بود و در این مسیر نیز هیچگاه کلام حق را فراموش نمی کرد .

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تمام طول عمر مبارزاتی طالقانی مبارزه با استبداد و تحمیل های ظالمانه رژیم استبدادی بود و پس از پیروزی انقلاب نیز همواره به تعامل اجتماعی توصیه کرده و تلاش می نمود تا تعامل و پیوند خانواده انقلاب عمیقتر شود.

وی با بیان اینکه مرحوم طالقانی در همه امور به شورا و مشارکت دادن مردم توصیه می کرد، گفت: عمل کردن به این دیدگاه، هنوز هم راهگشا است.

دکتر نهاوندیان در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حق الناس بودن رای مردم اشاره کرد و گفت: بدون تردید با تقویت این احساس که هر کس با رای خود در سرنوشت جامعه مشارکت می کند، انسنجام و عزت ملی تقویت می شود.

رییس دفتر رییس جمهوری جدا نشدن از مبانی دینی در حرکت های اجتماعی و سیاسی را یکی دیگر از ویژگی های مرحوم طالقانی دانست و افزود: گرچه آیت الله طالقانی بیشتر به عنوان چهره سیاسی شناخته می شود اما شخصیت ایشان عمیقا دینی بود.

وی تصریح کرد: آیت الله طالقانی با وجود اینکه روحیه تعاملی داشت اما زمانی که بعضی از گروه ها راه خیانت را انتخاب کرده و مسیری را در پیش می گیرند که به نظام دینی لطمه وارد کنند ،طالقانی بزرگ مجامله ندارد که بر جدا بودن مسیر خود با آنها تاکید کند.

دکتر نهاوندیان گفت: اینکه ملاک و انگیزه  ما در همه حرکت های سیاسی و اجتماعی از مبانی دینی فاصله نگیرد، درس دیگری است که باید از زندگی و سیره آیت الله طالقانی آموخت.

رییس دفتر رییس جمهوری ، جوان گرایی و توجه به جوانان را ویژگی دیگر آیت الله طالقانی توصیف کرد و اظهارداشت: امروز هم نیازمند رویکرد جوان گرایانه در حوزه های فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی هستیم.

وی به رویکرد اقنایی در ارائه دین به عنوان خصیصه دیگر آیت الله طالقانی اشاره کرد و گفت : کتاب "پرتوی از قرآن" مرحوم طالقانی تلاش جدی خردورزانه ای در ارائه مطالب دینی است. احکام و مبانی فقهی باید به زبان و بیانی دلنشین ذهن ها را قانع کند و امروز نیازمند چنین رویکردی در ارائه آموزه های دینی هستیم.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری افزود: دین خدا بیشتر و پیشتر از آنچه یک نظام فقهی و حقوقی باشد یک عقیده و ایمان است و باید به جای اینکه ابتدا جوانان را با باید ها و نبایدهای فقهی روبرو کنیم، ایمان و عقیده دینی را با زبانی دلنشین به روح و جان آنان ها عرضه  نماییم و در چنین صورتی است که مشتاقانه احکام الهی را نیز اجابت می کنند.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: رویکرد معرفی اسلام به عنوان دین رحمت، رویکردی است که بر دل ها می نشیند و مردم را در سراسر جهان عاشق و مشتاق دین می کند.

وی تلاش خستگی ناپذیر مرحوم طالقانی برای تقویت انسجام و وحدت جامعه را مورد تاکید قرار داد و گفت: گرچه اختلاف نظرها و دیدگاه های مختلف را باید شنید اما این اختلاف نظرها نباید در نحوه عمل اشتباهی و موضع گیری در برابر بیگانگان خللی ایجاد کند.

رییس دفتر رییس جمهوری لازمه داشتن چنین رویکردی را برخورداری از بردباری ، صبر و تاکید بر مشترکات دانست و افزود: تاکید بر مشترکات که بی تردید حجم آن به مراتب بیشتر از اختلافات نظرها است می تواند جامعه ای مهربانتر و مقاومتر در مقابله با توطئه های بیگانگان ایجاد کند.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: ایت الله طالقانی با زندگی و سیره و عمل خود نشان داد که می توان زندگی و تعامل عزتمندانه داشت.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری همچنین از منزل آیت الله طالقانی نیز بازدید کرد.

شناسه خبر: 89308

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده