رییس جمهوری در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و اتریش:

پیام توافق هسته‌ای صلح، دوستی، گفتگو و همکاری و توسعه آینده منطقه و جهان است/ ریشه کن کردن تروریسم، پاسداشت بشریت است/ توافق تهران - وین جهت تدوین نقشه راه 2020 برای روابط همه جانبه و دراز مدت

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اتریش در نشست هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور بر ضرورت تدوین ساختارهای مناسب و نقشه راه مطلوب به منظور ایجاد روابط همه جانبه، دراز مدت و پایدار در بخش‌های مختلف برای سال 2020 تأکید کردند.

شناسه خبر: 89279 -

سه شنبه 17 شهريور 1394 - 13:55

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و هاینس فیشر همچنین با تأکید بر لزوم مقابله جدی با تروریسم، همفکری، همکاری و هماهنگی‌های لازم برای مهار تروریسم را مؤثر توصیف کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و اتریش با بیان اینکه تهران و وین در طول تاریخ در کنار یکدیگر بوده و در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی و علمی، فعالیت‌ها و اقدامات مشترک داشته‌اند، اظهارداشت: امروز بعد از توافق هسته‌ای فرصت مناسبی ایجاد شده که سطح همکاری‌های خود را متناسب با خواست ملتها و ظرفیتهای موجود گسترش دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط دو کشور وجود ندارد، گفت: این همکاری مورد استقبال دو ملت بوده و همواره از حمایت ملی برخوردار است.

رییس شورای عالی امنیت ملی همکاری را مهمترین عامل تحکیم اعتماد دانست و افزود: هر چه روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بیشتر شود، اعتماد افزایش یافته و پایه های توافق وین مستحکم تر می شود. 

دکتر روحانی به فرصت های فراوان سرمایه گذاری در ایران از جمله در حوزه انرژی، راه و راه آهن، بانک و بیمه، گردشگری، تحقیقات و فناوری و همچنین توسعه بنادر جنوبی و کرویدورهای ارتباطی میان آبهای جنوب و سراسر آسیای میانه اشاره و افزود: ارائه تسهیلات لازم فرودگاهی و روادید علاوه بر توسعه روابط دو ملت، کارآفرینان و بخش خصوصی دو کشور را برای عمق بخشیدن به همکاریها یاری خواهد کرد.

رییس جمهوری با اشاره به زمینه‌های مساعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی، صنعت، راه، بنادر و گردشگری، روابط بانکی و بیمه‌ای، گفت: این می‌تواند آغاز بسیار خوبی برای ایجاد حرکت جدیدی در روابط دوجانبه دو کشور باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه روابط تهران و وین تنها به عرصه اقتصادی محدود نمی‌شود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی، پزشکی، فناوری‌های نو و هوا و فضا پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و آمادگی داریم در همه این زمینه‌ها همکاری‌های گسترده‌ای با اتریش داشته‌ باشیم.

رییس جمهوری حضور و فعالیت شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی دو کشور را در بخش‌های مختلف حائز اهمیت دانست و اظهارداشت: دولت جمهوری اسلامی ایران از فعالیت شرکت‌های خصوصی حمایت کرده و تسهیلات لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه‌های مختلفی فرصت سرمایه‌گذاری و همکاری بین ایران و اتریش وجود دارد، گفت: باید بر اساس نقشه راه و ساختارهای مناسب در مسیر توسعه پایدار روابط گام برداریم.

رییس‌ جمهوری در ادامه با قدردانی از میزبانی اتریش برای مذاکرات بسیار مهم هسته‌ای ایران با 1+5، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران در اجرای توافق هسته‌ای کاملاً مصمم است و معتقدیم این توافق بایستی از سوی دو طرف به خوبی اجرایی و عملیاتی شود.

دکتر روحانی با اشاره به تجربه موفق اجرای توافق ژنو گفت:امروز نیز باید در اجرای این توافق مهم به خوبی و درست حرکت کنیم.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: تا زمانی که طرف مقابل ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با ایران پایبند باشد، ما هم نسبت به آن پایبند خواهیم بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران بایستی پایه‌ای برای ایجاد اعتماد کامل بین دو طرف باشد، گفت: با پایبندی و اجرای درست این توافق می‌توان اعتماد را بیش از پیش، تقویت کرد.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: تلاش جمهوری اسلامی ایران بعد از توافق هسته‌ای این است که برای ثبات و امنیت منطقه و جهان بیش از گذشته تلاش‌ها را افزایش دهد و معتقدیم ثبات و امنیت پایدار به نفع اروپا، منطقه و جهان خواهد بود.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: توافق هسته‌ای را توافقی قابل اجرا می‌دانیم که می‌تواند مبنای خوبی برای همکاری‌های گسترده باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه آثار توافق هسته‌ای ایران به نفع منطقه، اتحادیه اروپا و جهان است، خاطر نشان کرد: امیدوارم با این توافق شاهد صلح، ثبات، امنیت و همکاری‌های بیشتر در سطح جهان باشیم.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: پیام توافق هسته‌ای ایران صلح، دوستی، گفتگو و همکاری و توسعه آینده منطقه و جهان است و باید این مسیر را به خوبی دنبال کنیم.

دکتر روحانی گفت: بدون تردید پیوند عمیق و تحکیم روابط علمی بین کشورها می‌تواند در ایجاد اعتماد کامل مؤثر باشد و باید همکاری‌های گسترده‌ای با یکدیگر انجام دهیم تا پایه‌هایی توافقی که در وین حاصل شده، مستحکم‌تر شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تحولات و نا امنی‌های موجود در منطقه و خطر تروریسم را مورد تأکید قرار داد و گفت: در سال‌های اخیر، ناامنی در منطقه افزایش یافته و گروه‌های تروریستی هر روز با نام جدیدی ظهور و بروز پیدا می‌کنند و این خطری است که همه را تهدید می‌کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی، نا امنی های فراوان که در سال های اخیر توسط تروریستها و حامیان آنها به منطقه تحمیل شده را یادآور و گفت: تروریسم و خشونت در یک منطقه محصور نمی ماند و برای ریشه کردن آن علاوه بر عزم جدی، مبارزه همه جانبه جهت زدودن زمینه های جذب و سربازگیری این گروهها از نقاط مختلف بویژه اروپا ضروری است.

دکتر روحانی مبارزه با تروریسم را پاسداشت بشریت خواند و با طرح این سوال که باید پرسید چگونه و چه کسانی با خریدن نفت، انتقال پول و در اختیار قرار دادن اسلحه از تروریست های داعش حمایت می کنند، افزود: باید همه باور کنیم که این تروریستها هم جان انسانها و هم تمدن بشری را مورد هجوم قرار داده اند.

رییس جمهور ضمن مثبت ارزیابی کردن تصمیم برخی دولتهای اروپایی و از جمله اتریش برای پذیرش گروهی از آوارگان، تاکید کرد: در گام اول پول و اسلحه نباید به تروریستها برسد. آینده مردم سوریه و عراق فقط باید توسط مردم این کشورها تعیین شود و ایران آماده است در این مسیر و با اتحادیه اروپا همکاری کند.

دکتر روحانی پایان خونریزی ها، مهار همه جانبه تروریسم، رسیدگی و بازگشت آوارگان، زمینه سازی برای دمکراسی و تشکیل حکومتی با مشارکت همه گروهها و اقوام را مراحلی دانست که باید با به رسمیت شناختن دولتهای مرکزی مورد توجه قرار گیرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: اگر برای خطر تروریسم و افراطی‌گرایی که در سوریه، عراق و سایر کشورها وجود دارد، به درستی چاره‌اندیشی نشود، بدون تردید فردا این خطر گریبانگیر بقیه کشورها خواهد شد.

رییس جمهوری افزود: تروریسم در یکجا محصور نمی‌ماند و به مانند میکروب خطرناکی می‌تواند به سایر نقاط سرایت کند، لذا باید برای از بین بردن و محدود کردن تروریسم و افراطی‌گرایی همه کشورها دست به دست هم بدهند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز تروریست‌ها علاوه بر اینکه کشورها و تاریخ و تمدن ملت‌ها را نابود می‌کنند، وحدت جامعه را نیز با ایجاد تفرقه و چنددستگی دچار خدشه کردند و آوارگی مردم بی‌گناه از جمله آثار اینگونه اقدامات است.

رییس شورای عالی امنیت تصریح کرد: قدمها در برابر تروریسم باید فراتر از اقوام و مذاهب باشد. هدف آنها حمله به میراث بشریت است و تروریسم یک خطر عمومی است. همچنان که تروریستهای داعش در عراق و سوریه هم مسلمان ، هم مسیحی ، هم کرد و هم عرب را به قتل می رسانند.

رییس جمهوری تصریح کرد: برای ایجاد ثبات و امنیت در سوریه، عراق و سایر کشورهایی که دچار ناامنی هستند، بدون تردید اولویت اول مبارزه و نابودی گروه‌های تروریستی است و در این راستا اولین گام می‌تواند جلوگیری از ارسال اسلحه و کمک‌های مالی به تروریست‌ها باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه نمی‌توان نسبت به تحولات منطقه بی‌تفاوت و در خصوص آینده ناامید بود، اظهار داشت: باید برای مقابله با تروریسم به طور جدی و با قوت وارد صحنه شد و بدون شک با همکاری و هماهنگی بین کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا و سایر کشورها می‌توان شاهد تحول مثبتی در زمینه ایجاد ثبات و امنیت بود.

رییس جمهوری با اشاره به مشخص بودن کشورهایی که به تروریست‌ها اسلحه، پول و اطلاعات داده و از آنها نفت خریداری می‌کنند، گفت: چرا نباید به دلایل سیاسی با کسانی که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند به صراحت برخورد شود؟

دکتر روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای مهار تروریسم با سایر کشورها همکاری و همفکری داشته باشد و برای مبارزه با تروریسم باید همه دست به دست هم دهند و ضرورت دارد یک اراده جدی در سراسر جهان بوجود آید.

هاینس فیشر رییس‌ جمهوری اتریش نیز در این دیدار با بیان اینکه اتریش کشوری مستقل و بی‌طرف است، اظهار داشت: کاملاً آمادگی داریم با کشوری مانند ایران که دارای تاریخ و فرهنگ دیرینه است، روابط و همکاری‌های خود را هر چه بیشتر افزایش دهیم.

رییس‌ جمهوری اتریش تأکید کرد: امیدوارم سفر به تهران، در روند رشد درازمدت و پایدار روابط تهران - وین جهش ایجاد کند.

وی خاطر نشان کرد: اتریش تمایل دارد در زمینه‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی فرصت‌های جدیدی در مسیر توسعه روابط دو کشور ایجاد کند.

رییس جمهوراتریش افزود: هدف از این سفر جهش در روابط پایدار و گسترده با ایران است و علاوه بر اقتصاد خواهان تقویت روابط فرهنگی و علمی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به خطر تروریسم و خشونت‌گرایی، اظهار داشت: ما هم معتقدیم که باید با اراده جدی و به صورت هماهنگ با خطر تروریسم مقابله کرد.

در این دیدار وزیر علوم و صنایع اتریش نیز به مذاکرات خود در تهران برای تدوین نقشه راه همکاریهای دو کشور برای سال 2020 در حوزه های زیر بنایی، انرژی، صنعت، حمل و نقل و همکاریهای علمی و فرهنگی خبر داد.

همچنین وزیر خارجه اتریش هم اقدامات ایران در برابر تروریسم در منطقه بویژه تروریستهای داعش را بسیار مهم و بارز دانست و بر استمرار نقش موثر ایران در تحکیم ثبات در منطقه تاکید کرد.

شناسه خبر: 89279

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

- اخبار برگزیده

فیلم مرتبطاخبار برگزیده