رییس دفتر رییس جمهوری در گفت وگوی تلویزیونی:

برجام نشانگر پیروزی فرهنگی، منطق و برهان ایران اسلامی است/ فصل جدیدی از رونق اقتصادی را باید آغاز کنیم/ رقم بیکاری بالای 10 درصد برای اقتصاد ایران غیر قابل قبول است

رییس دفتر رییس جمهوری، توافق برجام را نشانگر پیروزی فرهنگی، منطق و برهان ایران اسلامی دانست و گفت:در شرایطی که تکفیری ها تلاش می کنند چهره ضد انسانی و خشن از دین اسلام ارائه دهند، جمهوری اسلامی ایران موفق شد عقلانیت وخرد ایران اسلامی را به جهانیان نمایش دهد.

شناسه خبر: 89085 -

دوشنبه 9 شهريور 1394 - 14:18

 دکتر محمد نهاوندیان در گفت و گو با شبکه یک صدا و سیما گفت: در مذاکرات هسته ای  یک تیم قوی اقتصادی در کنار مذاکره کنندگان همه جزئیات تحریم های اقتصادی را تعیین کردند تاجایی که کشورهای 1+5 از این دقت نظر نظر کارشناسان اقتصادی ایران متعجب شده بودند.

 وی افزود:در عین حالی که  درمقابل غرب کوتاه نیامدیم ،ادعای صلح آمیز بودن ایران بدون عقب نشینی از حقوق هسته ای ثابت شد و از این به بعد هم باید فعالانه برخورد کنیم .

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه لغو تحریم های اقتصادی باید نتیجه ای ملموس برای فعالان اقتصادی داشته باشد، اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن دستیابی به حقوق هسته ای ملت ایران، اجازه نداد توطئه سیاه تحریم و انزوای اقتصادی ایران به سرانجام برسد.

دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه دستاوردهای برجام فراتر از مسائل اقتصادی است، افزود: آثار فرهنگی و سیاسی این توافق به ویژه در سیاست بین الملل بسیار ارزشمند است و امروزه ایران نه تنها کشوری منزوی نیست بلکه همه کشورها به صلح آمیز بودن برنامه های ایران اعتماد دارند و تنها رژیم صهیونیستی است که از برجام نگران است.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: ایران به دلیل مبانی اخلاقی ، دینی و ارزشی و همچنین فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی هرگز بدنبال سلاح هسته ای نبوده و همه دنیا این را فهمیدند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دستاوردهای لغو  تحریم های غیر مستقیم به مراتب بیشتر از لغو تحریم های مستقیم خواهد بود، ادامه داد: فصل ویژه ای در توافق برجام به این مسائل اختصاص دارد و بحث های بسیار جدی که گاهی با تلخی همراه بود، به نتیجه شیرین رسید.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برجام نشان دهنده پیروزی در تمام ابعاد است، گفت: صدور قطعنامه شورای امنیت مبنی بر لغو هر شش قطعنامه پیشین بر ضد ایران، یک پیروزی بزرگ و تضمین کننده مذاکرات است و برنامه هسته ای ایران و غنی سازی حفظ خواهد شد.

دکتر نهاوندیان افزود: در حال حاضرنمونه عینی «طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری» را در مذاکرات هسته ای مشاهده می کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه با لغو تحریم تحریم صنعت هوایی کشور، نوسازی ناوگان مسافربری هوایی به خوبی امکان پذیر خواهد شد، گفت:تلاشهای دولت تا این لحظه مقدمه ای برای شکوفایی اقتصادی است و باید همه تلاش کنیم با همراهی مردم فصل جدیدی از رونق اقتصادی را آغاز کنیم.

وی اظهارداشت: ایران به کانون ترانزیت هوایی منطقه تبدیل شده است و باید در دوره جدید از همه ظرفیت ها بخوبی استفاده شود.

دکتر نهاوندیان  در ادامه با اشاره به اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم گفت : باید از تکرار کلمه اقتصاد مقاومتی عبور کرده و بند بند این مجموعه ارزشمند 24 محوری به خوبی تبیین شود.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه بر سرمایه گذاری روی شرکت های دانش بنیان در کشور تاکید کرد و گفت: در دو سال گذشته  1600 شرکت دانش بنیان تاسیس شد که برخی از این شرکت ها به تولید رسیدند.

دکتر نهاوندیان بر عزم جدی دولت تدبیر و امید برای سه ونیم برابر کردن تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور تاکید کرد وگفت: با وجود منابع کم صندوق شکوفایی و نوآوری که قبلاً قانون آن تصویب شده اما منابع آن تامین نشده بود، بیش از یک هزارو 500 میلیارد تومان منابع به آن تخصیص داده شد که این امر تاثیری بسیار قابل ملاحظه در روند کاری شرکت های دانش بنیان داشت.

رییس دفتر رییس جمهوری سپس به تشریح شرایط اقتصادی دولت در سال 92 پرداخت و ادامه داد: دولت یازدهم ضمن کنترل التهاب در بازارهای اقتصادی به ویژه در بازار ارز و کاهش نرخ تورم به ایجاد آرامش برای فعالان اقتصادی و اطمینان آن ها به برنامه ریزی های آینده کمک کرد.

دکتر نهاوندیان کاهش نرخ تورم به کمتر از 15 درصد را یکی از دستاوردهای دولت یازدهم عنوان و تصریح کرد: همه فعالان اقتصادی نیاز دارند که آینده اقتصادی برای آن ها قابل پیش بینی باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: خوشبختانه در مذاکرات هسته ای و برجام به دستاوردهای اقتصادی خوبی هم رسیده ایم و پس از اجرای آن، همه تحریم های اقتصادی مربوط به برنامه هسته ای و غیره که از اول پیروزی انقلاب اسلامی اعمال شده است برچیده خواهد شد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه آنچه تاکنون در اقتصاد ایران صورت گرفته رفع موانع در اقتصاد داخلی بوده است،به تشریح برنامه های دولت در دوران پسا تحریم پرداخت و گفت:اکنون وقت رشد است البته ما چالش های جدی پیش رو داریم و باید از تجربیات گذشته درس بگیریم .
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: صرف اینکه با رفع تحریم نفت بیشتری تولید کنیم و بفروشیم ودرآمد ارزی ما زیاد شود و با افزایش این درآمد ارزی وسوسه واردات کالا داشته باشیم، افتادن به دام همان خطاهایی است که در برخی از سالهای گذشته داشته ایم .
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در برخی سال ها بیشترین درآمد ارزی را داشتیم اما متاسفانه واردات کالاهای مصرفی ما نیز زیاد بود که مقدار زیادی نیز به صورت قاچاق وارد می شد .
دکتر نهاوندیان  رقم بیکاری بالای 10 درصد برای اقتصاد ایران را رقمی غیر قابل قبول توصیف کرد و افزود: باید هدف افزایش تولید ملی باشد.
نهاوندیان همچنین بر سرمایه گذاری روی نیروی انسانی بویژه دانشجویان در کشور تاکید کرد و اظهار ادامه داد: اگر بخواهیم بیکاری را در همین حد نگه داریم به یک رشد بیش از شش درصد نیاز داریم اما برای کاهش نرخ بیکاری به زیر10 درصد قطعا به رشد 8 و یک دهم درصدی نیاز داریم.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت سیاست های خود را در جهت کاهش وابستگی بودجه به نفت ادامه می دهد یا خیر؟ گفت: بنای دولت بر این است که آنچه از درآمد اضافی نفت حاصل می شود به سمت سرمایه گذاری سوق دهد. البته دولت وظایف خود را در تقویت ساختارها و زیرساخت های اقتصادی فراموش نمی کند.
دکتر نهاوندیان گسترش صنعت ریلی، تقویت راهها و گسترش بنادر را لازمه شکوفایی اقتصادی توصیف کرد و ادامه داد: رویکرد دولت جذب سرمایه گذاری از بخش خصوصی داخلی و خارجی است.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به سفر هیات های خارجی به کشور در دوسال گذشته به ویژه پس از توافق هسته ای برجام گفت: هیات های متنوع خارجی با وجود اینکه تحریم هنوز برداشته نشده برای مشارکت در سرمایه گذاری صنعتی و زیر ساخت ها در کشورمان ابراز علاقه می کنند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دولت عزم جدی برای بهبود محیط کسب و کار در کشور دارد، افزود: عزم دولت در کاهش بوروکراسی اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار جدی است و خوشبختانه در این دو سال نیز در رتبه بندی کسب و کار و بویژه در سال گذشته بیش از 20 رتبه ارتقاء داشتیم. البته ما بسیاری از مقررات را داریم که یک بوروکراسی غیر لازمی را در اقتصاد ایران ایجاد می کند.
وی ادامه داد : بر اساس گزارش وزیر اقتصاد آخرین وضعیت رتبه بندی ایران که به زودی اعلام خواهد شد یکبار دیگر جهش خوبی را در این خصوص نشان می دهد.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم ها یا معیوب بودن ساختارها است؟ گفت : هر دوی این عوامل موثرند. واقعیت این است که تحریم ها هزینه هایی بر ما تحمیل کرد و اکنون که در مصاف سیاسی به توفیق رسیده ایم باید صرفه های حاصل از رفع تحریم ها را نقد کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه در سال هایی که بیشترین درآمدهای ارزی را داشتیم، با اتخاذ یک سیاست ارزی نادرست عملاً یارانه به تولید کننده خارجی داده شد، اظهار داشت: بنای دولت بر این اساس است که با پایین آوردن مستمر و جدی ساختاری تحریم بتواند یک سیاست ارزی مناسب در کنار آن قرار دهد تا به تولید در کشور و نه به واردات از خارج کمک نماید.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه معجزه در اقتصاد ایران با دستهای فعالان اقتصادی این کشور رخ خواهد داد، گفت: اکنون که بند و زنجیرها بر دست و پای فعالان اقتصادی رفع شده، آنچه که در اقتصاد ما معجزه ایجاد خواهد کرد تلاش مهندسان ، مدیران و اقتصاددانان است.
رییس دفتر رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه بیش از دو میلیارد دلار در واردات کالاهای اساسی صرفه جویی شده است، گفت: سرمایه گذاری منفی در گذشته، در سال 93 به مثبت سه و نیم درصد رسید و مطمئناً با این اقبال و امیدواری ها شاهد مشارکت ها برای سرمایه گذاری خواهیم بود و فرصتهای شغلی جدید و زیادی پیش رو خواهد بود.
دکتر نهاوندیان سپس نقدینگی را از دیگر مشکلات دولت بعد از کاهش قدرت خرید مردم عنوان کرد و اظهار داشت: با تصمیمات اتخاذ شده میزان تسهیلات تخصیصی سیستم بانکی به صنایع رشد قابل توجهی پیدا کرد و در بسیاری از موارد نقدینگی تامین شد. البته این کافی نیست و باید تجهیز منابع بیشتر شود.
رییس دفتر رییس جمهوری یکی از اشکالات ساختاری تولید در کشور را اتکای بیش از حد به منابع بانکی دانست و ادامه داد: در گذشته عواملی وجود داشت که باعث شده بود حباب هایی در بازار سرمایه ایجاد شود که با منطقی شدن و عادی سازی اقتصاد آن حبابها از بین رفت.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه بازار سرمایه ایران حتماً آینده بسیار مثبتی دارد، گفت: برخی عوامل در قیمت گذاری ها تاثیر گذار بود که به بازار سرمایه منتقل شد، در حالی که اصولاً بازار سرمایه نسبت به برخی از بازارهای دیگر کندتر حرکت می کند و بازار سرمایه طبع بلند مدتی دارد.
رییس دفتر رییس جمهوری عزم جدی دولت در رسیدگی به بازار سرمایه را خاطر نشان ساخت و افزود: مطمئنیم با رفع تحریم ها و عادی سازی روابط اقتصادی علاوه بر اقبال داخلی و سوق پیدا کردن سرمایه داخلی، از خارج نیز ما ورودی و تقاضا خواهیم داشت.
وی گفت: مسلماً بازار سرمایه بهبود پیدا می کند. ظرفیت جذب سرمایه گذاری در کشور بسیار بالاست و به عنوان مثال در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ظرفیت سرمایه گذاری صدها میلیارد دلاری داریم. همچنین در بخش نیرو نیز ایران پتانسیل بسیار خوبی برای صادرات برق دارد، بطوریکه در همین دو سال گذشته توانستیم صادرات برق خود را به دو میلیارد دلار برسانیم.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه اکنون سرمایه گذاران خارجی به ایران به عنوان امیدبخش ترین اقتصاد نوظهور توجه می کنند، گفت: اولویت اول دولت در استفاده از منابع سرمایه گذاری در بخش های صاحب اولویت است که یکی از حوزه های صاحب اولویت برنامه های صرفه جویی در مصرف انرژی است.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: مصرف انرژی در ایران بهینه نیست و ما می توانیم با بهینه کردن مصرف انرژی منابع عظیمی برای صادرات و یا ذخیره سازی آزاد کنیم. بهینه سازی انرژی یکی از حوزه هایی است که دولت سرمایه گذاری در آن را تشویق می کند.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر لزوم تقویت تولید صادرات گرا گفت: سرمایه گذاران خارجی نیز می دانند برای موفقیت در اقتصاد لازم است یک شریک ایرانی داشته باشند.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: بخش خصوصی باید آمادگی لازم را در این بخش داشته باشد، بویژه اینکه دولت در این خصوص مشوق هایی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته است که مهمترین مشوق بهبود محیط کسب و کار داخلی است.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه رشد ما باید درون زا و برون نگر باشد، گفت: ما باید تولید داخلی را تقویت کنیم، اما نگاه صادرات گرا را بطورجدی دنبال کنیم و یکی از اصلی ترین فواید حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران این است که به ما امکان بازارگشایی صادراتی می دهد.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان ساخت: رمز رشد جهش گونه چین در فتح بازارهای صادراتی این بود که به سرمایه های کشورهای اروپایی و آمریکا اجازه داد که در چین سرمایه گذاری کنند و در این کشور تولید کردند، اما بعد از تولید آن را به کشور خود بردند که به این ترتیب هم از سرمایه آنها برای اشتغال زایی داخلی استفاده کرد و هم بدون اینکه کار خاصی کند بازارهای صادراتی آن کشورها را به روی خود گشود.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: ما نیز باید از این راهکار استفاده کنیم و در واقع سرمایه خارجی برای ما بازار صادراتی تضمین می کند و حتی در دیدارهایی که با هیات های خارجی داشتیم، تاکید می شد که باید رویکردشان سرمایه گذاری صادرات گرا باشد.
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه به تولید گندم در داخل کشور اشاره کرد و گفت: گندم جدی ترین کالای اساسی است که ما توانستیم امسال حدود هشت میلیون تن گندم از کشاورز ایرانی خریداری کنیم در حالی که سال گذشته میزان تولید گندم در داخل کشور 6 و هفت دهم میلیون تن بود.
دکتر نهاوندیان افزود: این مقدار برای مصرف نان کشور کفایت می کند و با این اقدام دیگر به کشاورز خارجی یارانه نمی دهیم.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: تولید مواد غذایی نیز افزایش 27 درصدی صادرات داشته در حالیکه واردات مواد غذایی ما 9 درصد کاهش داشته که با این اقدام به سمت تراز مثبت گام بر می داریم.
دکتر نهاوندیان گفت: اینها رویکردهای راهبردی است که در اولویت تصمیم گیری بود و به تمام دستگاه ها ابلاغ و در دستور کار دستگاه ها قرار گرفته است.

شناسه خبر: 89085

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده