معاون کل نهاد ریاست جمهوری در همایش دستاوردهای دو ساله دولت تدبیر و امید در پاکدشت:

برنامه‌های توسعه، بر محور رشد کشور و رسیدگی به وضعیت اقشار کم‌درآمد تنظیم شده است/دولت در عرصه روابط خارجی به دنبال تأمین منافع و مصالح کشور خواهد بود/تبدیل تهدیدها به فرصت ها، هنر دولت یازدهم

معاون کل نهاد ریاست جمهوری روز شنبه در همایش دستاوردهای دو ساله دولت تدبیر و امید که در شهرستان پاکدشت برگزار شد، با تجلیل از شهدای دولت و به ویژه شهیدان رجایی و باهنر، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید برنامه‌های توسعه خود را بر محور رشد کشور و رسیدگی به وضعیت اقشار کم‌درآمد تنظیم کرده است.

شناسه خبر: 88982 -

شنبه 7 شهريور 1394 - 13:27

مرتضی بانک گفت: در همین عرصه دولت یازدهم به رغم کاهش شدید درآمدهای نفتی و تداوم تحریم ها،  10 میلیارد دلار برای هدایت و استفاده بهینه از آبهای مرزی و توسعه کشاورزی و 500 میلیون دلار برای توسعه شبکه آبرسانی روستایی اختصاص داده که امیدواریم با اجرای این طرح‌ها و با حمایت مردم و با تکیه بر اتحاد و انسجام داخلی، با سرعت بیشتر در جهت تحقق این اهداف گام برداریم.

وی در ادامه با مرور وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور در آغاز به کار دولت یازدهم اظهارداشت: دولت با اشراف به تحولات عرصه بین‌الملل بدون حتی یک قدم عقب‌نشینی از منافع ملی و خطوط قرمز و کوتاه آمدن از برنامه‌های اصلی برای توسعه کشور توانست موقعیت بوجود آمده در عرصه بین‌المللی را تغییر داده و آن تهدید بزرگ را به یک فرصت بزرگ تبدیل کند.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه دولت یازدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که خزانه شرایط مطلوبی نداشت و ذخایر استراتژیک کشور در وضعیت بسیار نامناسبی بود و میزان ذخایر برخی محصولات استراتژیک، تنها پاسخگوی دو یا سه هفته نیازها بود، افزود: تورم کشور نیز در این دوره زمانی  در حدود 43 درصد بود و علاوه بر بدهی 140 هزار میلیارد تومانی که از محل انجام سفرهای استانی به دولت به ارث رسیده بود، 200 هزار میلیارد تومان نیز بدهی دولت به سیستم بانکی بود که اعتبارات اخذ شده برای طرح مسکن مهر را نیز شامل می‌شد.

وی افزود: فروش نفت نیز در این دوره زمانی به یک میلیون بشکه در روز و آن هم عمدتاً به شش کشور محدود شده بود و افزون بر همه اینها دولت آمریکا مصوبه‌ای را آماده اجرا داشت تا در صورت تداوم شرایط موجود، همین مقدار فروش نفت را نیز طی دوره زمانی یکساله به صفر برساند.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری اظهارداشت: در مبادلات بانکی و فعالیت‌های دولت که نیاز به انتقال مالی داشت سیستم‌های رسمی نادیده گرفته شد و دست واسطه‌ها و افرادی مثل بابک زنجانی ها به این عرصه گشوده شد که منجر به خروج میلیاردها دلار پول بیت المال توسط چنین افرادی از کشور شد.

بانک در ادامه به تشریح وضعیت نامناسب کشور در عرصه سیاست خارجی در آن دوره زمانی  پرداخت و اظهار داشت: تحمیل شش قطعنامه ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد، کشور را در شرایط بغرنجی قرار داده بود و جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت جهانی معرفی شده بود.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با بیان این که هنر دولت یازدهم در اداره کشور در چنین شرایطی بیشتر به چشم می‌آید، گفت: دولت در میان مشکلات متعدد، مهار تورم بالای 40 درصد را در اولویت قرارداد که اگر این تورم مهار نمی‌شد امروز به بالای 60 درصد رسیده بود که مشکلات وحشتناکی برای کشور ایجاد کرده و می‌توانست سرمایه‌گذاری را به صفر برساند اما دولت تدبیر و امید توانست تورم را از حدود 40 درصد به زیر 15 درصد برساند و در ادامه  رشد منفی اقتصادی کشور در دو سال ماقبل دولت یازدهم را به رشد مثبت 3 درصد برساند.

بانک اضافه کرد: همه این سختی‌ها و هنر دولت برای عبور از آنها در حالی بود که قیمت نفت از آغاز فعالیت دولت تا امروز یک روند نزولی شدید را طی کرده و از بشکه‌ای 120 دلار به زیر 40 دلار رسیده و این کار دولت را برای اداره کشور و مهار مشکلات سخت‌تر کرده است. دولت با وجود چنین مشکلاتی توانست در سال 93 بیش از 90 درصد اعتبارات عمرانی را تخصیص دهد که تعداد زیادی از طرح‌های عمرانی با پیشرفت بالای 80 درصد را به پایان رساند و اینها در حالی بود که متوسط تخصیص اعتبارات عمرانی در سال‌های 90 و 91 حدود 45 درصد بود.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با اشاره به تحویل 425 هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم و تکمیل 74 هزار واحد دیگر تا پایان سال 94 تصریح کرد: پیشرفت پروژه مسکن مهر که تا آغاز به کار دولت یازدهم 70 درصد بود امروز در مجموع به بالای 87 درصد رسیده است.

وی افزود:  همچنین دولت اجرای طرح تحول سلامت را آغاز کرد که به یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم در حوزه سلامت پاسخ گفت و توانست در حوزه هزینه‌های سلامت و درمان مردم که برای بسیاری از آحاد جامعه به کابوسی بدل شده بود، آرامش خاطر ایجاد کند.

بانک خاطرنشان ساخت: دولت در حوزه سیاست خارجی نیز توانست شش قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را که هر کدام از آنها می‌توانست به اقدام نظامی علیه یک کشور و سرنگونی نظام سیاسی آن منجر شود ، با یک قطعنامه ملغی کند در حالی که این قطعنامه‌ها و تحریم‌های برآمده از آنها چنان فشاری را علیه کشور ایجاد کرده بودند که در صورت عدم تغییر شرایط می‌توانست فروش نفت ما را به صفر رسانده و حتی به عملیات نظامی علیه کشورمان منجر شود.

وی با بیان این که دولت تدبیر و امید توانست جهت حرکت کشور را که به سوی جنگ و فقر بیشتر پیش می‌رفت به سوی توسعه و پیشرفت بازگرداند، ادامه داد:‌ باید به خود ببالیم که چنین مسئولان و کارشناسانی داریم که توانستند بدون عدول از خطوط قرمز منافع ملی کشور ، چنین توفیق و افتخار بزرگی را نصیب کشورمان کنند؛ همان کارشناسانی که توانستند قطعنامه 598 را برای تأمین اهداف کشور و عبور از جنگ برای کشور به ارمغان بیاورند، توانستند با تبحر و تجربه و اشراف بر فضا و مقررات و کنوانسیون‌های بین المللی و تسلط بر فن مذاکره با تکیه بر انسجام داخلی در برابر همه قدرت‌های جهانی ایستاده و از منافع کشور به خوبی دفاع کنند.  این توفیق بزرگ گام اول برای اصلاح امور کشور است.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با اشاره به برخی ابراز مخالفت‌ها و انتقادات به رویکرد سیاست خارجی دولت اظهار داشت: مطمئن باشید دولت در عرصه سیاست خارجی و برقراری روابط با دیگر کشورها به هیچ وجه ذوق زده نخواهد شد و همانطور که در مذاکرات تأمین منافع کشور فارغ از روابط و تعاملات کشورها را وجهه همت خود قرار داد، در عرصه روابط خارجی و روابط دو و چند جانبه نیز فارغ از هر گونه ذوق زدگی صرفاً به دنبال تأمین منافع و مصالح کشور خواهد بود و طرح مباحثی مثل ورود رستورانهای زنجیره ای آمریکایی به کشور به جای سرمایه و تکنولوژی خارجی، صرفاً برای خدشه وارد کردن به دستاورد بزرگ دولت درعرصه سیاست خارجی می‌باشد.

بانک با بیان این که عده‌ای از ابتدای آغاز به کار دولت مدعی بودند که نمی‌شود مذاکرات هسته‌ای را به نتیجه رساند و یا حداقل این دولت توان چنین کاری را ندارد، گفت: همین عده حالا با تغییر تاکتیک مدعی هستند که دولت آن همه زحمت کشیده تا به جای تکنولوژی خارجی مک دونالد را وارد کشور کند و این ادعاها در حالی مطرح می شود که دولت در همان روزهای اول پس از توافق برجام، مصوبه‌ای را به همه دستگاه‌های دولتی فرستاد و این دستگاه‌ها را موظف کرد در تعاملات خارجی، تجارت را در اولویت قرار نداده و ابتدا به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه‌های صنعتی و زیربنایی کشور باشند.

شناسه خبر: 88982

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده