متن سخنان دکتر نهاوندیان در پیش از خطبه های نماز جمعه تهران

رییس دفتر رییس جمهوری،دستاوردهای ملت در دو سال اخیر را در پرتو فرهنگ رضوی دانست و تاکید کرد:تحریم ناپذیری اقتصاد ایران، نتیجه اجرای اقتصاد مقاومتی است.

شناسه خبر: 88975 -

شنبه 7 شهريور 1394 - 09:06

متن سخنان دکتر محمد نهاوندیان در پیش از خطبه های نماز جمعه تهران به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمدلله رب العالمین

السلام علیک یا اباصالح المهدی عجل الله تعالی فرجک و سهل الله مخرجک و جعلنا من اعوانک و انصارک

 امسال تقارن هفته دولت با میلاد مبارک شمس الشموس ثامن الحجج امام رضا (ع) هم برکت افزا شد و هم درس آموز. یکی از بارزترین وجوه شخصیتی و آموزه های مکتب امام رضا(ع)،  رویکرد احتجاج منطقی است. خواجه نصیر الدین طوسی در آن صلوات معروف وقتی می خواهد یک ویژگی بارز در مورد امام رضا (ع) را بیان کند، حجج رضویه را مورد تاکید قرار می دهد.

مکتب و فرهنگ رضوی دو  درس بزرگ به ما آموخته است؛ یکی توجه به عقل؛ آموزه عقلانیت دینی و دوم احتجاج منطقی و برهانی با مخالفان؛ از امام رضا (ع) آموخته ایم این روایت معروف ایشان که دوست هر انسانی عقل اوست و دشمن او جهل اوست؛ «صدیقُ کلُّ امرئٍ عَقلُهُ و عَدُوُّهُ جَهلُهُ»

بسیاری از کاستی ها و کمبودها را نباید به دیگری نسبت داد، گاهی عدم استفاده از این سرمایه خرد مایه بسیاری از نارسایی هاست همین امام بزرگوار به ما آموخت که « لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ» زیادی نماز و روزه اگر بدون خرد و تعقل باشد لزوما ما را به هدف عبادت که تقرب به خداست نمی رساند چه بسیار در تاریخ اسلام و ادیان داشته ایم کسانی با تظاهر به ظواهر دینی ، علیه دین و به ضرر دین اقدام کرده اند پدیده خوارج را در گذشته داشته ایم و همین امروز تظاهر به دین در حرکت های تکفیری را مشاهده می کنید.

 مکتب ائمه ما مکتب دعوت به عقل دینی بوده است. کسی اگر می خواهد پیرو امام رضا (ع) باشد باید آیین زندگی خود را بر عقلانیت و خردمندی و خردورزی بنا نهد؛ یعنی تدبیر و اداره امور با تعقل با ملاحظه همه جوانب و هدف ،با انتخاب بهترین روش، بررسی گزینه های مختلف، مشورت کردن با اهل تخصص و تدبیر، درس دوم درس تعامل است؛ امام رضا (ع) هیچ ابایی نداشتند که با مخالفان اسلام، امامت و ولایت در یک جمع منطقی بنشینند و شدیدترین حملات را تحمل کنند و بشنوند و بعد با یک قوت منطقی آنها را به اقناع  و اذعان در برابر قوت منطقی دین خدا برسانند.

داستان جلسات مناظره ای که مامون با نیات دیگری تشکیل می داد اما حاصل آن درخشندگی قوت برهانی و منطقی امام معصوم (ع) بود، به ما چه می آموزد؟ می آموزد که از گفتگو حتی با مخالفان نه تنها نباید هراس داشته باشیم بلکه استقبال کنیم، این فرصتی است برای ما که حقانیت این آیین و قوت این منطق را در چشم جهانیان آشکار کنیم.

باید تعامل کرد البته تعامل با تمسک و التزام به اصول؛ گفتگو ولی گفتگوی هدفمند و با پافشاری بر ارزش ها و حقوق و منافع ملی و مصالح. خدا را شاکریم که در این دو سالی که بر این ملت گذشت برای این نظام و کشور در هر دو محور هم تدبیر و هم تعامل کارنامه درخشانی حاصل شد.

تلاش دولت هم با اتکاء به انتخاب مردم این بود که در مسیر تدبیر و تعامل حرکت کند.

 با تدبیر، این ملت توانست در همین شرایط تحریم، شرایط اقتصادی را به وضعیتی برساند که پیامش به مخالفان پیام قوت، مقاومت و توانمندی بود - هنوز شرایط تحریمی تغییر پیدا نکرده بود ان شاءالله تغییر خواهد کرد-  اما در همین شرایط تحریمی بود که ملت با انسجام خود توانست تورم لجام گسیخته بالای 40 درصد را به کمتر از 14 درصد برساند و البته این روند با قوت ، متانت و تدبیر ادامه می یابد تا  به شرایط مطلوب برسیم.

 پیام این تدبیر به مخالفان این شد که باید بر سر میز مذاکره واقعی بنشینند. رشد اقتصادی که 2 سال پیاپی منفی بود در سال 91 منفی 8/6 درصد و در سال 92 منفی 1/1 درصد و در سال 93 مثبت شد  و همه اینها با تدبیر و در شرایط تحریم و با وجود کاهش درآمدهای نفتی حاصل شد.

سرمایه گذاری در اقتصاد ما که متاسفانه منفی شده بود در سال 92 منفی 6 و 9  درصد بود در سال 93 مثبت شد این نشانی و تجلی از آن امیدواری بود که در داخل و خارج این اقتصاد حاصل شده بود و هم تدبیر و هماهنگی امور به نحوی که سرمایه گذاران بالقوه و بالفعل به این نتیجه رسیدند که این اقتصاد، اقتصادی است که امیدوارانه می شود در آن سرمایه گذاری کرد.

ما برای ایجاد فرصت شغلی برای جوانانمان حتما می باید سرمایه گذاری های جدید و حمایت از سرمایه گذاری های موجود را در اولویت کار قرار می دادیم و دادیم.

آموزه دوم؛ تعامل بود رویکرد عزتمند این ملت در مناسبات بین المللی چه با همسایگان و چه با قدرتهای بزرگ جهانی رویکرد تعامل سازنده بود. در عین حال که ذره ای از حقوق این ملت نباید کوتاه آمد اما با آمادگی و با اطمینان به نفس در این که ما حاضریم در مذاکره واقعی و جدی اثبات کنیم که آنچه می گوییم عین واقع است. دستاورد این مذاکرات عزتمندانه چه شد؟ همان سخنی که ایران اسلامی از آغاز می گفت که برنامه هسته ای ایران برنامه صلح آمیز است.

در متن برجام همین مفهوم مورد اذعان و اقرار مخالفان ایران قرار گرفت و  حاصل چه شد این که همان شورای امنیت سازمان ملل متحد که شش قطعنامه تحریمی علیه ایران تصویب کرده بود به این نکته رسید که حتی قبل از این که ایران اقداماتی را که در توافق به آن رسیده است اجرایی کند قطعنامه بگذراند و همه قطعنامه های گذشته را لغو کند. این عزت ایران اسلامی و  قوت منطق ایران اسلامی است.

هنوز ما وارد مرحله اجرای قطعنامه نشده ایم اما شما اشتیاق کشورها و شرکت ها از همه گوشه های جهان برای همکاری ، کار و تعامل با ایران اسلامی را می بینید که این حاصل رویکرد تعامل سازنده است.

در این توافق چیزی که به دست آمده است فقط حفظ حقوق هسته ای ایران، حفظ فناوری هسته ای ایران، حفظ غنی سازی ایران و حفظ همه تاسیسات هسته ای ایران نیست. همان کسانی که ما را تحریم می کردند هسته ای و اقتصاد ما را تحریم کردند حاضر شده اند و ابراز علاقه کردند به همکاری هسته ای با ایران.

ایران اسلامی بنا به نص برجام از این پس در تجارت جهانی هسته ای حضور رسمی قاعده مند دارد. به رسمیت شناخته شده است که ایران در این چرخه تولید ارزش افزوده هسته ای از دنیا خرید مواد خام کند و غنی سازی  و ارزش افزوده تولید کند و تولیدش را به دنیا صادر نماید.

تنها اینها نیست، حاصل این تعامل سازنده و این توافق برجام این شد که نه تنها همه تحریم های اقتصادی مربوط به هسته ای لغو می شود بلکه برخی از تحریم هایی که قبل از هسته ای بطور ظالمانه بر ایران تحمیل شده بود، برطرف شود.

در حوزه صادرات مواد غذایی و ناوگان هوایی، در حوزه کار شرکت های بین المللی با ایران، این دستاوردهای عزتمندانه، حاصل تحقق درسی است که ما از مکتب رضوی آموخته ایم یعنی پایداری بر اصول و حقوق و ارزش ها اما در عین حال استقبال از مذاکره و گفتگوی منطقی، مستدل و برهانی.

اما دستاورد بزرگ توافق بزرگتر از دستاورد هسته ای و حتی اقتصادی، دستاورد فرهنگی این ملت بود؛ و آن شکست همه تبلیغات دهه ها  علیه ایران، این ایران هراسی که پراکنده بودند با این دستگاه های  رسانه ای شان معلوم شد که ایران، ایران صلح طلب است، برنامه هسته ای ایران برنامه صلح آمیز بوده است و ایران پرچمدار صلح و مبارزه با خشونت و افراطی گری است. آنکه سرافراز برآمد ایران اسلامی بود و آنکه رسوا شد این گروه های تکفیری بودند و معلوم شد که اصلی ترین عامل مقاومت در برابر افراط و تروریسم در منطقه ایران اسلامی است.

موضع صلح خواهی و عدالت جویی ایران اسلامی یکبار دیگر در مقابل چشم جهانیان به نمایش درآمد. اما اینک در هفته دولت پس از دو سال تلاش پیگیر به اتکا این انسجام ملی و با بهره گیری از هدایت های مقام معظم رهبری، این ماییم و فصل جدیدی از تدبیر و تعامل.

شرایط جدیدی از مناسبات بین المللی را پیش رو داریم فضای جدیدی برای حرکت اقتصادی داریم باید چه کنیم؟ باز درس ما همان تدبیر و تعامل است. برنامه کار ما باید همچنان که در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی آمد ادامه این مسیر اقتصاد مقاومتی باشد. یکی از اصلی ترین نکاتی که در سیاست های اقتصاد مقاومتی آمده است کاهش آسیب پذیری اقتصاد است این معنای اقتصاد مقاومتی است اقتصاد مقاومتی آنگونه اقتصادی است که عوامل بیرونی کمترین اثر  و بار  را بر آن تحمیل کنند. اگر می خواهیم به اهداف اقتصاد مقاومتی برسیم باید به شرایطی برسیم که دیگر کسی اندیشه تحریم این اقتصاد را در مخیله اش خطور ندهد و اقتصاد ایران را تحریم ناپذیر کنیم .

تحریم ناپذیر بودن چگونه خواهد بود؟ راهش همان تدبیر و تعامل است بجای این که اقصاد ایران وابسته شود به این و آن، باید مسیر مشارکت و سرمایه گذاری مشترک آنچنان پیموده شود که دیگران همان گونه که ما رشد اقتصاد ایران را می خواهیم آنها هم خواهان رشد اقتصاد ایران شوند.

رمز موفقیت ما در استفاده از منابع بین المللی این سخن است «دسترسی ما به منابع خارجی نباید واردات گرایانه یا رانت جویانه تعریف شود باید اولویت جدی ما سرمایه گذاری مشترک با رویکرد صادراتی باشد».

منابع را باید برای ایجاد فرصت شغلی برای جوانان بکار گیریم و با حضور در بازارهای جهانی چنان کنیم که نفع آنها هم ادامه این مسیر تولید و صادرات باشد.

خوشبختانه راهی که در این دو سال پیموده شده است راه اقتصاد مقاومتی بوده است، در 24 بند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که اگر فرصت می بود همه 24 بند را بر می شمردم و گام هایی که در این مسیر برداشته شده است را اشاره می کردم؛ به برخی موارد و نمونه ها خواهم پرداخت؛ مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی همچنان که در مقدمه این سیاست ها آمده است اقتصادی است متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا و برون گرا، پویا و پیشرو.

بند یک آن تاکید دارد بر این که باید شرایط را برای توسعه کارآفرینی و مشارکت آحاد جامعه تامین کرد. در طول این دو سال سیاست جدی دولت مقابله با انحصار بوده است اگر ما مشارکت می خواهیم باید همه ریشه های انحصار و رانت را بیابیم و ریشه کن کنیم همه باید بتوانند در شرایط برابر از فرصت ها استفاده کنند لازمه آن بهبود رقابت و بهبود محیط کسب و کار است.

 خوشبختانه این دولت از آغاز، بنای خود را بر اجرای قانون مصوب بهبود مستمر کسب و کار قرار داد و حاصل آن نیز در رتبه بندی های بین المللی نمایان شد در سال گذشته ما بهبود رتبه ایران را داشتیم و امسال نیز با گزارش های مقدماتی که ان شاء الله اعلام قطعی آن را وزیر اقتصاد خواهند داشت پیش بینی می کنیم که یک ارتقاء بسیار خوبی را در صحنه بین المللی شاهد باشیم.

بنای دولت بر این بوده است که فضا را برای رشد استعدادها بصورت رقابتی فراهم کند. بند دو سیاست ها تاکید می کند بر اقتصاد دانش بنیان، از روز نخست دولت تصمیم گرفت به این شرکت ها کمک کند با این که قانونش مدت ها تصویب شده بود اما تخصیص بودجه لازم صورت نگرفته بود با وجود محدودیت ها در اعتبارات بیش از 1500 میلیارد تومان اختصاص داده شد به صندوق شکوفایی و نوآوری تا امروز 1600 شرکت دانش بنیان ثبت شده و هدف این است که تا امسال به بیش از 5/3 برابر برسد جوان های مبتکر و با استعداد بتوانند با استفاده از این امکان این حوزه ای را که بهره وری بالا در آن است گسترش دهند.

در یکی دیگر از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید بر افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی است.

با افتخار می شود امروز اعلام کرد که ما در تولید داخلی کالاهای اساسی رشد خوبی داشته ایم. تراز منفی غذایی کشور که حدود 8 میلیارد باید می دادیم که کالاهای اساسی غذایی وارد می کردیم کاهش پیدا کرد به 4/5 میلیارد دلار یعنی صرفه جویی بیش از 2 میلیارد دلار و ما توانستیم 6/2 میلیارد دلار با تکیه به تولید داخلی کمتر وارد کنیم.

واردات مواد غذایی به کشور در این دوره 9 درصد کاهش پیدا کرد و تولیدات برخی کالاها مثل شکر حدود 20 درصد رشد پیدا کرد.

در یکی از دیگر بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی تامین امنیت غذا و درمان بیان شده همه مردم ایران شاهد بودند و لمس کردند که اجرای طرح تحول سلامت چه تاثیر عمیقی در زندگی مردم در این دو سال گذاشته است حتی منکران فضیلت های ایران اسلامی هم ناچار از اذعان و اعتراف شدند که این طرح توانسته است یک رضایت مندی گسترده ایجاد کند هم میزان پرداخت از جیب مردم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و هم پوشش بیمه سلامت را به حدود ده میلیون نفر که تحت پوشش نبودند گسترش دهد.

بند دیگری از همین سیاست ها تاکید بر صادرات دارد، رشد صادراتی که ما شاهد بودیم در سال گذشته به نحوی که در شرایط امروز ما صادرات غیر نفتی ما البته به همان تعریفی که همیشه مورد استفاده بوده است می تواند تکافوی واردات را بکند البته در یک تجارت رشد یافته هم صادرات ما باید افزایش یابد و هم در جاهایی که ما به کالاهای سرمایه ای و واسطه ای نیاز داریم در آنجا هم رشد حاصل خواهد شد اما این ارتقاء حجم واردات خارجی است که در واقع شاخص حضور ما در سیاست خارجی است برای تسهیل این مطلب، در گمرک که مقررات مربوطه که حدود 26 روز طول می کشید به 4 روز تقلیل یافته است.

بندهای دیگری هم هست که فرصت کم است اما به این نکته اشاره کنم یکی از رویکردهای جدی سیاست های اقتصاد مقاومتی کاهش اتکا بودجه به درآمدهای نفتی است. همه آنهایی که با آمار سر و کار دارند اذعان دارند که اتکا بودجه به درآمد نفت کاهش پیدا کرده و در اقتصاد پساتحریم همین مسیر با قوت، متانت، تدبیر و تعامل ادامه پیدا خواهد کرد البته لازمه عدالت اقتصادی مبارزه با فساد ، انحصار و رانت هم هست همزمان باید برای رقابتی شدن اقتصاد ایران ریشه های فساد را خشکاند.

کلام  آخر شرط توفیق ما در این مسیر عزت بخش، حفظ انسجام ملی است تامین مشارکت همگانی و تقویت سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم، بین مردم و دولت بین همه ارکان حاکمیت با یکدیگر، همان چیزی که در نامگذاری امسال مقام معظم رهبری هوشمندانه بر آن تاکید کردند همدلی و همزبانی ملت و دولت.

لازمه های این همدلی و همزبانی چیست که منجر به همگامی و همکاری شود؟ یک: هدف مشترک دو: تحلیل مشترک و سه: اطلاعات مشترک؛ ما باید در هدف با هم یگانه بیندیشیم نگاه ملی را بر نگاه جناحی حاکم کنیم نگاه نسلی و بلند مدت را بر نگاه های لحظه پردازانه و کوتاه مدت فائق کنیم، در راه حل نگاه مان را جهانی کنیم و اولویت و ملاک های مشترک داشته باشیم.

اینها آن چیزهایی است که مسئولان فرهنگی ما و هر کس تریبونی در اختیار دارد باید کمک کند که به این نگاه مشترک برسیم. گاهی ناهمگونی ها به دلیل اطلاعات متفاوت است و آن اطلاعات را مشترک کنیم، گاهی قضاوت هایی بر مبنای اطلاعات نادرست صورت می گیرد. رسانه ها، تریبون ها، تریبون دارها وظیفه مشخصی دارند، راستی آزمایی داده ها وظیفه است ، هر چه را شنیدیم لزوماً درست نیست و باید آن را ارزیابی کنیم.

البته وظیفه دولت پاسخگویی و شفافیت است و اما وظیفه آنهایی که تریبون در اختیار دارند این است که  در مطالبی که در اختیار قرار می دهند قبلش بررسی کنند، راستی آزمایی کنند و بپرسند.

 در هفته دولت که در واقع هفته دولت و ملت است چون سال، سال همدلی ملت و همزبانی ملت و دولت است هر کس باید از خودش بپرسد من برای همدلی و همزبانی چه کرده ام و برای افزایش سرمایه اجتماعی چه کرده ام؟

ایجاد شکاف و بدبینی، دامن زدن به سوء ظن در شرایط کنونی خلاف مصالح ملی است. باید این سرمایه امید و اعتماد را در مسجد، دانشگاه، رسانه ها و شبکه های اجتماعی مرتباً دم افزون کرد و  اگر چنین کردیم و اگر ما هر کدام وظیفه خود را شناختیم و عمل کردیم و با دستور کار تدبیر و تعامل و با پیش رو قرار دادن سیاست های اقتصاد مقاومتی،  ان شاء الله به روزی خواهیم رسید که اقتصاد ایران اسلامی و وحدت و انسجام ایران اسلامی در جهان بدرخشد و پیام موفقیت راه حل اسلامی را به همه جهانیان نشان دهد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 88975

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده