متن سخنان دکتر روحانی در دیدار اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی

رییس جمهوری در دیدار اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حفظ فناوری هسته ای و تجاری سازی آن، لغو قطعنامه های قبلی شورای امنیت در مورد ایران، برداشته شدن تحریم های مالی و اقتصادی بعد از اجرای توافق و خروج پرونده ایران در ده سال آینده از شورای امنیت را از دستاوردهای مذاکرات هسته ای برشمرد و گفت: اکنون به مرحله ای رسیده ایم که نام آن را باید «بازدارندگی حقوقی» گذاشت.

جمعه 6 شهريور 1394 - 10:26

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله طاهرین و صحبه المنتجبین

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمه الله برکاته

بسیار سپاسگزاریم  و تشکر می کنیم از محضر جنابعالی که در پایان سال دوم دولت و سرآغاز روزهای اولیه سال سوم فعالت دولت یازدهم، اجازه فرمودید تا محضر جنابعالی در هفته دولت شرفیاب بشویم و از رهنمودهای جنابعالی مثل همیشه استفاده و بهره برداری کنیم.

ما دولت یازدهم را شکل گرفته از تدبیر حضرت مستطاب عالی می‌دانیم؛ آن زمانی که فرمودید این رأی حق الناس هست و فرمودید همه پای صندوق آرا بیایند حتی آنهایی که با نظام خیلی میانه خوبی ندارند بخاطر کشورشان پای صندوق آرا بیایند و این رهنمود و تدبیر جنابعالی به یک حماسه بزرگ سیاسی منجر شد که 73 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند آن هم  در شرایطی که دشمنان انقلاب فکر می کردند با فشارها و تحریمهایی که ایجاد و وضع کرده اند ، مردم را از انقلاب و نظام مایوس کرده اند اما این انتخابات نشان داد که مردم کاملاً امیدوارند و کاملاً به نظام اعتماد دارند.

همه تلاش دولت طی 2 سال اخیر این بوده که این امید و اعتماد را در جامعه حفظ کند؛ اعتماد مردم نسبت به یکدیگر، گروه ها و جناح ها به یکدیگر و مهمتر از همه اعتماد مردم نسبت به نظام و امیدی که به آینده این نظام ،توسعه کشور و رفاه اجتماعی و ان شاء الله به  گسترش معنویت ، اخلاق و اجرای احکام اسلام در این جامعه دارند. به همین دلیل مبنای عمل ما در این دولت این بوده که از لحاظ اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی و امنیتی کاری کنیم که به برخی از خواست های مردم پاسخ مثبت داده باشیم.

بزرگترین دستاوردهایی که ما طی دو سال اخیر داشتیم، ایجاد یک آرامش در زمینه اقتصادی و اجتماعی در جامعه بوده، مردم در بازار کالا، ارز و معاملات ، هم به آینده امیدوار بوده اند و هم احساس می کردند یک آرامشی بر این بازارها حکمفرما است و این سرمایه اصلی و بسیار مهم ما بود.

از دیگر سرمایه های ما اعتمادی بود که مردم به دولت داشتند. اگر دولت به آنها می گفت شرایط اقتصادی، وضع تورم، رکود یا  رونق و همچنین آینده بازار ارز چیست؟ کاملاً معلوم بود که مردم به سخنان مسئولین دولتی اعتماد می کنند و این را در عکس العمل مردم در بازار مشاهده می کردیم و شاهد بودیم.

همچنین ما در این دو سال ،  تا حدی که در توانمان بود توانستیم به وعده هایی که در عرصه اقتصادی به مردم داده بودیم عمل کنیم.  در زمینه تورم به مردم وعده داده بودیم که روند نرخ تورم حتی الامکان روندی کاهنده باشد و تازه ترین آمار مرکز آمار کشور نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه به  11 و 5  و تورم دوازده ماهه به 13 و 8  کاهش یافته است و این ارقام بیش از انتظارات و توقعات حتی کارشناسان دولتی در آغاز سال بود چرا که  دولت از ابتدای امسال با مشکلاتی همچون ادامه تحریم ها و کاهش نرخ نفت مواجه بوده به گونه ای که نرخ نفت اکنون به پایین ترین سطح خود در سالهای اخیر رسیده است.

در زمینه رکود ما به مردم وعده داده بودیم که  در سال 93  اقتصاد کشور از رکود خارج و از رشد منفی به رشد مثبت خواهد رسید. شاید خیلی سخت بود که از رشد منفی منهای 6 و 8 درصد در سال 91 بتوانیم در سال 93 و طبق اعلام بانک مرکزی به رشد +3 برسیم و امیدواریم روند رشد مثبت اقتصاد کشور باوجود همه مشکلاتی که در سال جاری با آنها مواجه ایم ، ادامه یابد.

همچنین در زمینه اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید و توصیه حضرت مستطاب عالی بوده؛ علامتها نشان می دهد که حرکت دولت در مسیر اقتصاد مقاومتی است و بالاترین نشانه آن رشد مثبت است. افزایش تولید به معنی درون زان بودن و افزایش صادرات غیر نفتی به معنی برون گرا بودن است.  صادرات غیر نفتی ما در سال 93 حدود 19 درصد افزایش داشته و تقریباً بین صادرات و واردات یک تعادلی بوجود آمده که نشانگر آن است که آنچه در اقتصاد مقاومتی مورد تاکید بوده، دنبال شده است.

دولت با تمام توان می کوشد همه اصولی را که در اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید شده ، اجرایی وعملیاتی کند و ادامه دهد و البته دولت توجه دارد که مشکلات مردم از لحاظ اقتصادی هنوز باقی است  و همچنان وضع تورم شرایط دلخواه مردم نیست. البته خیلی طبیعی است مردمی که حدود 7 درصد در اقتصاد ملی شان در سال 91 کاهش را شاهد بودند به این سادگی آن کاهش جبران نخواهد شد و ما باید 7 درصد رشد مثبت داشته باشیم که به سال 90 برگردیم . بنابر این باید کار زیادی انجام گیرد و هدف ما رشد بالا همانطور که شما در برنامه ششم، سیاست های کلی تاکید فرمودید رشد 8 درصد می تواند مبنای حرکت ما باشد و امیدواریم در سالهای آینده با تلاشی که انجام می گیرد به رشد 8 درصدی برسیم. ما توانستیم از سال 92 که سال سختی بودعبورکنیم.

البته چاله هایی پیش روی دولت بود که هنوز هم هست  و ما نتوانسته ایم آن ها را پر کنیم. هر ماه یارانه نقدی یک چاله بزرگ پیش پای ما بوده و فشار آورده است. از ابتدای آن، قانون درست اجرا نشده و به اندازه درآمد، یارانه پرداخت نشده به گونه ای که  به جای 20 هزار تومان 45 هزار تومان پرداخت شده و ما نمی توانستیم چیزی را که مردم چند سال به آن عادت کرده بودند کاهش بدهیم و یا برگردانیم و یا یارانه ای که به همه داده می شد به آنهایی که نیازمند نبودند پرداخت نشود و اینها زمان می برد تا بتوانیم به تدریج یارانه ها را حذف کنیم.

مسکن مهر چاله دومی پیش پای ما بود. خانه هایی در مکان های نامناسب و بدون توجه به مشکلاتش و تامین برق، گاز، جاده ، مدرسه و سایر نیازهایش ، ساخته شده  که باید آن خانه ها را تکمیل و نیازهایش را تامین کنیم و ما در حال انجام کارها هستیم.

 بدهی های دولت، چاله دیگری بود.

باوجود همه مشکلات پیش رو، ما در اقتصاد و در چارچوب برنامه  اقتصادی مدنظر دولت، بطور نسبی موفق هستیم و در جلسات اقتصادی که با کارشناسان دارم آنچه تا امروز بدست آوردیم قدمی پیشتر از پیش بینی های ما در جلسات اقتصادی است که باید این راه را ادامه دهیم و البته در شرایط جدید پساتحریم،  ما نیازمند طراحی نو هستیم و این بسیار مهم است که چگونه از منابع جدید، روابط  بانکی در دنیا و از تسهیلاتی که می تواند در اختیار ما قرار گیرد، از منابع جهانی، فاینانس و منابع و سرمایه خارجی،  استفاده کنیم.ما در حال کار کردن و آماده نمودن طرحی در همین زمینه هستیم که تقدیم جنابعالی خواهیم کرد و ان شاء الله با اعضای ستاد اقتصادی برای بهره گیری از رهنمودهای جنابعالی خدمت می رسیم .  از یاد نخواهیم برد که باید درون زا باشیم و اگر سرمایه خارجی و یا تسهیلات را جذب می کنیم  برای  رونق تولید داخلی و اشتغال داخلی است و ما دنبال این هستیم که مشارکت با سرمایه خارجی داشته باشیم ، تکنولوژی جدید را جذب کنیم  و بخشی از محصولات را صادر کنیم و صادرات می تواند مبنای رقابت در اقتصاد جهانی را برای ما  بوجود بیاورد و کیفیت محصولات را بالا ببرد و ما این مسیر را با هدایت ها و رهنمودهای جنابعالی ادامه خواهیم داد.

در زمینه مسایل سیاسی و امنیتی محضر جنابعالی عرض می کنم  در طول این دو سال وضع ما علیرغم همه مشکلاتی که در منطقه بوده  به طور نسبی بسیار خوب بوده است. از روز اول پیش بینی می کردیم خطر بزرگی که پیش پای مردم هست  ایجاد اختلاف بین مذاهب و قومیت هاست و لذا یک تاکید دولت از روز اول آشتی ملی بوده و بر این مبنا حرکت کرده که باید حقوق مردم مد نظر قرار داده شود و حقوق شهروندی تاکید دولت بوده وما امروز ثمره آن را می بینیم.  اینکه  اهل سنت و سایر مذاهب و اقوام مختلف همه  در ایران به آینده امیدوار و همه مطمئن  باشند که به حقوقشان رسیدگی می شود، سدی برای جلوگیری از نفوذ گروهک های تروریستی و جذب سرباز در داخل کشور است. کاری که در مجموع وزارتخانه های اطلاعات و کشور انجام می دهند در مجموع بسیار خوب و ارزشمند است.

جلسات شورای امنیت کشور بطور منظم تشکیل شده و گزارش داده می شود.

سپاه پاسداران، بسیج و نیروی انتظامی همه بخوبی از مرزها حراست کرده و وزارت اطلاعات بخوبی توانسته افرادی را که (برای ضربه زدن )وارد می شوند دستگیر کند مواد منفجره وارداتی خسارتی به کشورمان وارد نکرده و این به معنای امنیت خوب است.

در بخش وزارت دفاع ما تحقیقاتمان را ادامه می دهیم و  سلاح ها و موشک های جدید و همه نیازمندی های دفاعی مان را دنبال خواهیم کرد.

در همین بازدید اخیرم از دستاوردهای  یکسال اخیر نیروهای ما در وزارت دفاع و نیروهای مسلح، اقدامات و دستاوردهای آنها امیدوار کننده بود.

در زمینه فناوری، معاونت فناوری و وزارت علوم حرکت بسیار خوبی دارند. امروز ما 1500 شرکت دانش بنیان فعال داریم که برخی از آنها ده ها و صدها نفر را جذب کرده اند. در زمینه آی تی و آی سی تی کار خوبی انجام گرفته، گزارش وزارت ارتباطات این بود که در سال 93 بیش از 40 هزار نفر را مشغول بکار کرده و اشتغال زایی شده و در سال جدید قول 100 هزار نفر را داده اند.

فناوری های جدید می تواند به ما در جذب  تکنولوژی و ایجاد اشتغال بویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار کمک کند.

در این دولت صندوق نوآوری و شکوفایی را فعال کردیم و امسال 1500 میلیارد تومان در صندوق وام در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد و حرکت بسیار خوبی است و رتبه ما از لحاظ علمی به 16 در دنیا رسیده که افتخار آمیز است.

البته ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث می کنیم که شاخص ها را چگونه تنظیم کنیم که دقیقا علامت های لازم را از لحاظ علم و فناوری به  ما بدهد که گفتیم این کار را دبیرخانه شروع کند و به اطلاع جنابعالی می رسد.

در زمینه سیاست خارجی حرکت بسیار خوبی با هدایت های جنابعالی شروع شد و کاری به ثمر نشست که امروز تقریبا همه دنیا جز  رژیم نامشروع و اشغالگرکه با صدای بلند مخالفت می کند و برخی جنگ طلبان در آمریکا، ما  کشوری را نمی بینیم که با آن مخالف باشد و یا بتواند مخالفت کند و این به معنی یک حرکت جدید در روابط بین الملل است.

 فرزندان انقلابی جنابعالی تحت هدایت های جنابعالی کار بزرگی را در این مذاکرات انجام دادند و هیچ گاه در مذاکرات منفعل نبودند و همواره موثر و مستقل در مذاکرات حضور پیدا کردند  و در مذاکرات در برابر شش قدرت دیگر پاسخ گفته وحرف زدند و از منافع ملی دفاع کرده و بخوبی تفهیم کردند که ما به هیچ عنوان اجازه تضعیف قدرت نظامی خود را نمی دهیم و عزت ملی را حفظ کردند و تا زمانی که یک چیز بزرگی را از طرف نگرفتند چیزی را ندادند و این در تمام مذاکرات مشهود است.

 خطوط اصلی که ترسیم کرده بودید در زمینه حفظ فناوری هسته ای که حفظ شود دوستان ما یک قدم جلوتر رفته و  تجاری سازی را گرفتند و این که ما در زمینه فناوری هسته ای با دنیا در حال تعامل باشیم و چیزی بدهیم و بگیریم ، کیک زرد بگیریم  یو اف سیکس غنی شده را بفروشیم  و در زمینه اراک بتوانیم با حضور کشورهای دیگر فناوری های جدیدتری را مورد بهره برداری قرار دهیم.

و این که قطعنامه ها لغو بشوند و تحریم های مالی اقتصادی برداشته شوند و تحریمها در زمان معقول تمام شود و در زمان نسبتا معقول در طول ده سال آینده کلاً پرونده ما در شورای امنیت حذف شود و این کاری است که در تاریخ روابط بین الملل لااقل در سالها و دهه های اخیر  بی نظیر بوده است.ما قدردان حضرتعالی هستیم که در همه مراحل هدایت و حمایت فرمودید و نکات لازم را گوشزد کردید و دولت خود را موظف می دانست که نظرات و دستورات جنابعالی را عمل کند.

بحمدالله به نقطه ای رسیده ایم که می توانیم نام آن را بازدارندگی از لحاظ حقوقی بگذارم. به توافقی رسیدیم که هر کس در دنیا  بخواهد با این توافق مخالفت کند، منزوی می شود و این به معنی بازدارندگی است و این ترم جدیدی در حقوق بین الملل است که در این توافق  بوجود آمده و امیدواریم که ثمرات و اثرات آن را هم مردم ما لمس کنند بعد از پایان تحریم و به تدریج ما توانستیم ازفضای جدید برای زندگی و رفاه مردم استفاده کنیم.

در مسایل اجتماعی و سلامت و فرهنگ ، اقدامات خوبی شده که همکاران در فرصتی که هست در محضر جنابعالی عرضه می کنند.

آخرین نکته این است که امسال سال مهمی برای دولت برای اجرای یک انتخابات بسیار خوب در کشور است و دولت خود را متعهد به اجرای قانون می داند و هیچ معیاری را بالاتر از قانون نمی داند. دولت  به همه نهادهایی که باید در انتخابات حضور داشته باشند احترام می گذارد و با آنها همکاری خواهد کرد. دولت به خوبی متوجه است در شرایط فعلی کشور و منطقه ، اختلاف نظر سیاسی بین گروه ها و جناح های سیاسی قابل قبول و حتی گاهی لازم و مفید است اما در اداره کشور، حکومت و مدیریت معنایی ندارد که ما شاهد اختلاف باشیم و همه تلاش دولت تعامل با سایر قوا، نیروهای مسلح و سایر نهادها است. ما  تابع هدایت ها، نصیحت ها ، خط مشی ها و رهنمودهای حضرت مستطاب عالی برای کل کشو و اداره کشور خواهیم بود.

و هر آنچه تا امروز به دست آورده ایم در سایه لطف خداوند، وحدت و انسجام ملی ، هدایت ها و حمایت های جنابعالی بوده است و ان شاء الله تا پایان این دولت، از لطف و محبت شما برخوردار خواهیم بود.

 السلام علیکم ورحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 88961