دکتر بانک در دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان اسلامشهر و در همایش نشاط و امید:

برخی مخالفان به هر نحوی تلاش دارند تا جلوی اقدامات موفقیت‌آمیز دولت را بگیرند/ مخالفان دولت نشاط و امید را درجامعه هدف قرار داده‌اند/دولت باتمام توان تکمیل پروژه مسکن مهر را ادامه می دهد/تاکید بر عزم دولت برای تکمیل و اتمام همه تعهداتش در سفرهای استانی

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با تشریح دستاوردهای دولت تدبیر و امید، گفت:‌ با تلاش‌های گسترده و تصمیم‌‌گیری‌های خردمندانه در دولت یازدهم و با وجود کاهش درآمدهای نفتی به یک سوم و همچنین شرایط تحریمی در کشور، شاهد کاهش نرخ تورم از 42 درصد به کمتر از 14 درصد در ماه جاری و افزایش شاخص های رشد اقتصادی هستیم.

شناسه خبر: 88940 -

چهارشنبه 4 شهريور 1394 - 15:23

دکتر مرتضی بانک روز چهارشنبه در همایش نشاط و امید که در دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان اسلامشهر برگزار شد،گفت: همه برنامه‌های اقتصادی دولت مبنایی بوده و خوشبختانه رونق اقتصادی در کشور بعد از تحولات بوجود آمده در سیاست خارجی طی ماه‌های آینده نمایان تر خواهد شد.

وی اتکا به خرد جمعی و تخصص در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین بکارگیری نیروهای کارآمد و مدیرانی که بتوانند اهداف را پیاده کنند، از مهم‌ترین اصول موفقیت در مدیریت کشور عنوان کرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری با بیان این که دولت تدبیر و امید توانسته است کارنامه ارزشمندی از خدمت را به مردم ایران ارائه دهد، گفت: با دیدگاه بسیار آینده نگر مردم شهید پرور ایران شاهد مشارکت بالا در انتخابات ریاست جمهوری بودیم و مردم، به رییس جمهوری رای دادند که بتواند بحران‌های اساسی و اصلی کشور را سامان دهد.

دکتر بانک تأکید کرد: در حال حاضر دولت یازدهم مفتخر است که بخش‌های زیادی از انتظارات اصلی مردم را برآورده کرده است.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی و سیاست داخلی و خارجی در ابتدای کار دولت یازدهم گفت: کشور به دلیل محدودیت‌های زیاد در سیاست خارجی، مشکلات در حوزه اقتصاد و محدودیت‌های فراوان در حوزه اجتماعی و فضای بسته، وضعیت بسیار بحرانی را طی می‌کرد.

دکتر بانک افزود: مشکلات اساسی اقتصادی از مهمترین مسایلی بود که کشور با آن روبرو بود و تردیدی نیست که حل سریع و وسیع مشکلات اقتصادی ریشه دار، دشوار است اما خوشبختانه جهت‌گیری‌ها و گام‌های دقیق و حساب شده دولت یازدهم برای بهبود وضعیت کشور، به ثمر نشسته است.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: در دولت‌های نهم و دهم بالاترین درآمد ارزی تاریخ کشور، رقم زده شد و چیزی در حدود 700 میلیارد دلار درآمد نفتی در دوره هشت ساله نصیب کشور شد اما شاهد تورم 42 درصدی و بدهی‌های بالا در سال 92 بودیم.

دکتر بانک در ادامه به تشریح دلایل وضعیت اقتصادی نامناسب کشور در آن سالها به رغم درآمدهای نفتی بالا پرداخت و گفت: در دولت قبل در یک سفر استانی 400 یا 500 پروژه در هیأت دولت و در یک لحظه بدون آنکه زمینه‌ها و طرحهای بلند مدت آن در نظر گرفته شده باشد به تصویب می‌رسید تا تنها عده محدودی را خوشحال کند و این درحالی است که تصمیمات دولت اگر بر این مبنا باشد که دلخوشی زودگذر برای مردم ایجاد نماید قطعاً منافع بلند مدت کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: صادرات نفتی کشور نیز در آن دوران تنها محدود به 5 یا 6 کشور می‌شد که آن درآمد نیز صرف خرید کالاهای مورد نیاز کشور از همان کشورهایی می‌شد که به آنها نفت می‌فروختیم و این بی‌سامانی در اقتصاد منجر به بحران اقتصادی شد که اگر این شرایط ادامه می‌یافت امروز باید منتظر تورم 60 یا 70 درصدی در کشور بودیم.

دکتر بانک اظهار داشت: متأسفانه بسیاری از درآمدهای ارزی کشور توسط عده‌ای به یغما رفت و فساد وحشتناکی در کشور ایجاد شد تا جایی که تنها یک نفر 2 میلیارد و 600 میلیون دلار از درآمدهای کشور را به هدر داد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری تأکید کرد: سؤال اساسی این است که چگونه با وجود تحریم‌ها و کاهش بهای جهانی نفت در حال حاضر شاهد کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی هستیم.

دکتر بانک با اشاره به وجود برخی از انتقادات نسبت به دولت طی دو سال گذشته گفت: برخی مخالفان دولت نمی‌توانند و نمی‌خواهند که اجازه دهند فعالیت‌های دولت به موفقیت برسد و به هر نحوی تلاش دارند تا جلوی اقدامات موفقیت‌آمیز دولت را بگیرند.

وی ادامه داد: تا پیش از توافق هسته‌ای مخالفان دولت تمام توان خود را در بخش‌های مختلف بکار بستند تا این مذاکرات به سرانجام نرسد چرا که به خوبی می‌دانستند اگر توافق هسته‌ای انجام شود این سؤال در سطح جامعه مطرح خواهد شد که چگونه مردم هشت سال در شرایطی بودند که شش قطعنامه ضدایرانی علیه ایران صادر شود و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی کشور محدود شود.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری افزود: ملت بزرگ ایران و کارشناسان متخصص در امر سیاست خارجی توانستند جمهوری اسلامی ایران را از قطعنامه های شواری امنیت بدون هیچ مشکل اساسی خارج کنند و در عین حال کلیه امکانات هسته‌ای حفظ شده وخط قرمز‌های مدنظر نیز رعایت شد.

دکتر بانک در تبیین سیاست دوم مخالفان دولت برای برهم زدن توافق هسته‌ای گفت: این عده تلاش دارند که این توافق را تخریب کرده و یا آثار آن را در جامعه کمرنگ نمایند تا این توافق در افکار عمومی بی‌ارزش جلوه نماید.

وی با بیان این که مخالفان دولت نشاط و امید را درجامعه هدف قرار داده‌اند، اظهار داشت: آنها نمی‌خواهند که مردم همچنان نسبت به دولت و آینده امیدوار باشند و تمایل ندارند که ثبات و نشاط ایجاد شده در جنبه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاست خارجی و فرهنگی در کشور وجود داشته باشد و شهد شیرین این اتفاقات در کام جامعه قرار گیرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری به رفت و آمدهای هیأت‌های مهم سیاسی و اقتصادی طی دو سال گذشته به کشورمان اشاره کرد و گفت: این حجم از روابط نشانگر امنیت در روابط خارجی کشور است.

دکتر بانک با اشاره به اینکه در حوزه سلامت و بهداشت در دولت تدبیر وامید گام‌های بسیار مهمی برای ایجاد رفاه اقتصادی و امنیت بهداشت در کشور پایه‌گذاری شده است، افزود: امروز مراحل درمانی با هزینه کم انجام می‌شود و این افتخار بسیار بزرگی برای دولت است که با وجود شرایط و مشکلات اقتصادی توانسته این اقدام اساسی را انجام دهد.

وی با اشاره به پیشرفت 87 درصدی در پروژه مسکن مهر در دولت یازدهم گفت: دولت با تمام توان این پروژه را ادامه خواهد داد اما معتقد است برای حل مشکل مسکن در کشور باید راه حل‌های اساسی و مهم‌تری را نیز طی کرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری بر عزم دولت برای تکمیل و اتمام همه تعهدات خود در سفرهای استانی تأکید کرد و گفت: دولت معتقد است همه طرح‌های تصویب شده در سفرهای استانی تا پایان دولت به اتمام برسد و اعتبارات همه این طرح‌ها نیز از منابع مشخص در نظر گرفته شده است.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به جمعیت 800 هزار نفری اسلامشهر گفت: این شهر از شهرهای بسیار تأثیرگذار در استان تهران می‌باشد که با تقدیم 900 شهید به انقلاب و کشور، از پیشگامان حرکت جهادی و شهادت طلبانه در دفاع از مملکت است.

دکتر بانک ادامه داد: اسلامشهر در حوزه‌های فرهنگی، هنری، ورزشی، اقتصادی و صنعتی از شهرهای پیشگام استان تهران است.

شناسه خبر: 88940

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده