متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان همدان

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان همدان با بیان اینکه دولت مسیر توسعه کشور را با قوت به پیش خواهد برد، افزود: حقوق مردم ایران را نه تنها در عرصه هسته‌ای بلکه در تمام زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی محقق خواهیم کرد.

شناسه خبر: 88891 -

سه شنبه 3 شهريور 1394 - 13:42

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله طیبین و صحبه المنتجبین

همدان، همدانِ شور و نشاط و دلاوری است؛ همدانی که از همه خیابان‌ها و کوچه‌های این شهر، مهر، محبت، صفا، برادری و اتحاد استشمام می‌شود. استقبال پرشور مردم شریف استان همدان در خیابان‌های این شهر به معنای قدردانی مردم از نظام اسلامی، انقلاب اسلامی و همچنین از خادمان کوچک خودشان در دولت تدبیر و امید  است. همدان به عنوان مرکز کهن‌ترین دولت و تاریخ تمدن، در سرزمین ایرانِ عزیز ماست.

همدان شهر بزرگان؛ شهر بوعلی‌سیناها، باباطاهرها، سیدجمال الدین اسدآبادی و میرسیدعلی همدانی است. همدان مرکز افتخارآفرینی برای ملت ایران و شهر برادری و اتحاد در میان همه اقوام رنگارنگ در سرزمین ایران است.

همدانِ عرفان، فلسفه، مرکز طب و پزشکی، همدان سیاست، دلاوری، ایثار؛‌ همدانِ پایگاه هوایی قهرمان و ایثار، تیپ زرهی دلاور در طول دفاع مقدس، همدانِ دلاوری‌های سپاه و بسیج و انصار الحسین(ع)؛ همدان سرزمین عارف بزرگ آیت‌الله مدنی، همدانِ شهید مفتح و شهید قدوسی؛ همدان، شهر علم و عرفان و دانش و ایثار.

و من افتخار می‌کنم در هفته‌ای توانستم به محضر شما مردم عزیز ، فهیم و دلاور همدان برسم که هم هفته همدان و روز همدان ، روز بوعلی‌سینا و روز پزشک و هم هفته دولت و بالاتر شب میلاد مولای ما حضرت علی‌بن موسی الرضا (ع) است. افتخار همه ما ایرانیان که هر چه داریم از لطف او و مرقد پاک او داریم و کیست در این سرزمین که عاشق خاندان رسالت باشد و عاشق زیارت آن امام همام باوفای رئوف در ارض خراسان نباشد؟ که فرمود: «سَیُدفَنُ بِأَرضِ خراسان بَضعَه مِنی ، ما زارَها مَکروب إلّا نَفَّسَ الله کُربَه و لا مُذنِبٌ إلّا غَفَرَ الله ذُنوبَه». پیامبر در دوران حیات خود پیش بینی کرد، بشارت داد و به مردم ایران و مردم این سرزمین و همه مسلمانان فرمود: پاره تن من در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد هر کسی که هر غم و مشکلی دارد، اگر به پناه آستان او برود مشکل او حل خواهد شد و هر گناهکاری که به عتبه بوسی او بشتابد گناهان او آمرزیده می‌شود.

امشب شب میلاد آن عزیز، آن امام بزرگوار و آن مفخر همه ایرانیان است.

یکی دو جمله راجع به مسایل روز کشور و هفته دولت بگویم و سپس راجع به همدان؛ آشنایی من با همدانِ شما دیرباز است. من اولین سخنرانی‌ام را 50 سال پیش در شهر تویسرکان همدان و در خرداد سال 1344 ایراد کردم. البته شما را دلگیر نمی‌کنم که بعد از دو شب سخنرانی دستگیر شدم، اما در عین حال خاطره خوش حضور مردم در شهر تویسرکان و در سال بعد در شهر ملایر را از یاد نخواهم برد. مهربانی‌های این مردم، انقلابی‌ بودن، ایثار و وفای مردم به نهضت اسلامی را از 50 سال پیش من در این استان شاهد و گواه بوده‌ام و یکی از سخنرانی‌های معروف من در سال 56 در شهر نهاوند این استان بود.

ما امروز بحمدالله بعد از دو سال از شروع افتخارآمیز کار دولت تدبیر و امید که با رأی ارزشمند شما مردم در 24 خرداد سال 92 آغاز شد، به حول و قوه الهی به قدم‌های مهمی برای دستیابی به اهداف مان با همت، ایثار، مشارکت و حمایت شما مردم دست یافته‌ایم. امروز چهره ایران از هر زمان دیگر در سطح جهان و در منطقه و غرب وشرق بیش از گذشته آن، چهره ای فرهنگ دوست، صلح دوست، مقاوم، مستقیم در مسیر اهل بیت(ع) و انقلاب به همه جهانیان معرفی شده است.

امروز مردم می‌دانند ملت بزرگ، فرهنگ دوست و مقاومی در این سرزمین به نام ایرانیان دلاور زندگی می‌کنند. امروز به همت شما مردم و با تلاش دولتمردانی که منتخب شما هستند، چهره واقعی ایران به جهانیان معرفی می‌شود. امروز بعد از تلاش 23 ماه مذاکره پیگیر توسط فرزندان انقلابی شما و دیپلمات‌های قهرمان شما به نقطه‌ای رسیدیم که توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم. امنیت واقعی را به این کشور بازگردانیم، قطعنامه‌های غلط، ظالمانه و ضدحقوق بشری از همان مرکزی که صادر شده بود، توسط همان گروهی که این قطعنامه صادر شده بود، در همان مرکز یعنی در شورای امنیت سازمان ملل متحد این قطعنامه‌ها را لغو کردیم.

این افتخار بزرگ از آنِ ایستادگی ملت ایران در طول 12 سال هدایت‌های مقام معظم رهبری و همچنین ایثار و فداکاری همه دست‌اندرکاران و بویژه مذاکره کنندگان است که امروز به این نقطه درخشان دست یافته‌ایم؛ تا دیروز از دیدگاه آنها و دیدگاه سازمان ملل، غنی‌سازی در این کشور برخلاف مقررات بین‌المللی بوده ، اما امروز طبق مصوبه خود آنها نه تنها ایران حق اعمال غنی‌سازی هسته‌ای را در این کشور دارد بلکه در قطعنامه، همه کشورهای بزرگ را موظف می‌کند ایران را در دستیابی به فناوری‌های بالاتر در زمینه هسته‌ای کمک کنند.

این اقدام و دستاورد ملت ایران جای افتخار دارد؛ کمتر دولت و ملتی است در دنیا که موفق شده باشد بدون آنکه قطعنامه‌های ظالمانه را برای یک لحظه اجرا کرده باشد، آنها را ملغی و لغو بکند و حق غنی‌سازی خودش را نه تنها با شعار و پشت تریبون که از طریق قطعنامه سازمان ملل این حقِ مسلم مردم ایران را در تاریخ تثبیت کرده است.

به حول و قوه الهی زنجیرهای تحریم یکی بعد از دیگری خواهد گسست و مردم ما از همه حقوق اقتصادی و تجاری خودشان بهره‌مند خواهند شد و ان شاءالله در ماه‌ها و سالهای آینده ملت ما شاهد توسعه و حرکت شتابان پایدار به سمت پیشرفت واقعی خواهد بود.

امروز بعد از دو سال این دولت در شرایطی که هنوز تحریم باقی است هم در زمینه اقتصادی و تورم و پایان دادن به رکود و هم در زمینه بهبود شرایط کسب و کار به اهداف خود در حد دو سال تلاش بیش از آنچه در آغاز فکر می‌شد، دست یافته است. ما به مردم قول دادیم که قدم به قدم تورم و نرخ تورم را کاهش خواهیم داد و آماری که مرکز آمار دو روز پیش اعلام کرد، نشانگر آن بود که تورم 12 ماهه ما حتی از 14 درصد هم مقداری کاهش پیدا کرده است.

ما کشور را از تورم بالای 40 درصد به تورم 8/13 درصد رسانده‌ایم و این به معنای ایستادگی و حمایت شما مردم از دولت خدمتگزارتان است. ما به مردم وعده دادیم که تمام مردم را زیر پوشش بیمه درمانی قرار خواهیم داد و در یکسال گذشته برای همه آنهایی که مشمول بیمه نبوده و دفترچه بیمه نداشتند، 10 میلیون دفترچه بیمه جدید برای تحت پوشش قرار دادن همه ایرانیان صادر شد؛ و این به آن معناست که این دولت در زمینه سلامت، بهداشت و همچنین باری که بر دوش مردم از لحاظ هزینه درمان است را روز به روز کاهش خواهد داد و شما دیدید که ما از هزینه 37 درصدی که بر دوش مردم بود بطور متوسط به زیر 5 درصد کاهش داده‌ایم و طرح تحول سلامت را ادامه خواهیم داد.

ما امروز بعد از دو سال می‌توانیم بیش از گذشته به کشاورزان ایرانی خودمان افتخار کنیم و دست پینه بسته آنها را ببوسیم؛ چه این که امسال محصول گندمی که از کشاورزان ایرانی خریده‌ایم به مرز 8 میلیون تُن رسیده است و این بدان معناست که امسال نیازمندی که برای خرید گندم داریم حدود 1 میلیون تُن خواهد بود و این به معنای رشد کشاورزی ما در زمینه‌های مختلف و از جمله در زمینه گندم که محصول استراتژیک است خواهد بود.

در زمینه صنعت، انرژی و تمام بخش‌های اقتصادی و اجتماعی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم در شرایطی که قیمت نفتی که در سالهای گذشته 140 دلار در هر بشکه بود متاسفانه امروز به 40 دلار، یعنی کمتر از یک سوم تنزل پیدا کرده است و علی رغم توطئه‌ها برای کاهش قیمت نفت دولت با همت مردم به تعهدات خود متعهد خواهد بود و راه توسعه کشور را به پیش خواهد برد و حقوق مردم ایران در تمام زمینه‌ها نه تنها در زمینه هسته‌ای، بلکه در همه زمینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به دست خواهیم آورد.

شما امروز می‌بینید هیأت‌های مختلف اقتصادی، سیاسی از سراسر جهان به سمت تهران سرازیر شده‌اند و ان شالله در ماه‌های آینده بعد از برداشن تحریم شاهد حرکت جدیدی در سراسر کشور خواهید بود.

دولت همانطور که در دو سال گذشته به عهد و پیمان خود با مردم وفادار بوده در سالهای پیش رو نیز به عهد و پیمان خود وفادار خواهد بود.

امروز نیاز به وحدت و اتحاد داریم؛ هیچ کس از این کلام که همه باید به قانون عمل کنند دلخور نشود هیچ نهادی در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد. افتخار همه ماست که به قانون متعهد باشیم. طبق این قانون متحد باشیم و خودمان را برای انتخابات پایان سال آماده کنیم و ان شالله همه نهادهای کشور از دولت، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه نیروهای مسلح دست به دست هم خواهیم داد و شاهد یک انتخابات شکوهمند در ایران خواهیم بود.

اما آنچه که در این سفر دولت نسبت به استان همدان تعهد خواهد کرد که همه این مواردی که الان محضرتان عرض می‌کنم به تفصیل امروز در شورای اداری مطرح خواهد شد و به همت شما مردم همه اینها در سال 94 و 95 و آغاز 96 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

راه آهن همدان – تهران، که قطعاً می‌تواند زیرساختی برای اقتصاد، رفاه و امنیت مردم همدان باشد. اتمام زیرساخت این راه‌آهن با 271 میلیارد تومان اعتباری که این دولت خواهد گذاشت، در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

البته در مباحثی که در جمع وزرا در تهران داشتیم نیم قولی هم دادیم که خود ریل را هم همزمان بتوانیم تهیه و ریل گذاری کنیم تا این خط آهن به بهره‌برداری برسد.

نکته دوم تکمیل و بهره‌برداری از کنارگذرهای همدان- رزن و همدان- اسد آباد ‌با مبلغ 122 میلیارد تومان است که در سال آینده به اتمام خواهد رسید و افتتاح خواهد شد.

طرح‌های بیمارستان جایگزین اکباتان، نهاوند، بهار، قائم، اسدآباد و تویسرکان و تخصص سوختگی بعثت همدان با 121 میلیاردتومان تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.

بهره‌برداری از سدهای کلان، سرابی، شنجور و شبکه‌های آبیاری و زهکشی با مبلغ 45 میلیارد تومان که همه اینها امسال یا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

آبرسانی به روستاهای اولویت دار استان همدان که 25 درصد جمعیت روستایی را شامل خواهد شد، با مبلغ 40 میلیارد تومان که در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

توسعه آبیاری تحت فشار برای 5827 هکتار اراضی کشاورزی استان همدان با مبلغ 41 میلیارد تومان که این طرح ظرف امسال و اوایل سال آینده به اتمام خواهد رسید.

آبرسانی به شهرهای ملایر، تویسرکان، فامنین، نهاوند، اسدآباد، صالح آباد و بخشی از همدان با مبلغ 38 میلیارد تومان که تا دهه فجر سال 95 به بهره‌برداری خواهند رسید و با اجرای این طرح‌ها بحران آب در این شهرها مرتفع خواهد شد.

اتمام آزادراه ساوه – همدان که نیاز به 30 میلیارد تومان اعتبار داشت که تأمین شده و سال آینده به اتمام خواهد رسید.

اتمام تأسیسات فاضلاب شهرهای نهاوند، اسدآباد، تویسرکان، رزن با مبلغ 28 میلیارد تومان که سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

اتمام و بهره‌برداری از 9 دانشکده در سطح استان با 35 میلیارد تومان که ان شاءالله تا سال تحصیلی 95 به اتمام و بهره‌برداری خواهد رسید.

عملیات اجرایی شهر جدید هورا در زمینی به وسعت 200 هزار هکتار برای اسکان 120 هزار نفر در 20 کیلومتری همدان که در این سفر کار شروع خواهد شد

فعالیت فرهنگی بنیاد ابن سینا با هزینه‌هایی که نیاز داشته و تأمین اعتبار شده به فعالیت خود و توسعه فعالیت خود ادامه خواهد داد.

برای طرح‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی مجموعاً 1200 میلیارد تومان  تسهیلات مدنظر قرار گرفته که ان شاءالله بانکها این اعتبارات را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهند.

استان و شهر همدان مرکز جاذبه گردشگری است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متعهد است که 11 پروژه گردشگری این استان را با تأمین 50 میلیارد تومان تسهیلات تا پایان سال 95 به بهره‌برداری برساند.

در مجموع در این سفر 42 طرح و پروژه عمرانی برای استان همدان با اعتبار 847 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که همه این طرح‌ها در سال 94 و 95 به اتمام و بهره‌برداری خواهد رسید.

شاد و موفق و سربلند باشید.

شناسه خبر: 88891

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای استانی

- همدان

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده