مولاوردی در همایش تکریم بانوان مروج فرهنگ رضوی:

باید ویژگی‌ها و مختصات فرهنگ رضوی را به درستی شناخته و آن را ترویج داد / برای رسیدن به جایگاه شایسته در جامعه نیازمند الگوی مکتب دین و اهل بیت(ع) هستیم

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه باید برای دستیابی به الگو و روشی که برخاسته از مکتب دین و اهل بیت(ع) باشد، بسترهای لازم را در جامعه فراهم کرد، گفت: باید ویژگی‌ها و مختصات فرهنگ رضوی را به درستی شناخته و آن را در جامعه ترویج کرد.

شناسه خبر: 88821 -

يکشنبه 1 شهريور 1394 - 13:02

شهیندخت مولاوردی روز یکشنبه در نخستین همایش بین‌المللی تکریم بانوان مروج فرهنگ رضوی و سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)، ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا (ع)، به شکوفایی علمی در عصر امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا (ع) علاوه بر تربیت شاگردان بزرگ، در توسعه علم و ایجاد فضای علمی مناسب برای طرح نظریه‌ها و اندیشه‌های مختلف اهتمام می ورزید و با استدلال و منطق به نقد افکار و اندیشه‌های مختلف می‌پرداخت.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، امام رضا(ع) را عالم آل محمد (ص) نامید و گفت: مقام علمی امام رضا (ع) در عصری که در آن زندگی می‌کردند بسیار والا و برجسته بود.
وی با بیان این که دوران امام رضا(ع) با شکوفایی علوم مختلف و تداخل فرهنگ‌های گوناگون همزمان شده بود و همین امر بعضاً موجب پیدایش افکار و عقاید انحرافی و مشرب‌های کلامی و فلسفی گوناگون شده بود، اظهار داشت: در چنین زمانی که چالش‌های جدی در برابر عقاید اسلامی بوجود آمده بود، امام رضا (ع) نقش اساسی در تبیین عقاید اسلامی ایفا کردند.
مولاوردی افزود: امام رضا (ع) توانست با روش مناسبی که در پیش گرفت به جاودانگی و بقاء دین اسلام کمک شایانی بکند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، رأفت و مهربانی را از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد امام رضا (ع) دانست و خاطرنشان کرد: باید آموزه‌های بزرگی را که از این امام همام می‌گیریم در رفتار و منش خود و بطور عملی بکار گیریم.
مولاوردی با اشاره به این که آنچه که در شرایط امروز می‌تواند به جامعه و انسان کمک کند بکار بردن شیوه رفتاری و سبک زندگی امام رضا (ع) است، تصریح کرد: سبک زندگی و شیوه رفتاری و ارتباط مؤثر امام رضا (ع) به ویژه در سفر مدینه تا مرو یک مدل ارتباطی خاص با انسان‌ها بود. این امام همام، اطلاع داشتن از عقاید انسان‌ها و شرایط روز و اتفاقات زمانه را مورد توجه قرار داده و رصد می‌کردند و همین امر یک الگوی موفق در نحوه ارتباط گیری با انسان‌ها و سبک زندگی را بوجود آورد.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به جایگاه شایسته در جامعه نیازمند الگوی مکتب دین و اهل بیت(ع) هستیم و امام رضا(ع) زمینه شکل‌گیری الگو و روش منطقی و مستدل را برای جامعه بشری بوجود آورد، گفت: امام رضا(ع) برای مواجهه با مکاتب و اندیشمندان مختلف روش مناظره را برگزیدند و در جامعه امروز نیز این روش می‌تواند به عنوان شاخص و الگویی با ریشه دینی مطرح شود.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین به شخصیت حضرت معصومه(س) پرداختند و با بیان اینکه آن کریمه اهل بیت(ع) پرورش یافته فرهنگ رضوی است، تصریح کرد: مشارکت‌های اجتماعی حضرت معصومه(س) در جامعه امروز می‌تواند به عنوان الگو باشد و دست‌اندرکاران، مسئولان، محققان و اندیشمندان برای شناساندن این شخصیت دینی و آموزه‌های اصیل و معارف اهل بیت(ع) به نسل جوان و جامعه، باید قدم‌های مؤثری بردارند و این امر جز با تلاش علمی و عملی در زندگی، تحقق نمی‌یابد.
مولاوردی در پایان اظهار امیدواری کرد این همایش بتواند با شناسایی بانوان مروج فرهنگ رضوی به بسط و افزایش آگاهی‌های لازم در راستای ترویج فرهنگ رضوی بپردازد.
مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات و دبیر همایش بانوان مروج فرهنگ رضوی نیز ضمن ارائه گزارشی از برگزاری این گردهمایی گفت: سه پیش نشست علمی همایش با عناوین «همدلی و همزبانی در سیره رضوی»، «امام رضا (ع)؛ اسوه حیات طیبه» و «بانوان فرهنگ‌ساز سیره رضوی» در مشهد مقدس، قم و شیراز برگزار شد و امروز از برگزیدگان مقالات و پژوهش‌های ارائه شده، تجلیل بعمل خواهد آمد.
نخستین همایش بین‌المللی تکریم بانوان مروج فرهنگ رضوی با موضوعات مرتبط با ترویج فرهنگ رضوی در بخش‌های کتاب، مقاله، پایان نامه، رساله دکتری، بخش ویژه زنان ایرانی و غیرایرانی فعال در عرصه فرهنگ رضوی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با هدف شناسایی بانوان محقق و رضوی‌پژوه، برگزار شد.
علاوه بر همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراکز و سازمان‌هایی از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آستان قدس رضوی، سازمان اوقاف و امور خیریه، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، ‌مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران، مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بنیاد بین‌المللی فرهنگی - هنری امام رضا (ع) در برگزاری نخستین همایش بین‌المللی تکریم بانوان مروج فرهنگ رضوی مشارکت داشتند.
در پایان این همایش بین‌المللی از بانوان برگزیده محقق و رضوی پژوه با اهداء لوح و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

شناسه خبر: 88821

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده