معاون اول رئیس جمهور:

اردبیل می تواند به کانونی برای صادرات کشور تبدیل شود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از امتیازات استان اردبیل نسبت به سایر استانها برخورداری از 370 کیلومتر مرز با کشور خارجی است گفت: یکی از دلایلی که برای ایجاد منطقه آزاد در اردبیل اصرار وجود دارد این است که این استان قابلیت آن را دارد که به کانونی برای صادرات کشور تبدیل شود تا بتواند هم کالا و محصولات خود و هم کالای سایر استانها را از این منطقه صادر کند.

شناسه خبر: 88277 -

چهارشنبه 31 تير 1394 - 12:52

دکتر اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل، با تاکید بر اینکه اردبیل یکی از قطب های بزرگ گردشگری کشور است خاطرنشان کرد: باید حتماً زیرساختهای بزرگ گردشگری با کمک بخش خصوصی در این استان تکمیل شود و دولت نیز در این زمینه حمایت خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین استان اردبیل را یکی از قطبهای مهم کشاورزی برشمرد و گفت: دولت در همین شرایط که با کاهش بودجه و اعتبار مواجه است، سال گذشته از مقام معظم رهبری مجوز استفاده از ده میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را دریافت کرد که برای طرح های آب و خاک هزینه کند که عمدتاً این طرح ها در استانهای غربی و شمال غرب کشور است.

دکتر جهانگیری با اشاره به ظرفیتهای استان اردبیل در بخش صنعت و نیز وجود صنعتگران و بخش خصوصی مجرب در این استان تصریح کرد: اگر در بخش صنعت کاری می توان انجام داد و بخش خصوصی نیز برای انجام این کار آمادگی دارد دولت از اجرای اینگونه طرح ها حمایت خواهد کرد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر وجود ظرفیتهای فراوان در استان اردبیل برای افزایش صادرات غیرنفتی کشور خاطرنشان کرد: افزایش صادرات کالا و خدمات یکی از سیاست های قطعی نظام است و اگر مدیری موانع را از پیش روی صادرکنندگان برندارد این مدیر موفق عمل نکرده و مشکل دارد. ما باید موانع را از پیش روی صادرکنندگان برداریم و برای توسعه صادرات حتی اگر لازم است گمرکات باید به صورت 24 ساعته فعالیت داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در خصوص ذخایر ارزی و حواشی مربوط به آن گفت: برخی افراد اصرار دارند که اگر در گذشته در این کشور تخلف شده، پس در دولت فعلی هم می تواند خلاف انجام شود اما در این دولت تخلف صورت نخواهد گرفت و اگر چنین اتفاقی بیفتد من شب تا صبح نمی خوابم تا آن مدیر تکلیفش روشن شود.

وی همچنین به سخنان برخی افراد مبنی بر وجود بابک زنجانی دوم اشاره و خاطرنشان کرد: یک بار در این کشور بابک زنجانی به وجود آمد و همین یک بار کافی است و بنده که در زمان وقوع این تخلف هیچ مسئولیتی نداشتم از این اتفاق شرمسار هستم که چرا در جمهوری اسلامی چنین اتفاقی رخ داده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: چگونه ممکن است 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول این کشور در اختیار یک فرد قرار گیرد؟! وقتی این حرف ها زده می شود به عده ای بر می خورد و تصور می کنند قصد سیاه نمایی دوران گذشته را داریم اما هدف ما زیر سوال بردن گذشته نیست بلکه ما با خود این فعل کار داریم که دیگر نباید تکرار شود.

دکتر جهانگیری ادامه داد: مگر ممکن است بابک زنجانی دوباره در جمهوری اسلامی شکل بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد مگر آبرویی باقی می ماند. اصلا امکان ندارد این اتفاق مجددا تکرار شود. این همه سر و صدا در جهان بخاطر 50 میلیون دلار تخلف درفیفابه راه افتاد حالا دو میلیارد دلار اصلا قابل تصور نیست.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: با اطمینان اعلام می کنم اگر خدای نکرده در این دولت تخلفی انجام شود، هیچ خط قرمزی قائل نیستیم و اگر دست کسی در هر رده ای و در هر سطحی به بیت المال آلوده شود با او برخورد خواهد شد و قوه قضائیه اختیار دارد برخورد کند.

دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای که در آستانه عید سعید فطر انجام شد گفت: یکی از وعده هایی که دکتر روحانی به مردم داده بود حل مسائل هسته ای کشورمان بود و شاید وجه غالب دکتر روحانی که از نظر مردم نسبت به سایر کاندیداها برجسته بود همین مساله بود که ایشان با توجه به سوابق خود قادر است مساله پرونده هسته ای را حل کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه همه می دانستند اراده ای در جهان شکل گرفته که با توسل به پرونده هسته ای آسیبی جدی به ایران وارد کنند، اظهار داشت: قدرت های بزرگ در این موضوع هم پیمان شده بودند که با تحریم و فشار، ایران را وادار به انجام کارهایی کنند و در حالت بدبینانه آن حتی با این فشارها منجر به تغییر نظام در ایران شوند.

دکتر جهانگیری از پرونده هسته ای کشورمان بعنوان بهانه و فرصتی برای قدرت های بزرگ یاد کرد و افزود: پرونده هایی که تاکنون به شورای امنیت رفته و ذیل فصل هفتم ماده 41 قرار گرفته و کشوری بعنوان مخل امنیت و صلح جهانی مطرح شده نتوانسته اند سر سالم به در ببرند. البته ایران همانند لیبی، عراق یا کره شمالی نیست اما تصور آنها این بود که ایران نیز به سرنوشت این کشورها دچار خواهد شد. البته آنها می دانستند که مسئولین ایران و بخصوص رهبر معظم انقلاب مصمم هستند که ایران باید از دانش هسته ای برخوردار باشد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه استقامت ملت ایران ستودنی است، تصریح کرد: ملت ایران در مقاطعی کارهایی کرده که کارستان است. مثلاً در انتخابات های مختلف و در مواقعی که لازم بوده نوعی دیگر رفتار شود و تاکتیک جدیدی در پیش گرفته شود، ملت ایران تشخیص درستی داده و با رأی خود راهی جدید را پیش روی نظام گذاشته اند که نمونه آن انتخابات 24 خرداد بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سخت و پیچیده بودن مذاکرات هسته ای در برابر شش کشور قدرتمند جهان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد گفت: در حالی که تنها یکی از هیأت های طرف مقابل 130 عضو را در مذاکرات به همراه خود می آورد اما هیأت ایرانی حداکثر به 25 نفر می رسید و در تاریخ دنیا اینگونه مذاکره که یکطرف آن همه قدرت ها و طرف دیگر یک کشور به اصطلاح در حال توسعه باشد اتفاقی بی سابقه است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: این مذاکرات سخت بیش از 20 ماه نفس­گیر ادامه یافت و ملت ایران در مدت این دو سال به غرب نشان داد که می تواند در شرایط تحریم، تورم 40 درصدی را به 15 درصد برساند و در کنار آن از نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی استفاده کند و این یعنی ملت ایران برای حل مسائل اقتصادی خود به پای میز مذاکره نیامده است.

دکتر جهانگیری افزود: شورای امنیت، شش قطعنامه علیه ایران صادر کرده بود که ایران باید تمام غنی سازی خود را متوقف کند و در این قطعنامه ها به کشورهای دیگر مجوز داده بود که می تواند برای کنترل ایران به هر اقدامی حتی حمله نظامی دست بزنند و حالا همین قطعنامه ها روز گذشته با اتفاق آرا در شورای امنیت لغو شد و برخی نیز محدود شد و مقرر شد ایران از ذیل فصل هفتم خارج شود و می تواند غنی سازی را با چند هزار سانتریفیوژ ادامه دهد.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در مذاکرات تمام خطوط قرمز رعایت شد، اهداف محقق گردید و چرخه سوخت هسته ای و غنی سازی تثبیت شد و تحریم های ظالمانه برطرف خواهد شد. هم اکنون تنها کسی که در دنیا خود را به آب و آتش می زند یک نفر است و آن نتانیاهوست.

دکتر جهانگیری تاکید کرد: ما مصمم هستیم بعد از تحریم نیز همچنان اقتصاد مقاومتی را بعنوان یک نسخه جدی که اقتصاد ایران را در مقابل تکانه های داخلی و خارجی حفاظت می کند ادامه دهیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران هم اکنون جزء 20 اقتصاد برتر دنیا محسوب می شود گفت: هم اکنون چندصد میلیارد طرح در بخش های مختلف آماده است تا پس از شرایط تحریم دستگاه های اجرایی این طرح ها را اجرا کنند.

وی حضور فعال بخش خصوصی را از سیاستهای قطعی کشور و منطبق با سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی باید میدان دار اقتصاد باشد و دولت به هیچ وجه به دنبال رقابت با بخش خصوصی نیست بلکه تلاش داریم یک فضای مناسبی ایجاد شود تا بخش خصوصی بتواند به خوبی فعالیت کند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه قرار نیست پس از دوران تحریم شرکتهای خارجی بازار ایران را در اختیار بگیرند، خاطرنشان کرد: این ایران است که انتخاب می کند با چه کشور و چه شرکتی کار کند. کشورها و شرکتهایی می توانند در ایران فعالیت داشته باشند که در ایران سرمایه گذاری و مشارکت نمایند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سال 94 از نظر اقتصادی، سالی سخت برای کشور خواهد بود، گفت: هم اکنون سهم بودجه عمرانی کشور تقریباً به صفر رسیده و برای حل این مشکل چند راهکار در نظر گرفته ایم که یکی از این راهکارها آن است که دستگاه های دولتی مکلف شده اند در بودجه های جاری خود صرفه جویی کنند و مدیری که نمی تواند صرفه جویی کند باید جای خود را به کسی بدهد که قادر به انجام این کار باشد.

وی افزود: تصمیم دیگرمان این است که طرح های عمرانی و حتی خدماتی را با شرایطی سهل و آسان به بخش خصوصی واگذار کنیم و در این راستا از نظر دولت مدیری موفق است که بتواند در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشد.

شناسه خبر: 88277

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده