معاون اول رییس جمهور:

توافق هسته‌ای برتری تفاهم را بر تخاصم به اثبات رساند

معاون اول رییس جمهور از توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 بعنوان یک دستاورد بزرگ یاد کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست با این توافق، برتری تفاهم را نسبت به تخاصم و مفاهمه را نسبت به منازعه به عنوان یک روش در جهان به اثبات برساند.

شناسه خبر: 88265 -

سه شنبه 30 تير 1394 - 12:12

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه) در جریان سفر به استان اردبیل، در هجدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان، همزمانی شکل گیری توافق هسته‌ای با عید سعید فطر را مایه افتخار و شادمانی ملت بزرگ ایران دانست و افزود: این توافق نوید اشتغال، تولید، سرمایه گذاری، دانش و تکنولوژی را برای کشور با خود به همراه داشت.
وی اظهار داشت: گزاف نیست اگر بگوییم در این ایام چشم همه مردم جهان به مذاکرات وین دوخته شده بود تا ببینند که چه اتفاقی خواهد افتاد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مردم جهان منتظر بودند که پیروزی منطق بر زور و تکریم بر تهدید را مشاهده کنند و سرانجام جهانیان به احترام ملت بزرگ و متمدن ایران به پا خواستند و به این ملت ادای احترام کردند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: توافق هسته‌ای که در روزهای آخر ماه مبارک رمضان با تلاش انسانهای غیور، متدین و شجاع تیم هسته‌ای ایران در عرصه دیپلماسی به بار نشست، منزلت ایران را در سطح جهان ارتقاء داد.
وی با بیان اینکه این توافق سرمایه اجتماعی را افزایش داد و موجب بالابردن امید مردم به نظام شد خاطرنشان کرد: با این توافق فرصت های جدیدی برای اشتغال، تولید و سرمایه گذاری در کشور بوجود آمد و ملت ایران امید پیدا کردند که نظام قادر است مشکلات آنها را حل کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده ایران در یک دوره بیست و سه ماهه توانست مذاکرات را با موفقیت سپری کند تصریح کرد: این توفیق بیش از هرچیز مرهون استقامت و پایمردی ملت ایران، هدایت های مقام معظم رهبری و تدبیر و مدیریت رییس جمهور و از همه مهمتر عنایات خاص الهی و دعای ملت ایران بود که یک بار دیگر همانند رزمندگان دوران دفاع مقدس پیروزی ملت ایران را به تصویر کشید.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: ملت ایران نشان دادند که نه در جنگ بلکه بر جنگ پیروز شدند و به کسانی که تصور می‌کردند ایران به نقطه ای رسیده که راهی جز جنگ ندارد نشان دادند که ایران می تواند بن بست شکنی کند و با این توافق، دانش گفتگو، فن مذاکره و هنر دیپلماسی ایران را به جهان نشان دادند.
وی با اشاره به تجربه جنگ های جهانی و گفتگوهای بلوک شرق و غرب که سران قدرت های بزرگ در آن مذاکره می کردند گفت: در مذاکرات هسته ای اخیر برای اولین بار یک کشور به اصطلاح در حال توسعه در برابر شش قدرت جهانی، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد پای میز مذاکره نشست و توانست به اهداف خود برسد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه ملت ایران در این مذاکرات به دستاورد بزرگی رسید و نباید آن را ساده تلقی کنیم، از برخی افراد که تصور می کنند در توافق باید به همه خواسته‌ها برسیم خاطرنشان کرد: توافق به معنای آن است که دو طرف به یک راه حل مشترک برسند و برای ملت ایران نیز مهم این است که ما در این توافق توانستیم به دستاوردهای بزرگی نائل شویم.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: این توافق باعث شد بسیاری از کشورها که تصور می کردند می توانند با تهدید و تحریم ایران را وادار به عقب نشینی کنند، به این نتیجه رسیدند که این راه مواجهه با ایران اشتباه است و باید تهدیدها را بردارند زیرا منطقه حساس و مهم خاورمیانه جز با مشارکت جمهوری اسلامی ایران نمی تواند به آرامش و امنیت برسد.
وی ادامه داد: این کشورها به این باور رسیدند که برای مقابله با گروه های تروریستی نظیر داعش که خودشان خلق کرده اند و برای حل بحران های سوریه، عراق، یمن، افغانستان و... کشوری که قادر است گره از این مشکلات باز کند ایران است و به همین دلیل با ایران وارد مذاکره شدند.
معاون اول رییس جمهور گفت: دولت تدبیر وامید در نیمه راه خود توانست به مهمترین وعده رییس جمهور در دوره انتخابات، نائل شود و مهمترین شاخص دکتر روحانی نسبت به سایر کاندیداها این بود که مردم ایشان را بعنوان شیخ دیپلمات می دانستند و معتقد بودند که دکتر روحانی می تواند مسئله هسته ای را به سرانجام برساند.
جهانگیری افزود: دکتر روحانی توانست با هدایت های رهبری و حمایت های مردم به این وعده خود جامه عمل بپوشاند و تحریم هایی که معیشت مردم را به مخاطره انداخته بود را از پیش روی بردارد.
وی از جلسه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد بعنوان جلسه ای بی سابقه در تاریخ نام برد و گفت: شورای امنیت شش قطعنامه علیه ایران صادر کرده بود که این امر اجازه هر اقدامی را به کشورها می داد تا بتوانند برای کنترل ایران به هر کاری حتی جنگ متوسل شوند.
معاون اول رییس جمهور افزود: سابقه ندارد که کشوری ذیل فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد و مخل امنیت جامعه بین الملل معرفی شود و بتواند سر سلامت از این قطعنامه‌ها بیرون آورد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: همه کسانی که به سرنوشت جمهوری اسلامی و آینده ایران علاقمند هستند از شکل گیری این توافق قلباً خوشحالند و کسی که امروز از این اتفاق ناراحت است و خود را به آب و آتش می زند نتانیاهو است که فکر می کند باید برای جلوگیری از ایران دست به هر اقدامی بزند.
وی گفت: این توافق هسته ‌ای پایان راه نیست و به تعبیر رهبر معظم انقلاب هر گام که بر می داریم در حقیقت آغاز راهی دیگر است و باید با همدلی و همزبانی میان دولت و ملت و بخصوص نخبگان جامعه و نهادهای مدنی به عمل و فکر مشترک برای حل مسائل کشور بیاندیشیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی در این مسیر برای رونق اقتصادی، توسعه فعال، افزایش سرمایه های اجتماعی، مبارزه با فساد، کاهش آسیب های اجتماعی و تقویت انسجام و اخلاق می توانند در یک میثاق مشترک کشور را بسازند و خسارت‌های گذشته را جبران کنند.
دکتر جهانگیری افزود: دولت هم برای دوران تحریم و حتی اگر تحریم ها شدیدتر می‌شد برنامه داشت و امروز نیز برای دوران پس از تحریم برنامه داریم و از نخبگان، صاحب نظران و همه علاقمندان به ایران انتظار داریم که دولت را یاری کنند.
وی در ادامه سخنان خود یکی از مهمترین اولویت های دولت در سال 94 را رسیدن به رونق اقتصادی عنوان کرد و گفت: بیکاری امروز یکی از مشکلات جدی مردم و بخصوص نسل جوان و تحصیل کرده است که انتظار دارند دولت با برنامه های خود بتواند در جهت ایجاد اشتغال حرکت کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد تحرک به بخش های پیشبرنده اقتصاد نظیر بخش نفت و گاز، بخش تولید، صادرات کالا، خدمات و ساختمان اظهار داشت: بخش مسکن و ساختمان یکی از مهمترین بخش های پیشبرنده اقتصاد کشور است که متاسفانه در سالهای گذشته علی رغم سرمایه گذاری های فراوان در صنایع وابسته به ساختمان، امروز شاهد انباشت مصالح در انبارها هستیم که لازم است با برنامه ریزی در این زمینه نسبت به ایجاد تحرک در بخش مسکن و ساختمان اقدام کنیم.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: متاسفانه انتظاری که دولت برای رونق بخشیدن به بخش مسکن و ساختمان داشت هنوز محقق نشده که یکی از دلایل آن کاهش بودجه عمرانی دولت است و دولت برای حل این مسئله به این برنامه روی آورده است که طرح های عمرانی را با سهل ترین روش‌ها به بخش خصوصی واگذار کند.
وی ادامه داد: علاوه بر اینکه تصمیم داریم با واگذاری طرح ها به بخش خصوصی طرح های عمرانی را فعال کنیم،‌در صدد هستیم با اتخاذ سیاست های عالمانه و کارشناسانه زمینه رونق بخشیدن به مسکن و ساختمان را فراهم آوریم.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: متاسفانه کشورما از سیاست های شتابزده و غیر عالمانه آسیب های جدی دیده و البته ما نیز باید توجه داشته باشیم که به بهانه اتخاذ تصمیمات عالمانه نباید کارها را با تاخیر روبرو کنیم از این رو تیم اقتصادی دولت و وزارت راه و شهرسازی باید با حداکثر سرعت در این زمینه فعالیت کنند.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه دولت مصمم است به سرعت بخش مسکن را از رکود خارج کند، از سازمان نظام مهندسی و اعضای آن خواست با ارائه راهکار و پیشنهادات خود دولت را همراهی کنند.
وی با تاکید براینکه تحرک بخش مسکن به تحرک توسعه عمرانی کشور کمک می کند گفت: باید با اتکا به بخش خصوصی طرح های عمرانی را فعال کنیم و مهمترین چالش امروز که فقدان اشتغال است را از پیش روی برداریم.
معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: پس از توافق هسته‌ای یکی از اهداف ما ورود بیشتر به بازار کشورهای همسایه است همان گونه که الان نیز بیش از شش میلیارد دلار طرح توسط شرکت های ایرانی در مناقصات کشورهای خارجی برنده شده و شرکت های کشورمان در این پروژه ها فعالیت دارند.
دکتر جهانگیری تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی می تواند برعملکرد مطلوب بخش مسکن و ساختمان تاثیر گذار باشد و می تواند در به روز رسانی دانش مهندسی نقش پر اهمیتی ایفا کند.
وی همچنین با تاکید بر لزوم حراست از اعتماد مردم به سازمان نظام مهندسی گفت: سازمان نظام مهندسی باید نظارت جدی بر فعالیت و ساخت و سازها داشته باشد زیرا اعتماد یک سرمایه بزرگی است که در یک فرآیند زمانی ایجاد می شود و نباید به دلیل عملکرد نامطلوب برخی افراد به این اعتماد آسیب وارد شود.
معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی مشکلات مربوط به کلان شهرها از جمله فروش تراکم گفت: نباید آسایش مردم به واسطه برخی کارها تحت عنوان تراکم فروشی به مخاطره بیافتد و به نسل فعلی و آینده آسیب رسانده شود.

شناسه خبر: 88265

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده