متن سخنان دکتر روحانی در دیدار رهبر معظم انقلاب با مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم

رییس جمهوری تصریح کرد: امروز در سایه قدرت دیپلماسی، قدرت نوین دیگری هم از ایران به رخ جهانیان کشیده است که آن توان دیپلماسی و قدرت مذاکره در برابر بزرگترین قدرت‌های جهان است.

شناسه خبر: 88211 -

شنبه 27 تير 1394 - 16:21

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار رهبر معظم انقلاب با مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله طیبین و صحبه المنتجبین

قد افلح من تزکی و ذکر اسم ربه فصلی

روز مبارک عید سعید فطر را به محضر همه مسلمانان جهان، ملت شریف ایران، حضار گرامی، سفرای کشورهای اسلامی حاضر در جلسه و بویژه به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک و تهنیت عرض می کنم. ماه رمضان ماه آزمون ایمان بود، ماه رمضان ماه ایستادگی، مقاومت، صبر و بردباری بود. ماهی که فرمود نفس های شما هم تسبیح است و خواب شما هم عبادت و از همه برتر و بالاتر به میهمانی خدا دعوت شدید.
خوشا به حال آنهایی که صیامشان صوم قلب بود که از صوم لسان بالاتر است و صوم لسان هم از صیام بطن و خوشا به حال آنهایی که در همه این ماه، خود را روبروی میزبان حس کردند و خود را در محضر حق دیدند و جز او چیزی نخواستند که حیف باشد از غیر او تمنایی.
ماه رمضان با عید افطار و فطر پایان می پذیرد، این بدان معنا هست که ما بعد از این یک ماه، به فطرت پاک خود بازگشته ایم و گویی از نو زاده شده ایم که کل مولود یولد علی الفطره. ماه رمضان که ماه همدلی و همصدایی بود، همه جا در مساجد و محافل و شبهای قدر ، یک ندا ، یک فریاد و یک آوا را می شنیدیم ماه رمضان ماهی که به وسعت جهان و به وسعت همه انسان ها در پیشگاه خدا رفتیم و دعا کردیم و نه برای خود و خانواده و اهل شهر و ملت و دیار اسلام که اللهم اغن کل فقیر اللهم اشبع کل جائع به یاد همه مستمندان جهان بودیم و به فکر همه گرسنگان و برهنگان. این به معنای همان سعه صدر و دید بلندی است که رمضان از ما می خواهد و ان شاءالله در همه یازده ماه پیش رو هم رمضانی خواهیم بود.
امسال با دعای خیر مردم، صبر و استقامت دیگری هم به ثمر نشست، صبر و مقاومت 12 ساله یک ملت بزرگ، یک ملتی که در برابر هیچ قدرت و ابرقدرتی از روز پیروزی انقلاب تا امروز سر فرود نیاورده است.
دولت تدبیر و امید بر مبنای نقشه راهی که مقاومت و اراده ملت ایران و آراء مردم ایران ترسیم کرده بود و با هدایت‌های داهیانه مقام معظم رهبری مدظله العالی و با حمایت همه ارکان نظام و قوا و با تعهد و التزام دولت و همچنین با مجاهدت و فداکاری فرزندان شما مردم در عرصه دیپلماسی توانستیم حقوق ملت بزرگ ایران را بر کرسی ظفر بنشانیم. آنها که تا کنون می گفتند چون ایران به تعبیر آنها تخلف کرده است پس حق غنی سازی ندارد و چون قطعنامه سازمان ملل است پس تحریم قانونی است و چون مصوبات سازمان ملل است جز تسلیم راهی وجود ندارد همه آنها به این نتیجه رسیدند که این سیاست که سیاست تحمیل و فشار است به شکست منتهی خواهد شد و باید این سیاست غلط را کنار بگذارند و به جای تخاصم، تفاهم را برگزیدند و به جای منازعه مفاهمه را انتخاب کنند.
ملت بزرگ ایران! روزی دلاوران ما در میدان های جنگ پیروز شدند و امروز دلاوران ما در صحنه دیپلماسی بر جنگ پیروز شدند، امروز در صحنه دیپلماسی، گردو غباری که توسط استکبار جهانی بر چهره جمهوری اسلامی ایران نشسته بود، زدوده شده است و مردم جهان چهره این ملت را بهتر می بینند که چهره این مردم مثل همیشه چهره مقاومت، استقامت، منطق، استدلال و تعامل سازنده با آنهایی بوده و هست که قصد مخاصمه با ما نداشته باشند.
امروز در سایه قدرت دیپلماسی، قدرت نوین دیگری هم از ایران به رخ جهانیان کشیده شده است که آن توان دیپلماسی و قدرت مذاکره در برابر بزرگترین قدرت های جهان است به گونه ای که امروز هیچ کس در دنیا حتی بدخواهان نمی گویند که ایران در این مذاکرات تسلیم شده، شکست خورده و یا توافق غیرعزتمندانه‌ای را انتخاب کرده است. آنچه خواست این ملت بود و آنچه فرمان رهبری بود یک توافق عزتمندانه بود که تا این مرحله ما به توفیق دست یافته ایم البته هر پایانی را از نو آغازی است در این مرحله پایانی است که آغازی خواهد بود برای مراحل بعدی و در همه آن مراحل ما نیازمند به وحدت، انسجام و یکپارچگی و هدایت های مقام معظم رهبری هستیم.
پیروزی در جهاد اصغر مهم نیست که همه رمضان برای این بود که آزمونی باشد برای پیروزی در جهاد اکبر. امروز در ادامه راه ما نیازمند جهاد اکبریم. با جهاد اکبر است که منافع ملی پررنگ تر و منافع فردی، گروهی، جناحی و قبیله ای کمرنگ تر است، با جهاد اکبر است که اخلاق بر قدرت سبقت می جوید و پیروز می شود و با جهاد اکبر است که رفاقت ها بر رقابت ها پیشی می گیرد.
با جهاد اکبر است که ما می توانیم مقاومت، ایستادگی و وحدت را به جای تفرقه و دودلی بنشانیم. هر آنچه به دست آوردیم از آن ملت ایران با حمایت همه جناح‌ها و گروه ها و هر آنچه افتخار می کنیم از آن هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
امروز یک ندای دیگر هم از جانب ایران با صدای رسا بلند است و آن این است که ما در برابر تروریسم می ایستیم و ایستادگی کرده ایم و ما از مظلومان حمایت کرده ایم و حمایت خواهیم کرد.
رمضان خوبی در ایران عزیز ما گذشت اما رمضان سختی بر برخی از همسایگان ما بود از عراق و سوریه و یمن تا فلسطین‌، لبنان‌، افغانستان و پاکستان.
ای کاش روزی فرا برسد که رمضان برای همه امن باشد و اراده جمهوری اسلامی ایران، حمایت از همه مظلومین و ایستادگی در برابر همه ستمگران است.

شناسه خبر: 88211

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده