دکتر جهانگیری در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران کشتی و واترپلو:

قهرمانان علاوه بر اهتزاز پرچم ایران روحیه امید را در کشور تقویت می کنند

معاون اول رئیس جمهور گفت: رضایت و شادمانی که قهرمانان ورزشی با پیروزیهای خود در جامعه بوجود می آورند، موجب افزایش امید بخصوص در نسل جوان می شود و این امر آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی زیادی برای کشور بهمراه دارد.

شناسه خبر: 87798 -

شنبه 6 تير 1394 - 10:18

دکتر اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران رشته های ورزشی کشتی و واترپلو که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد از ماه مبارک رمضان بعنوان ماه عبادت، مغفرت و خودسازی یاد کرد و با بیان اینکه ماه رمضان فرصتی مناسب برای قبولی دعاهاست، افزود: ملت ایران با مسائل و مشکلات جدی روبروست که حل این مشکلات هم نیازمند تدبیر و درایت است و هم دعای خیر مردم بخصوص در ماه رمضان می تواند در حل مشکلات کشور راهگشا باشد.
دکتر جهانگیری کار قهرمانان ورزشی کشور در همه رشته ها را کاری بزرگ توصیف و خاطرنشان کرد: اگرچه معمولا ارزش کار قهرمانان بیشتر در میادین ورزشی سنجیده می شود، اما ارزش کار نام آوران و قهرمانان در زمینه های مختلف ورزشی، علمی و سایر زمینه ها هم برای خودشان و هم برای جامعه از دو جهت اصلی دارای اهمیت است که در وهله اول افتخاری است که برای خود کسب می کنند و از اینکه در یک زمینه سرآمد هستند به خود می بالند و دیگر آنکه این افراد در جامعه کار بزرگی انجام می دهند و برای مردم کشور نشاط و شادمانی به ارمغان می آورند .
وی افزود: هر عاملی که موجب افزایش نشاط و رضایت مردم باشد، در عمل منجر به افزایش امید در جامعه می شود و زمانی که امید در جامعه تقویت شود، کشور به سمت توسعه و پیشرفت حرکت می کند و قهرمانان ورزشی بدون اینکه در جایی گفته و یا نوشته شود، یکی از سرمایه های اصلی کشور که سرمایه اجتماعی است را تقویت می کنند.
معاون اول رئیس جمهور امید اجتماعی را از موثرترین سرمایه های کشور برشمرد و گفت: وقتی مردم جامعه به آینده خود امیدوار باشند و احساس کنند که در کشوری زندگی می کنند که قهرمانان و افراد نام آور در آن کشور حضور دارند، وابستگی آنها به کشور و هویت اسلامی – ایرانی بیشتر می شود و نسل جوان نیز تحت تاثیر همین مسائل روز به روز به سرزمین خود وابسته تر می شود و به هویت خود افتخار می کند .
دکتر جهانگیری اظهار داشت: در میان سرمایه های یک کشور، یکی از سرمایه های پراهمیت، سرمایه نمادین است که این سرمایه در کنار سرمایه های فیزیکی، اجتماعی و انسانی، سرمایه ای است که آثار اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی از خود برجای می گذارد.
وی اضافه کرد: سرمایه اجتماعی از مهمترین سرمایه های یک کشور است که در واقع به معنای اعتماد مردم به نظام و دولت است و وقتی این اعتماد وجود داشته باشد، مردم به تصمیمات و سیاستگذاری های دولت امیدوار خواهند شد.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری آرامش اقتصادی که امروز در کشور حاکم شده خاطرنشان کرد: در حقیقت این آرامش به دلیل تدابیر خاص و اقدامات شگفت آور در دو سال گذشته نیست. البته دولت در این دو سال تصمیمات دقیق و عالمانه ای اتخاذ کرده اما عامل اصلی این آرامش امیدی است که در جامعه ایجاد شد و مردم امیدوار شدند که کشور به سمت درستی حرکت می کند و مدیرانی که در بر سر کار آمده اند در جهت حل مسائل اقتصادی کشور گام بر می دارند.
وی ادامه داد: این امید که در مردم ایجاد شد موجب گردید که هیجان لحظه ای در جامعه وجود نداشته باشد و مردم به سراغ خرید ارز، سکه و انبار کردن کالاها نروند و نگران آینده نباشند بلکه امیدوار باشند که مشکلات یکی از پس از دیگری با تدابیر دولت حل می شود.
دکتر جهانگیری افزود: مردم در مذاکرات هسته ای نیز احساس کرده اند که روند این مذاکرات به سمت خوبی پیش می رود و با وجود اینکه هنوز اتفاق خاصی در مذاکرات رخ نداده و توافقی شکل نگرفته اما مردم پذیرفته اند که تیم مذاکره کننده در جهت مثبتی در حال فعالیت است.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قهرمانان ورزشی نیز علاوه بر بلند کردن نام و پرچم ایران در میادین مختلف ورزشی، روحیه امید را در جامعه تقویت می کنند، تصریح کرد: به همین دلیل هم شهروندان و هم دولت باید قدردان قهرمانان ورزشی کشور باشند.
وی با اشاره به اهمیت کسب سهمیه های المپیک گفت: دولت حتماً برای المپیک برنامه دارد و وزیر ورزش و جوانان و همکاران ایشان در فدراسیون های مختلف برنامه ریزی های لازم را در این زمینه انجام داده اند و دولت نیز در حد توان کمک خواهد کرد.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: البته ورزش علاقمندان زیادی در کشور دارد و اگر هم دولت در مقطعی به دلیل برخی محدودیتها و تنگناها نتواند آنطور که شایسته است به ورزش کمک کند، حتماً مردم کشور به کمک ورزش خواهند آمد.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: کاری که ملی پوشان و قهرمانان کشور در میادین ورزشی انجام می دهند به قدری برای دولت اهمیت دارد که با وجود محدودیتها در بودجه و کاهش درآمدها تلاش می کند منابع مورد نیاز ورزش را تامین کند.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود به ملی پوشان والیبال کشور نیز تبریک گفت و افزود: این عزیزان طی روزهای گذشته موفقیتهای خوبی کسب و دل ملت ایران را شاد کردند و بی تردید این شادی فقط برای همان لحظه کسب موفقیت نیست بلکه با تقویت روحیه نشاط در مردم، دولت قادر خواهد بود برای توسعه کشور بهتر برنامه ریزی کند.
در این مراسم وزیر ورزش و جوانان و روسای فدراسیونهای کشتی و شنا، شیرجه و واترپلو در سخنانی به ارائه گزارش از وضعیت تیمها و برنامه های خود برای آینده ورزش کشور پرداختند.
در ادامه این مراسم همچنین با حضور معاون اول رئیس جمهور از قهرمانان و ملی پوشان تیمهای کشتی آزاد و فرنگی و واترپلوی کشور قدردانی شد.

شناسه خبر: 87798

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده