معاون اول رییس جمهور:

موضوع آتش سوزی جنگل‌ها باید با حساسیت ویژه دنبال شود

معاون اول رییس جمهور جنگل ها و مراتع را از سرمایه های ملی و پراهمیت کشور برشمرد و گفت: رسیدگی به جنگل ها و مراتع کشور و جلوگیری از آسیب و خسارت به این سرمایه های ملی از اولویت‌های دولت است و باید این موضوع را با حساسیت ویژه دنبال و اعتبارات مورد نیاز آن را تامین کنیم.

شنبه 6 تير 1394 - 10:07

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در جلسه بررسی وضعیت آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور با استقبال از حساسیت رسانه ها و افکار عمومی نسبت به وقوع آتش سوزی ها در جنگل های کشور اظهار داشت: باید موضوع آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور را به عنوان یک اولویت ویژه دنبال کنیم.معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارشهای ارائه شده در این جلسه در خصوص اقدامات انجام شده از سوی سازمانهای مرتبط خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این سازمان ها تا کنون اقدامات خوبی انجام داده اند و از آمادگی بیشتری برای جلوگیری از بروز حوادثی نظیر آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور برخوردارند.
وی افزود: البته در این زمینه کمبودها و محدودیت هایی نیز در بخش اعتبارات و تجهیزات وجود دارد که انتظار می رود سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تدابیر لازم را برای رفع این محدودیت ها اتخاذ کند.
دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر وجود ظرفیت ها و توانمندی های فراوان در نیروهای مسلح برای کمک به اتفاء حریق و جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور، از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواست حداکثر زمینه همکاری نیروهای مسلح با سازمان های ذیربط درخصوص جنگل ها و مراتع کشور را فراهم کند.
معاون اول رییس جمهور از رییس سازمان مدیریت بحران کل کشور نیز خواست جلسه ای در این زمینه با حضور دستگاههای مرتبط برگزار و طرح جامعی برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور تدوین کنند تا وظایف هر استان و هر دستگاه در این طرح مشخص باشد.
دکتر جهانگیری بر لزوم تجهیز ناوگان زمینی برای اطفاء حریق و مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور تاکید کرد و از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواست در خصوص پشتیبانی هوایی اطفاء حریق نیز برنامه ریزی لازم را انجام دهند.
معاون اول رییس جمهور افزود: لازم است طرحی جامع برای پوشش هوایی جهت اطفاء حریق جنگل ها و مراتع با محوریت وزارت دفاع تدوین شود به گونه ای که این طرح در یک دوره زمانی مشخص به اجرا درآید.
در این جلسه که وزیر جهاد کشاورزی، روسای چهار سازمان حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیز داری، مدیریت بحران و هواشناسی و معاونین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، نمایندگان این چهار سازمان گزارش‌هایی از علل آتش سوزی جنگل ها، عوامل عمده تهدید کننده منابع طبیعی کشور، میزان آتش سوزی در جنگلها و مراتع طی سالهای 82 الی 93، عوامل انسانی و طبیعی بروز حریق ارائه کردند.
در ادامه این نشست اقدامات انجام شده برای پیشگیری از بروز حوادث و آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور و نیز چالش‌های پیش روی آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد جلساتی برای تدوین طرحی جامع در این زمینه با حضور دستگاهها و سازمانهای مرتبط تشکیل شود.

شناسه خبر: 87797